• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Onaj ventil koji pušta hladnu vodu u sistem i nije neka sila imati, ali onaj sigurnosni koji izbacuje vodu kod prevelikog tlaka itekako je dobro imat.

Evo što se dogodi kad zašteka pumpa a u sistemu je i sigurnosni neispravan

http://www.vatrogasni-portal.com/news.php?readmore=7598
 
Posljednje uređivanje:

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Evo točno ću ti reći pošto sam godinu dana u kući i imam sva nova brojila...
Plin do sada 950m3
struja VT 2189kwh ,1228 NT
Voda 125m3
troje nas je u kući,žena,ja i dijete 13 mjeseci staro...
ove zime ću vidjeti koliko ću drva potrošiti...prošlu zimu sam 13m drva skurio

Samo nevidim razlog da se mene proziva jer ja sam sa svojom potrošnjom zadovoljan...

Pa ti si mene spomenuo u kontekstu "koliko ja puno drva trošim, u odnosu na malu grijanu površinu"
Ja centralno grijanje na drva imam već od 1983. godine.U međuvremenu sam grijao i na lož ulje....
Pa opet sada na drva.
Pa preko ljeta grijem potrošnu toplu vodu solarnim sustavom.....
Promijenio sam do sada 3 peći na drva: Labinku, Stadlericu i sada Viadrus.
Peć na lož ulje : Star clima.
Solarni sustav grijanja potrošne tople vode

Ovako od oka ti mogu reći da imaš veće troškove grijanja od mene.....
Nisi onako lijepo izračunao, koliko te ispada trošak mjesečno po glavi ukučana.
I koliki ti je grijani prostor..
I pretpostavljam pošto imaš malo dijete da moraš dobro zagrijat, a ne sjedit u dnevnom boravku u "kaputu"....
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
ZJ bemu miša, a kak onda i zakaj pucaju kotlovi, unatoč toj 'zaštiti'?

Ovo da UPS nije svemoguć, nije, a kaj je :eek::.
Ali ak je centralno grijanje pravilno napravljeno, postoji prirodna cirkulacija, samson zatvori klapnu zraka, prirodna cirkulacija 'ide' i problema nema (to je u 'slučaju' da je pumpa riknula).
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,875
Kolega hrva neznam u kojem kontekstu sam te spomenuo,jedino frenda koji trosi 35-40m drva..tocnije radi se o tastovom kumu,ali nebitno..kontekstna podbadanja izbjegavam,tako da ne dolazi do nekakvih tenzija.samo sam rekao da ima onih koji trose puno drva i zadovoljni su,tako da sam ja isto sa svojom potrosnjom zadovoljan.

Što se zaštite kotla tiče imam sve provedeno da izbacuje van kotlovnice.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sve je super kad imate vodovod kak je kolega zj rekel i sustav hlađenja peči vodom kod pregrijavanja.
Ja imam hidrofor na struju naravno i nemam bajpasa za prirodnu cirkulaciju ali fala bogu netko je uvijek doma pa sve štima,ali kad nikog nema a nestane struje a peč puna drva onda belaj.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Oficir ,za tebe bi dobro rješenje (zbog nedostatka vodovoda kak spominješ) bila peć s Potpuno kontroliranim dovodom zraka ,pa kad budeš kupovao novu ,obrati pozornost možeš li naći takvu. Nisam već par god. u tom poslu pa neznam nude li kod nas te "podrumske" s tom mogućnošću ,za kuhinjske znam da ima. Dala bi se i na tvojoj napraviti ta preinaka ,ali to je ovako nemoguće objasniti tj. treba na licu mjesta . Jer tvoja peć ,ak je onakva kakva mislim ima regulator propuha sa vratašcimma a tu nema potpune kontrole ulaska količine zraka. Dobro je to ,ali nedovoljno precizno. Kod potpuno kontroliranog dovoda klapna potpuno zatvara (peć nemože sisati zrak niotkud) i pregrijana peć se mora ugasiti. Pošto je tema ,umjesto dobronamjernih sugestija otišla u smjer ko ima bolji sistem ,ko više zna ,ko manje troši a padaju i grube riječi ,pa će vjerojatno biti replika i na ovo što ja pričam ,bum se opet malo povukao od rasprave.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Mijo to je siguno pomoć, no nije potpuno rješenje, jer nemreš ugasiti vatru samo tak. Čak da se i ugasi, željezo još ne kovrijeme predaje akumuliranu toplinu. Problem je izvući toplinu iz peći, a ne ugasiti vatru.
Jedino sigurno rješenje je otvoreni sustav grijanja.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mijo slobodno ti pojasni taj sistem potpunog zatvaranja ulaznog zraka u peč.
Da, ja imam klapnu preko tog nekog ventila koji reagira na temp. i zatvara klapnu u odnosu na temp.i radi mi jako precizno i zadovoljan sam ali ono kak si rekel ta klapna kad je dokraja zatvorena ipak ima mali zazor da daje kisika da se ne ugasi dokraja peč.
Ali i kako zj kaže,teško je u roku od 15-20min ugasit veču količinu žara i smanjit isijavanje.
S tim da štadlerica ima u svim rašetkama vodu i bojler od 280l na samom ložištu peči cirkulacionim cijevima povezano međusobno,znači bez pumpe.

Peč je jako učinkovita i jako brzo ugrije svu vodu u samoj peči a ima je preko 350l.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Nažalost ,mislim da otvorene sisteme više nitko i ne radi a moderni instalateri ga i neznaju raditi ,iako je jednostavan. Ja sam htio da ga radi meni ,ali veli instalater da to nikad nije delao,ali kak mi je prijatelj ,pristao sam i na zatvoreni.Kaj se tiče izvlačenja topline iz peći kad se pregrije ,moglo bi se skemijati,mada je prilično komplicirano ,dodatni izvod na kotlu koji bi pomoću regulatora propuha(drugog) na npr.95 potpuno otvarao klapnu na dimovodu ali to je već fantaziranje. Naravno da nijedna vrsta zaštite nije apsolutno sigurna ,pa tako ni ranije spomenuta termička zaštita kotla. Sklapao sam kotlove u koje sam montirao tu spiralnu cijev i na nekim vrstama kotlova ,zbog njihove konstrukcije ,ta cijev bude prilično ograničene dužine a time i ograničene efikasnosti. Dobro je to imati ,ali nije garancija sigurnosti. I dobro veli Zwer ,i trgovci i neki instalateri zijevaju kad spomeneš termičku zaštitu.
Oficir ,stvar je jednostavna a preinaka ovisi o tvojoj maštovitosti. Ukratko ,i ložište i prostor ispod ložišta moraju biti zadihtani a iz vana(kroz pod npr.) dovlačiš cijev pod ložište i preinačiš regulator propuha da zatvara tu cijev. Na novijim pećima postoje i sistemi dovođenja Sekundarnog zraka na točno određenu poziciju u ložištu ,čime se znatno poboljšava izgaranje pa ono bude dobro i bez onih famoznih 90 ,dakle i na nižim temp. prljanje dimnjaka i kotla bude manje.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kužim te mijo,meni klapna dihta i vrata dihtaju jako dobro,a klapnu na dimnjaku nemam otvoreno je stalno.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Ok je to ,oficir da ti klapna dihta ,ali je razlika u tome što i kad se otvori npr. 1cm ,tvoj dimnjak kroz taj cm povlači zrak iz prostorije od npr.20 kubika zraka. Malo je drukčije ak povlači iz cijevi od npr.100 mm ,a i taj vanjski je ,navodno gušći i bolje izgara
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je 100% si u pravu.
Ali opet razmišljam da po zimi jako rijetko nestane struje pa i nema puno problema sa pregrijavanjem,a i expanziona posuda je tu da olakša sistem.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Ovo ti je krivo. Hladniji zrak je gušći, ali je i hladniji, pa snižava temperaturu izgaranja, odnosno pogoršava ga. Zato svaka bolja peć ima kanal za predgrijavanje zraka.
Glede potpunog zatvaranja dotoka zraka...koliko znam, je protuzakonito iz sigurnosnih razloga, radi generiranja CO. Ja se s tim nebi igral.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Jedan dobronamjeran savjet ,ti možda znaš ,ali nije zgoreg ponoviti zbog drugih: ak se ne varam peći kao tvoje imaju na zadnjoj strani kotla kutiju na koju se spaja dimovodna cijev . Tu kutiju treba često i temeljito čistiti ,jer se u njoj nakuplja čađ pa ak dimovodna cijev imalo kondenzira ,natopi tu čađ i to polako grize kotao ,jer je kutija zavarena direktno na vanjsku stijenku kotla. Tu često propišaju. No ak se i dogodi ,nije veliki problem odrezati kutiju ,zekrpati i zavariti kutiju nazad ,samo je puno posla.
Zj, zato sam za vanjski zrak i napisao "navodno" jer nisam fizičar ,kontrolirani dovod se može raditi i sa unutarnjim zrakom. Ja znam da je odvod zraka zakonom reguliran i nikad ne smije biti potpun a za dovod prvi put čujem ,kažem ,ne radim par godina ,možda se nekaj promijenilo..
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da ima tu kutiju i na dnu poklopac za čiščenje i taj dio znam cesto provjeriti i ako ima kaj naslaga ili čađe za 5min se očisti.
Ali pošto ložim sa izrazito suhim drvima(odležana 2god.)nemam problema sa cijeđenjem i masnim naslagama i nekim drugim supstancama.
Peč je negdje 28-30000kalorija a grijem oko 240kvadrata prostora na dvije etaže,16-17 radijatora,dali je ta peč još prejaka ili taman negdje za taj prostor.
S tim da je termo žbuka i pola kuče je u pvc stolariji a pola kuče ima drvene prozore?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Oficir ,ovak najgrublja procjena ,30 kw nikako nije previše za 240 kvadrata . Veće je zlo ak je peć preslaba. No priča o prejakoj peći je jako slična onoj prethodnoj priči o min. temp. Ja kad sam rekao da u predsezoni držim peć na 50 rekoše da mi dimnjak i kotel vjerojatno katastrofalno izgledaju ,ne mislim na tebe. Stvar je u tome da ja svoj kotel znam u dušu i ako mu npr. u jakoj zimi treba 15kg drva u ložištu da bi držao 80 stupnjeva ,isto tak znam da mu ,kad je vani plus 10 ,treba 5 kg drva u ložištu koja jednako kvalitetno izgaraju kao i onih 15kg ,ali zbog količine drva kotao neće prebaciti 50 stupnjeva jer mi više i netreba. A dimnjak i kotao jednako čisti ,ostaje samo problem kondenzacije, no kak je peć u kući i konstrukcija kotla takva da se kondenzat nema gdje zadržavati ,nije problem. Ista je stvar i sa prejakom peći ,kad je skužiš ,ložiš npr. 20 posto manje i normalno radi ,samo nemaš onaj komfor da je ujutro napuniš do vrha i odeš na posel. A može se i to uštelati.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
ZJ bemu miša, a kak onda i zakaj pucaju kotlovi, unatoč toj 'zaštiti'?

Ovo da UPS nije svemoguć, nije, a kaj je :eek::.
Ali ak je centralno grijanje pravilno napravljeno, postoji prirodna cirkulacija, samson zatvori klapnu zraka, prirodna cirkulacija 'ide' i problema nema (to je u 'slučaju' da je pumpa riknula).

Kotlovi koji imaju ispravu zaštitu ne pucaju.
Neovisno o termičkoj zaštiti netko je spomenuo sigurnosni ventil, po pravilu bi se jednom kada pusti vodu/paru morao mijenjat, no nitko to ne radi. Isto tako bi ga trebalo mijenjat nakon nekog vremena iako nije niti jednom bio u funkciji. Sve ostalo je hoće-neće se otvorit.
 

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
Ja imam 25kw na svojih 330 kvadrata i malo je previse ali manje nema i visak sprema u pufer pa ajde.
Ovo sto kolega kaze da nije problem prejaka pec stoji samo ako stvarno punis s malo drva i stalno ali time doslovno trebas radno mjesto lozaca.
No i istina je da je veci problem ako je preslaba.
Inace ja sam po m2 imao izracun 50w na -18


Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
@Tugo ,koji to imaš energetski razred izolacije ,kad ti je proračun bio 50 wata po kvadratu? Po tom bi za prosječnu hrvatsku kuću od recimo 150 kvadrata ,bilo dovoljno 7.5 kw. Ispričavam se ak sam nešto pogrešno shvatio.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja imam 25kw na svojih 330 kvadrata i malo je previse ali manje nema i visak sprema u pufer pa ajde.
Ovo sto kolega kaze da nije problem prejaka pec stoji samo ako stvarno punis s malo drva i stalno ali time doslovno trebas radno mjesto lozaca.
No i istina je da je veci problem ako je preslaba.
Inace ja sam po m2 imao izracun 50w na -18


Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Odlična izolacija.
Ja sam na 100m2 stare kuće imao peć 25kw i bila je malo prejaka, sada sam napravio fasadu ( 15cm stiropor) i pvc ( ispod 1w/m2) pa je peć totalni overkill. Sljedeće sezone moram uzet peć 15kw i kurit sa novinama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh