• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

2.5-3 kg koštice za izradu 100% čistog crnog ulja, ali pošto si poslal koštice, a oni tebi natrag gotovo ulje, posao je uračunat u toj razlici do 5kg. Tak rade i čk mlinovi.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Meni se to čini skupo. 2kg na svakih 3 prerade. Računica za cijenu koštice od 20 kn/kg bi izgledala ovako:
2/3x20=13,3 kn/kg.
Više nego duplo.
Vjerojatno računaju da je potrebno 4 kg koštic za litru ulja. Jel možda rade dodatno selektiranje koštic?
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
50
Odustaješ? Jel imaš na kojem oglasniku kaj objavljeno?

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk

Da, dosta je z...bancije s kooperacijom i rada za korist kooperanta. Otkupne cijene sirove definitivno su podivljale i sami smo sebi skočili u želudac.
Ima slike i oglas na njuškalu. Već su neki rezervirali, pa navali narode.....
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
U uljari Aurora, koja radi hladno prešano ulje su mi na početku rekli da treba 7-8 kg za litru ulja tak da mi je ov ispalu sasvim solidno, barem za sada.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
U uljari Aurora, koja radi hladno prešano ulje su mi na početku rekli da treba 7-8 kg za litru ulja tak da mi je ov ispalu sasvim solidno, barem za sada.
Mješate jabuke i kruške Dado. Hladno prešano ulje je čisto drugačiji postupak izrade nego toplo prešano. Kod hladno prešanog za litru ulja treba do 10kg koštice, ovisi o kvaliteti, i te pelete koji ostanu od prerade možete komotno ubaciti još u pržionu za toplo jer ostane puno ulja kojeg puž nemože istisnuti, dok kod toplo prešanog ulja treba 2.5-3kg koštice za 100% čisto toplo prešano ulje. Razlika vam je i u cijeni prerade, toplo se kreće oko 6kn po kg dok hladno se prerađuje po 10+kn po kg, a takva je i cijena litre, toplo cca 150kn čisto a hladno cca 350-400kn litra.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Ma budem se još moral naučiti puno toga jer tu šta je vas nekoliko napisalo treba prvo izvući najbitnije, staviti na papir i dobro proučiti ili sam ja toliko glup. Jedni kažu ovak drugi onak. Životna škola je najbolja škola.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Gle, nema ti tu neke velike mudrosti. Naj bitnije je proizvesti što kvalitetniju tikvu a s time i košticu, a poslje je sve dalje u rukama uljara koji ti prerađuje da izvuče iz njih naj vise što može a da pritom sve ne user... Hladno presano se koristi više u medicinske svrhe, a toplo za salate, meso iz tiblice i suhe jezike dok narežeš pod 45° s lukom i domačim sirom s vrhnjem i ostale hrane!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Možda nije najbitnije ali svi uljari izgleda imaju svoju računicu (svako nešta mulja). Kad smo več kod jela, došlo 30 litara ulja pa idem probati šta su švabe napravile od balkanskih koštica.
 

Pave

Novi član
Tu od
12 Lis 2016
Poruka
2
Možda nije najbitnije ali svi uljari izgleda imaju svoju računicu (svako nešta mulja). Kad smo več kod jela, došlo 30 litara ulja pa idem probati šta su švabe napravile od balkanskih koštica.

Pozdrav,
Može li se dobiti kakav kontakt za tu preradu u Austriji,imam ja robe ali nemam kome prodat sirove pa bi mi ta kombinacija odgovarala,
Lp
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

A zašto ne radite vlastitu preradu u ulje, nego bi mjenjali? Tu samo pušite. Ovak dopelaš svoje, sve dogovoriš sa uljarom i vidiš dok ti prerađuje, a i budimo realni količina ulja je sigurno oko 35-40% više.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Uvijek dam preraditi samo svoje koštice od nešpricanih buč. Pa nisam lud da zamijenim svoje eko koštice za Bog zna kakvo ulje.

Maštal sam i još uvijek maštam, da bum s bučnim košticama pomiješal orahe. Nažalost niti prošle, a niti ove godine, kod mene nema berbe oraha. Pobrano još u kasno proljeće (mraz).
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Pozdrav,
Može li se dobiti kakav kontakt za tu preradu u Austriji

Nemam kontakt broj. Ljudi koji rade u Austriji su se ponudili da odvezu koštice i dovezu ulje. trebao sam čekati 2 tjedna na preradu ali opet je bilo preko veze tak da je isti dan prerađeno.
 

emiksa

Novi član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
24
Evo da se i ja pohvalim svojim prvim izletom u proizvodnji buča,isprešao sam svoje koštice u uljari na Podplatu(SLO).Od 72 kg koštica dobio 28 lit. 100% ulja(ulje je vrhunsko:icon_keel:),platio prešanje 55 eura. 20 lit. ulja planulo u tri dana,a ostalo ide "za lastne potrebe":icon_keel:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kako misliš 100%?
Nisi dodavao ništa bijeloga za pečenje?
Kako su ti ga onda ispekli?
 

emiksa

Novi član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
24
Da čisto bučino ulje bez dodavanja bijelog ulja.Brašno izmješa sa malo vode i soli,te prži bez dodavanja ikakvog ulja.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kako misliš 100%?
Nisi dodavao ništa bijeloga za pečenje?
Kako su ti ga onda ispekli?
Speče se bez problema, samo onaj koji ga peće mora znati kaj radi. Kod takvog prženja nema sile, treba početi sa niskom temperaturom prženja dok se ne počne samo od sebe ulje otpuštat iz brašna, tek tada se može postepeno pojačavati temperatura prženja, konstantno pazit da ne zagori i nakon toga ići na prešanje.
Fino je to ulje, ali meni osobno pre jako za klasićnu upotrebu i moram si ga razredit sa bjelim, a to onda više nije to. Bole mi odgovara stisnut 3-1 ili 4-1 ovisi o kvaliteti koštice i koristit ga bez bjeloga ulja.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Aurelius

Novi član
Tu od
20 Svi 2016
Poruka
8
Ekipa, van kveščn.

Kak vi perete flase prije ulevanja ulja?

Kupil sam 0,75l i 0,25l flase i sad ... kak? Jednu po jednu? Perilica?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Nikak, flaša bi morala sama po sebi biti sterilna ako je u paketu zatvorena. Možeš na mlaz vruće vode splavit, ali ih onda moraš nekam na toplo stavit da se osuše 100% jer ako ostane i malo vlage nutra kroz neko vreme bu se na ulju napravila plesnivoća.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ko i za zimnicu staklenke - metni ih u pečnicu na sterilizaciju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh