• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prerađival sam koštice kod Županića i kod Presečkog. Kod oba preporučuju 3-1 (litra bijelog na 3 kg koštic).
Kakav utjecaj ima udio bijelog ulja na samu preradu? Možda sa manje bijelog ulja proces ide sporije (niža temperatura) pa preferiraju više bijelog ulja?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<više bjelog ulja , slabija kvaliteta ČISTOG BUČINOG ulja, a za proizvođače ( mislim na prerađivače , ili već navedeni Županić , Presečki , i svi ostali njima slični ) da ne ispadne da kudim ulje ili uljare jer i sam radim po toj nekoj recepturi kod njih ili njima sličnima ,,, ponta je osim slabije kvalitete i puno lakše pećenje jer već imaju određenu uljnu masu sa kojom idu u daljnje zagrijavanje mljevenog materijala , e sad ima i uljara koji će vam napraviti ulje i iz čiste mljevene mase sa dodatkom vode kao što i oni čine ,,,,,,,, ali ,,, taj ciklus pečenja traje dosta duže , mora se dobro paziti da ne zagori , što znači predgrijavanje mase na niskoj temperaturi dok ne pusti određenu količinu svoje masnoće pa tada povisiti temperaturu do maksimale za pečenje , dok sa dodatkom ta temperatura ide odma do maksimale i pečenje je prije gotovo ,,, e sad nekada se u ulju osjeti i da je malo zagerelo a nekada ili neko i ne ,,,, sama brzina pečenja daje svoj danak ,,,,:icon_mrgreen::icon_redface:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala ARNO. :drink:

Potvrdil si ono kaj sam pretpostavljal. Dulji proces, manja zarada.

Imal sam ideju da umjesto bijelog ulja stavim bučno ulje iz prijašnje prerade, upravo zbog poboljšanja kvalitete, no majstori su to otklonili. Nisam baš mogel dobiti konkretan odgovor zakaj ne žele bijelo ulje zamijeniti bučnim.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

3-1 je neki njihov standard u proizvodnji, ja sam radil 4-1 i ulje je bilo odlično. Čisto ulje po meni nije za salatnu i sličnu upotrebu jer ti dođe previše crno i moraš dodavati bijelo, a onda to više nije to. Kod prženja se ulja povežu. Kum je jedne godine napravil 100% ulje i to si komotno mogel dati u tvornicu penkala da pune patrone. Ako želiš ulje za pijenje tada se radi hladno prešanje i tu se iz 8-10kg koštice dobiva cca litra ulja. Ulje iz prijašnje ture nebi preporučival jer se može dogoditi da zagori pošto je već bilo pečeno, tj. može ali taj ko peče mora jako dobro znati kaj radi jer ako pretjera sa temperaturom bu zasmodil i onda možeš komotno sve bacit svinjama jer bu ulje gorko.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

agro

Član
Tu od
5 Pro 2015
Poruka
89
Re: Buče bundeve

kod nas je za salatno ulje omjer suncokretovog i bucinog ulja je 40 - 60%

a inace sve jedem s 100% bucinim uljem, od salata, sira, rize, tjestenine, kiselog zelja i cak nalijem u tanjur i umacem kruh unutra i tako jedem

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kawasaki,
najljepše falim :drink: za precizan odgovor. :icon_thumright:

Agro,
ako sam dobro razumio pod miješano ulje za salatu podrazumijevaš ono koje je naknadno pomiješano. Ja sam također započel tako koristiti bučno ulje jer mi je bilo prejako.
Kad govoriš o čistom bučnom ulju, ipak ono ima dio bijelog ulja, samo je bitno koliki je njegov udio i na koji način je prženo. Nažalost tu smo podosta ovisni o prerađivačima.

Zna li netko prerađivača koji sporije podiže temperaturu?
Čul sam da neki s bučnim košticama miješaju orahe i da je takvo ulje još bolje. Ima li tko kakvih iskustava s dodavanjem oraha? Koliko posto?
 

neven56

Novi član
Tu od
2 Lis 2016
Poruka
15
Re: Buče bundeve

Jedino pravo bucino ulje je 100%. Nisam znao da svi privatnici varaju mjesajuci ga s bijelim. Ocito zato svima smrdi na svinjsku mast.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Nitko nikog ništ ne vara! Zna se postupak proizvodnje i tu nema cile mile. Ulje koje dolazi u prodaju kao bučino ulje prži se u omjeru 3-1 i ono se prodaje u prosjeku za 60-70kn litra, ja sam prešao u omjeru 4-1 i sprodal sam ga po 80kn litru kaj cukora, 100+ litara u roku mjesec dana da sam imao zalihu za cijelu godinu, i to bi sve sprodal bez problema. Drugo je kaj ljudi sve rade nakon prženja i prešanja u kučnoj režiji, od dodavanja i rjeđenja ulja sa bijelim nakon tiskanja, pa do dodavanja svinjske masti, ponovnog zagrijavanja i mješanja i sličnih kemija. 100 ljudi 100 čudi. Ja znam da je moje ulje otišlo čak do emirata i da sam imao količinu išlo bi u sljedečoj turi još nekoliko litara. Ugl, iza svog posla treba stajati, bez raznih kemijanja i izmišljanja toplih voda i roba sama nađe put do kupca.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

agro

Član
Tu od
5 Pro 2015
Poruka
89
Agro,
ako sam dobro razumio pod miješano ulje za salatu podrazumijevaš ono koje je naknadno pomiješano. Ja sam također započel tako koristiti bučno ulje jer mi je bilo prejako.
Kad govoriš o čistom bučnom ulju, ipak ono ima dio bijelog ulja, samo je bitno koliki je njegov udio i na koji način je prženo. Nažalost tu smo podosta ovisni o prerađivačima.

kakvo naknadno mjesanje? mjesa se u uljari prilikom zagrijavanja, svakakvo ostalo mjesanje je muljaza.

cisto bucino ulje nema nikakvog ulja u sebi osim onog iz kostice....

nitko ne vara? , idi kupi u lidl bucino ulje okus zavicaja, pogledaj sta pise na etiketi, probaj ga i usporedi sa svojim

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Pa zato ti i velim da za 60-70kn nebuš sigurno kupil 100% čisto ulje. Čisto 100% ulje ti je oko 150kn litra. Iz 2,5-3kg bi se moralo u praksi iscjedit litra čistog 100% ulja, i što je koštica suša, više ulja daje.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

neven56

Novi član
Tu od
2 Lis 2016
Poruka
15
Re: Buče bundeve

Tako je kawasaki, to je jedino pravo bucino ulje. Sve ostalo je nula.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Re: Buče bundeve

Ja prodajem po 100 kn litru, s time da kakvo ulje dobijem u uljari, takvo ide i u boce, omjer 3-1. Nikakvo kemijanje. Ako je nekome to preskupo, neka kupi tu litru i sam si razrijedi sa suncokretovim,onda zna šta konzumira, a ne da mu netko prodaje muda pod bubrege.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Tako je kawasaki, to je jedino pravo bucino ulje. Sve ostalo je nula.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Meni osobno 100% ulje ne valja jer mi je pre jako, više mi odgovara u prehrani ulje iz gore navedenih omjera jer ga tada ne moram u salati rijedit sa bijelim koje uništi okus i miris.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Dario1806

Novi član
Tu od
5 Svi 2015
Poruka
17
Re: Buče bundeve

Ja sam lani prodal isto po 100kn litru i sve otišlo unutar 3tj. Ako racunas da je 1kg suhih kostica 25kn, s tim da je to najjeftinije sto sam nasao, dodjes do računice od 75kn za 3kg koštica + prerada + boca + suncokretovo ulje...pa ti vidi jel ono ulje za 70-80kn valja išta

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
 

neven56

Novi član
Tu od
2 Lis 2016
Poruka
15
Re: Buče bundeve

Meni ne valja, ne znam samo zasto se to promovira kao bucino ulje kad je to mjesavina.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Nema kaj zagorit, ako može suhe, onda može i 4-1. Nekad sam tiskal kod Presečkog, a sad mi več par godina tiska Tkalec iz Šenkovca.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala lijepa.
Tkalec ti je bliže, pretpostavljam da je to bil razlog za prelazak.

Meni je najbliže Županić, a Presečki je svega kilometar dalje. Prvo sam hodal kod Županića, ali mi se jednom dogodilo da sam došel ujutro prije pola šest i vratil se neobavljena posla. Već je bilo popunjeno za taj dan. Nakon toga sam otišel kod Presečkog. Kod njega je prednost kaj naručuje pa se ne čeka dugo u redu. Samo oko 15 min koliko obično dojdem prije i odmah sam na redu.
 

goran64

Novi član
Tu od
24 Ruj 2016
Poruka
15
Pozdrav,koliko bude cijena prerade ulja za ovu godinu,i dal sve uljare imaju istu cijenu??
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Pa Tkale mi je 3-4 km od mene, a isto ima sve nove strojeve i vrijeme prženja je duže kod njega. Da ne ispadne da kudim Presečkog, i on mi je radil dobro ulje, ali je kod njih sve to nekak više nabrzaka. Vjerojatno ide sa višom temperaturom odmah u startu pa brašno prije počinje otpuštat ulje.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 
Na vrh