• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno grijanje na struju

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Dakle ja sad imam centralno grijanje na lož ulje tj naftu,ali nafta svaki dan diže cijnu pa mi je to polako neisplativo jer kad sam ga ugradio loža je bila 1,28 ... a sad je 6,5 (pas mater), pa me zanima dali itko zna dali je moguča prepravka samo kotla tj da ne mjenjam radijatore i kolika bi okvirna cijena bila tog prepravka, zanimaju me i iskustva s tim grijanjem na struju cijene struje i tako ..


Hvala !!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
daklem svij kotel van ili ga odvojiš ventilima a na mjesto njega ovo
http://www.njuskalo.hr/peci/pec-centralno-grijanje-struju-18kw-oglas-710858
No kako si spretan sa strujom možeš i sam napraviti kotao .
kutija od lima , u nju grijača koliko treba da nadomjestiš kilovate koliko trebaš .
Grijača ima na tržištu koliko voliš , neka standardan i česta su 3 kw prihvata 5/4 '.
Ti kao buduči električar pospajaš to preko kontaktora ili bezkontaktno ...preko osjetnika temperature da ne zakuha ..nadodaš još 2-3 radi sigurnosti , alarm , kontrolu punjenja , senzor tlaka i pokoju diodu .
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ako uzimaš polovnog, zameni releje na grijačima.

Ja ih nisam, pa je poslije koštalo puno više kad su im kontakti 'zapekli' i grijali dalje i dalje i dalje....
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
A koliko zapravo potrošiš lože?

U Dicmu nije baš Sibir.

Mislim da bi dobar dio zime se mogo grijat sa klima napravom, koja ima opciju, da se 'okrene' i onda 'hladi' vani i grije unutra.

Tu imaš omjer oko 1kW potrošene struje i 5kW topline. To radi do nekih -5C.
 
M

MOCO

Guest
ja sam prije negdje pitao tu za savjete za centralno, al jbg došlo ljeto pa ko misli na grijanje :mrgreen: sad opet razmišljam šta ću!? do danas nisam ništ napravio osim što sam peći iz kuće pobacao van, bojim se da ću ih opet vuć unutra, jebe me dimnjak! nemam baš gdje nazidat novi za centralno, a ovaj stari kroz kuću neznam oćeli moć to provuć? još treba da se zapalim

kako to ide na struju?koliko troši-tu treba i jači priključak na kući,ne neki obični od par kw.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
ja sam prije negdje pitao tu za savjete za centralno, al jbg došlo ljeto pa ko misli na grijanje :mrgreen: sad opet razmišljam šta ću!? do danas nisam ništ napravio osim što sam peći iz kuće pobacao van, bojim se da ću ih opet vuć unutra, jebe me dimnjak! nemam baš gdje nazidat novi za centralno, a ovaj stari kroz kuću neznam oćeli moć to provuć? još treba da se zapalim

kako to ide na struju?koliko troši-tu treba i jači priključak na kući,ne neki obični od par kw.

Saniraj dimnjak i rijesio problem na struju se ne budes ogrijal vjeruj mi !
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Puknuti 18 kws je malo previše ... eheheh ciljam na max 9 kw ili 6 kw ....jer grijao bih svega skupa 30 kvadrata .... ali je problem šta izolacija nije bašneka ...pvc-prozoti jesuali nema stiropora isjeverna je strana...

Kosjerac ..imaš li iskustva sa strujom???


tine lože potrošim 1000-1100 litara od oprilike polovice 10 do polovice 4..tj 5 mjeseci s tim da gori u 204 kvadratnoj prostoriji stalno (samo ne nocu ) i 6 kvadrata kupaonica kad se koristi...

da niije baš u dicmu sibir ,ali kad zapuše bura .... nije ni tropski pojas ehehh

sto se tice klime neeznam baš ...starji(baba) je ne podnosi ,ali i za kvaLITETNU KLIMU TREBA DATI LOVE ... KAD KUPUJEM KUPUJEM KVALITETNO....

moco ako skupiš iskustva javi ovdije... što se tiće dimnjaka ne triba ti centralnome neka velika rupa i nemaš problema sa čiščenjem paljenjem gašenjem i tako ..u mene je fi 10 i radi 10 god nikako ga nisan čistija (ne radi ljenosti nego nije potrebno)

koliko sam svatija na struju imaš boljer monofazni ili trofazni imaš od 6,9,12,15,16,18,20,24,28 kw sad neznan di živiš i kakve su zime kod tebe ali ššta se tice strujue ciljaj na manje kw jer ce se cijena dignit ko kkk



...ima li itko još iskustva...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ako prostorija treba za primjer na dan 36kWh, onda i nema veza, da li ti imaš grijač od 6, 12 ili 18 kW. On bude potrošio 36kWh, 6kW će radit 6 sati, 12kW 3, a 18kW 2 sata. Normalno, teoretsko bez gubitaka itd.
Veze ima s snagom tvog priključka.

Klima ti u prelaznom periodu grije i to u razmeri 1 jedinica potrošene energije prema neke 4 jedinice topline.
Dok ti centralno za 1kW potrošene struje grije samo s 1kW topline.

Nije mi baš jasno, 30, ili 204 kvadrata?
Za 30 kvadrata je sigurno najjeftinija klima, ako želiš komfort.

Moco, kakav ti je dimnjak? Ako imaš na njemu više peći, onda sigurno može podnijet i centralno grijanje. Pitaj nekog dimnjačara.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Ako prostorija treba za primjer na dan 36kWh, onda i nema veza, da li ti imaš grijač od 6, 12 ili 18 kW. On bude potrošio 36kWh, 6kW će radit 6 sati, 12kW 3, a 18kW 2 sata. Normalno, teoretsko bez gubitaka itd.
Veze ima s snagom tvog priključka.

Klima ti u prelaznom periodu grije i to u razmeri 1 jedinica potrošene energije prema neke 4 jedinice topline.
Dok ti centralno za 1kW potrošene struje grije samo s 1kW topline.

Nije mi baš jasno, 30, ili 204 kvadrata?
Za 30 kvadrata je sigurno najjeftinija klima, ako želiš komfort.

Moco, kakav ti je dimnjak? Ako imaš na njemu više peći, onda sigurno može podnijet i centralno grijanje. Pitaj nekog dimnjačara.

MOJA GREŠKA nije 204 neg 24 kvadrata dnevana soba i kupaonica 6 kvadrata i ponekad se upali još jedan mala prostorija od 6 kvadarta...

za klimusam ti rekao nezz baš starji ljudi je ne podnose ..razmišljao sam o njoj ali bab neda heh ...a kolike su cijene električnih kotlova tj boljera od 6 do 12 kw
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
@Moco, kakav ti je dimnjak? Ako imaš na njemu više peći, onda sigurno može podnijet i centralno grijanje. Pitaj nekog dimnjačara.
Možeš stavit etažnu peć za centralno grijanje u kuhijnju.

@Tomislav, 1000 litara za 30 kvadrata je 3*previše. Nešto ti ne štima. Ja živim u gorskom selu i ložim drvo.
A susjedi imaju kuću od oko 250 kvadrata i potroše toliko lože ko ti, imaju kamin u boravku i mali štednjak u kuhinji, a dosta je ostalih prostorija vezanih na centralno.
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
@Moco, kakav ti je dimnjak? Ako imaš na njemu više peći, onda sigurno može podnijet i centralno grijanje. Pitaj nekog dimnjačara.
Možeš stavit etažnu peć za centralno grijanje u kuhijnju.

@Tomislav, 1000 litara za 30 kvadrata je 3*previše. Nešto ti ne štima. Ja živim u gorskom selu i ložim drvo.
A susjedi imaju kuću od oko 250 kvadrata i potroše toliko lože ko ti, imaju kamin u boravku i mali štednjak u kuhinji, a dosta je ostalih prostorija vezanih na centralno.

kako to .. dobro niej baš 1000 ali je sigurno 900 .. s tim grijemo 24 kvadrata 5 mjeseci s tim da se svaku večer gasi a ujutro pali (pa pretpostavljam da malo više troši) vote u njemu mkora biti 2 bara..

nekad upalim tu kupaonicu a to je sve skupa biice mjesec dana i više ništa...


ali mislim da bi mi struja bila isplativlja s ozirom da loža ide gori gori tj cijena lože ...što ti misliš
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Znam da se pola Dalmacije grije na struju...no i dalje smatram da je grijanje na struju najskuplje moguće grijanje...pazi, nikad više niti jedan energent neće biti jeftiniji nego što je sad, to ti je valjda jasno.....na tvom jestu ja bih sve karte bacio na dobru izolaciju kuće....jest da je na kratak rok skuplje, no kasnije dolazi ušteda sa kamatama, vjeruj mi, uvjerio sam se....ujak je dobro izolirao kuću i sad praktički grije sa kalijevom peči čitavu donju etažu:p...prije je to bilo ne zamislivo..sad plin koristi za brzo ugrijavanje kad dođe doma i za toplu vodu, a sve ostalo drva.....veli da su mu troškovi za plin pali i preko 100%:prayer:
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Znam da se pola Dalmacije grije na struju...no i dalje smatram da je grijanje na struju najskuplje moguće grijanje...pazi, nikad više niti jedan energent neće biti jeftiniji nego što je sad, to ti je valjda jasno.....na tvom jestu ja bih sve karte bacio na dobru izolaciju kuće....jest da je na kratak rok skuplje, no kasnije dolazi ušteda sa kamatama, vjeruj mi, uvjerio sam se....ujak je dobro izolirao kuću i sad praktički grije sa kalijevom peči čitavu donju etažu:p...prije je to bilo ne zamislivo..sad plin koristi za brzo ugrijavanje kad dođe doma i za toplu vodu, a sve ostalo drva.....veli da su mu troškovi za plin pali i preko 100%:prayer:

Nebi mi bija problem stavit stiropor i sve ,ali cila kuća nije samo moja a i nece bit jer cu dobiti novu za 5-6 godina ...

A što se tice da je najskuplje nisi u pravu ..ako bih kupio klimu od npr 3,5 kw mjesečna rata bi bila oprilike 1000 kn mjesečno tj 5 mjeseci 5000 kn a loža za isto doba me košta više od 6500 p.s. ložu moran kupit u komadu a struja su rate ....

p.s. zaboravio sam reci da mi je kotao od 25 kw ovaj na ložu ...
 
M

MOCO

Guest
imam dva dimnjaka kroz zidove od temelja (podrum) do krova mislim da je fi 15, zimus sam imao na jednom peć na drva 8kw i morao sam ga čistit od čađi svaki mjesec,već sam popzd. Imam odličnu izolaciju i stolariju pa sam mislio u podrum neku manju peć za centralno,pošto je kuća visokopri. da nemoram drva vuć u kuću!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
čađa se ne lovi zato jer je dimnjak mali ..nego radi lošeg sagorjevanja tj. loših drva ...ili ložiš na stare gume ili plastiku..cipele itd.?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Nebi mi bija problem stavit stiropor i sve ,ali cila kuća nije samo moja a i nece bit jer cu dobiti novu za 5-6 godina ...

A što se tice da je najskuplje nisi u pravu ..ako bih kupio klimu od npr 3,5 kw mjesečna rata bi bila oprilike 1000 kn mjesečno tj 5 mjeseci 5000 kn a loža za isto doba me košta više od 6500 p.s. ložu moran kupit u komadu a struja su rate ....

p.s. zaboravio sam reci da mi je kotao od 25 kw ovaj na ložu ...

Eto, vidiš nisi u pravu...uspoređuješ klimu od 3,5kw i peč sa 25kw.....
al ako ti trebaš za grijenje tolku snagu, onda ti 1 klima ništ ne znači(sumnjam da je peč pričepljena)....a opet u peči griješ i sanitarnu vodu, tak da ono....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Vi ne kužite ..ništa ne kužite .... tomislav je napravio vetrenjaču kojom je račun za struju prepolovio .
Tako če i kotlom na struju prepoloviti račun grijanja ..
Bitno mu je da su početna ulaganja mala jer nema kreditne linije .
Kasnije štedi pa čak i zarađuje jer višak prodaje susjedima .
U sljedečih par godina ( do punoljtnosti) usavršuje i patentira komplet sustave za mala kučanstva .
Ovaga trenutka je on spas i nada za hrv. jer je i izvoz na vidinu (kroz 8-10 godina ).
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Nebi mi bija problem stavit stiropor i sve ,ali cila kuća nije samo moja a i nece bit jer cu dobiti novu za 5-6 godina ...

A što se tice da je najskuplje nisi u pravu ..ako bih kupio klimu od npr 3,5 kw mjesečna rata bi bila oprilike 1000 kn mjesečno tj 5 mjeseci 5000 kn a loža za isto doba me košta više od 6500 p.s. ložu moran kupit u komadu a struja su rate ....

p.s. zaboravio sam reci da mi je kotao od 25 kw ovaj na ložu ...

uzmi kredit, po mogućnosti u francima, i eto lože na rate...

Vi ne kužite ..ništa ne kužite .... tomislav je napravio vetrenjaču kojom je račun za struju prepolovio .
Tako če i kotlom na struju prepoloviti račun grijanja ..
Bitno mu je da su početna ulaganja mala jer nema kreditne linije .
Kasnije štedi pa čak i zarađuje jer višak prodaje susjedima .
U sljedečih par godina ( do punoljtnosti) usavršuje i patentira komplet sustave za mala kučanstva .
Ovaga trenutka je on spas i nada za hrv. jer je i izvoz na vidinu (kroz 8-10 godina ).

...prst u oko....:blackeye
Ma najbolje je od rusa kupit portabl a. reaktor...struje imaš kolko hoćeš, ameri ne mogu spavati, a za građevinsku pitaš Irance i eto....
 

Najnoviji postovi

Na vrh