• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta
K

krx pozega

Guest
Buče bundeve

Kao i sve ove godine bundeve su ranije dozrile uz naravno dosta štete od suše ali u globalu sam zadovoljan...
...inače ako netko nije upoznat iz prerade njihovih špica se dobiva ulje koje dostiže vrlo visoke cijene a nije samo ljekovito već služi i kao afrodizijak :D :D
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
....pa smo morali pozvati ovo u pomoć... ;)
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Re: Buče bundeve

Jos ja danas oko 2 sata prolazim obilaznicom i usporim i gledam sto to rade. Skuzio sam da su bundeve po bubnju na koji se bundeve nabijaju...

Jos se sjetim da si nesta prico da sadis bundeve, ali nisam te htio zvat, jer nisam bio siguran jel to tvoje ili ne. MF-a nigdje, samo 577, pa nisam bas bio siguran...

Daj mi reci koliko je to isplativo raditi, posto i mi nesto malo kooperiramo s G. pa da vidim da li bi nam se to isplatilo...
 
K

krx pozega

Guest
Re: Buče bundeve

Ja išo podrivat...to sam samo u prolazu naletio i posliko
...ima dosta posla,kopanje kultiviranje a i zemlja se mora dobro uradit inače to ti je ekološka proizvodnja...malo gnojiva,razgovaraj si već sad sa G....valjalo bi bacit gnojivo prije oranja


Bobo što se tiče slika jel ovo nije dobar format...prepravi ih ako trebaju veće
 
B

Bobo

Guest
Re: Buče bundeve

Cuj, i duhan kultiviram, i duhan okopavam i sa njim imam dosta posla, pogotovo ljudske snage... Tako da me zanima koliko kosta "ubiranje" bundava sa tim strojem, i da li postoji netko tko to radi usluzno?

I daj mi bar na PM napisi kolika je najmanja ocekivana zarada na jedan hektar bundava, ako se sve potrebno da u zemlju, te da se okopavaju i tako. Znaci, sve po pravilu, s tim da okopavanje ne racunamo, i ubroji tu "ubiranje" bundava...

Zivo me zanima koliko je to isplativo...

Mi smo jedne godine za probu posadili nesto mali tikvica, te ih probali prodavat kod Mavrovica na "Bundevijadi" i dosta dobro smo prosli, no ne volimo mi ici po kojekakvim sajmovima da tamo prodajemo kojesta... Ne bi vjerovao koliko ljudi kupuje, i jede tikvice... takodjer uzgoj bez umjetnog gnoja i prskanja...
Povrsina je otprilike bila 10mx50m.

Obrisan neispravan link.

Slike su ti dobrog formata, te ih ne trebam dirati ;)
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: Buče bundeve

Jel možete objasniti tehnologiju ili uputiti gdje se to može na netu naći? Išao sam lani sa određenom količinom za svinje pa sam se dobro nakopo i opet je trava sve pojela. Gnojio sam samo sa kravljim u zimskoj brazdi i dugo se sa motikom družio. Želio bi naučiti nešto više o tome.
 
K

krx pozega

Guest
Re: Buče bundeve

Dominik što se tiče bučih bundeva one nemaju nikakve veze sa "stočnim"ili kako se već zovu ove za svinje ranit ako se nevaram.....tako ako se pitanje odnosilo na mene ja ti nemogu nikako pomoći.....
...ove moje bundeve(buče) zahtijevaju plodored,vrstu tla i puno "njege" pošto se nešpricaju uopće...kultiviranje,kopanje bi bio također moj/tvoj odgovor....možda bi bila tajna u tome da ideš u kopanje prije no što ijedna travka izraste....tj. dok je bundeva u fazi dva listića veličine palca...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: Buče bundeve

Evo vidiš koliko se ne kužim da uopče ne znam da postoje namjenske sorte ili vrste kako da ih nazovem. Znaš dobro da svinja jede sve i svašt pa tako je svinji bundeva ustvari bundeva. Dobro vjerojatno ima tu razlika u bundevama što se tiće njihovog kemijskog sastava pa su neke bolje za stoku od drugih. Pretpostavljam samo. Uglavnom ja ti koristim naše domaće sjeme koje koristimo od bogtepitakada. Ono naša domaća bundeva. Zanima me čisto tehnologija. Ono koji razmak, obrada... Ma ne bi ja to na veliko. Šta ja znam fertalj jutra imam bašće ba bi to tamo.
 
K

krx pozega

Guest
Re: Buče bundeve

Rzmak između redova 140 cm...a u redu između biljaka 50-60cm....kultiviraš ih sjetvospremačem ili motikama poslije...prije idem kultivatorom dok su manje što bliže njima...slične su one što se tiče veličine biljke i brzine rasta tako da je to to samo što su u konačnici ove stočne puno većeg ploda...najbitnije je ispočetka što više oko njih jer poslije naglo probujaju zatvore međured pa nema u njih do berbe, dobro ti možeš i pješke ;) ....što se tiče ove godine muku smo mučili sa travom i mi...tak da ono....imao sam ekipu samo za čupat ambroziju kolika je šikara bila
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: Buče bundeve

Mislio sam si al reko da provjerim. Znači pneu za kukuruz svaki drugi red. A pločice idu posebne za njih?? Kolko rupica??
 
K

krx pozega

Guest
Re: Buče bundeve

E to bome neznam....nemam sadilicu za kuruz ama baš nikakvu....dobio si razmak u i izmežu redova pa kombiniraj ;)
 

Nino

Novi član
Tu od
24 Lis 2007
Poruka
7
Re: Buče bundeve

Pozdrav svima!
Kakve su Vam buće ove godine?
Ja nešto duže proizvodim ovu kulturu, pa eto kakva su vaša iskustva?
Ukoliko je neko početnik mogu , nadam se savjetom pomoći.
Ova godina za razliku od prošle je sasvim solidno krenula.
Uredno nicanje, inkorporirani herbicidi uspjeli suzbiti prve korove, sklop u redu.
Malo problema je bilo sa "Rwa" sjemenom (mislim da su nam prodali lanjsko, s obzirom na nedostatak istog).
Kultivacija je u punom jeku.
Nadamo se kiši, jel ovo što je palo neće biti dovoljno.
Pozdrav!!!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
kod mene u selu je jedan posijao 40 jutara ove godine, po prvi puta, pa da vidimo...
 
J

jokapz

Guest
a nemug da se nepofalim, izgleda ču i ove godine bit najbolji koperant.... ;)



 
T

tomonh

Guest
jeb... tikve jesam ih se na faksu nakopal sred 7mj,vani 35 u hladu. pa smo slagali redove za kombajnirat a brijeg.gurneš ju gore,ona dole...
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Može li mi netko odgovoriti kolika je isplativost uzgoja bundevi po 1 rali (razmišljam o sadnji na 4 rali) s time da idem na nešto smanjenu gnojidbu (obzirom na skupoću umjetnih gnojiva)?
Ima li specijalna sadilica ili se može nešto improvizirat?
O uzgoju bundeva ne znam ništa, susjed me nagovara jer je on prvi puta ove godine sadio isto površinu od 4 rali, te tvrdi da je zaradio oko 8.000,00 kn. Na godinu ponovno ide u sadnju na istom tom zemljištu.

Na što treba posebno obratiti pažnju (obrada zemlje, zaštita od korova i bolesti) i ako godina bude imalo "normala" postoji li opasnost da se posluje sa nulom ili čak gubitkom?

Zahvaljujem.
 
Na vrh