• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta
C

cimpy

Guest
ja sijem tikve! e aj mi reci kud sa tim košticama od bundeva,di ih proda?
 
J

jokapz

Guest
od tih koštica proizvodi se bučino ulje a imaš ih i onih prženih za ljudsku prehranu.
 
B

bok123

Guest
jokapz kaže:
od tih koštica proizvodi se bučino ulje a imaš ih i onih prženih za ljudsku prehranu.

s čim siješ, pa na koji razmak?
s čim špricaš?
koji gnojivo bacaš i koliko?
pošto kila mokrih koštica?

Ako je matematika dobra možda krenemo
 
J

jokapz

Guest
sijem sa pneumatskom sijačicom 4 reda al sijem sa samo dva svaki drugi red na razmak 140 x 40 cm. Špricanje odma poslje sjetve prije nicanja protiv trave. A gnojiva baciš koliko imaš novaca ja idem puno sa stajskim gnojivom pa neforsiram toliko umjetno al bacim 300 kg 7-20-30 i u prihrani 200 kg KANA i to kultiviram sa dvorednim kultivatorom al samo jedan red a drugi red spojim motićice. Cijena je ove godine bila 4 kn za 1kg sirovih koštica. Ja sam znao imat i po 2 t po ha al ja sam jedinio slučaj s takim urodom prosjek ti je oko 1200 kg po ha. I agrotehnika mora biti jako dobra zimska brazda što dublja zatvaranje brazde šro ranije i predsjetvena priprema odlična onda i urod je dobar inače ništa nebude od nje.
 
B

bok123

Guest
kojom preumatskom?
koji herbicidi?
slike su ti super, a gdje je berba?
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Evo, baš jučer ugovorio sadnju površine 2 ha.
Cijena mokrih koštica 5 kn/kg minus kalo 5%.

Sav repromaterijal dobijem od firme gdje sam sklopio ugovor a oni obavezni otkupiti koštice po dogovorenoj cijeni.
Napravio sam propust što sam obavio oranje prije odluke o sadnji, tako da nisam obavio gnojidbu, što će mi
vjerojatno utjecati na prinos.
 

Nino

Novi član
Tu od
24 Lis 2007
Poruka
7
Eto ja već godinama proizvodim ovu kulturu i jako sam zadovoljan.
No, zbog bolesti prodajem cijelu liniju za proizvodnju.
Kombajn Moty 1800, 1995 godište u super stanju, sušaru za koštice, horizontalnu sa indirektnim zagrijavanjem, praonu za koštice, te ostale popratne priključke.
Sve vrhunski funkcionira.
Ujedno mogu rješiti i tržište za koštice.
 
B

bok123

Guest
Nino kaže:
Eto ja već godinama proizvodim ovu kulturu i jako sam zadovoljan.
No, zbog bolesti prodajem cijelu liniju za proizvodnju.
Kombajn Moty 1800, 1995 godište u super stanju, sušaru za koštice, horizontalnu sa indirektnim zagrijavanjem, praonu za koštice, te ostale popratne priključke.
Sve vrhunski funkcionira.
Ujedno mogu rješiti i tržište za koštice.
Kada bi nam malo pobliže prikazao kalkulaciju za prosječne godine i prinose.
Koliko bi došla ta linija?
Još uvijek mi je problem sjetva, jer kakva sjetva takva žetva.
 
K

KARLO

Guest
bundeva buče

zanima me svo o njima naime htio bih se baviti s tim pa me zanima vrste sjetva uzgoj dali je potrebno navodnjavanje priprema rale obrada branje gnojidba spricanje ako ide i tako strojevi za obradu otkup sjemenki i mogući proizvodi od bundeva naime htio bih se baviti s bundevama za proizvodnju sjemenki za ljudsku primjenu naime ljuskanje dali je bolje to ili s golicama pa vas molim tko god sta zna o tome neka napiše jel ima kakva firma koja se bavi s tim i sklapa ugovore s koperantim.
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: bundeva buče

KARLO kaže:
zanima me svo o njima naime htio bih se baviti s tim pa me zanima vrste sjetva uzgoj dali je potrebno navodnjavanje priprema rale obrada branje gnojidba spricanje ako ide i tako strojevi za obradu otkup sjemenki i mogući proizvodi od bundeva naime htio bih se baviti s bundevama za proizvodnju sjemenki za ljudsku primjenu naime ljuskanje dali je bolje to ili s golicama pa vas molim tko god sta zna o tome neka napiše jel ima kakva firma koja se bavi s tim i sklapa ugovore s koperantim.


Imaš jako puno otkupljivača golice. Ove godine je posebno velika potražnja za njom. Moj kolega iz razreda imao je 2 ha golice i sve je prodao po jako dobroj cjeni. Navodnjavanje bi bilo dobro ako je suša da budu što veče. Sjetva se može obavljati sijačicama za kukuruz (svaki drugi red na 4 rednoj pneumatskoj). Kombajni su ti dosta skupi. Neki rabljeni malo manji u boljem stanju , a da dobro radi 25-30 tisuća eura.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: bundeva buče

KARLO kaže:
zanima me svo o njima naime htio bih se baviti s tim pa me zanima vrste sjetva uzgoj dali je potrebno navodnjavanje priprema rale obrada branje gnojidba spricanje ako ide i tako strojevi za obradu otkup sjemenki i mogući proizvodi od bundeva naime htio bih se baviti s bundevama za proizvodnju sjemenki za ljudsku primjenu naime ljuskanje dali je bolje to ili s golicama pa vas molim tko god sta zna o tome neka napiše jel ima kakva firma koja se bavi s tim i sklapa ugovore s koperantim.

Ideš u Poljoprivrednu zadrugu u svojem mjestu ,tražiš tehnologa i on će ti sigurno objasniti
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Da li je moguće bundeve saditi dvorednom OLT sadilicom za kukuruz? Pri tome me zanima postoji li pločica za takvu ili sličnu namjenu ili možda se može nešto preraditi sa klasičnim pločicama za kukuruz?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Jel pneumatska ili mehanička..
Ja sam sa svojom 4reda pneumatskom sijao,samo zamijenim ploče..
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Radi se o mehaničkoj sadilici.
Biti će problem naći nekoga da mi posadi sa pneumatskom jer ima ih samo par ljudi u selu,
a imaju dosta zemlje pa će biti zauzeti sadnjom kukuruza.
Mislio sam nešto iskemijati sa ovom mehaničkom što imam, ali ne znam..
U najgorem slučaju biti ću prisiljen ručno ubacivati sjemenke kroz cijev na sadilici.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Čuo sam i savjet da se pločica za sadnju graha malo preradi (povećaju se rupice), to i ne bi bio problem, samo
vjerojatno bi trebao svaku drugu proširiti zbog razmaka u redu.
 

John Deere

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
94
Stiv kaže:
Da li je moguće bundeve saditi dvorednom OLT sadilicom za kukuruz? Pri tome me zanima postoji li pločica za takvu ili sličnu namjenu ili možda se može nešto preraditi sa klasičnim pločicama za kukuruz?


ja sam prije jedno tri godine kod prijatelja posudio pločice za bundeve, mislim da su imale samo dvije rupe na sebi
probaj pitati tamo gdje imaju sjeme možda imaju i pločice
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Kako je prošla sadnja tikvi, jesu li nikle?

Kod mene (4 rali) je kiša i ovo hladno vrijeme učinilo svoje. Pola parcele niklo 20% a na drugoj polovici oko 70%.
Provjerom sam ustanovio da je sjeme istrunulo. Da sam sadio plitko možda do ovog ne bi došlo. Navodno da postoji mogućnost još do 20-og ovog mjeseca presijati parcele gdje je to potrebno, samo ako i to vrijeme dozvoli što čisto sumnjam. Preobilne su to pale kiše.
Kakva su vaša iskustva sa klijavošću?
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
seljačić kaže:
jel može koja fotka i informacija o datoj bundevi? ko su otkupljivači?

Imaš par slika u ranijim postovima, kao i pojašnjenja u vezi uzgoja.

Ne znam za druga područja, ali u mome kraju (bjelovarsko-bilogorska županija) pretežno smo kooperanti. Sjetva, plasman i cijena unaprijed dogovoreni, pa tko koliko proizvede.
 

Najnoviji postovi

Na vrh