• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: problem oko mjerenja drva

Minimalna temp.za moju peč je 68°C a vjerujem i za večinu peči zbog razvijanja nekih kemiskih elemenata i kiselina...i naravno temp.dimnjaka.
Ja ložim svoju peč svaki treči dan sa štrukovinom i otpadcima od namještaja stare daske i gorivi kučni otpad za toplu vodu za tuširanje, pa zato imam potrebu očistiti dimnjak,ali to je više manje suha naslaga koja ide jako lako dolje.
Kolega mijo moja peč je i po noči i po danu na 80-90°C zbog same čistoče peči a ne radi preslabe peči.
Grijem se po zimi isključivo sa drvima koja su odležala u suši 2god.
U sistem mi ide voda od 40-50°C kad je kuća ugrijana,a regulaciju vršim dvjema miš ventilima i dvjema pumpama,svaka za svoji kat,plus plinski ventili od grunfusa na svakom od ukupno 17radijatora,i jako lako i jako dobro si mogu izregulirati temperaturu u svim prostorijama.
Prva štadlerica sa okruglim rupama za dim je izdržala 26god kod nas,ova je rabljena stavljena sa poprečnim kanalima za dim prije 9godina i još je zdrava i ne curi nigdje,za sada.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Re: problem oko mjerenja drva

Oficir ,štel sam ti reći da sam si ja složio kotao tak da ga mogu za 20 min. očistiti od svih mogućih naslaga ,a po potrebi i zakrpati za pol sata ,što je kod Stadlera ,centrometala ,viadrusa itd nemoguće. Otud priča o industrijskim tvorevinama i home-made proizvodima koji su manje osjetljivi na temperature i drva. Priča o minimalnoj temperaturi je puno kompleksnija jer postoji puno vrsta kotlova ,od onih u šupi ,pa u kuhinji u obliku štednjaka ,kamina za centralno grijanje itd. I ne rade u istim uvjetima i ne lože se na isti način .
Za drugog kolegu mr-evo sad sam zaboravio ime dok pišem ,ispričavam se, morem poslikati kotao kad ga budem pripremao za zimu ,radi se o nekoj vrsti kamina sa funkcijom centralnog grijanja ,da ga sad radim napravio bi još puno poboljšanja ,ali to je bio pionir i još služi.
Oficir ,opet u najboljoj namjeri kažem ,to što ti zoveš plinskim grunfus ventilima ,vjerojatno misliš na termostatske ventile na radijatorima ,a to se nikak ne preporučuje u sistemu kojeg pogoni peć na drva ,zbog velike oscilacije u temperaturi ,za razliku od plinskog bojlera koji je elektronski reguliran . A pogotovo kad tak dobro kuriš peć.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: problem oko mjerenja drva

Lijepo ti je napisao da je peć na 90 a prema radijatorima ide oko 50. Tu termostatski ventila ne smetaju, jer ionak višak topline akumulira.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: problem oko mjerenja drva

Da plinski su termostatski ventili,i da u radijatore mi ide max 50°C,ali mislim da je mijo mislio da kad bi svi ventili zatvorili nema više cirkulacije vode u sistemu i da bi peč mogla otič preko 100°C.
Zato mi uvijek jedan radijator na je donjoj i jedan na drugoj etaži uvijek držimo dokraja otvoreni (kupaone) i naravno nema brige sve šljaka super,godinama.

@Mijo slažem se da konstrukcija i vrsta materijala kod izrade peči i odvodnje dima prema dimnjaku igraju veliku ulogu kod minimalne temp. čiščenja peči i dugotrajnosti.
Zato svaki proizvođač propisuje neke drugačije izvedbe i temp. svojih peči.
Mislim da največu ulogu igraju vrsta i vlažnost drva kojim se loži.
Prijatelju je lani nakon 8gog puko jedan gusnati element na viadrus peči,i nisu ga mogli zavariti i kupili su drugu peč nažalost.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: problem oko mjerenja drva

Kolega mijo sve dobro zbori, na pec na drva ne smiju termostatski ventili. Imam plin jos uvijek i pec na drva, tako da imam termostatske. To je zlo za pec na drva, skoro uvijek je klapna za zrak zatvorena i to je uzas za dimnjak i pec. Od kad sam napravio fasadu i prozore moram kurit sa listom papira. Imam jedan ventil otvoren ali i njega zatvori termostat jer bude prevruce. Hvala Bogu na termickoj zastiti. Rjesenje su spremnici topline, kako kaze kolega Mijo, ali nazalost nemam mjesta za njih.

@ mranderson: kod mene voda na 2 bar kuha na 100-105 stupnjeva, ne znam sta ti imas u vodi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: problem oko mjerenja drva

Kolega mijo sve dobro zbori, na pec na drva ne smiju termostatski ventili. . .
Da, ak su u sustavu samo peć i radijatori.
Ak u sustavu postoji akumulator topline (veliki bojler od 1000 litri) onda je svejedno. To Oficir govori, ali ga nitko ne sluša.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Re: problem oko mjerenja drva

...inače, razlika između agacije i bukve u kalorijskoj vrijednosti je skoro zanemariva u KORIST AGACIJE a postoji još jedna BITNIJA razlika između te dvje vrste drveta, a to je tzv. PIROMETRIJSKI efekat.
Dakle, agacija gori na višoj temperaturi od bukve, pa samim time izgori za kraće vrijeme, pa je izlazna temperatura dima viša, pa POLUISPRAVNI kotlovi i peći ne uspiju izvući maksimum iz te prilike.
Gore navedeno uklopiti u vlažnost drveta do 14%, sve ostalo ne bi smjelo ni ići u peći zbog ogromnih gubitaka prilikom isparavanja vode. (voda ne "gori" na temperaturama iznad 100 celzijevaca, dok agacija gori na oko 900, a bukva na 800)...
jel jasnije kaj?:(giggle):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Re: problem oko mjerenja drva

...inače, razlika između agacije i bukve u kalorijskoj vrijednosti je skoro zanemariva u KORIST AGACIJE a postoji još jedna BITNIJA razlika između te dvje vrste drveta, a to je tzv. PIROMETRIJSKI efekat.
Dakle, agacija gori na višoj temperaturi od bukve, pa samim time izgori za kraće vrijeme, pa je izlazna temperatura dima viša, pa POLUISPRAVNI kotlovi i peći ne uspiju izvući maksimum iz te prilike.
Gore navedeno uklopiti u vlažnost drveta do 14%, sve ostalo ne bi smjelo ni ići u peći zbog ogromnih gubitaka prilikom isparavanja vode. (voda ne "gori" na temperaturama iznad 100 celzijevaca, dok agacija gori na oko 900, a bukva na 800)...
jel jasnije kaj?:(giggle):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je zj.
Ja bojlera još nema kod sebe ali plinske ventile imam i uvijek su dva otvorena dokraja radi cirkulacije peć razvodnik,miš ventili,radijatori.
I super funkcionira i jako se da lijepo regulirati temperatura po prostorijama.
S tim da su mi miš ventili otvoreni kekih 30% a pumpe na prvoj brzini.
Sve instalacije su od bakrenih cijevi radijatori nešto lipovica nešto radson limeni...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: problem oko mjerenja drva

Darijus, pouispravni kotlovi, mmmmmmmm, a koji si to ispravni kotlovi, molim te reci neki best buy ispravni kotao?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Imam kotao na pirolizu Viessmann,spremnik 1000l ,nemam za pripremu tople vode i polaz prema radijatorima mi je 40 stupnjeva,u kući je oko 25 stupnjeva i spremnik mi je premali jer se brzo zagrije sva voda na 80 i nemogu rashladit polaz prema kući i bude prevruće...
Raspon temperature koju mogu regulirati na kotlu je od 75-85 stupnjeva.Za zaštitu kotla imam ladomat koji sprečava da se vraća voda u kotao hladnije od 60 stupnjeva...
Kondenzacije nemam,ni slinjenja ni ničega..nemam ni klapne,jedino ventilator koji ovisno o temp vrti brze ili sporije...napunim tačke vrhom pune ujutro prije posla,oko 5 ujutro,dok dodjem doma oko 18:30 još imam žara na koji samo nabacam drva i miran sam do jutra...i oko 70% spremnika na 80 stupnjeva..
Lani sam 21.12 pustio kotao u pogon i do sredine 5. mjeseca sam kurio,potrošio sam 13m drva!
Kuća je 130m2, s tim da se kat ne grije(cca 40m2) jer sva toplina ode gore i prevruće bi bilo spavati
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije to baš malo drvi, jesu drva dovoljno suha? Piroliza bi trebala trošit ko upaljač.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Pirolitički kotel je znatno ekonomičniji samo na djelomičnom opterećenju, jer mu korisnost malo pada s padom snage u odnosu na obični, prigušeni, a pogotovo gusani kotel.

Problem Viessmannovih pirolitičkih kotlova (Vitoligno, a pogotovo Vitolig) je to kaj su primitivni (odgovaraju tržištu, jel) i imaju premali izmjenjivač topline, pa im je temperatura ispuha malo visoka, te su zato manje ekonomični od kotlova više klase.
No, svakak su bolji od klasičnog kotla s gornjim izgaranjem (Centrometal i slični).

Kak i svaki drugi pirolitički kotli, zahtjevaju disciplinu pri kurenju (suha drva, sušena bar dvije godine). Tko to nemre zadovoljiti, bolje da kuri obične kotle.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ako je proračun gubitaka topline, za kuću, dobro proračunan, onda i peć-kotao i dimnjak i radijatori rade optimalno.
Svaka kuća je drugačija.....
Nisu svi energenti isti.....
I opet prvo i osnovno,
Ako je proračun gubitaka topline, za kuću, dobro proračunan, onda i peć-kotao i dimnjak i radijatori rade optimalno.

Ovo sve dalje su priče i pričice tipa: što je starije koka ili jaje....:icon_biggrin:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
13m drva puno,za skoro 6 mjeseci loženja?kolega grije 200m2 i spici 35-40m drva...nema spremnika.
Meni samo fali veći spremnik i mislim da bi kurio svaki drugi dan te još ekonomičnije prošao sa drvima.
Usporedbe radi,od 1.12 do 21.12 sam grijao na plin i 1500kn sam skurio plina,s tim da sam po noći držao termostat na 20,preko dana na 23..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nije malo 13 m za 5mj s tim da su dva mj. topla.
Piroliza bi trebala olakšati čovjeku i ušparati drva.
Kolega komer,da se nisi možda preračunal sa plinom 1500kn je puno za 20dana?!


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Nisu sve dalje priče i pričice tipa: što je starije koka ili jaje, jer ti zbilja hrva trošiš dosta drva s obzirom kak malo kvadrata griješ.

Treba biti hladne i pametne glave i priznati da nije baš svaka odluka koju JA donesem najbolja i da nije kotao koji sam JA kupio najbolji.

Iskreno, meni je trebalo ohoho vremena da shvatim da moj kotao i nije baš 'nešto'. Štoviše moj kotao je low-end kotao (a trgovac ga nahvalio da je to bilo čudo), ali eto, situacija je takva da do boljeg, trenutno, ne mogu.

Viessmann imaju dva moja prijatelja i taj Viessmann kotao i nije neko cvijeće tako da. Uvijek treba težiti k boljemu.

Kod tog Viessmann-a je najgore kaj se ti ljudi, trgovci koji prodaju kotao, ponašaju ko da prodaju perpetum mobile i da boljeg kotla nema, a grdo grdo se varaju.

Osobno, vidio u radu jednu ULTIMU II kotao, koja uz malu preinaku (dodavanjem kvalitetne šamotne ploče na pravo mjesto) pojede taj Viessmann za doručak. A razlika u cijeni ohoho primjetna.

komer reci kolegi da malo razmisli o kupnji novog kotla, 35-40 metara drva za 200 kvadrata, halooo, pa ne bude niti vječno mlad, treba 'napraviti' tolika drva.

Mene malo muči računica komer. Jedne tačke ujutro, i jedne kad dođeš s posla i 13 metara, hm, nekaj tu ne štima? ja kurim jedne tačke na dan, onak, prav-prave pa sam prošle zime skurio više od tebe. :^):
U jedne tačke stane koliko 50-60kg drva. Prostorni metar ima cca 400-500 kg drva, znači, komer, ti u 8 dana skuriš jedan metar. To znači 13x8=104 dana što je koliko, cca 3,5 mjeseca?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
13m drva puno,za skoro 6 mjeseci loženja?kolega grije 200m2 i spici 35-40m drva...nema spremnika.
Meni samo fali veći spremnik i mislim da bi kurio svaki drugi dan te još ekonomičnije prošao sa drvima.
Usporedbe radi,od 1.12 do 21.12 sam grijao na plin i 1500kn sam skurio plina,s tim da sam po noći držao termostat na 20,preko dana na 23..


Puno je to za pirolizu i kvadraturu u vremenu koje si naveo. Ja sam osobno odustao od pirolize jer sam se bojao da necu imat drva od 8% vlage i onda cijela prica pada u vodu. Nije problem drzat drva 2 godine ali se bojim ako nisu slozena na odlicnom mjestu ili cak u nekom zatvorenom objektu da izvana vuku toliko vlage da imaju preko 8%.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Netreba biti 8% vlage, već manje od 20% za prosječnu pirolitičku peć.

8% vlage je teško postići i s peletima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
U jedne tačke stane koliko 50-60kg drva. Prostorni metar ima cca 400-500 kg drva, znači, komer, ti u 8 dana skuriš jedan metar. To znači 13x8=104 dana što je koliko, cca 3,5 mjeseca?

ovisno o vrsti drva, prostorni metar može biti i preko 800 kila, ovaj podatak od 400-500 se odnosi na kesten, johu, topolu...
ali, pohvalno je da se počelo računati...matematika je vrag...:(y):
 

Najnoviji postovi

Na vrh