• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Da se dodam na zadnji post , kako prepoznati pravo ulje ?
Ja ga povućem ( ako je moguće ) iz flaše kao rakiju :drinkers:nakon nekoliko razlićith proba stvorićeš svoj sud i to ti je najbolji pokazatelj inaće gledam na boju , gustću i armu . Kao i kod vina može osvojiti sve medalje ali svima ne odgovara.

cool03.gif

By arno11 at 2011-01-29
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
@puknuti na prvoj i drugoj slici ti je stroj za hladno prešanje ulja koja ti radi na principu briketirke znači cijele koštice sipaš u onaj lijevak gore i onda ih pužnica sabija i istiskuje ulje na onom situ pri kraju na kraju ono smeđe ti je grijač koji to malo zagrije oko 50 stupnjeva da koštice lakše ispuste ulje i na kraju izlaze zdrobljene koštice iz kojih nije uzeto sve ulje več one mogu još na toplu preradu
A sad topla prerada prvo se koštice melju (šrotaju) zatim se ta mela meša u posebnom stroju i dodaje se sol 1% pa to ide na pečenje e tu se dodaje suncokretovo ulje po želji (i ne mora) i to se peče do tem. 125-130 stupnjeva u biti masa vri, ako je tem. niža ulje ima više zelenu boju nego crnu, a ak pa je previše onda se u ulju pozna da je posmojeno-užeglo. Cijeli taj postupak pečenja traje sat ili malo duže.
I onda to tak vruče ide na prešanje u onaj cilindar koji je rupičasti s nutarnje strane da iz mase lako izlazi ulje i to se tiska do 300 bara i poslije dobiš iz te mase i pogaču ili prgu koja se koristi u stočnoj ishrani ili za ribičiju. Cijeli postupak traje negde oko 1,5 h za 25-30kg koštica
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja uzgajam buče za svinje. Nisu golice. Dio košic posušim i dobre su za grickanje kad se gledi kakva tekma. :D
Naravno uz Đurđin PAN. :partyman:
Jemput sam dobil golice i probal sam posaditi na par mesti kad i ove domaće. Nije se nijedna sklila. :mad:
Neznam jel ih pojela neka gamad ili ptiči.
 
P

pumpkin_oil

Guest
u Ivanić Gradu se osniva UDRUGA PROIZVOĐAČA BUČINOG ULJA I PROIZVOĐAČA BUNDEVA REPUBLIKE HRVATSKE.

Datum osnivačke skupštine je 23.2.2011. u koliko je sati i u kojim prostorijama to još neznam ali kad saznam stavit cu na forum.

Onaj ko je zaiteresiran moze mi se slobodno javiti na mail : bdrvenkar@gmail.com da mu pošaljem pristupnicu.
 

rmarko42

Novi član
Tu od
1 Velj 2011
Poruka
1
Pozdrav svima. Pošto sam početnik u proizvodnji buča molio bih vas da mi neko kaže koliko je potrebno sjemenki buča za cca 1 hektar.
 

tikvan

Član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
50
Pozdrav svima. Pošto sam početnik u proizvodnji buča molio bih vas da mi neko kaže koliko je potrebno sjemenki buča za cca 1 hektar.

S obzirom da na ha ide od 18 do 20.000 sjemenki (razmak 1,40 X 0,35-0,38 m), treba i od 3,8-4,5 kg sjemena/ha , ovisno o proizvođaču, sorti (hibridu)...
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Pozdrav forumaši !!
Čitam u vezi ovih herbicida (Dual,Afalon,Orion).
Jel taj Afalon i Orion isprobani i sigurni za tikve prije nicanja?
Ima ko iskustva sa njima?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Pozdrav forumaši !!
Čitam u vezi ovih herbicida (Dual,Afalon,Orion).
Jel taj Afalon i Orion isprobani i sigurni za tikve prije nicanja?
Ima ko iskustva sa njima?

Sigurni i isprobani ako ne prekoračiš dozu .
 
P

pumpkin_oil

Guest
Osnivačka skupština ugruge proizvođača bučinog ulja hrvatske

Pozdrav,

Osnivačka Skupština udruge proizvođača bućinog ulja Hrvatske će se održati 23.2.2011. U Spomen domu Alojza Vulinca u Ivanić-Gradu, Beliceva 1 s početkom u 11 sati.

Pa ko je zainteresiran neka slobodno dođe.


Lijep pozdrav,

pumpkn oil
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Zna li netko okvirnu cjenu mokrih koštica za ovu godinu ?

Koji su uvjeti kod ugovorene proizvodnje ? Što nude a što traže kod ugovaranja ?

Ja sve od sjetve pa do sušenja koštica radim sam ali me ipak zanima.

Ako netko ima iskustva sa ugovorenom proizvodnjom bio bih zahvalan na informacijama !
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Ugovor večina radi za cijenu od 6 kn za mokru košticu i u tu cijenu je uračunato kombanjiranje. Neki ugovarači nabavljaju sjeme.Tvoja je proizvodnja i transport mokrih koštica do sušare osobe skime ste napravili ugovor.
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
Buče

ove godine ču prvi put sijat buče pa me zanima priprema tla i gnojivo koje i kolko na ha. a izorano je prije mjesec dana otp.
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Priprema je slična kao i za kukuruz.Preporučuju baciti umetnjak u širinu do dva tjedna prije sjetve, a ostatak kod prihrane. Količine umetnjaka su različite ( od 350 - 500 kg na ha ). Koliko možeš.
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
znaci 15-15-15 bacim sada i kan u prihrani nego me zanima da li je moguče sijat sa olt obicnom sijacicom za kukuruz i na koji nacin i kako vi sijete na koji nacin
 
K

kemicar

Guest
HALO: Jel netko bio na izložbi bućinog ulja u Varaždinu?
Kak ste prošli na izložbi?
 
A

angeloflp

Guest
tikve

jel ko sijao(sadio) ili nesto zna o tikvama hokkaido i butternut,ya se spremam posaditi oko 1 h,unaprijed hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh