• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Dečki, ja sam taj kojemu je razneslo peć Viadrus U22 godinu dana staru... kako, e pa jednostavno... ostal bez struje, prosviral je sigurnosni hitilo je vjerujem vodu van, iako neznam jer sam imal totalnu havariju da li je voda iscurila nakon kaj je pukla ili prije... uglavnom on je bil mokri

Uglavnom, nebi vjerovali koji se sve plinovi stvaraju unutar izgaranja, povezani s parom itd... kod mene je došlo i do detonacije,.... dakle, pali su mi prozori na kotlovnici dolje... ne mislim na okvire već su popucale šajbe...bil sam na poslu, sused me je zval kad je to čul...

Došli stručnjaci vezano za osiguranje kuće i razni vještaci ako je bilo dobro spojeno pa se s njima natezal da bi na kraju ustanovili da je bilo sve ok... dobro da mi je spajal ovlašteni centralaš jer da sam to na crno delal, mogal sam se obrisati za naknadu štete,i sve zato jer nisam imal UPS pa peć nije imala kam šibat toplinsku energiju.

I ne pametovat da je nemoguće....

Kod mene je peć bila spojena na pufer pored nje i onda s pufera po radijatorima i mogu zaboravit prirodnu cirkulaciju jer nema razlike u visini. Normalno, natrpana do vrha prije nek sam otišal na posal. Ekspanzije sam u to vrijeme imal 100 L, sad imam 200 L i UPS sa jaaako puno baterija... autonomija mjereno kroz cijeli vikend.... dalje se ne usudim da nebi bilo... bumm...

Vjerujem da su plinovi uzrok tarabuma.... a ne voda u peći....
 

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
@Tugo ,koji to imaš energetski razred izolacije ,kad ti je proračun bio 50 wata po kvadratu? Po tom bi za prosječnu hrvatsku kuću od recimo 150 kvadrata ,bilo dovoljno 7.5 kw. Ispričavam se ak sam nešto pogrešno shvatio.
B Razred.
15 cm grafitnog stiropora.
Zato se i sada rade kondenzacijski bojleri koji imaju krivilju iskoristivosti istu od par kw pa do kraja.
I da za 150 kvadrata recimo moj kum ima 600 kn max plina mjesecno.
Znaci napravite fasadu pa ve biti jeftino grijanje ali s druge strane dali ste taj novac za fasadu pa ste na istom

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,795
mrga
Tako je, poslije sigurnosnog ventila ugrađenog gore, a ne dolje, dolje ugrađeni ti s šiknutom parom ubije mačka koji spava ispod njega dok se aktivira, ovo je detalj iz stvarnog života, pufer je prvi faktor sigurnosti, da preuzme energiju od najmanje jednog punog ložišta vatre. (Nadam se da sam razumljiv.)
Ekspanziona posuda mora biti u skladu sa količinom vode u sistemu, ja imam posudu od 300 lit na grijanju i puferu. Također je posebna posuda za bojler za PTV i treča za antifriz u solarnom sistemu.
Ima i sistema za prinudno ohlađivanje kotlova koji su bili spomenuti. Mogu peći / kotlovi imati ugrađene spirale, ali se može kupiti i adapter preko kojeg se vrši prinudno ohlađivanje protokom vode iz gradskog vodovoda. Problem je ako se ima hidrofor, a nema struje, zato sam spomenuo gradski vodovod. Ne miješa se ta voda sa vodom u sistemu, samo ju hladi preko izmjenjivača, bilo koje vrste.

Naravno da je i UPS faktor sigurnosti i pouzdanosti, tim više ako sistem nema visinsku razliku za pouzdanu prirodnu cirkulaciju vode.

lp
 

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
Dečki, ja sam taj kojemu je razneslo peć Viadrus U22 godinu dana staru... kako, e pa jednostavno... ostal bez struje, prosviral je sigurnosni hitilo je vjerujem vodu van, iako neznam jer sam imal totalnu havariju da li je voda iscurila nakon kaj je pukla ili prije... uglavnom on je bil mokri

Uglavnom, nebi vjerovali koji se sve plinovi stvaraju unutar izgaranja, povezani s parom itd... kod mene je došlo i do detonacije,.... dakle, pali su mi prozori na kotlovnici dolje... ne mislim na okvire već su popucale šajbe...bil sam na poslu, sused me je zval kad je to čul...

Došli stručnjaci vezano za osiguranje kuće i razni vještaci ako je bilo dobro spojeno pa se s njima natezal da bi na kraju ustanovili da je bilo sve ok... dobro da mi je spajal ovlašteni centralaš jer da sam to na crno delal, mogal sam se obrisati za naknadu štete,i sve zato jer nisam imal UPS pa peć nije imala kam šibat toplinsku energiju.

I ne pametovat da je nemoguće....

Kod mene je peć bila spojena na pufer pored nje i onda s pufera po radijatorima i mogu zaboravit prirodnu cirkulaciju jer nema razlike u visini. Normalno, natrpana do vrha prije nek sam otišal na posal. Ekspanzije sam u to vrijeme imal 100 L, sad imam 200 L i UPS sa jaaako puno baterija... autonomija mjereno kroz cijeli vikend.... dalje se ne usudim da nebi bilo... bumm...

Vjerujem da su plinovi uzrok tarabuma.... a ne voda u peći....
Nije bilo dobro slozena zastita.
Nije imao termicku zastitu kotao.
Ja sam lani (cisto zaboravio na to) upalio pec i otisao a majstor je nesto radio prije toga i zaboravio otvoriti ventil na puferu. Sve u svemu jedino je iscurilo jako puno vode iz vodovoda.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
tugo, 600kn ima kad? Sad? Moj susjed sad nema niš plina, jer 'špara' i djeca su mu velika i grijanje ne radi.

To me ne može nitko, ali nitko uvjeriti da usred zime može netko na grijanje kuće, grijanje vode i eventualno kuhanje potrošiti 600kn. Mislim može, samo pitanje je kakvo je to grijanje, i koliko kvadrata se grije.

Evo primjer, jedne zime dođem ja kod svog prijatelja, vani zima, snijeg, cca -2 stupnja (bilo je vani smrznuto, nije se otapalo), čak je i sunce onak malo provirilo, lijep dan. I dođemo sad mi izvana u njegovu kuću, i fakat je toplije i osjeti se, ali nakon kaj sam bil kod njega na 'stolcu' jednu vuru (neki vrag se pokvaril na komjuteru), hebate nožni prsti su mi se 'stisnuli' da ih nisam osjećal.
I veli on meni, onako, uvjeravajući sebe i pokušavajući uvjeriti mene, kak 'dobro' grije! Hebem ti ja takvo grijanje, to za mene grijanje nije! To je za mene održavanje temperature u kući da se ne smrznu rože i da se ne smrznu cijevi.

Velim, sad smo se mi tu poćeli 'navlačiti' tko koliko potroši, je bitno je to, i treba se mjeriti, ali ove 'plinaše' ne shvaćam ozbiljno, jer svi oni duboko udahnu kad dojde račun za plin!.

Moje kumče ima pravu kuću, onak pravu, sve ima, hvala Bogu. Fasada, stolarija, sve na mjestu. Bojler isto pravi, također i centralno na drva, po JUSU i ? On jednostavno poludi na to grijanje na plin, jer ga to košta onako pun racku previše, a grijanje je kak bi on rekel za drek.
Nemre si pomoći, nekad ga nema doma, a ukućani bolje da niš ne diraju te dane kad ga nema, pa kure plin.

Nema, po meni, jednom tko proba grijanje na drva, pa makar i 'bosansko', ma nema tog plina koji to može zamjeniti, naravno u nekim razumnim granicama rate plina.

Susjed, kad sam ja radil centralno na drva mi je rekel, Neo pa ti si zbilja ponorel skroz, evo ja ti imam 'malu ratu' plina (neću namjerno napisati koliku) i?
Evo ga, sad i on već, mislim da 3 godine ima drva.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Normalno da grije dobro, samo je pitanje dubine džepa tj. koliko odvrneš. Ja imam plin i drva, za sada još grijem na plin za koji dan ću se prebacit na drva.
Palim plin od 2:00 - 4:00 i cijeli dan imam od 24-25 stupnjeva u kući ovih dana.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Drva , ugalj , dva sigurnosna , UPS i ne brinem brigu :cool2:

Prije svake sezone ručno aktiviram sigurnjake da odrade i to je to.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Drva , ugalj , dva sigurnosna , UPS i ne brinem brigu :cool2:

Prije svake sezone ručno aktiviram sigurnjake da odrade i to je to.

Vidiš, dva sigurnosna!

E tog se nisam sjetio, biti će ugrađeno, ali drugu god, jer već sam startal s grijanjem...

No sad imam ja UPS, puno baterija, ekspanzione posude do bola, Buderus pirolizu sa zaštitom kotla iz gradskog vodovoda (preko termičkog ventila otvara vodu iz pipe i hladi) i ženu na porodiljnom koja se sad nacrta odmah u kotlovnici da vidi kaj se događa na sustavu ako nestane struje.... :cool2:

U budućnosti planiram i GSM-om kontrolirati situaciju tipa nestanak struje, temperature na raznim točkama... itd. ima na e-bay-u oprema za par sto kuna...

Ja se nadam da se kod mene kotlovnica u obliku Vukovara '91. nebu ponovila...

A plin nebi ni pod razno, ja ovako 10 m hrasta+10 metri gacije naručim iz Križevaca za 4500 kn i to je dosta za cijelu zimu. 140 m2 grijem/ 15 cm stirpora na fasadi/10 cm stiropora na tavanu, PVC stolarija. Grijem da sam u kratkim hlačama i kratkim rukavima jer imam malu djecu, a oni su mali/niski i pri podu trebaju topline ....
 

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
tugo, 600kn ima kad? Sad? Moj susjed sad nema niš plina, jer 'špara' i djeca su mu velika i grijanje ne radi.

To me ne može nitko, ali nitko uvjeriti da usred zime može netko na grijanje kuće, grijanje vode i eventualno kuhanje potrošiti 600kn. Mislim može, samo pitanje je kakvo je to grijanje, i koliko kvadrata se grije.

Evo primjer, jedne zime dođem ja kod svog prijatelja, vani zima, snijeg, cca -2 stupnja (bilo je vani smrznuto, nije se otapalo), čak je i sunce onak malo provirilo, lijep dan. I dođemo sad mi izvana u njegovu kuću, i fakat je toplije i osjeti se, ali nakon kaj sam bil kod njega na 'stolcu' jednu vuru (neki vrag se pokvaril na komjuteru), hebate nožni prsti su mi se 'stisnuli' da ih nisam osjećal.
I veli on meni, onako, uvjeravajući sebe i pokušavajući uvjeriti mene, kak 'dobro' grije! Hebem ti ja takvo grijanje, to za mene grijanje nije! To je za mene održavanje temperature u kući da se ne smrznu rože i da se ne smrznu cijevi.

Velim, sad smo se mi tu poćeli 'navlačiti' tko koliko potroši, je bitno je to, i treba se mjeriti, ali ove 'plinaše' ne shvaćam ozbiljno, jer svi oni duboko udahnu kad dojde račun za plin!.

Moje kumče ima pravu kuću, onak pravu, sve ima, hvala Bogu. Fasada, stolarija, sve na mjestu. Bojler isto pravi, također i centralno na drva, po JUSU i ? On jednostavno poludi na to grijanje na plin, jer ga to košta onako pun racku previše, a grijanje je kak bi on rekel za drek.
Nemre si pomoći, nekad ga nema doma, a ukućani bolje da niš ne diraju te dane kad ga nema, pa kure plin.

Nema, po meni, jednom tko proba grijanje na drva, pa makar i 'bosansko', ma nema tog plina koji to može zamjeniti, naravno u nekim razumnim granicama rate plina.

Susjed, kad sam ja radil centralno na drva mi je rekel, Neo pa ti si zbilja ponorel skroz, evo ja ti imam 'malu ratu' plina (neću namjerno napisati koliku) i?
Evo ga, sad i on već, mislim da 3 godine ima drva.
Kuca je moderna
Radena predlani
Vuna 12cm i ventilirana fasada
Temperatura je u kuci 23
Podno grijanje
Dogrijavanje solarom i veliki prozori prema jugu.
Ima 600 kn zimskih mjeseci prosjecno jer kod njih nema mjesecnog ocitanja nego pausal.
Iskreno uz modernu fasadu ako nemas svoju hustu do 150 kvadrata je pitanje ima li smisla drva.
Da velim ako ja potrosim oko 5500 kn na grijanje ( 12×350 plus 1200) na 330 ne vidim zasto nebi netko prosao na 150 sa pola toga.



Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Peči na drva i plinski bojleri bilo koje vrste nisu napravljeni da šparaju nego da troše,a ta famozna potrošnja naravno ovisi o izolaciji krova,deke,fasade,prozora,vrata...


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
Sta sad? Jel plin ne grije dobro ili je skup?
Plin i drva griju isto.
Drugi je par cipela sto na drva grijes na 28 a na plin mislis da je 22 dosta.
Iako imam razliku u grijanju gdje plin grije nesto manje.
Naime temperatura polaznog voda za radijator je do 40 a za podno do 30. Temperatura koju u sustav pusti plin je npr. 30 sto u praksi zbog podesenja i osjetljivosti termoventila 29.3 s druge strane u sustavu tople vode od drva je temperatura oko 80 i zbog toga u sustav ide gornja temperatura koju propusta termoventil a to je 30.7
I zato u praksi imamo osjecaj da cak i u centralnom drva griju bolje.

Vidiš, dva sigurnosna!
E tog se nisam sjetio, biti će ugrađeno, ali drugu god, jer već sam startal s grijanjem...
No sad imam ja UPS, puno baterija, ekspanzione posude do bola, Buderus pirolizu sa zaštitom kotla iz gradskog vodovoda (preko termičkog ventila otvara vodu iz pipe i hladi) i ženu na porodiljnom koja se sad nacrta odmah u kotlovnici da vidi kaj se događa na sustavu ako nestane struje.... :cool2:

Samo ti jos jedan lozac fali [emoji2]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Da velim ako ja potrosim oko 5500 kn na grijanje ( 12×350 plus 1200) na 330 ne vidim zasto nebi netko prosao na 150 sa pola toga.
Zato jer postoji razlika između površine hlađenog dijela i volumena prostora, pogotovo kod prizemnice/katnice dvostruke površine..
Onaj na pola kvadrata bude potrošil samo cca 1/3 manje.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ovak...
Za moju kuću grijanje drvima košta 7000 kn. 33 metra drva potrošim.
Za grijanje na lož ulje košta me 22000 kn. Potrošim 5500 litara lož ulja.
Na drvima je osjećaj ugodan, temperatura je prostora 25-26 stupnjeva.
Na lož ulju je osjećaj za *****, hladno je , špara se, stvara se plijesaan od vlage na zidu, zidovi su hladni, temperatura je 22-23 stupnja.

I onda šta je bolje?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Samo ti jos jedan lozac fali [emoji2]

Radobojec, bolje ložačica :(rofl): em bi bilo odmah toplije, a do užarenja bi došlo kad bi Kobra došla... :cool2::cool2:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
Kad bi kobra dosla prvo bi bilo vruce ali nakon toga bi se negde zmrzaval [emoji2]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Kad bi kobra dosla prvo bi bilo vruce ali nakon toga bi se negde zmrzaval [emoji2]

Bilo bi:

"Bježi dabre idu kobre",
"Ko bre"?
"Da bre"!
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
:icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:

Dečki kad vam žene i ljubavnice saznaju za forum auuuuuuuu bilo bu
:icon_axe::icon_axe::icon_axe::icon_axe:
 

Najnoviji postovi

Na vrh