• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ako nisi znal, inoks dimnjak se smije čistiti samo plastičnom, a nikak drot kefom.
Nemoj se igrati spaljivanjem istoga, jer nije predviđen za takve temperature. To je veliki napor i za keramički dimnjak, a kamoli za ovoga.

inox bu zdržal , pitanje kak je izolaciji
Nije problem u tome dali bu inox izdržal, nego kak veli ZJ, ako ga čistiš sa metalnom četkom na svakoj toj crtici koju ostavi na inoxu bu se stvarala hrđa, korozija i sve više i više bu se smola ljepila. Isto ti je i u bravariji, inox bi se moral radit samo sa inox, gumenim ili plastičnim alatom ako ga ne misliš farbat jer di ga željezo takne tamo se stvara hrđa, samo kaj ti hrpa današnjih "meštra" to nezna pa lupaju po njemu sa svime kaj im dođe pod ruku.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
piše da ga nije nikad čistio , samo ga zapali ..

zna se ako je inox dimnjak treba inox četku ...također da ne guši kotal naslaga ne bi bilo ..to kaj se ne lovi po stjenki grize po selu a moglo se pretvoriti u toplinu ....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
UPS ti je parsto kuna,samo su baterije skupe. Frižidera mogu bez struje neko vrijeme...
Važno ti je tjerati pumpu kotla, a ventilator peći više-manje.

Ventilator je 60w ako se ne varam,pumpa od kotla je 90w u 3. brzini,a krug grijanja je 25-30w u 2. brzini...sve u svemu nije nešto specijalno..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
UPS se odabire prema struji, a ne prema snazi. Nemoj to smetnuti s uma.
Vršna snaga mu mora biti bar 3x, a nazivna bar 2x veća od zbroja snaga svih trošila da bi mogle pokrenuti motore pumpi i ventilatora.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja imam ups kaj prebacuje sa 12V na 220V i stavil sam akumulator od auta i vrti mi dvije pumpe od grijanja,70ah mi vrti dvije pumpe na 1 brzini oko 3-3.5 h.
Ali nemam onaj automatski nego ručno prebacujem,jer struja rijetko nestane po zimi i to na 5h max.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
imajte na umu da ti pretvarači 12-220 nisu neka sreća za bilokakve motore. Sinusoida ima je koma i motori ih nevole tj rado pregaraju....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
UPS mora biti pravi sinus i može se nabaviti jeftino preko oglasa. Ja sam sebi nabavio 1000 i stavio 4 gel akumulatora, jer imam 4 pumpe na njemu, od centralnog i solarnog zajedno.





Vidi se na stalku moj UPS na vrhu i ispod njega akumulatori.


Testirao sam mu autonomiju 2012. godine, držao je od jutra od 6 sati do 18 sati istoga dana. Meni dovoljno.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Uhhhh, sve me 'trnci' prođu kad vidim kak gospodin plus to ima sve lijepo 'posloženo'.
svaka čast. :(clap):

Imam slabiju verziju od gospodina plusa, isto APC firmu, ali 700 w. Nažalost zaboravio na akumulatore, ispraznili se, zaboravio ih napuniti :(sweat):
Uglavnom, ups je testiran (nestalo je struje dok je jako puhalo na par sati) i napravio je to kaj je trebalo, nestalo struje, samo se prebacilo, sve radilo do povratka struje bez problema.

Ako netko želi, prodam mu ja taj svoj UPS, ne koristim ga više, jer, ponavljam, nemam više akumulatora, a ne mogu kupiti nove.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Imam ja akumulatora koliko hoćete.

Imam i jedan UPS viška od 1000W, a jedan mi je čini mi se 4 kW ali moram provjeriti...
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Nisu sve dalje priče i pričice tipa: što je starije koka ili jaje, jer ti zbilja hrva trošiš dosta drva s obzirom kak malo kvadrata griješ.

Treba biti hladne i pametne glave i priznati da nije baš svaka odluka koju JA donesem najbolja i da nije kotao koji sam JA kupio najbolji.

Iskreno, meni je trebalo ohoho vremena da shvatim da moj kotao i nije baš 'nešto'. Štoviše moj kotao je low-end kotao (a trgovac ga nahvalio da je to bilo čudo), ali eto, situacija je takva da do boljeg, trenutno, ne mogu.

Viessmann imaju dva moja prijatelja i taj Viessmann kotao i nije neko cvijeće tako da. Uvijek treba težiti k boljemu.

Kod tog Viessmann-a je najgore kaj se ti ljudi, trgovci koji prodaju kotao, ponašaju ko da prodaju perpetum mobile i da boljeg kotla nema, a grdo grdo se varaju.

Osobno, vidio u radu jednu ULTIMU II kotao, koja uz malu preinaku (dodavanjem kvalitetne šamotne ploče na pravo mjesto) pojede taj Viessmann za doručak. A razlika u cijeni ohoho primjetna.

komer reci kolegi da malo razmisli o kupnji novog kotla, 35-40 metara drva za 200 kvadrata, halooo, pa ne bude niti vječno mlad, treba 'napraviti' tolika drva.

Mene malo muči računica komer. Jedne tačke ujutro, i jedne kad dođeš s posla i 13 metara, hm, nekaj tu ne štima? ja kurim jedne tačke na dan, onak, prav-prave pa sam prošle zime skurio više od tebe. :^):
U jedne tačke stane koliko 50-60kg drva. Prostorni metar ima cca 400-500 kg drva, znači, komer, ti u 8 dana skuriš jedan metar. To znači 13x8=104 dana što je koliko, cca 3,5 mjeseca?

Kolega komer,
grijem katnicu, 12x12
sve sobe
kuća je fasadirana
stara drvena izo stakla
u kući toplo za kratke rukave 25 stupnjeva
peć se ne gasi po noći
broj ukućana 7
drva grab potrošim oko 33 metra
cijena grijanja i potrošne tople vode 8000 kn
cijena po ukućanu je 8000/7= 1150 kn godišnje

Sad ti meni napiši svoju računicu po ukučanu pa da vidimo šta je skupo...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ja svojem ups-u zakopčo stari isluženi akumulator od traktora, more terat tri dana ako treba...al netreba...:(giggle):
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Evo točno ću ti reći pošto sam godinu dana u kući i imam sva nova brojila...
Plin do sada 950m3
struja VT 2189kwh ,1228 NT
Voda 125m3
troje nas je u kući,žena,ja i dijete 13 mjeseci staro...
ove zime ću vidjeti koliko ću drva potrošiti...prošlu zimu sam 13m drva skurio

Samo nevidim razlog da se mene proziva jer ja sam sa svojom potrošnjom zadovoljan...
 
Posljednje uređivanje:

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
Da se malo ukljucim.
Imam slozeno grijanje na drva centronetalova pec i paralelno tome je plin.
Grijem nekih 330m2 na 25 stupnjeva od toga spavace na 20 i lani sam potrosio 12 metara drva i 1200 kn plina.
Btw danas se ukljucilo
Zanima me za sto koristite ups?
Ako nestane struje i temperatura poraste to odradi zastita cemu se muciti?
Pa nece se kuca ohladiti za sat dva?
A i sto sve spojiti na njega?


Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
A kaj će odraditi zaštita?
Peć je puna drva i gori, te grije vodu. Nestane struje te stane pumpa i kroz kotel nema više cirkulacije, tj. oduzimanja topline. Voda u kotlu se grije te može samo nastati para na izlazu iz kotla (ak se sigurnosni ventil otvori). No, nema dotoka nove vode, te kotel malo po malo ostaje suh, kak para izlazi...
Dalje zaključi sam.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
UPS je pomoćni izvor za napajanje procesora i pumpi, za vrijeme nestanka struje.
Nije problem da se bude kuća ohladila za sat ili dva. Problem je recimo bio kod mene jednom, da je u jutro oko 8 sati, zbog grmljavine izbacila FID-ovka. Lagano je padala kiša, uglavnom bilo je poluoblačno. Dok sam došao doma s posla iza 14 sati, u solarnom sistemu je temperatura i po takvim oblačnim uvjetima bila preko 115 stupnjeva, jer pumpa nije vrtjela antifriz.
Druga je okolnost da su danas "u modi" samo cirkulacione pumpe na centralnom grijanju, malo tko još ima i bajpas, za prirodnu cirkulaciju dok nema struje. Što ako si taman napunio peć / kotao sa drvima, a onda nestane struje? Odnosno što ako je nestalo struje, tabe nema doma da ručno otvoriš bajpas pa da griješ? Zbog takvih i sličnih okolnosti se ugradi UPS i mirniji si. UPS daje viši stupanj sigurnosti i određenu autonomiju rada dok nema struje. (Kod nas sinoč iz nepoznatih razloga nije bilo struje u 3 naselja više od 2 sata. Što s onima koji imaju malu djecu ili bolesnika u kući, a ne mogu grijati stan, ili pripremiti si toplu vodu jer ne rade pumpe?

Ne mora biti UPS, ne mora se imati ni centralno, nije ništa obavezno, a niti jeftino. To je nekakva cijena komfora i slobode :)
 

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
Naravno da komfor ima cijenu i to nij diskutabilno ali imam 4 pumpe u sustavu (podno, radijatori, kotao, topla voda) i slovenca da upravlja time i hrpu elektroventila
U principu morao bi cijelu kotlovnicu staviti na ups?
S druge strane ako ne grijem par sati imam pad od maksimalno jedan stupanj i s aspekta konfora jedini je problem topla voda.
A i prinas f Radoboju ne nestaje struja preguste



A kaj će odraditi zaštita?
Peć je puna drva i gori, te grije vodu. Nestane struje te stane pumpa i kroz kotel nema više cirkulacije, tj. oduzimanja topline. Voda u kotlu se grije te može samo nastati para na izlazu iz kotla (ak se sigurnosni ventil otvori). No, nema dotoka nove vode, te kotel malo po malo ostaje suh, kak para izlazi...
Dalje zaključi sam.
Ako nestane struje nece neatati i vode a sigurnosni ispusti toplu vodu i pusta hladnu....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kolega priča o termičkoj zaštiti, o tome 99,5% ljudi nema pojma, kao niti prodavači nažalost. Bez te termičke zaštite nema niti garancije na kotao. Ja kad sam stavljao peć sam stavljao i tu zaštitu, slučajno su jednu imali u jednom dućanu jer ju je majstor naručio a kupac odustao jer mu je bila preskupa. Taj prodavač je znao za nju a ostali u dućanu nikad čuli za to, kao niti 90% prodavača u drugim dućanima dok im ne pokažeš u katalogu.

Kada peć dostigne temperaturu od 95 stupnjeva ona počne puštat hladnu vodu u kotao a vruću baca van.
Problem sa sigurnosnim ventilom je što on jednom pusti vodu/paru i više se nikada ne mora otvorit.

http://www.ikoma.hr/hr/centrometal-...fi-543503-zastita-kotla-od-pregrijavanja-220/

Tu još ide cijev u koju ide termostat i par dijelova, cijela priča je od 700-1000kn.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Hebate, veliš kaj se može dogoditi, ufffff.

Nemoj molim te to više 'na glas' pričati, može se dogoditi da tvoj kotao kaj imaš 'pukne' doslovno, i moli Boga da pri tome nema nikoga u kotlovnici jer voda ne bude birala jel lice, jel ruke.
A i nije da to napravi onak prfffff, napravi to hebeni buuuuuum!

Isto veliš, ventil pusti hladnu vodu u kotao, je pusti, samo kak je rekel i kolega, pitanje je tko to ima, spojenu hladnu vodu, a i ti kaj imaju, ak imaju kotao od lima, kotao puca samo tako! Kad se spajaju vruća i hladna voda, kotao od lima, a i od gusa (samo malo teže) vole puknuti ko led. Da 'stvar' bude bolja, rijetki imaju i pravi 'pritisak' vode potreban da rashladi kotao samo tako.
A i još jedna 'stvar', rijetki imaju tu 'zaštitu' sa hladnom vodom spojenu van kotlovnice, da baca vodu van kotlovnice, pa da vidiš veselja kad imaš punu kotlovnicu vode!
A sve te 'situacije' rješava UPS bez ikakvog problema. Samo treba malo više pažnje, od mene, prema akumulatorima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Ajd ne lupaj bedastoće. Ovaj ventil s poveznice koji je HELE dal, pušta vodu u rashladnu spiralu kotla, a ne u kotlovsku vodu, i nikaj se nebu dogodilo ak si na vodovodnoj mreži (osim istjecanja velikih količina vode u kanalizaciju).
Ak je kuća na hidroforu, takva zaštita je niš koristi, jer i hidrofor ostaje bez struje, a onih 100 litri kaj bu (možda) isteklo u par minuta, nebu ohladilo kotel, a pogotovo ga nemre hladiti satima dok ima ognja u njemu.

Iberdruk ventil treba ispustiti paru, a ne vodu. Kad počne ispuštati vodu, sistem bude ostal suh...

Nije ni UPS svemoguć, ak se pokvari pumpa....
 

tugo

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
20
Bas sam htio reci puna crna kronika ozlijedenih od eksplozije peci kod nestanka struje.


Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh