• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bunar (zdenac)

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,916
Trebao bi bunar pa malo proučavam tematiku. :)
Zna li netko koja je razlika u širinama bunara, osim same širine? Zašto netko kopa uske bunare a netko metar i pol široke? Kako funkcioniraju u praksi ovi bunari širine 10-15 cm u koje se ubaci pumpa? Nekako mi logika govori da u njima nema previše akumulacije vode?
Ima li netko preporuku ili kontakt za bušenje bunara, zona Zelina - Dugo selo?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
veći promjer bunara, veća količina dostupne vode...kroz veću se površinu "hrani"

e sad, dubina uvjetuje širinu...
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,506
Ovi od 80 do 100 cm idu do 25_30 metara a ovi oko 25cm(takozvani arteški mogu i do 100metara zavisno od opreme koji buše
 

zoki 38

Novi član
Tu od
14 Pro 2020
Poruka
14
Zavisi šta je dolje na kojoj dubini je voda i koji kapacitet ti treba?
ja zabijem 5/4 da dođe u šljunak( kod mene 13 m islo) i nemam problema recimo peterostepena pumpa stalno radi nebi ostala bez vode.I to se može covjek sam napravit.
A iskope radi Željko Ivićinec na facebook ga nađi ,mislim da ide i u vas kraj.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Da ne otvaram novu temu...

Zanima me bušenje bunara na njivi.
Što se mora za to, da to bude legalno?

Koliko mogu nagrabusit ako napravim na crno?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Sad čitam ovo što si ti postavio...
Citiram:
Koncesija nije potrebna za: -Iz podzemne vode, koja se zahvaća i crpi na istom zemljištu, do ukupno 5 ha zemljišta istog vlasnika.

Znači, ako bušim bunar na njivi koja je upisana u arkod pod 2.15 ha i nju ću navodnjavati, onda mi ne treba ništa, ili?
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Bušio sam rupu promjera 200mm i dubine 7m za navodnjavanje vrta i nisam ništa nikome prijavljivao, prijatelj koji ima OPG mi je rekao da bi i on to trebao napraviti ali pošto bi navodnjavao kulture koje su za prodaju treba bunar prijaviti i plaćati pa je odustao.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
treba ti vodopravna dozvola...500 kuna godišnje, ali mislim da bude kvaka oko bunara...projekat i lokacijska..
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
A je li vodopravna dozvola dovoljna da smijem s cisternom vući iz rijeke ili jezera i tom vodom zaljevati?

A što bi državna administracija radila nego izmišljala toplu vodu.

A meni treba samo hladna 😁
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod nas je to nažalost obično tak. Trebaš hladnu, a od države možeš očekivati samo toplu. :mad:
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,563
Punac moj izbusio na 78 m arteski bunar. Za kucu jel. Podjelio i komsijama i nikom nist.sam sut i rad...
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,506
Punac moj izbusio na 78 m arteski bunar. Za kucu jel. Podjelio i komsijama i nikom nist.sam sut i rad...
Gdje su normalni ljudi to funkcionira. ali i paraziti moraju živjet(n)
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Pozdrav,

Razumijem se u dosta toga al u bunare ništa. Zato me zanima kako to ide, jel moraš platiti bunarđiju ako izbusi/ iskopa a vode nema ?
Ili tko već pronalazi vodu, valjda bunarđije imaju nekog strucnjaka ko traži vodu.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,874
Prije dvadesetak godina, danas nažalost pokojni rođak kada smo mi radili temelj za kuću, došao na teren/gradilište i kako bi se ono reklo imao je nos, on je sam iskopao rupu i pronašao vodu, bi se reklo čudo, ali tako je bilo, živa istina i danas u našem podrumu u samoj kuću imamo bunar zahvaljujući njemu. I od onda i dan danas nikada nije presušio i tu vodu koristimo svakodnevno.Skroz okolo je obložen kamenom.
 

Prilozi

  • IMG_20230225_192744.jpg
    IMG_20230225_192744.jpg
    30.1 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20230225_192726.jpg
    IMG_20230225_192726.jpg
    56.1 KB · Pregleda: 26
Na vrh