• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

cisnar

Član
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
82
Ima tko da bere buče uslužno oko Osijeka neka gospođa ima za pobrat oko 1.5 ha . . .
 

agro

Član
Tu od
5 Pro 2015
Poruka
89
Re: Buče bundeve

ne razumijem ljude koji ne znaju sta bi sijali i onda posiju 2-3 jutra necega za sto treba specificna mehanizacija, i onda se usred kampanje sjete i zovu nekog 40km daleko dal hoce doci kombanjirati

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne sekiraj se agro. Iduće godine godine buju se na vrijeme raspitali.
Ja ponekad odem u drugu krajnost pa svojim detaljnim raspitivanjem nekima malo podignem tlak. :fiery:
No život me je naučil da se ne vrijedi sekirati zbog onog na kaj ne moreš utjecati.
Nakon kaj sam se počel pridržavati tog saznanja, stresna stanja su se prorijedila. :icon_fU:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A uvijek postoji opcija dopeljati tikve doma, uzeti sjekiru u ruke i udri.
Očisti se to, a ulje od ručno vađenih koštica je daleko kvalitetnije od kombajniranih, a i nema gubitka.
Postepeno se lakše osuše.
Je da je posao, ali nema niti troškova.

Da je gospođa počela prije mjesec dana, već bi ulje bilo ispečeno.
 

goran64

Novi član
Tu od
24 Ruj 2016
Poruka
15
Ne sekiraj se agro. Iduće godine godine buju se na vrijeme raspitali.
Ja ponekad odem u drugu krajnost pa svojim detaljnim raspitivanjem nekima malo podignem tlak. :fiery:
No život me je naučil da se ne vrijedi sekirati zbog onog na kaj ne moreš utjecati.
Nakon kaj sam se počel pridržavati tog saznanja, stresna stanja su se prorijedila. :icon_fU:

Tak je,to je reč
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jo, a kak bi se drukčije delalo kod mene. Jedino kaj nitko nema velike količine. Ja sam poslije Velike Gospe počel prebirati po njivi one koje bi prve počele trunuti. Znači od tog vremena ih svinje svakodnevno jedu. Sad su ostale samo bolje i one mogu dulje stajati (doma pod krovom). Očistim ih koliko svinje pojedu u dva tri dana, a potom slijedi nova tura čišćenja. Svaki put ih barem dio presložim i izdvojim one koje daju znakove početka truljenja.
Ako ne bi s njima hranili svinje, bile bi sve osušene još dok su bili lijepi sunčani dani.

Fala Bogu, vremena imam (mirovina), a svaka aktivnost mi dobro dojde za zdravlje. :icon_mrgreen:
 

SingerM

Član
Tu od
12 Ožu 2014
Poruka
33
lako je posaditi buče ali umjetnost je branje, pranje sušenje i dobiti vrhunsku čistu košticu sa što boljom čistoćom koštice bolje ulje i sve ostalo a ljudi ko ljudi čuli za neki posao i onda bi ga svi radili i puno zaradili a ne radili pozdrav ekipi starih Bučara
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
50
Ak nekom treba imam cjelokupnu liniju za tikve za prodaju : Moty 2000 (5 kom.), 2 Torpedo 75 sa ralicama i malčerima, Torpedo 90 za berače, perač za koštice. Ostalo u p.m. Kombajni imaju još 3 dana posla pa se mogu vidjeti i u radu.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Odustaješ? Jel imaš na kojem oglasniku kaj objavljeno?

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gibanica

Novi član
Tu od
26 Svi 2016
Poruka
5
Pozrav tikvari!!
Prije par godina moj otac i tetak su pocela sa uzgojem buča. Sve je to počelo kada je tetak kupio bučino ulje i kako smo imali nesto slobodne zemlje grlom u jagode su posijali tikve, bez ikakvog znanja o obradi ili branju istih. Prije 2 godine smo kupili kombajn, napravili peracicu i susaru, te smo povećali površinu ove godine na 5 ha. Prinos suhih koštica je bio oko 800 kg na nesto vise od 5 ha. Cak smo i bacili oko 1000 kg vapna po ha, no jednostavno prinos je bio nikakav, jer smo prosle godine toliko suhih kostica dobili na 2 ha.
Trenutno sam u dilemi, zavrsio sam skolu, pa ne znam da li da odem raditi u struci, ili da ostanem raditi na OPG-u. Pitam zato jer bi mozda prijavio poticaje za mlade poljoprivrednike mjeru 6.1 no ako se prijavim za natjecaj moram narednih 5 godina ostati raditi na opg-u.
Pa me zanima ako se javim na natjacaj mogu li narednih 5 godina zivjeti od toga i koliko bi morao povecati proizvodnju?

Hvala
P.S. sutra stavim slike kombajna.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
lako je posaditi buče ali umjetnost je branje, pranje sušenje i dobiti vrhunsku čistu košticu sa što boljom čistoćom koštice bolje ulje i sve ostalo a ljudi ko ljudi čuli za neki posao i onda bi ga svi radili i puno zaradili a ne radili pozdrav ekipi starih Bučara

Znaci i u ovoj kulturi je ista situacija kao i u grahu, sada bi svi, jer u nekoj poljoprivrednoj emisiji su culi kako se moze lako i brzo obogatiti,haha
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Gibanica, aj ti poslom negdje drugdje pa se vrati za pet godina . Možda se stanje promjeni malo na bolje u poljoprivredi.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Ivanz, ove zadnje 2-3 godine su se svi zatjerali u tikve jer je potražnja brzo rasla, a cijena suhe i mokre je otišla u nebo. Ove godine ima koštice u izobilju, sa 35-40kn po kili je pala na 16-17kn i još bu išla dolje jer potražnje skoro pa da i nema. Slovenci ne žele nit čuti, Austrijanci isto tak, u hrvatskoj je bilo zasijano abnormalno puno hektara. Točno kak veliš, kud svi turci tud i mali Mujo!


Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
I onda cjena padne, svi odustanu, i ponovno se javi potražnja, al oni koji se zapravo time žele baviti, kupe skupe strojeve da mogu raditi, i teško se otplačuju, zbog vikend poljoprivrednika, tu jednostavno treba uvesti reda, il ćeš se baviti kako treba tim poslom, ili nećeš, a ne ubijati ljude koji žive od toga i ulažu, to je pomalo bezobrazno.....
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Nije problem u vikend poljoprivrednicima sa par stotina čhva tikvi, nego su se veliki igrači zatjerali u njih, do pred godinu imali 2-3 hektara, vidli da cijena raste, pa bacili po 30-40 hektara, znam ih nekolicinu, i još je godina bila dosta solidna za tikve sa dobrim prinosima i evo ti banana!

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

neven56

Novi član
Tu od
2 Lis 2016
Poruka
15
Re: Buče bundeve

Ivanz, svagdje ti je tako, u bilo kojem poslu. Ne moze poljoprivreda biti drugacija.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ove zime moram razmisliti što sijati na proljeće, a da nebude kukuruz, suncokret ili soja.....
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,765
Gibanica neznam kakvu si školu završio ali kad več imaš sve strojeve za tu proizvodnju bilo bi šteta odustati. Zašto nebi uz posao i to odradio ?
Tino je počel lupetati.
Da sam na tvojem mjestu nebi odustao samo tako. Znam da nije lako ali ako to voliš zašto ne. Za prvu ruku bi odnesao zemlju na analizu, posijao rauolu, pokušao bilo šta samo da to ne propadne. Najlakše je to sve rasprodati ali kad to treba ponovo steći onda nastaje problem.
Moje su koštice prekjučer završile u Austriji i sutra mi se vrača ulje bez plačanja prerade. Tamo od 5 kg koštica prave 1 litru ulja. Kako i gdje nepitajte me jer nisam niti vozio niti puno pitao. Za nagodinu ču više znati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ivanz,
buče. :icon_idea:
Ako ih je ove godine bilo previše, mnogi buju odustali. Neki već rasprodaju mehanizaciju.

dado6340,
kaj ne izađe iz 3 kg litra ulja? 2 kg za uslugu prerade?
 

Najnoviji postovi

Na vrh