• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mislim na zagrijavanje. Gus se prije zagrije od šamota, ali se prije i ohladi. Kak ja nejdem rano u krevet ( vidi se iz priloženog ) znam stavit veči komad panja prije spavanja i ujutro kad i duže spavam ( 8...9 ), zna biti dovoljno žara za nasstaviti kurit.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
ooo drži, drži... natrpam je navečer i nekih 7,8 sati izdrži.. ujutro malo patučina i razgori se..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,513
u spavaćoj, koja je najudaljenija od peći, usred zime ne pada ispod 20 stupnjeva.
U tvojim godinama meni tam temperatura nije padala, sad si već pomalo morem na peč sesti i nebum se razigral.

Kod mene u boravku alfa-plam. Zadovoljan sam, da je malo bolja izolacija na vili promaji dalo bi se i na količini drva ušparati ali 20-tak metri je dost s tim da kurim još jednu peč u prizemlju da imamo gde dan provesti.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
ti u mojim godinama, u ono vrijeme, si se dobro oznojil dok bi sve poskidal s nje, tak da... ne ti trebala nikakva pećica... :)
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: problem oko mjerenja drva

...Ono što mogu reć je da gori malo slabije od bukve, što mi paše, ali gori duže i ima više žara.

ehe, pa kaj mene nisi zvao da ti otpeljam narezana drva, ma kakva ona bila! :drink:
ah, ljudi ljudi...

a ovo malo slabije, nema mi druge nego da probam, ali imam takozvani 'bosanski' kotao, Bosh 3000H, 36kw, i mamicu mu njegovu, jako je velika maza.
Naime, drva sam malo nek ne 'štimaju', ili su premokra prirodno, ili malo vlažna zbog vremena, već on meni slabije 'šiba' temperaturu (ispod 90).
Ali velim, tome sam doskoćio u sam-svojoj varijanti i napravio po dimenzijama 'kolica' za drva, fino na kotače, na koja stane cca 4 tačke drva, u 2 reda, i tako fino cijelu zimu, dok se u jednom redu 'temperiraju', suše, iz drugog reda kurim, i mogu reći, kotao sivo-bijeli znutra, dimnjak čist, kondenzata nema ništa, odlično, jesam ga razmazio, ali bome me sad i sluša, služi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: problem oko mjerenja drva

@ mranderson: peć se ne loži na 90 stupnjeva, pogledaj upute.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: problem oko mjerenja drva

Gacija, koliko je meni poznato, ima bolju kaloričnu vrijednost od bukve ako se količina mjeri na kg, a samo malo slabiju, ako se mjeri na metre. Govorim za drvo s jednakim postotkom vlage. Zato jer je lakša.

Jako je simpa naložiti ju u kuhinjski štednjak. Tak lijepo pucketa.

mranderson, drži se dobavljača s kojim si zadovoljan. Nije u šoldima sve, a vjerujem da i nije jako velika razlika od drugih. Meni je najvažniji odnos uloženo - dobiveno (kompletno sve sagledano).

A tak se i meni čini da bude na kraju najbolje :drink: Ali jedno mi se kod te gacije sviđa, da zbilja raste i za to joj svaka čast. :wink:


@ mranderson: peć se ne loži na 90 stupnjeva, pogledaj upute.

a čuj, ja ne znam kak tvoj kotao Hele, ali moj se loži i na 120!, bez zajebancije, moj kotao, dakle, nije peć. Znači moj kotao je predviđen za ugljen, kao i svi gus-nati kotlovi, ova 'zavaravajnja' trgovaca da je gus-ani kotao za drva, to su gluposti. Ugljen postiže puno veću temperaturu od drva, naravno ako je pravi ugljen...
iskreno, sve osim 90-60 grijanja, znači 90 polaz prema radijatorima i 60 u povratu je dječja igra, ne iskorištavanje drva, a bome i 'ubijanje' kotla i šteta drva...
Naravno, to je moje mišljenje, stečeno iskustvom, a vidim da ga i moje 'kumče' počelo shvačati, jer zabadava neko loži na '60' kad mu je kotao zasran i 'smrdi' ko kanta za smeće, a dimnjak se nekima toliko 'zaštopa' da je posjet dimnjačara obavezan svako malo. Moj šogor, u sezoni grijanja, svaku 4 subotu, malo 'prorošta' po dimnjaku :(


Drva za ogrjev se kupuju na 1m "prostorni", to je prvo i osnovno !

Najbolje je naći drva koja su složena na klaftu i na licu mjesta drva pogledati i dogovoriti cijenu i količinu, naravno i vidjeti koja su drva, ako odgovaraju po sva tri kriterija onda se kupuje a prijevoz se dogovara posebno.

Sve ostalo je zajebancija. :D:


Eh, kad bi barem tako bilo, to bi bilo sjajno, potpisujem, kupujem, odmah! :icon_pidu:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: problem oko mjerenja drva

Svaka peć ima svoju radnu temperaturu a voda na 100 stupnjeva kuha, tako da ne znam o čemu pričamo.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: problem oko mjerenja drva

Svaka peć ima svoju radnu temperaturu a voda na 100 stupnjeva kuha, tako da ne znam o čemu pričamo.
varaš se :wink:

ti se držiš one kad kuhaš doma kavu na štednjaku, ili one kaj ti je učiteljica pokazala još u osnovnoj školi :(blush):
dok pumpa radi, i voda se 'kreće', vjeruj mi, ići prek 100 sa temperaturom vode u kotlu na centralno je isto ko i ići više od 100 km/h na autoputu :icon_weed:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: problem oko mjerenja drva

Svaka peć ima svoju radnu temperaturu a voda na 100 stupnjeva kuha, tako da ne znam o čemu pričamo.
Voda na vanjskom tlaku kuha na oko 100°C,ali kad je pod tlakom od 1.5-2bara onda se mijenja točka vrelišta možda za koji stupanj,ali nebitno.
Svaka peč ima svoju propisanu radnu temp.odnosno minimalnu na kojoj bi peč smjela biti.
Ja svoju štadlericu cijelu zimu držim na 85-90°C.
i uvijek je čista i lijepo gori,nema smole i naslaga,a dimnjak čistim 2puta u godini...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Re: problem oko mjerenja drva

Dečki ,ako svoje peći morate držati na 90 stupnjea da bi se grijali onda mogu postojati samo tri razloga :prvi je da mjerač na peći uvijek laže ,kao i onaj na cijevnom termostatu , zato se montira mjerač na izlaznoj cijevi kotla i košta stotinjak kuna . Drugi je razlog da imate predimenzioniran sistem ,tj previše radijatora skopčanih na preslabu peć i treće da imate šuplje zidove i prozore . Kolega Oficir ,naj se uvrediti ,ali koja je to minimalna propisana temperatura za peć ,kad se moja i u cičoj zimi svaku večer ugasi i ujutro ponovo zagrijava ,a u predsezoni mi je dovoljno da je natjeram na 50 i lijepo mi grije ! Kvaka je u tom da sam ja sebi sam pravio kotao ,koji drži pod tom "torturom" već 10 godina i bude još 10 .a industrijska sranja su postala nježna toliko da više neznaš kaj bi s njima delao. Što se tiče usporedbe gacije i bukve/graba ,to su dva različita svijeta ,ali je svejedno 350 kn za bukvu puno. S pravilno dimenzioniranim sistemom se sve do 5 ispod ništice može grijati i na vrbovinu i johu.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: problem oko mjerenja drva

Mijenja se postocima 'nebitno', ali nekih 20% i eto ti 120.
Ali slažem se s tobom Oficir da je 85-90 taman, da si nebi netko nešto napravio slušajući trikove s foruma.

Oficir ali mene muči sljedeće, ako imaš čisto, pravo gorenje u svome kotlu, zakaj čistiš dimnjak 2 puta godišnje? Ako je izgaranje pravo, odlično, drva odlična (spremljena i iskalana na vrijeme) nemaš kaj čistiti.
Ja svoj dimnjak nisam 7 godina čistio, niti jednom. Provjeravao ga jesam i treba ga provjeravati ali nemam što čistiti. Počistim samo kondenzacijsku posudu, i to radim čitavu sezonu, jednom na mjesec, jer mi se u njoj skupljaju čestice (za šaku) koje nemogu van dimnjaka jer na dimnjaku moram imati 'kapu'.

Isto ta kapa na dimnjaku, ona ne bi smjela biti na dimnjaku. A zakaj je ja onda imam? Priroda je to. Živim na brijegu i kad puše, uzgon dima je slabiji i ne može van, a uz kapu, može. E sad je zbilja sve rekel :(blush):. Tak je, probal i jedno i drugo, i s kapom i bez, i s kapom, je kod mene, bolje.

Mijo, ja se inače grijem i sa 36 stupnjeva. Imam spremnik, imam vanjski osjetnik temperature. Kotao mi radi punom parom, na 100%. Vanjski osjetnik daje 'komandu' regulatoru topline koliko toplo da ide u kuću.
Svi vi koji nemate spremnik topline, a i osjetnik, ja osobno bi vam to preporučio, preporodio sam se. Ujutro se sistem sam pali, i dižem se u toplu kuću, mah milina. Tu svi imate vrijedne ruke, i u sam svoj majstor varijanti, to zbilja nije preskupo.

Mijo, baš bi htel videti tvoj dimnjak iznutra, ne velim da ne izgleda dobro, odlično, ali sam malo skeptičan. 50 je premala temperatura, bilo da se radi o predsezoni ili sezoni. Nije to dobro za metal, makar si ga sam radio. Naravno pod uvjetom da nemaš spremnik topline.

Vjerujem da vas puno zna ovo, ali možda netko ne zna:
https://www.youtube.com/watch?v=bHbGUeioLQY
Ja nisam znao, probao, i mogu reći da radi odlično.
Ali, to se može samo ako su drva suha, ako nisu, ne bu od tog 'gore' načina loženje ništa. Nemojte taj način niti pokušavati ako vam drva nisu suha, pod tim mislim oko 20% vlage ili manje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: problem oko mjerenja drva

Kako se cini dosli smo do toga da se hvalimo ciji tata ima veci, bolji ili jaci, khmmmm, jel,,,

Kolega Oficir ,naj se uvrediti ,ali koja je to minimalna propisana temperatura za peć ,kad se moja i u cičoj zimi svaku večer ugasi i ujutro ponovo zagrijava ,a u predsezoni mi je dovoljno da je natjeram na 50 i lijepo mi grije ! Kvaka je u tom da sam ja sebi sam pravio kotao ,koji drži pod tom "torturom" već 10 godina i bude još 10 .a industrijska sranja su postala nježna toliko da više neznaš kaj bi s njima delao.

Nisam uspio primjetiti jeste li igdje spomenuli koja je to "minimalna temperatura" iliti TAU punkt (tocka rosista),,,
nadalje zavisi li ona od vlage dimnih plinova i koncentracije CO2 u dimnim plinovima,,,

Ne zelim dalje jer mi se cini da naslov teme vodi u sasvim drugom pravcu,,,:(happy):
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Re: problem oko mjerenja drva

Kolega mranderson ,na neki način si sam objasnio- manje je bitna temperatura u kotlu za zdravlje kotla i dimnjaka od suhoće drva ,pogotovu kod mene ,jer mi je kotao u kući a ne u nekoj vanjskoj prostoriji. Usput ,u firmi u kojoj sam godinama radio u proizvodnji ,konstruiranju ,testiranju peći na drva ,uz pomoć računala ,mjerili smo sve moguće parametre : od vrste drveta ,kilaže ,kalorija ,temp. ložišta temp. dimnjaka ,podtlaka dimnjaka ,njegove izolacije ,visine itd. tak da ne ispaljujem ćorke. Samo bi štel napomenuti da većina instalatera grijanja snagu peći uzima zdravo za gotovo ,a svi proizvođači snagu mjere u gotovo idealnim uvjetima i gotovo idealnom sirovinom ,tj. ugalj i 2 god. sušena prvoklasna drva. I još kad majstori odrede veličinu radijatora po kvadraturi prostorije ,bez obzira na broj prozora,vrata ,debljine zida ,geografskog položaja itd. onda doista treba tjerati na 90. Naravno da ne želim uvrijediti nijednog majstora instalatera ,ima ih koji dobro rade ,ali stvarno sam viđao svašta ,jer je to jedno vrijeme bila brza i laka lova.
Kolega bobić ,istina kaj veliš ,ovo je za drugu temu ,pa tam moremo razglabati ,rado ću na konkretno pitanje pravdati tezu.
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: problem oko mjerenja drva

Mijo jel postoje neke slike tvog kotla, baš bi ga htel vidjeti, štoviše niti yubito filmić ne bi bio loš, dapače. :icon_winkle:

Si ga 'složio' da ima donje izgaranje?
si izmjerio temperaturu dimnih plinova?
koliko vode je u kotlu?
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Re: problem oko mjerenja drva

Mijo jel postoje neke slike tvog kotla, baš bi ga htel vidjeti, štoviše niti yubito filmić ne bi bio loš, dapače. :icon_winkle:

Si ga 'složio' da ima donje izgaranje?
si izmjerio temperaturu dimnih plinova?
koliko vode je u kotlu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh