• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Darijus, ako postoji mogucnost, mada sumnjam kad je sve već fiksirano, da zadnji dio peći, jedno vrijeme dignete 1-2 cm, zrak bi trebao izaći. Problem kod tih peći je što je gornji izlaz tzv. muf, točno u ravnini vrha kotla i čim u muf ušarafiš spojnicu (a moraš) već si sa koljenom cijevi par milimetara ispod vrha kotla. I onda tu zna ostati zraka.Da je vanjski navoj, nebi bilo problema.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dakle konstrukcijska greška. Kad bi to došlo do ušiju proizvođača lako bi ispravili.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
U pravilu bi svaki kotao u samom vrhu trebao imati izvod od pol cola za tzv.zvončić tj. samoozračujući ventil, ali kod tih kuhinjskih bi ti grdo izgledalo. Vanjski navoj ili produžen izlaz na kojem bi bio kao T izvod za zvončić bi bilo rješenje, ali bi onda peć morala biti još više odmaknuta od zida, a to korisnici ne žele.Kak je danas centralno grijanje pretežno dvoetažno, pa ima vode iznad razine peći, zrak izađe, tak da niko puno i ne mari...:icon_confused:
 

Boky

Novi član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
2
Pozdrav. Evo sad trenutno se grijemo pomoću peći na drva...
Kako imamo poprilican prostor, razmisljamo o centralnom na drva...
Naime ono sto me zanima je.
kako odabrati pec za centralno? Tj.o čemu moram vodit računa prilikom odabira. ?
Vidjela sam neke peći kod mnogih firmi, ali ove su mi zapele za oko http://www.matrex.hr/oprema-za-centralno-grijanje/plinski-bojler-bosch-i-bosch-toplinska-tehnika/kotlovi-na-kruta-goriva.html

Vidim da imaju i peć na pelet na akciji, pa ako netko ima kakvog iskustva i sa takvim načinom grijanja, svaki odgovor ili savjet je dobro došao.
Kuca je na dva kata (oko 90 kvadrata svaki kat).
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Prvo trebaš uzet nekog tko se kuži u izračun koliko kubika zraka trebaš grijat i koliko kw peč kupit.
Nije dobro kupovat prejake peči,znači previše kw ništa ne znače samo češ imat probleme.
Ako nemaš ništa u kuči pripremljeno za centralno trebat češ ozbiljnog i dobrog vodoinstalatera koji če povuč cjevi od bakra ili plastike do svake prostorije.
Pa bi bilo dobro odmah uzet bojler za vodu za tuširanje i odmah provuč i te cjevi do kupaona.
Kod centrometalovih peči postoji mogučnos ugradnje bojlera za vodu za kupanje direktno na peč,kaj je po meni najbolje rješenje.
Ili recimo kod peči buderus ili viadrus taj bojler dolazi na zid u blizini peči i po zimi ga grije peč a po ljetu ima u sebi ugraden grijač pa si dogrijavaš na struju vodu za tuširanje.
Otprilike na grubo tebi bi bila sasvim dovoljna peč od 30-35kw.
Pelete su skupo grijanje al postoje talijanske peči koje imaju ugradena dvoja vrata i jedno ložište i ta peč je za kombinaciju drva ili peleta.

Računaj da ti osim peči i bojlera trebaju i radijatori,cjevi,pumpa,miš ventil i hrpa običnih ventila i cjena bi na kraju sa rukama majstora mogla dostič 22000-27000kn ovisno o materijalu i marki peči i radijatora.
Evo toliko ugrubo od mene,nadam se da sam ti bar malo pogao...
 

Boky

Novi član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
2
Je, hvala puno.. vidim da je jaako puno posla oko toga, pa ću se još malo konzultirati.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da ako želiš kvalitetno i dobro rješeno grijanje na drva,treba se konzultirat i raspitat i naravno običi dučane...
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
A peleti su dobra stvar puno čišce nego drva, uzmeš vreću istreseš i to je to :) Prijatelj se grije na pelete stan 60-70 m2 i kaže da ide vreca na dan. Aa drugi prijatelj ima vissman pec piroliza sistem na drva lozi ju dva put na dan i on je s njom prezadovoljan stime da ima svoja drva. A još jedan prijatelj :) ima dizalicu topline i u pomoc priskaču dva solarna panela za dogrijavanje vode kuca cca 150 m2 i mjesečno ga dođe struja (zimi) nekih 1000 kn. A ja, ja nemam centralno ja imam zenu ;)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nemožeš usporedivat potrošnju drva ili peleta tu kod nas u centralnoj hr i primorju!

Sumnjam da bi ja grijal kuču cjeli dan sa dvije vreče peleta a ne jednom...
 

kanly

Novi član
Tu od
15 Velj 2016
Poruka
6
Pozdrav svima. Da malo vratim temu u zivot nakon duzeg vremena, jer treba se polako pripremati za zimu :D .Bas je tesko pronaci ovako sadrzajnih tema koje se bave pitanjem grijanja na drva.

Naime, na jesen planiramo ja i supruga da preselimo u stan u Sarajevu koji je ustvari potkrovlje. Tacnu kvadraturu ne znam ali je negdje izmedju 50 i 60m2, a s obzirom da se radi o potkrovlju i da imaju kosine, kubikaza prostora je manja, ne znam da li to sta znaci. Stan je dobro izolovan, izvana staklena vuna i fasadna cigla, odozgo kombinacija staklene vune i stiropora, solidna drvena stolarija uz napomenu da su dimenzije prozora poprilicno male. U stanu ispod ocekujemo da bi se trebalo grijati, sa bocnih strana strana nece ali dovoljno je da postoje stanovi na bocnim stranama tj. nema vanjskih zidova.

Po nekim racunicama, moglo bi se grijati i na struju. Medjutim, odlucili smo se za pocetak na stednjak na drva, s kojim bi zagrijavali stan ali i kuhali/pekli na njemu.
Brine me donekle polozaj na koji bi dosla pec i raspored prostorija, da li ce toplina moci doprijeti do svih dijelova.

Problem je sada procijeniti koji stednjak na drva uzeti, da ne bude premali ili preveliki tj. da bude optimalan za iznad opisani stan. Pored toga namece se pitanje da li uzeti od samota ili gusani?

Ovdje u Bosni vidim da su popularne Alfe (70 i 90), ali strah me da nisu prevelike? Pored njih, samotne verzije su, koliko ja znam, jos i Smederevci...

S druge strane u igri su gusane kao sto je npr. Nordica Romantica 3,5, koja je onako slatka, malih dimenzija, na papiru fantasticno djeluje ali ne znam kakva su iskustva korisnika u praksi. Minus joj je mala pecnica ali dalo bi se progledati kroz prste ako bi vrijedila na planu zagrijavanja.

Takodjer zanima me vase iskustvo i misljenje za Plamen Kalorex stednjak, s tim da se radi o starom modelu 20+ godina mu ima, izuzetno ocuvan (prakticno nov), kojeg mogu da dobijem besplatno. Fizicki izgled mu je isti kao i Kalorex koji se sada nalazi na njihovoj stranici, o kvaliteti i karakteristikama ne znam.

Vidim na trzistu se nude i ovi turski stednjaci i peci marke Susler, vrijede li oni sta?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja bi uzeo taj besplatni pa vidi kako se ponaša , jel prejak ..i sve to ..druge godine onda bolje znaš kaj trebaš
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Puknuti ti je dal dobar savjet.
Susler je s...nje (reče moj dimnjačar).
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Imam ja u kuhinji Alfu 90. Grije kao luda još uvijek. Starci ju kupili još sam bio klinac.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Calorex je igračka za stan od 50-60 kvadrata ,zbog konstrukcije pećnica nikad ne peče lijepo kao kod klasičnih ,nikad i nema dobar cug kao klasični..ali ako je džaba a želiš probati...moja preporuka je gusano ložište i obratiti pozornost na nazivnu snagu koju svaki proizvođač mora navesti ,a od koje odmah odbiješ 20 posto jer oni mjere u savršenim uvjetima .Napraviš grubi proračun-kvadrati puta 150 wati za neku normalnu visinu stropa , ili još bolje 60 wati po kubiku. To je doista grubi proračun ali eto bar nekakav ,jer postoji cijeli niz parametara kod svakog stana posebno. A one fore ,pogotovu onih jeftinih ,u specifikacijama gdje piše koliko prostora griju zanemari.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Samo Plamen ! Ja imam dvije i griju ko lude već godinama. A kak izgleda, još budu metara i metara drva progutale.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Plamen, Dora 10, dva komada u kući, na svakom katu po jedna, 90 m2 kat, max 20m drva u ode ukupno (bukva- grab), u spavaćoj, koja je najudaljenija od peći, usred zime ne pada ispod 20 stupnjeva.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
I ja ju imam. Dora 10 mi grije čitavo prizemlje u kući. Zakon peć !! I kad ima žara toliko koliko na cigareti ima, stavim tanja drva ( luči ) na njeih deblja i i otvorim vrata na pepljari... Vuče ko mutavao i eto vatre za čas.
DSC_0053.jpg
[/url]imgupload[/IMG]
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
istu tu imam, tj. to je u prizemlju kod mame.. odlična!! Lani sam promjenio dvije cigle unutra, ove kontra vrata, kak se ubacuje drvo su popucale, al za 40kn riješeno i opet radi ko nova...
ja imam noviji model, gdje su vrata u komadu, i ložište i pepeljara.. to su malo zeznuli, jer nemreš dobit onaj "šus" kakva stara ima kad otvoriš mala vratašca..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Zato sam se ja lani dvoumil jel bi kupil takvu Doru za kat ili ne !? I odustal sam upravo zbog takvih vrata. Znači, nisam fulal !?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
pa nije da bi fulal.. sve je isto kao i stara, samo ti je čudno zbog tih vrata... al ja sam našao način.. vrata na zub zakačiti tek toliko da se drže, i opet ima cug ko i stara, taman da se lijepo razgori.. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh