• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,651
Krivo!
Po tome nema potpunog sagorijevanje jer temp. mora biti >600C da bi svi sastojci iz drveta sagorijeli i zato se višak topline skladišti u spremnik (pufer)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,595
Kod mene su dolnja vrata samo priprta, ne zatvaram ih do kraja tako da se klapna ne zatvara, a peć nikada ne tinja nego gori normalno. Temperatura je minimalno na 60 stupnjeva, drva su suha i nema nikakvog cmoljenja.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,269
Ima regulacije klapnom(naraste temp zatvori se klapna nema kisika i vatra se "smiruje") ali onda krene cmoljenje...

Ja jos nisam stavio pufer al zelja je velika!!!
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
193
Preko ljeta mi je tlak u sistemu pao skroz,napunio sistem do nekih 1.8 bara odzračio radijatore i spao je na 1.5 bara i naložio vatru diglo se do 2 bara i nakon nekog vremena doslo do nekih 2.8 bara ispustim malo vode i pane na 2 bara.
Ujutro kad se peć ohladila bilo je skoro 1bar,nadopunim do 1.5 nalozim vatru kada zgrijalo opet skočilo na 2.8 bara.
Pročito sam da je možda problem do ekspanzivne posude da možda nema zraka i probo sam stisnuti onaj ventil kao na gumama od auta da vidim hoce izaći zrak i ništa tj ko kapljica vode da je kapnulo.
Sad zanima moželi se nadrukati zrak ili mora nova posuda?
Evo danas sam ispustio vodu iz sistema, kompresorom nadrukao zrak,znači ekspanziona posuda bila je puna vode i zrak je isterao vodu i onda se tek "napuhao balon" sad su tlakovi dobri ali mi pušta na ventilu zrak malo..kada kapicu navrnem onda drži
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
@mario1511
Gledaj na to kao da imaš nepouzdanu gumu na autu, spremaš se na daleko putovanje, a ne znaš da li je probušena, ili nije, ili "samo malo pušta na ventilu". Guma ako je dobra ne smije puštati, nigdje i nikada.
Ekspanziona posuda jednako tako, ne smije puštati, nigdje i nikada.
Još ne prijete minusi, pozabavi se s tim problemom. To što si sad napumpao i čini ti se kao dobro, nije sigurno, nisi skužio još skoro ništa.
Skini ekspanzionu posudu s instalacije, odstrani iz nje svu vodu, napumpaj ju malo i uroni u kadu punu vode, ili kacu za vinograd. Ne smije izlaziti niti jedan mjehurič zraka, nigdje, ni na ventilu. Tek tada znaš da možeš mirnije čekati zimu i sezonu loženja. Nije to tako veliki posao, a rješava mnoge sumnje i dileme.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
193
Pusta na ventilu,kada metnem kapicu onda ne pusta,metno sam malo sapunice i promatro
Zam da nije neki posao vidit cu jos koji dan al vjerojatno cu zamjenit
 

dzoksinjo

Novi član
Tu od
10 Stu 2019
Poruka
20
Pozdrav, je li potrebna ekspanziona posuda na elektricnom bojleru za vodu od 80l ? Bojler je spojen i na sistem centralnog na drva, ali odkad sam ugradio pufer i pustam vodu od 45 stupnjeva u radijatore, to nije dovoljno da zagrije vodu pa sam zatvorio ventile i grijem vodu samo na struju.
Počela mi je izbijati voda na sigurnjak od bojlera i vidim da ide voda i na ventil od ekspanzione od bojlera 5l, valjda je propustila, pa sad neznam da li treba nova ili da samo promijenim sigurnjak.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,651
Tu ima prilično nepoznanica kako je što spojeno!
Zatvori samo jedan ventil na bojleru!
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Pozdrav, je li potrebna ekspanziona posuda na elektricnom bojleru za vodu od 80l ? Bojler je spojen i na sistem centralnog na drva, ali odkad sam ugradio pufer i pustam vodu od 45 stupnjeva u radijatore, to nije dovoljno da zagrije vodu pa sam zatvorio ventile i grijem vodu samo na struju.
Počela mi je izbijati voda na sigurnjak od bojlera i vidim da ide voda i na ventil od ekspanzione od bojlera 5l, valjda je propustila, pa sad neznam da li treba nova ili da samo promijenim sigurnjak.

Bojleru ne treba ekspanziona. Ako ti pušta na sigurnosnom, znači da je previsok pritisak u vodovodu, ili je sigurnosni u kvaru.
45°C je dosta topla voda za kupanje, ali je poželjno povremeno zagrijati vodu na višu temperaturu zbog legionele. Ako ne voliš zatvarati ventil na kombi bojleru, dodatno zagrijavanje možeš napraviti i bez zatvaranja ventila. Neće se puno topline izgubiti u kratkom vremenu dok se voda el. grijačem zagrije iznad 60°C, a u biti nije izgubljena jer se iskoristi u sistemu grijanja.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
848
Može biti i da je zračni džep gore u bojleru premali pa piša na sigurnjak. Treba malo skratiti cijev za toplu vodu.
 

dzoksinjo

Novi član
Tu od
10 Stu 2019
Poruka
20
na dolazu hladne vode u bojler su i sigurnjak i ekspanziona, odlaz tople vode je nomalan. A na centralno grijanje je spojen dolazi i odlaz ko radijator. 45% stupnjeva je oke za kupanje al za jednu osobu,onda sfali tople vode. mora biti 80l vruce vode. Sve je normalno funkcioniralo 5 godina,tlak vode je normalan, znam da je otišla ekspanziona a vjerojatno i sigurnjak.
Pitanje je da li da uopće kupujem novu ekspanzionu pošto ju 90% ljudi ni ne stavlja na bojler?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Zato jer je to dovoljno da spriječi neželjenu cirkulaciju vode grijanja i hlađenje bojlera.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Zašto samo jedan?
Prvenstveno zato jer se i unutar grijača, spirale s vodom, voda širi i skuplja, ovisno o temperaturi. Ako je 1 ventil zatvoren, kroz drugi otvoreni to "pegla" ekspanziona od sistema.

Ako godinama nisi imao kapanje, znači da su ti svi sastavni elementi bili ispravni, naročito sigurnosni ventil i ekspanziona za bojler. Sada da se riješiš nevolja zamijeni ta oba dva elementa i uživaj narednih isto
toliko godina, bez problema.
Osobno sam imao sličan problem, radi ekspanzione na bojleru, kupio sam drugu, napumpao ju ugradio i "nikad više" poplave iz sigurnjaka. Moj bojler je 200 lit.

I da voda ti mora biti toplija od četrdesetak stupnjeva, radi sprječavanja "legionele" što ti je več rečeno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh