• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
pročitao sam sve postove,nije ih puno pa ide brzo.

no kako primjetim otkupna cijena po kg košpi je 4 kune. jedan hektar daje oko 1200 kg košpi. mislim da je to mala zarada,jer ipak treba uračunati trud i sve ostalo.

molim ispravite me ako sam pogrešno kalkulirao.
 
J

jokapz

Guest
Dobro si izračuno zarada nije nekakva ko i kod ostalih kultura ak ti ostane poticaj to je super jedino što je kod nas siguran otkup i isplata bar bila do sad. Ja sam posijo malo manje od 4 ha slike čim se malo prosuši da mog odletit do polja!!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mi ovdje sve moramo računati bez poticaja jer to dobijemo samo na papiru,neznam koje dosad još dobio šta od države ovdje u bih. mislim ipak da bi se na bundevama trebalo više zaraditi jer nije to nimalo lako uzgajati
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
ako ko ima posebne ploče za bundeve koje su rupe na njima jer sam u uputstvu za sijačicu čitao da bi to bilo
2.1 mm :scratch pa me interesira dali to drži vodu
 
J

jokapz

Guest
Ja sijem sa pneumatskom oltovom sijačicom i pločicama za kukuruz sam poljepim izolirkom svaki drugu rupu i stavim na raznak 21 cm i sijem svaki drugi red znači dobijem razmak 42cm x 140 cm i za sad je bilo dobro. ove godine sam probo pokusno na 70 cm x 70 cm pa čemo vidjet kak če to uspjet????
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Mi več 2godinu sijemo bundeve sa pneumatskom sijačicom,i sijemo svaki red sa pločama koje imaju 8rupa i razmak na 28..Neznam zašto zatvarat svaki drugi red?
 
T

tomonh

Guest
Jedan kod mene htel da mu posijem tikve,i neznam kak da mu to posijem,pa smo probali zaljepit svaku drugu rupu al ništa,trga mi selotep i smežura ga
 
S

Stipa

Guest
Pozdravljam sve poljprovrednike!!

Ove godine po prvi put sam zasadio buće!

Molio bih sve koji su do sada imali tu kulturu da mi daju savjete i prijedloge, bilo kakve, jer su svi dobro došli, ili imaju kakve priručnike u .pdf formatu ili bilo što da mi pomognu.

S poštovanjem
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
marko93 kaže:
Mi več 2godinu sijemo bundeve sa pneumatskom sijačicom,i sijemo svaki red sa pločama koje imaju 8rupa i razmak na 28..Neznam zašto zatvarat svaki drugi red?

kakva ti je to ploča s osam rupa? daj ju poslikaj i koje su veličine rupe
 

DENNIS

Novi član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
20
E pozdrav forumasi, evo i ja sam prvi put posijao buce imam oko 8ha. posijano i niklo oko 4ha, ali ostatak nisam stigao posijati zbog ovih kisa cim malo prosusi i to budem posijao sve je pripremljeno sa treba uci i posijati. :)
ova 4ha sam sijao svaki drugi red na razmak 40cm, sa diskovima koji imaju 9 rupa.
a ove druge cu sijati sva 4 reda posto vidim da je marko93 sijao sva 4 pa cu da probam.
e dali ih vi prscette i kojim herbicidom ili sam da ih okultiviram 2 puta i to bude bilo to.
puno pozdrava svima :partyman: ....
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
prskanje odmah poslije sjetve za uskolisne dual, a za širokolisne prohelan
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
DENNIS kaže:
E pozdrav forumasi, evo i ja sam prvi put posijao buce imam oko 8ha. posijano i niklo oko 4ha, ali ostatak nisam stigao posijati zbog ovih kisa cim malo prosusi i to budem posijao sve je pripremljeno sa treba uci i posijati. :)
ova 4ha sam sijao svaki drugi red na razmak 40cm, sa diskovima koji imaju 9 rupa.
a ove druge cu sijati sva 4 reda posto vidim da je marko93 sijao sva 4 pa cu da probam.
e dali ih vi prscette i kojim herbicidom ili sam da ih okultiviram 2 puta i to bude bilo to.
puno pozdrava svima :partyman: ....

Kada ove kiše prestanu, bojim se da će biti prekasno za nastavak sjetve.
I sam sam mislio presijati jedan dio parcele (koštica istrunula zbog vlage i hladnog vremena), no tehnolog mi reče da su neki krajnji rokovi 20-25 svibnja. Ja sigurno neću moći u polje traktorom desetak dana pošto i dalje nema na vidiku stabilizacije vremena.
Mislim da je bolje sijati svaki drugi red jer se produžuje mogućnost ulaska strojevima među redove.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Stiv kaže:
DENNIS kaže:
E pozdrav forumasi, evo i ja sam prvi put posijao buce imam oko 8ha. posijano i niklo oko 4ha, ali ostatak nisam stigao posijati zbog ovih kisa cim malo prosusi i to budem posijao sve je pripremljeno sa treba uci i posijati. :)
ova 4ha sam sijao svaki drugi red na razmak 40cm, sa diskovima koji imaju 9 rupa.
a ove druge cu sijati sva 4 reda posto vidim da je marko93 sijao sva 4 pa cu da probam.
e dali ih vi prscette i kojim herbicidom ili sam da ih okultiviram 2 puta i to bude bilo to.
puno pozdrava svima :partyman: ....

Kada ove kiše prestanu, bojim se da će biti prekasno za nastavak sjetve.
I sam sam mislio presijati jedan dio parcele (koštica istrunula zbog vlage i hladnog vremena), no tehnolog mi reče da su neki krajnji rokovi 20-25 svibnja. Ja sigurno neću moći u polje traktorom desetak dana pošto i dalje nema na vidiku stabilizacije vremena.
Mislim da je bolje sijati svaki drugi red jer se produžuje mogućnost ulaska strojevima među redove.


Ispravak netočnog navoda :oops:

Ipak se sjetva može obaviti sve tamo do 15. lipnja.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Dominik kaže:
Dali postoj kakav erbicid za nakon nicanja?

Koliko sam se informirao - ne postoji.

Savjetnik iz jedne tvrtke za proizvodnju herbicida čak tvrdi da u Hrvatskoj niti ne postoji hrbicid namjenjen za prskanje bundeva prije nicanja, nego sami kombiniramo herbicide koji su najmanje štetni za bundevu.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ma imam problema. Posijao sam jedno jutro za stočnu hranu ( svinje ). Nisam koristio original sjeme i slabo je niklo a i ove kiše su učinile svoje. A trava naravno kreće. Moram pokultivirat još. A ništa motika i udri.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
dao sam izraditi posebne ploče za bundeve s rupama od 2,5 mm pa me zanima što mislite o tome

 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj buče imaju sjeme koje prolazi kroz rupice 2,5 mm :supris: . Ja sam mislil da se golice razmnažaju isto kao stočne - sadnjom sjemenki iz plodova :oops: .
 

Najnoviji postovi

Na vrh