• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

By-pass proteini

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
By-pass proteini što znate o njima i dali ih koristite u hranidbi mliječnih krava ?
 
B

bduda

Guest
koristim smjesu sa tom vrstom proteina stvarno povisuje mliječnost preporučujem svima
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
u kojo smjesi se nalazi???
kak je cijena??
gdje se da nabaviti?
 
B

bduda

Guest
smjesa je Vindijina BioDar voze mi u rinfuzi a cjena je 2,45kn+pdv
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
bduda kaže:
koristim smjesu sa tom vrstom proteina stvarno povisuje mliječnost preporučujem svima
Ja to imam uradjeno na mom srcu,a tomi dodje kod vas neka turbo hrana :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
suljos,ti imaš premosnicu(bypass) na srcu,a ovo su bypass proteini,za koje ne znam kako djeluju(još)... 8)
 
Č

Čerevec

Guest
Proteinska komponenta obroka sastoji se od probavljivih(PP) proteina i Sirovih(SP) proteina. PP sastoje se od jednostavnih proteinskih spojeva i NPN spojeva te njih razgrađuju mikrobi buraga koristeči ih za izgradnju vastite proteinske mase. SP zbog svoje strukture zaobilaze razgranju u buragu te se probavljuiju u crjevima. By pass proteini odnosno krmiva protektirana su uljima ili taninom što im omogučuje prolazak kroz burag. Na tržištu se pojavljuju kao "soja za preživače" a proizvođač postoji u RH. Bitni su kod hranidbe visokomliječnih krava jer osim što reguliraju sadžaj m.m i proteina u mlijeku uz pravilnu uravnoteženost obroka smsnjuje se količina uree u mlijeku.
 
Č

Čerevec

Guest
By pass proteina treba biti oko 30% od ukupnog proteinskog udjela u hrani. To ti izlazi 1,5-2,5 kg soje za preživače po govedu ovisno o proizvodnji. Obrok trebaš izračunati pomoču proračunskih tablica, jer su krmiva preskupa da ih daješ onak od oka.
 
G

Guest

Guest
Čerevec kaže:
By pass proteina treba biti oko 30% od ukupnog proteinskog udjela u hrani. To ti izlazi 1,5-2,5 kg soje za preživače po govedu ovisno o proizvodnji. Obrok trebaš izračunati pomoču proračunskih tablica, jer su krmiva preskupa da ih daješ onak od oka.

Dali ima By-pass proteina u sojinoj sačmi, koja se uvozi iz Brazila i Argentine.
 
T

Tonino

Guest
bypass proteini

"Posljednjih godina, istraživanja dokazuju važnost by-pass (u buragu nerazgradivih) bjelančevina u hranidbi visoko mliječnih krava. By-pass bjelančevine su one bjelančevine koje izbjegavaju i zaobilaze fermentaciju u buragu krava, te su dostupne za apsorpciju u tankom crijevu. S porastom proizvodnje mlijeka stvara se potreba za stalnim izvorom by-pass bjelančevina koji će izbjeći mikroorganizme i fermentaciju u buragu, te tada zadovoljiti potrebe mliječnih krava za njima. Općenito se smatra da bi oko 35 do 40% od ukupnih bjelančevina trebale biti by-pass bjelančevine.
Toplinski obrađeno sojino zrno sadrži 33 do 44% bjelančevina, 15 do 22% sirovih masti i općenito ima sadržaj vlage oko 12%. Prosječni sadržaj by-pass bjelančevina od ukupnih bjelančevina, za pravilno termički obrađenu soju (ovakvih je malo), je oko 60%." Goran Kiš

Na zadnje pitanje koliki je %-tni udio bypass proteina u sojinoj sačmi iz brazila, odgovor bi trebao biti do 30 % po nekim autorima Sojina sačma I Kvalitete sadrži i 35 %, ovisno o načinu obrade, no posto je to GMO soja i posto uvoznik nigdje nije istaknuo to na etiketi pitanje je u kojem je postotku uopce i sadrzi i dal ih sadrzi.
(ipak je to najjeftiniji izvor soje na trzistu pa vjerovatno postoji i razlog zbog cega je to tako).
Pošto se soja u zrnu proizvedena u Hrvatskoj izvozi i koristi u ljudskoj ishrani, onda sigurno roba koju uvozimo (gotov proizvod) nije dobivena od ovako kvalitetne sirovine koju izvozimo. Paradoks, u svemu je kod nas na zalost tako.

Na gospodarstvu svoga oca koristim PEHRA DEUKALAC UDP 46 % BALANCE. Cisto proteinsko krmivo od 46 % proteina, od toga 48 % bypass proteina. Po cijeni slično sojinoj sacmi, vise bypassa a dobro pogotovo sada kad je cijena suncokretove pogače 1,60 + pdv u rinfuzi, u čepinskoj uljari i kad je nema.
Do sada smo uvijek koristili sunc. pogaču jer smo hranili sa silazom, sjenazom i sijenom, dakle samo nadopuna obroku. sada sjenaze nemamo i počeo sam hraniti sa ovime i pokazalo se jako dobro. Pogotovo kod krava nakon telenja jer duze drze proizvodnju na visem nivou, ne pada tako brzo sa mlijekom (da nakon 2 mjeseca laktacije samo odreze sa mlijekom).

Holstein goveda su najzahvalnije zivotinje, one ce drzati sa mlijekom makar sebe iscijedile do kraja i onda im se dogodi krah, dok simentalke ce smanjiti mlijeko a ne svoju vlastitu tezinu. zato holstein goveda tj. visoko produktivne krave traze dodatke ovoga tipa, da ima dosta proteina za proizvodnju mlijeka ali da ga mogu koristiti i za vlastite potrebe (regeneracija tkiva....)
 
M

MOCO

Guest
Dobar post!

Gdje nabavljaš PEHRA DEUKALAC UDP 46 % BALANCE i tko je proizvođač?
Nikada nisam čuo za to.

Ja isto koristim suncokret.pogaču u vlastitoj smjesi bez soje jer sam sa brazilskom sojinom sačmom imao problema, jedva sam je potrošio jer krave nisu htjele jesti kada je umješam u obrok. Događalo mi se da koncentrirani obrok stoji cijeli dan na krmon stolu a one samo nješkom razvlače po njemu i ne jedu, a kada izbacim samo soju iz obroka nemogu se najesti. Sad razmišljam da posijem soju samo za sebe (problem mi je gdje uskladištiti za cijelu godinu a da se ne upljesnivi).
 
T

Tonino

Guest
Pehra DEUKALAC UDP 46 BALANCE kupujem iz TSH Fanon d.o.o. iz Petrijaneca (negdje pored Varaždina). Cijena je 3,05 kn/kg u vrecama + pdv. Po onome sto sam procitao o tome rijec je o proteinskom krmivu koje se radi po licenci TSH DEUKA (najvece tsh u njemackoj). Sastoji se od smjese uljarica koje prolaze kroz nekakav pogon opticon i tu bude izlozeno ekspandiranju (nakon toga tlacenju) i polaganom hlađenju. Biodar ima samo ekspander u kojem (1 dio ovoga pogona) obrađuje uljarice i to nije losa stvar ali je daleko od onoga sto se dobije prolaskom kroz opticon. Mislim da tsh koprivnica ima nekakav ekstruder ali nisam tocno siguran sto oni imaju. Morati cu ih nazvati da provjerim.

Ugl. znam da u Pehri imaju taj deukalac udp 46 balance i da ce uskoro imati i puno siru paletu takvih proizvoda (sa vise masnoce tj. Bypass energije, sa ovim onime itd itd).

Mnogo se prica o bypass proteinima ali malo je price o bypass energiji sto nam je isto zanimljiva stvar u ishrani krava. Puno je fermentabilnog skroba u buragu koji se nalazi u silazi (naravno, ovisi kakav je hibrid kukuruza i pod time podrazumijevam da silokombajn koji radi silazu ima dobar corncracker a ne da u balegi bude puno cijelog zrna pa da to zovemo bypass energijom ;)) i zato se ne preporuca kiseli srota u ishrani krava (puno energije za usvajanje, talozenje masti, masna degeneracija jetre, slabija reprodukcija...) sa silazama.

Ne bi bilo lose napraviti silazu od od vrste kukuruza koji u sebi sadrzi takav skrob (polutvrdunac najcesce) i to koncentriranu silazu sa takvom energijom (da se kukuruz kosi 10-15 cm ispod klipa) a osnova obroka da bude dobra sjenaza (dts,ljulj,lucerna, stogod) i malo sijena. Onda krave imaju potpuni obrok i najmanje ce se morati dodavati koncentrata. Zapravo bi trebao cilj biti izvuci sto vise mlijeka iz voluminoza, dakle osnovnog obroka a sa smjesom nadopuniti ono sto u obroku fali.
Isto bi se tako spremljena silaza, sjenaz i sijeno trebalo dati na analizu, ba pravu analizu gdje se moze dobiti puno vise parametara o sastavu krmiva (udio octene, mlijecne i maslacne kiseline, ca, mg, p, skroba, nel-a, kdv, ndv, ph) masa stvari. Uglavnom, oo je otislo malo predaleko...
Pozdrav
 
M

MOCO

Guest
da, potrebna je prava analiza krmiva jer ovo što mi dobijemo 4x godišnje od križevaca je skoro pa ništa, ajde saznamo postotak proteina ali ne i energije ( a to mi je isto važno i to jako), a ne prikažu ni iskoristivost tog proteina kod krave ( nije ista iskoristivost kod krave i neke druge životinje).
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Pehra DEUKALAC UDP 46 BALANCE kupujem iz TSH Fanon d.o.o. iz Petrijaneca (negdje pored Varaždina). Cijena je 3,05 kn/kg u vrecama + pdv. Po onome sto sam procitao o tome rijec je o proteinskom krmivu koje se radi po licenci TSH DEUKA (najvece tsh u njemackoj). Sastoji se od smjese uljarica koje prolaze kroz nekakav pogon opticon i tu bude izlozeno ekspandiranju (nakon toga tlacenju) i polaganom hlađenju. Biodar ima samo ekspander u kojem (1 dio ovoga pogona) obrađuje uljarice i to nije losa stvar ali je daleko od onoga sto se dobije prolaskom kroz opticon. Mislim da tsh koprivnica ima nekakav ekstruder ali nisam tocno siguran sto oni imaju. Morati cu ih nazvati da provjerim.

Ugl. znam da u Pehri imaju taj deukalac udp 46 balance i da ce uskoro imati i puno siru paletu takvih proizvoda (sa vise masnoce tj. Bypass energije, sa ovim onime itd itd).

Mnogo se prica o bypass proteinima ali malo je price o bypass energiji sto nam je isto zanimljiva stvar u ishrani krava. Puno je fermentabilnog skroba u buragu koji se nalazi u silazi (naravno, ovisi kakav je hibrid kukuruza i pod time podrazumijevam da silokombajn koji radi silazu ima dobar corncracker a ne da u balegi bude puno cijelog zrna pa da to zovemo bypass energijom ;)) i zato se ne preporuca kiseli srota u ishrani krava (puno energije za usvajanje, talozenje masti, masna degeneracija jetre, slabija reprodukcija...) sa silazama.

Ne bi bilo lose napraviti silazu od od vrste kukuruza koji u sebi sadrzi takav skrob (polutvrdunac najcesce) i to koncentriranu silazu sa takvom energijom (da se kukuruz kosi 10-15 cm ispod klipa) a osnova obroka da bude dobra sjenaza (dts,ljulj,lucerna, stogod) i malo sijena. Onda krave imaju potpuni obrok i najmanje ce se morati dodavati koncentrata. Zapravo bi trebao cilj biti izvuci sto vise mlijeka iz voluminoza, dakle osnovnog obroka a sa smjesom nadopuniti ono sto u obroku fali.
Isto bi se tako spremljena silaza, sjenaz i sijeno trebalo dati na analizu, ba pravu analizu gdje se moze dobiti puno vise parametara o sastavu krmiva (udio octene, mlijecne i maslacne kiseline, ca, mg, p, skroba, nel-a, kdv, ndv, ph) masa stvari. Uglavnom, oo je otislo malo predaleko...
Pozdrav

Dobro nam došao!
Napokon jedan obrazovani stočar koji govori struku i pozna fiziologiju i patofiziologiju stoke.Imali smo bogeca(član koji nas je napustio),i koji je upravo ovako razmišljao i dijelio svoje znanje s nama.A sad imamo još jednog takvog člana koji će ,nadam se i ostati ubuduće s nama.

p.s.Ne znam jesi se predstavio,ako nisi,napiši nešto o sebi u podforumu O NAMA.Napiši koju o sebi,čime se baviš,koliko,kako,strojevi i tako..
 

Najnoviji postovi

Na vrh