• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Budućnost proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj

K

Kordunas

Guest
S obzirom na trenutnu situaciju u mlijekarstvu, cijenu mlijeka vidim da nas ne ocekuje presvijetla buducnost.
Ovih dana sam bio na nekoliko stručnih predavanja, satanaka i inih događanja gdje sam mogao svašta čuti i vidjeti ali ništa od toga ne kazuje da bi moglo doci do nekog bitnijeg pomaka, na pozitivno naravno, predviđa se samo stagnacija cijene mlijeka.
Na zadnjem savjetu za mlijeko u MPRRR-u Savez proizvođača mlijeka je tražio zaštitnu cijenu od 2,40 kn na što su mljekare odgovorile da pristaju samo na tržišnu cijenu.
Uslijed svih tih događaja i skorog ulaska u EU gdje ce doci do ukidanja poticaja po litri mlijeka, zanima me da li se itko od vas ostalih proizvođača može naći u tim kalkulacijama da ima profitabilnu proizvodnju mlijeka??!!
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
s ovakvem cijenama i bez poticaja,te ovakvim cijenama repromaterijala moremo se jednostavno pozdraviti z domaćom proizvodnjom mlijeka :!: :evil:
ak se ovak nastavi,a vjerovatno bude :scratch , budu ljudi u dućanu mogli kupiti sam evropsko smeće,a naše kvalitetno domaće budu i zaboravili kak zgleda...barem na neko vreme...dok nekomu u Vladi ne dojde z riti v glavu...oprostite na izrazu :oops: ...al se bojim da onda već nebude prekasno za ponovno obnavljanje farmi i ponovno pokretanje proizvodnje,jer dok se jednom ljudi riješe krava jako teško će ih biti nagovoriti da ponovno krenu u tu proizvodnju,pogotovo ak su se već opekli na lijepim riječima i obećanjima o supermodernim "evropskim"farmama i farmerima te sličnim "pričama i pričicama za laku noć" :evil:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ljudi shvatite da od tih "boljih dana" nema nista! Upropasteno je sve a ono sto nije bit ce. Vlast ne zanima dali ce ljudi imat od cega zivjeti i hoce li proizvoditi ili ne, njima je bitno da uberu pdv od onoga sto se uveze dok to na domacem proizvodu nemogu a zakon trzista je jasan - ko je jeftiniji taj radi. Tako je sa jabukama, mesom, mlijekom... nema sta se ne uvozi. Cuo sam da je ove godine dopustena godisnja kvota za uvoz mlijeka ostvarena jos u 2.mjesecu a koliko je od onda jos uvezeno? Lidli, Kaufland, Getro, Metro i Billa su prodali more mlijeka bosanskog porijekla. U cemu je problem? Imaju li njihovi proizvodjaci racuna prodavat jeftinije od nasih, imaju li jeftiniji repromaterijal ili pametnije politicare? Ne! Nijedno od toga. Imaju covjeka koji im moze progurat robu na nasem trzistu a koji si je to dobro naplatio, naravno netko od nasih nadleznih koji to mora odobrit je za dobru proviziju to i dopustio i tako sustav funkcionira. Tako je u svim granama gospodarstva u lijepoj nasoj, vidite samo sta rade sa silnim poduzecima u kojima je za zivot zaradjivala masa ljudi. Unisteno je sve jer nikog nije briga za poslovanje vec samo za procente. Mislim da u skorijoj buducnosti nema napretka za nasu poljoprivredu pa niti za proizvodjace mlijeka. Nemocni su svud po Europi i nemogu nist, prosvjeduju ali tko ih cuje? Nikog nije briga. Tito je znao reci "snadji se druze" ali su to bila vremena kad se nekako i moglo, kad se nije uvozio ni prasak za ves dok se imao gdje kod nas proizvesti a sta je sad ovo? :evil:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kićo kaže:
Ljudi,, a sta je sad ovo? :evil:

Kapitalizam koji se pretvorio u grabizam i lopovluk
Al' tako nam i treba sami smo to odabrali,, pogledajte samo svaku predizbornu kampanju,, i jos ljudi glasaju,
a za koga pitam ja vas,, pa lazu nam u oci, ma,,,
necu o politici u ovom butigu,

mozda jedno od rjesenja
[youtube:14olohh7]03Vp8ZcYGBo[/youtube:14olohh7] [youtube:14olohh7]jmuynDrsMfY[/youtube:14olohh7]
a za one s vise strpljenja
Kod:
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[backPid]=38&tx_ttnews[cat]=189&tx_ttnews[tt_news]=32652&cHash=df8fd0a925
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
..evo ja sam jedan od onih koji prodaje krave i junice (nije razlog kriza ,kredit kojeg nikad nismo trebali ni imali) već je razlog današnja cijena mlijeka od 0,97kn ili jos manje ili max.cijena koja se može postić oko 1,80kn

jednostavno i realno za reći SRAMOTA

bilo je i prosvjeda, u jednoj godini najviše,malo se dobilo a na kraju ispalo nista

kad si malo računam pa čak na kukuruzu i pšenici zaradim više nego na mlijeku :lol:

izgleda da jos puno toga neznamo kaj nas čeka u EU (ovi će nam namjestiti kajlu to je 100%)....
....a imamo sve- državu mukom i krvlju stvorenu,najljepše more,plodnu zemlju......i na kraju sramota bi bilo kupit EU mlijeko ili meso ali postoji mogućnost da bude tako a tako zato kaj nas svakog dana uništavaju sa svih strana

( nije to da njihovu ne valja nego je to da imamo SVOJE )
 
B

bok123

Guest
Tko nema kredita živjet će. Ne bog zna kako, ali nekako. Minimalna ulaganja, udruge, politička aktivnost i možda, možda ne bude precrno.
Nasjeli smo kao zadnje trube. A tko ne bi. Audi, novi traktor, more, krediti, širokogrudnost, obečanja. Prekrasno.
Dužni smo sve više i više. Mi mislili da to budu naša unučad vraćala.
Kajgod, još nam imaju za uzeti.......... a naš ponos čuvaju za kraj.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
bok123 kaže:
Tko nema kredita živjet će. Ne bog zna kako, ali nekako. Minimalna ulaganja, udruge, politička aktivnost i možda, možda ne bude precrno.
Nasjeli smo kao zadnje trube. A tko ne bi. Audi, novi traktor, more, krediti, širokogrudnost, obečanja. Prekrasno.
Dužni smo sve više i više. Mi mislili da to budu naša unučad vraćala.
Kajgod, još nam imaju za uzeti.......... a naš ponos čuvaju za kraj.

krediti kao krediti nisu loša stvar, ti a taj kredit dobiješ ono što si naumio kupiti, i sve je to u granicama mogučnosti jer banka vidi i traži malo duži prosjek primanja i po tome ne možeš u neke dubioze pasti, tu sve štima u lipu, sve prvo pročitaš i nitko te ne prisiljava na ništa
krediti kao sredstvo za stjecanje nekih dobara su ok jer inače nebi to mogli kupiti
primjer je moja mehanizacija gdje da ja i dalje plačam usluge baliranja je više novaca nego godišnja rata za masseya balirku, omotač, stoga moja kupovina je ajmo to tak reći bila dobra odluka.

eeeeeeeeeeeeee sad je druga stvar što je za istu proizvodnju tj što za isto dobijemo duplo manje, a banka nije morala ni lipu promjenit, i to dovodi da za tu istu ratu moramo imat duplo više proizvodnje tj proizvesti dobara koje unovčavamo za platit tu istu ratu, a samim time su i ulaganja veča
i u tom djelu kredit nije kriv.

a što se tiče ne ulaganja ili minimalnih ulaganja to če jako teško proč ako se ikako netko želi baviti poljoprivredom, jednostavno prepisana zakonska regulativa te tera na određenu kubikažu laguna, na betone i betone, pa cisterne sa japanskom maserkom u osnovnoj opremi, pa štala sa ensal anhovo krovom jer kikinda ne valja.

a tek ona glupost od nitratne direktive, isuse bože koje je to prepisano sranje, u državi u kojoj zemlja jedva a vidi u 90% slučajeva stajski gnoj a kamoli 170kg dušika godišnje, pa nitko nije lud da naveze 500 prikolica na pola rali zemlje đubra il šta več ima
jeeeeeee al se sjete da je u nizozemskoj opterečenost tla nitratima pa treba i kod nas to uvest
pa one sračkarije sa čuvanjem gnoja 6 mjeseci, pa el su oni svjesni da 90% ljudi ima strojeve za gnoj na amaterskoj bazi, sa gramip utovarivačem 4 metra, i sip 4 tonke đubretarke, a uvjetuju te da to izvezeš u dva tjedna gnoj, pa cisterne sa aplikatorima
i nek je to sve tak, al ako mečeš vapno na stelju kao ja ne može gnoj sazret nikako za 6 mjeseci, i u tom slučaju šta sam ja dobio , baš ništa ni da sam vozio sa 3 mjeseca čuvanja, samo veču hrpu.

evo možda nisu sve točke dnevnog reda u 100% točnom navodu niti je bio to cilj, več prikazati koja su to nadolazeča ulaganja koja su enormna a nismo se makli dalje sa hrpe govana iza štale

a kamoli da dotaknemo temu čija štala uopče i lauf štala udovoljava zahtjevima prepisanih zakona

ulaganja če bit i to velikih, samo je pitanje da li če imati pokriče i u najekonomičnijoj proizvodnji :!:
 
K

Kordunas

Guest
Evo ja da nisam opterećen kreditima koje moram vratiti nebi sekundu razmišljao da sve pošaljem na klaonicu,jer kad moraš raditi ko mazga za crkavicu,a i to je upitno zato sto sumnjam da ću godinu zavrsiti sa pozitivnom nulom izgubis volju za svim :evil:
 
B

bok123

Guest
bogec - problem sam postavio makroekonomski. 40 mil. moraš vratiti, ti vračaš a ono naraslo na 45 mil. ti opet vračaš a ono raste dalje. Upecani smo kao šaran (ne bih rekao kao som) i malo popuste pa malo pritegnu. A mi bi se najradije otkvačili ali ne ide.
Usput- kada šaljem post sve duže i duže traje dok se ne postavi. jel nas netko kontrolira?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Bobić kaže:
mozda jedno od rjesenja
[youtube:2z9xiohd]03Vp8ZcYGBo[/youtube:2z9xiohd] [youtube:2z9xiohd]jmuynDrsMfY[/youtube:2z9xiohd]
a za one s vise strpljenja
Kod:
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[backPid]=38&tx_ttnews[cat]=189&tx_ttnews[tt_news]=32652&cHash=df8fd0a925

Eh, čovjek mudro zbori, al ova govna sterat s trona... Sve bi ih poslo u pič..mate.. potero u svinjce, davao jest napoj iako ni to nisu zaslužili đubrad lopovska...

Treba dovest uvoznu mafiju i napravit im konkurenciju, pa da se međusobno pokolju, jer ovako nam neće bit bolje, nego samo gore i gore i gore do ne izgore mamu im....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ne usudim se ni pomisliti sto bi bilo da je vise takvih ljudi doslo odmah poslije Franceka,,,
Uz takve mislim da bi sav novac od nase dijaspore zavrsio na pravom mjestu,,,
i strani kapital bi nasisao na plodno tlo
Svicarci bi trazili da im se pridruzimo :mrgreen:

Ali ne, mismo morali prvo sve unistiti da bi se podobnima prodalo u bescjenje

opet spamam :scratch
 
K

korisnik2408

Guest
Najbolji su mi ovi danas kada kazu.: "znamo kakvu smo zemlju zatekli 2000.". Hrvatska danas ima duga gotovo 8 puta vise nego 2000. Tada smo kao bili politicki izolirani, ali ekonomski puno bolje stajali.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ma gade mi se sve sama pamet, pametniji su od samih sebe a najbolje im ide pljuvat po svima prije njih, kao da su svi ološ a oni Bogom dani. Od silne pameti i blagodeti kapitalizma doveli su nas dotle da smo duzni 3 puta vise od cijele bivse Juge. I zaboli koga za to sve, njima je dobro jer svoj dio kolaca redovito grabe i nikad nece odgovarat a ti narode *ebi se kak znas. Sta nam napravise... badava pisat i trosit zivce treba vidit sta i kak dalje
 

kantar

Novi član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
22
Što reče gosp. mr. Srećko Ladišić u jednom od svojih mnogobrojnih sjajnih članaka: "Uvezli smo tehniku ali ne i tehnologiju.."
Dečki pustite cijene i sve ostalo po strani...
Neka se svatko zamisli kakvo mu je stanje u staji, opg-u i što je sve dao učiniti prethodnih godina da poradi na sebi da bi izvukao maksimum profita za svoje opg!
Ja tvrdim! Sa stajskim prosjekom od preko 7000lit/kravi godišnje može se solidno plivati u ovakvim tržišnim uvjetima sa srednje kreditnom zaduženošću!
Pravo na neznanje i površnost više nitko od nas nema, ulazimo u otvorenu tržišnu borbu.
Dečki otrjeznite se čim prije!
Idite u svoju savjetodavnu službu, pitajte, tražite, pohađajte seminare i kurseve, primjenjujte to u praksi što naučite! Svoju djecu šaljite u poljoprivredne škole.
Osnivajte strojne prstenove! Ne zadužujte se bezveze ali nemojte ni bježati od kredita ako je on svrsishodan.
Puno bi se tu moglo pričati...
 
A

AGRIPLUS65

Guest
ja svoje rijesil dok sam jos na pozitivnoj nuli ,naso dobar posal i imam slobodan dan praznik,godisnji bolovanje ,za sebe imam kolko mi treba ,ovi kaj im smrde krave nek zeru iz trgovacki centrov dar kemije :!: :!: :!:
 
K

korisnik2408

Guest
Kantar pretpostavljam da pises po vlastitom iskustvu. Koliko grla stoke hranis, te kako poslujes u sadasnjim uvjetima. Koliko litara mlijeka po kravi dobivas godisnje?
 

kantar

Novi član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
22
korisnik2408 kaže:
Kantar pretpostavljam da pises po vlastitom iskustvu. Koliko grla stoke hranis, te kako poslujes u sadasnjim uvjetima. Koliko litara mlijeka po kravi dobivas godisnje?

Naravno. Radim za drugog. Voditelj sam farme kapaciteta 200 krava plus priplodni podmladak i muška telad do dva mjeseca (otprilike još stotinjak grla teladi i rasplodnih junica). Gazda radi 450ha zemlje, u taj dio posla ne ulazim osim kad je u pitanju hrana za farmu. Farma radi 4 godine.
Krave hranimo od voluminoza sijenom i sjenažom lucerne, kukuruznom silažom..(za krave u suhostaju koristimo i ječmenu slamu)
Od krepkih krmiva tu je sačma suncokreta, kukuruzna prekrupa i vindijina smjesa 22%.
Premiks Schaunmann sa kvascima.
Strogo se vodi računa o kvaliteti voluminoze što je jedan od ključeva rentabilnosti.
Kravama se raspodjeli osnovni obrok iz mikser prikolice koji podmiruje proizvodnju do 20 lit., u njega je naravno uključena voluminoza i dodatak prekrupe i sačme u zavisnosti od kvaliteta leguminoze (uglavnom to nisu velike količine). Analiza hranjive vrijednosti voluminozne krme se radi jednom u dva mjeseca. Suha tvar sjenaže i silaže se mjeri svakih 10 dana klasičnom metodom uz pomoć mikrovalne pećnice i vage.
Za podmirenje proizvodnje iznad 20lit. krave dobijaju vindijinu smjesu 22% koja "navodno" podmiruje proizvodnju 1kg smjese-2.5litre mlijeka (nisam pristalica te teorije ali ajd!). Smjesu dobijaju iz autom. hranilica.
Krave do 80 dana laktacije su odijeljene od ostalog stada, imaju betonski ispust(ne velik), dobijaju energetski dodatak(Schaumann) i količinu osnovnog obroka koji stvarno mogu konzumirati. Sve to da bi se izbjegle metaboličke poremetnje, ulazak u gladnu kondiciju, anestriju itd. i da bi imale što bolju perzistenciju laktacije,
Uglavnom bla bla...moglo bi se tu puno pričati
Godišnja proizvodnja po kravi 7600l, stajski prosjek 20,83lit, a muzni prosjek varira od broja suhih krava tokom godine iznosi 23-25lit.
Gazda uredno vraća kredit, zasad se ne žali. Rekao mi je da ima oko 45 tisuća mjesečno.
I ja tvrdim može još i bolje! Na farmama do 50 krava sigurno mora bolje - veća proizvodnja po grlu, holstein je za to izuzetno sposoban!. Prosto moraš znati kad ti krava "prdne" u staji :lol:
Oprostite na izrazu.
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
kantar kaže:
korisnik2408 kaže:
Kantar pretpostavljam da pises po vlastitom iskustvu. Koliko grla stoke hranis, te kako poslujes u sadasnjim uvjetima. Koliko litara mlijeka po kravi dobivas godisnje?

Naravno. Radim za drugog. Voditelj sam farme kapaciteta 200 krava plus priplodni podmladak i muška telad do dva mjeseca (otprilike još stotinjak grla teladi i rasplodnih junica). Gazda radi 450ha zemlje, u taj dio posla ne ulazim osim kad je u pitanju hrana za farmu. Farma radi 4 godine.
Krave hranimo od voluminoza sijenom i sjenažom lucerne, kukuruznom silažom..(za krave u suhostaju koristimo i ječmenu slamu)
Od krepkih krmiva tu je sačma suncokreta, kukuruzna prekrupa i vindijina smjesa 22%.
Premiks Schaunmann sa kvascima.
Strogo se vodi računa o kvaliteti voluminoze što je jedan od ključeva rentabilnosti.
Kravama se raspodjeli osnovni obrok iz mikser prikolice koji podmiruje proizvodnju do 20 lit., u njega je naravno uključena voluminoza i dodatak prekrupe i sačme u zavisnosti od kvaliteta leguminoze (uglavnom to nisu velike količine). Analiza hranjive vrijednosti voluminozne krme se radi jednom u dva mjeseca. Suha tvar sjenaže i silaže se mjeri svakih 10 dana klasičnom metodom uz pomoć mikrovalne pećnice i vage.
Za podmirenje proizvodnje iznad 20lit. krave dobijaju vindijinu smjesu 22% koja "navodno" podmiruje proizvodnju 1kg smjese-2.5litre mlijeka (nisam pristalica te teorije ali ajd!). Smjesu dobijaju iz autom. hranilica.
Krave do 80 dana laktacije su odijeljene od ostalog stada, imaju betonski ispust(ne velik), dobijaju energetski dodatak(Schaumann) i količinu osnovnog obroka koji stvarno mogu konzumirati. Sve to da bi se izbjegle metaboličke poremetnje, ulazak u gladnu kondiciju, anestriju itd. i da bi imale što bolju perzistenciju laktacije,
Uglavnom bla bla...moglo bi se tu puno pričati
Godišnja proizvodnja po kravi 7600l, stajski prosjek 20,83lit, a muzni prosjek varira od broja suhih krava tokom godine iznosi 23-25lit.

Oprostite na izrazu.

ako znaš cjenu premiksa ????? za kg + energetski dodatak ??
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sad vidis ak gazda s 200 krava ima 45 tisuča, mi s 50 ili manje smo sretni ak smo na nuli :!:
 

Najnoviji postovi

Na vrh