• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Hvala.

@ZJ,
Pod 1. je tvoj navod točan. Jedino nisi navel da je zrak iznad membrane zarobljen i nemre van pa ekspanziona i nakon oštećenja membrane normalno funkcionira.
Ovo za hladniju vodu mi nije jasno. Ako je ugradnja kao kod mene, nikad u ekspanzionu ne dođe topla voda, čak ni mlaka.

1726467325102.png
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,651
A kolika bi to količina vode bila da je ekspanziona spojena na vruči vod iz kotla? :unsure: ;)
Zagrijavanjem voda se polako širi i puni ekspanzionu, tu nema protoka!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Zrak ostaje je zarobljen i ako je ispod membrane...samo ga dio prejde u vodu, isto kak i kad je iznad membrane, a voda zauzme dio njegovog mjesta dok se ne izjednače tlakovi ;)

A zakaj je nekad posuda topla?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Ako je zrak ispod membrane, normalno je da se oštećenjem membrane digne i ode u sistem. Kod posude kao kod mene zrak uvijek ostaje u gornjem dijelu posude i ne miješa se s vodom u sistemu.
Možda ti je posuda neposredno iznad cjevovoda pa se na kretkoj razdaljini ipak malo zagrije. Kod mene nikad nije bila niti mlačna, čak ni cijev ispod posude koja nije izolirana.
 

Podboj33

Novi član
Tu od
17 Ruj 2024
Poruka
3
Bok svima, imam problem Imam centralno na drva, peć je Centrometal od 25kw, 85m2 grijanog prostora, pločasti vaillant radijatori 22v, 4komada 600x1400, jedan od 600x1600, jedan od 600x1000 i kupaonsku lojtricu 1850x600. Inox dimnjak 7m visine fi 150. dimnjak vuce kao usisavač. problem je taj što se u peći nakuplja puno smole, regulator propuha je skroz malo otvoren možda 3mm da održava temp. ali onda ne gori kako treba i sakuplja se smola, ako regulator samo malo više otvorim ulazi previše zraka i gori kao u paklu i temp. u kotlu raste nenormalno. Zna li netko di je problem?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Prevelika peć...jedino ispravno rješenje je dodati akumulator topline od 1000...1500lit, tak da peć gori bez prigušivanja
Jel bar kuriš suha drva?
Za početak napravi ili kupi turbulatore na plohama prije dimnjaka, da malo priguše strujanje i povećaju efikasnost peći.
Eventualno dodati zaklopku u dimovodnu cijev ili možda dodati i regulator propuha, ak je izvedivo...
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,595
Smoli ako su drva mokra ili ako je peć previše prigušena. Ona mora imati šus i onda nebu smole. Ako je peć prevelika za kvadraturu kuće odnosno ima premalo radijatora onda treba posegnuti za rješenjima kao što je predložio kolega ZJ (akumulator topline).
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Drva su suha, bukva i grab
Pozdrav,
Sve je to kod tebe normalno, a radi neusklađenosti potrošnje.
Trebaš imati spremnik topline, ili ga zovemo i pufer.
Takav sistem kakav imaš ne bude smolio samo gdje je peć slaba, pa ju treba kuriti punim gasom. Sve drugo kao prejaka peć ili manje hladni dani je sa jakom katranizacijom, smoljenjem itd.
Nema kompromisa, ili kuri, ili trpi smoljenje. Na žalost.
Nije pufer danas nedostižan, ali opet, treba ga znati i pravilno ugraditi. Ja sam siguran da je to "kao slijepo crijevo", na druge opcije se nedaj nagovoriti.
Lp
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Bok svima, imam problem Imam centralno na drva, peć je Centrometal od 25kw,
Drva moraju biti suha, i peć mora raditi na temp. oko 70°, to je njoj radna temoeratura

Prevelika peć.
Moja je još jača pa mi ne smoli,jednostavno pola dana kurim peć na 100%
 
  • Like
Reactions: H&S

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,651
Je, a kamo sa viškom topline, ako nakrka kotao do vrha i klapna pritvori. Počinje tinjanje i cmoljenje!
 
  • Like
Reactions: H&S

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Zna li netko di je problem?
Prijatel, ja ti neznam gde je problem, mislim predpostavljam ali nisam siguran.Preporučil bi ti da prolistaš ovu temu unazad, a najbolje od početka.
Onda buš sam shvatil jel da slušaš savjete od onih kaj imaju ekspanzionu na zidu ili od ovih čija je na toplom.
U regalu kao Kupljenčeva motorka.... ali to je več neka druga priča, a ja bi vezano za to predložil da se ta ekspanzina spusti na donju policu, manje se bu grijala
 

Podboj33

Novi član
Tu od
17 Ruj 2024
Poruka
3
neki kažu da miš ventil nije dobro spojen?
 

Prilozi

  • 458987949_1042548004091563_7269674866669280520_n.jpg
    458987949_1042548004091563_7269674866669280520_n.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 40

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Je, a kamo sa viškom topline, ako nakrka kotao do vrha i klapna pritvori. Počinje tinjanje i cmoljenje!
Kod mene nema viška, zato ložim pola dana,ako su drva suha nema cmoljenja, peć samo tinja bez problema
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,651
Vatra ne smije tinjati, to je nepotpuno sagorijevanje. Mora gorijeti tako kao da je klapna otvorena!
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Mora gorijeti tako kao da je klapna otvorena!
Ma nemoj,da je klapna stalno otvorena, peć bi zakuhala,ovako kad peć postigne temperaturu, klapna se zatvori i peć održava temperaturu povremeno otvarajući klapnu kad u peći padne temperatura.
 

Najnoviji postovi

Na vrh