• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BUŠILICA ZA RUPE

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
kolege forumaši!
najesen trebam izbušiti cca 550 rupa za stupce,a čuo sam da se može napraviti traktorska bušilica na kardan sa diferencijalom od auta,kamiona ili sl.ako netko ima kakvu ideju ili skicu molio bih da objavi.pozdrav :scratch
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Trebaš reduktor, dugački kardan, nešto cijevi za konstrukciju i svrdla te nešto šarafića. Primjer za bušilicu možda je netko od forumaša poslikao na sajmu u gudovcu pa ti može poslati sliku bila je jedna takva bušilica. Inače ja sam imao jednu sličnu ostala mi samo svrdla od nje ostatak mi ukrali za rata.

sl_001.JPG
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovo ima slicnu svrhu ..za stupce za grah .. Nije mi se dalo više okretati rukama :shock: ..pa ajd ..
Prve godine upotrebe toliko smo se zanjeli da smo i grah koji ne treba kolce ,nakolili .
Lupi mašti na volju , matrijal kakvi padne pod ruku .
Jedino ako možeš nabavi/ napravi spiralu po cijelom svrdlu , ovako treba svako malo vaditi van i skidati zemlju
71r7b3ib7tj4eywgzqg0.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
za tvoj info stepen prenosa je 4:1
najlakse i najjeftinije ti je da uzmes diferencijal od auta sa zadnjom vucom koji nema trubu a to ti je
mercedes, ford sijera, opel omega,BMW
bilo koji diferencijal se moze staviti
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
teoretski moze malo je teze to sprovesti u djelo posto LADA ima trube od tocka do tocka
ovi diferencijali sto sam ti nabrojao su mnogo kompaktniji, laksi su za ugraditi
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zvonis01 kaže:
dali može diferencijal od lade? :scratch
Naravno da može ,ovo kaj Savo predlaže je kompaktnije jer je zatvoreno kučište , ima ulje unutra itd.
Racunaj da trebaš blokirati satelite inace ništa od bušenja ;) .
Ovaj moj je otvoreni , sateliti su vani ..i kroz mjesto gdje prolazi poluosovina taman ide puni 20x20 .
U teoriji kod mene može svrdlo biti dugacko x metara ,znaci možeš bušiti mini bunare s tim :lol:
Ne brini za podmazivanje koja kap ulja i deri , lada je napravljena da služi ;)
 
T

Tomazy

Guest
A bilo bi dobro da ovako nešto ubaciš između svrdla i prijenosa. (slika posuđena od kolege kontam)

Ja nisam to ubacio između, posljedica toga je bilo slomljeno svrdlo.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
@tomazy
od čega si koristio reduktor i zašto je potrebna opruga? :scratch
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
zvonis01 kaže:
@tomazy
Zašto je potrebna opruga? :scratch


Pa opruga ti služi kao kumplug kad dođeš do nekog tvrdog materijala (korijen i sl.).
Jeftinija ti je opruga koja se savije neko svrdlo koje pukne!
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Imaš reduktore original za svrdlo a može poslužit npr. reduktor od samoutovarne prikolice stare ili neki diferencijal ima sto mogućnosti.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
sada malo dosađujem ali gdje ima za kupiti takav reduktor,od proizvođača roto malčera sam dobio cijenu za njihov oko 1200 kn
 
T

Tomazy

Guest
@zvonis01 od kud si? Ako si blizu vž mogu ti ga iznajmiti povoljno.
reduktor je s otpada nemam pojima ćemu je služil.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
iz osijeka sam,pogledaću po otpadima,možda nešto nađem.u svakom slučaju hvala i pozdrav :)
 
T

Tomazy

Guest
Mene ti j sve zajedno koštalo oko 1200 kn, a isplatlo se već višestruko. pozdrav.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792

štovani forumaši!
uz puno vaših ideja i malo moje pameti,truda i željeza evo bušilice!
isprobana i radi ok,svrdlo 300 mm za stupce,sada radim 5oo mm za voćke,reduktor od rasipača 400 kg
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Evo kako izgleda prerađeni diferencijal od lade i može se ugradit na malčer ili za ovakvo svrdlo.

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Ronin kaže:
Evo kako izgleda prerađeni diferencijal od lade i može se ugradit na malčer ili za ovakvo svrdlo.

Hmmm, ni za jedno baš tak kak na slici. Za kosilicu bi imal >2000rpm (dva puta previše za 1.5m promjera).
Za bušilicu ako bi se kardan premjestil na ulaznu stranu diferencijala (kao na slici od Puknutog)
 
Na vrh