• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
I ja sam ove godine pokusno zasijal pol jutra bundevi i sad su u korovu od 2 metra, probijanje
kao kroz đunglu.
Da li bi se to moglo nećime pokositi a da se ne oštete bundeve ??
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
molio bih za preporuku nekih otkupljivača bučinih sjemenki kojima se mogu obratiti s ponudom. da li je uvjet da sjemenke moraju biti suhe ili se mogu prodati otkupljivačima i kao mokre? hvala

Probaj nazvati 033/898-7033 ili mob. 099/1978893 - Tomislav Markovica

Sve informacije ćeš dobiti od njega, radi u jednoj firmi za otkup bučinih sjemenki.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
I ja sam ove godine pokusno zasijal pol jutra bundevi i sad su u korovu od 2 metra, probijanje
kao kroz đunglu.
Da li bi se to moglo nećime pokositi a da se ne oštete bundeve ??

Isti problem je i kod mene. Najprije razmaknuti tikve u jednom pravcu kuda će proći traktor sa malčerom, kosom ili tanjuračama (već što imaš) i tada prikupiti tikve na taj očišćeni put. Mislim da drugog izbora nemaš.
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Kao i sve ove godine bundeve su ranije dozrile uz naravno dosta štete od suše ali u globalu sam zadovoljan...
...inače ako netko nije upoznat iz prerade njihovih špica se dobiva ulje koje dostiže vrlo visoke cijene a nije samo ljekovito već služi i kao afrodizijak
Neispravan link obrisan!
Neispravan link obrisan!
Neispravan link obrisan!
Neispravan link obrisan!
Neispravan link obrisan!
....pa smo morali pozvati ovo u pomoć... ;)
Neispravan link obrisan!
Neispravan link obrisan!
Neispravan link obrisan!
Neispravan link obrisan!


Lako je tebi ... hehe mi imamo oko 1 hektar bundeva i evo već smo pola očistili ali mi to radimo ručno, a sad za tu prodaju ... to je tamo negdje u hrvatskoj ili ?
 
I

imt539k

Guest
kako se zove stroj za buče kojega goni imt i koji model je?
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Jel tko probao saditi tikva na foliju, mislim onak kak i recimo jagode, krastavci i sl. možda nebi trebali toliko špricat a ni kultivirat .U startu rasta tikve folija bi trebala štiti da trava ne raste oko sadnice tikve, a po sredini između redova se trava kad je veča pofreza ?IMA tko kakva iskustva ili ideju o ovom ?
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
48
Jel tko probao saditi tikva na foliju, mislim onak kak i recimo jagode, krastavci i sl. možda nebi trebali toliko špricat a ni kultivirat .U startu rasta tikve folija bi trebala štiti da trava ne raste oko sadnice tikve, a po sredini između redova se trava kad je veča pofreza ?IMA tko kakva iskustva ili ideju o ovom ?

Moglo bi se ovo izvesti, ali, uljana tikva kao prvo ne podnosi presađivanje, tako da uzgoj presadnica teoretski ne bi bio moguć. Kao druga stvar, naravno cijena folije. Ovakav uzgoj znatno bi poskupio proizvodnju, iako se ne bi primjenjivali herbicidi koji ni nisu velika stavka u proizvodnji_nekih 500 tinjak kuna/ha.

Zakorovljenost ove godine je jednostavno bila neizbježna zbog: 1) ispiranja herbicida u dublje slojeve zemlje uslijed preobilnih kiša (herbicidi koji se koriste nisu zemljišni, već se primjenjuju prskanjem po površini bez inkorporacije i površinski štite od nicanja korova), 2) tikve su vrlo slabo i sporo nicale, te i nakon nicanja nisu imale intenzivan porast i "zatvorile redove" čime bi ugušile korove 3) rana pojava bolesti (plamenjača, alternaria) te virusnih oboljenja (CMV, WMv, ZYMV) dovela je do preranog sazrijevanja i otpadanja lišća i korovi su jednostavno imali prostora za rast.

Herbicida nakon nicanje tikve,a da bi bili USPJEŠNI za suzbijanje širokolisnih korova KOD NAS nema. U svijetu (SAD) vrlo je uspješna herbicida na bazi halosulfurona koji naravno kod nas nema dozvolu za primjenu, niti se nalazi na tržištu. Lista herbicida koji suzbijaju uskolisne korove je podugačka tako da s time nema problema. Osobno sam pokušavao sa nekim od herbicida suzbiti širokolisne korove (ambroziju) nakon nicanja korova i kulture što je dovelo do dosta niske učinkovitosti u suzbijanju ( oko 50%), ali su tikve zaostale u razvoju i sad su ostale relativno sitne. Primjenom jednog od zemljišnih herbicida nakon nicanja dobio sam odlične rezultate u suzbijanju ambrozije, no ta je aktivna tvar zabranjena u bučinom ulju. :drinkers:
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
48
Jel tko probao saditi tikva na foliju, mislim onak kak i recimo jagode, krastavci i sl. možda nebi trebali toliko špricat a ni kultivirat .U startu rasta tikve folija bi trebala štiti da trava ne raste oko sadnice tikve, a po sredini između redova se trava kad je veča pofreza ?IMA tko kakva iskustva ili ideju o ovom ?

Moglo bi se ovo izvesti, ali, uljana tikva kao prvo ne podnosi presađivanje, tako da uzgoj presadnica teoretski ne bi bio moguć. Kao druga stvar, naravno cijena folije. Ovakav uzgoj znatno bi poskupio proizvodnju, iako se ne bi primjenjivali herbicidi koji ni nisu velika stavka u proizvodnji_nekih 500 tinjak kuna/ha.

Zakorovljenost ove godine je jednostavno bila neizbježna zbog: 1) ispiranja herbicida u dublje slojeve zemlje uslijed preobilnih kiša (herbicidi koji se koriste nisu zemljišni, već se primjenjuju prskanjem po površini bez inkorporacije i površinski štite od nicanja korova), 2) tikve su vrlo slabo i sporo nicale, te i nakon nicanja nisu imale intenzivan porast i "zatvorile redove" čime bi ugušile korove 3) rana pojava bolesti (plamenjača, alternaria) te virusnih oboljenja (CMV, WMv, ZYMV) dovela je do preranog sazrijevanja i otpadanja lišća i korovi su jednostavno imali prostora za rast.

Herbicida nakon nicanje tikve,a da bi bili USPJEŠNI za suzbijanje širokolisnih korova KOD NAS nema. U svijetu (SAD) vrlo je uspješna herbicida na bazi halosulfurona koji naravno kod nas nema dozvolu za primjenu, niti se nalazi na tržištu. Lista herbicida koji suzbijaju uskolisne korove je podugačka tako da s time nema problema. Osobno sam pokušavao sa nekim od herbicida suzbiti širokolisne korove (ambroziju) nakon nicanja korova i kulture što je dovelo do dosta niske učinkovitosti u suzbijanju ( oko 50%), ali su tikve zaostale u razvoju i sad su ostale relativno sitne. Primjenom jednog od zemljišnih herbicida nakon nicanja dobio sam odlične rezultate u suzbijanju ambrozije, no ta je aktivna tvar zabranjena u bučinom ulju. :drinkers:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Moglo bi se ovo izvesti, ali, uljana tikva kao prvo ne podnosi presađivanje, tako da uzgoj presadnica teoretski ne bi bio moguć. Kao druga stvar, naravno cijena folije. Ovakav uzgoj znatno bi poskupio proizvodnju, iako se ne bi primjenjivali herbicidi koji ni nisu velika stavka u proizvodnji_nekih 500 tinjak kuna/ha.

Zakorovljenost ove godine je jednostavno bila neizbježna zbog: 1) ispiranja herbicida u dublje slojeve zemlje uslijed preobilnih kiša (herbicidi koji se koriste nisu zemljišni, već se primjenjuju prskanjem po površini bez inkorporacije i površinski štite od nicanja korova), 2) tikve su vrlo slabo i sporo nicale, te i nakon nicanja nisu imale intenzivan porast i "zatvorile redove" čime bi ugušile korove 3) rana pojava bolesti (plamenjača, alternaria) te virusnih oboljenja (CMV, WMv, ZYMV) dovela je do preranog sazrijevanja i otpadanja lišća i korovi su jednostavno imali prostora za rast.

Herbicida nakon nicanje tikve,a da bi bili USPJEŠNI za suzbijanje širokolisnih korova KOD NAS nema. U svijetu (SAD) vrlo je uspješna herbicida na bazi halosulfurona koji naravno kod nas nema dozvolu za primjenu, niti se nalazi na tržištu. Lista herbicida koji suzbijaju uskolisne korove je podugačka tako da s time nema problema. Osobno sam pokušavao sa nekim od herbicida suzbiti širokolisne korove (ambroziju) nakon nicanja korova i kulture što je dovelo do dosta niske učinkovitosti u suzbijanju ( oko 50%), ali su tikve zaostale u razvoju i sad su ostale relativno sitne. Primjenom jednog od zemljišnih herbicida nakon nicanja dobio sam odlične rezultate u suzbijanju ambrozije, no ta je aktivna tvar zabranjena u bučinom ulju. :drinkers:

primjetih ti se baviš sadnjom bunbeva, ja sadim krastvce kornišone pa razmišljam da bi nagodinu stavio bundeve golice. Šta se tiče folije nije skupa, uzimam više metričnih dimenzija pa doma skrojim širinu i namotam pa na polagač, kila ti je negdje oko 4 kn a imaš oko 4x4 m. daj opiši još malo kak ti ide i ovoga reci dal radiš silažu od pulpe bundeve ?
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
48
Što se tiče siliranja, moglo bi ići na način da se iza berača prikopča naka prikolica u koju bi direktno padala pulpa i kora tikve. Takvu smjesu bi trebalo miješati sa dosta velikim omjerom slame, pljeve, komušine ili nečeg drugog što bi izvuklo veliku vlagu-vodu iz mase pulpe. Meso tikve sadrži i do 90% vlage. Omjer takve silaže trebao bi biti 1:5 (tikva:kukuruzovina...). Inače sama pulpa se koristi u juice sokovima kao punilo, tj. masa bez okusa i mirisa kojoj se dodaju razne arome i boje zbog visokog sadržaja pektina. U ostalim varijantama jedino bi se mogla koristiti kao tekuća hrana za stoku-svinje. Treba probati. Ljudi te ostatke na polju zovu i "seljačko gnojivo".
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Što se tiče siliranja, moglo bi ići na način da se iza berača prikopča naka prikolica u koju bi direktno padala pulpa i kora tikve. Takvu smjesu bi trebalo miješati sa dosta velikim omjerom slame, pljeve, komušine ili nečeg drugog što bi izvuklo veliku vlagu-vodu iz mase pulpe. Meso tikve sadrži i do 90% vlage. Omjer takve silaže trebao bi biti 1:5 (tikva:kukuruzovina...). Inače sama pulpa se koristi u juice sokovima kao punilo, tj. masa bez okusa i mirisa kojoj se dodaju razne arome i boje zbog visokog sadržaja pektina. U ostalim varijantama jedino bi se mogla koristiti kao tekuća hrana za stoku-svinje. Treba probati. Ljudi te ostatke na polju zovu i "seljačko gnojivo".

Gnojivo sigurno i to dobro probati ću napravit silažu sa kukuruzom pa ću vidit kak će to izgledat i jel će to stoka jest pa vam javim.
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
48
Vidim da na forumu ima dosta kolega znalaca sadioca tikve, pa me zanima cime vi rjesavate korove. Ja osobno koristim clon u dozi 0.5litara + dual gold 1.5litara po hektaru. Ovo drzi neka 2 mjeseca a dalje ruknu trave da je to cudo. S cime ste vi isli?
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Vidim da na forumu ima dosta kolega znalaca sadioca tikve, pa me zanima cime vi rjesavate korove. Ja osobno koristim clon u dozi 0.5litara + dual gold 1.5litara po hektaru. Ovo drzi neka 2 mjeseca a dalje ruknu trave da je to cudo. S cime ste vi isli?

Da sam ove godine prskao i sa totalnim herbicidom mislim da ne bi bilo vajde. Kiša je doslovce sve isprala. Inače i sam sam koristio dual + clon.

Kakvi su vam prinosi ove godine? Mislim da onaj tko je imao manje površine zasađene - taj je bolje prošao, manje je gubitaka. Na 4 rali dobio sam 400 kg koštica. Katastrofa.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
na 600čhv ispalo je negde blizu 100kg suhih, a sad kak se kreću cijene? kod mene plačaju 20kn kilogram
 
Z

zdenkina1

Guest
Na 5 hektara dobio sam 4.600 kg sirovih koštica. Inače radim već nekoliko godina sa jednom firmom u Pitomači i ove godine sam ih poslušao sa savjetima i njihovom tehnologijom i čini mi se da sam za ovu godinu dobro prošao. Moralo se rano sijati tako da su tikve do vremena kiša 5. mjesecu već bile u fazi intenzivnog porasta pa ih kiša i hladnoća nisu uništile. Što se tiće herbicida koristim po preporuci clon i dual i dobro drže do vremena do kad bi tikve trebale zaprti redove. Kak ste vi zadovoljni sa svojim gazdama s kojim radite?
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
48
molim vas za odgovore u vezi herbicida za tikve. Gore spomenuti prohelan nema dozvolu više za primjenu u Hrvatskoj.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Na 5 hektara dobio sam 4.600 kg sirovih koštica. Inače radim već nekoliko godina sa jednom firmom u Pitomači i ove godine sam ih poslušao sa savjetima i njihovom tehnologijom i čini mi se da sam za ovu godinu dobro prošao. Moralo se rano sijati tako da su tikve do vremena kiša 5. mjesecu već bile u fazi intenzivnog porasta pa ih kiša i hladnoća nisu uništile. Što se tiće herbicida koristim po preporuci clon i dual i dobro drže do vremena do kad bi tikve trebale zaprti redove. Kak ste vi zadovoljni sa svojim gazdama s kojim radite?

Prvi puta sam ove godine odlučio probati sa sadnjom tikava - i baš sam pogodio.
Dva puta sam podsađivao i ništa nije uspjelo. Što je niklo prvi puta to je i uspjelo (koliko-toliko).
Izgleda da radimo sa istom firmom iz Pitomače. Prvo dojmovi su ok. Navodno da neće kooperante teretiti za zateznu kamatu što se tiće vraćanja duga (tko ga ima) te da će sa naplatom pričekati dok ljudi ne dobiju poticaj za zemlju. S njihove strane pošteno. Ne znam još da li je točno, alli kolega mi kaže da je razumio kako razmišljaju da na godinu i sjeme daju besplatno pošto je ova godina većinu kooperanata bacila u dugove. U svakom slučaju vidim da razmišljaju kako zadržati stare i pridobiti eventualno i nove proizvođače.

Kada si točno obavljao sadnju, koliko si dao gnojiva i da li ti je njiva na dobrom terenu?
 
Na vrh