• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
A ta "otpadna " toplina bi se itekak dala iskoristiti još !!
Znam, kad prodjem kod rođaka kraj cijevi od plina .... Bome tu fest piči topli zrak van ! I kak se još nitko nije dosjetil to iskoristiti nekak ??
Možda netko i je, a mi to ne znamo .....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Preskupa je infrastruktura.
Pogledaj sve termoelektrane na svijetu koliko topline bace.
Toplana je svijetli primjer, gdje je struja nus proizvod.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
jedna je u VŽ, a druga se gradi u Babinoj Gredi

Koliko znam u Varaždinu je solarna. Gdje je ta na sječku? A ovo u Babinoj gredi su oni što su s 20000 kuna temeljnog kapitala kupili sječke za 25 milja kuna? Jedno i drugo friščićevo maslo.

U svijetu se i grade te elektrane/energane da bi proizvodile struju i toplinu, samo je kod nas ovako najjednostavnije. Plin za aute izgara u rafineriji. Bolje se isplati da izgori nego da ga se proda. I takve elektrane bi se mogle raditi novcem iz EU, ali tu nastaje kronični hrvatski problem. Ne može se ništa ukrasti, pa nije za jednu rezervnu elektranu.

A što se tiče zagreba i bandića i ostalih, zagreb bi imao i toplinu i struju samo na otpadnom namještaju koji građani godišnje izbace iz stanova.

Devastacije šuma (čitati krađe) odgovaraju hš-u. Zato u pisanju zakona nisu konzultirali privatne šumoposjednike, odnosno odbili su sve što se predložilo.
Neznalice i politički uhljebi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Vjeruj, znam kaj govorim ;)
Ak misliš na solarnu, misliš na onu u firmi Solvis, koja i proizvodi kolektore.
Gradi se tam još jedna, puuno veća...
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
u Varaždinu ima firma Univerzal toplanu na drva tamo iza bivšeg Bobića i ITSa prema Dravi. Tamo lože na drva, a po dimu izgleda i nečim drugim.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
evo, ovo je jedna u postupku u mojoj neposrednoj blizini, a i grad Karlovac planira još jednu, čak i veću...

http://www.kazup.hr/images/dokumenti/prostorno/rjesenje.pdf


67 tisuća tona godišnje, koliko je to zapravo hektara šume potrebno da bi stvar hodala?
500 tona bio mase na hektaru ako posječemo do čistog? ili manje?..ili više?

a samo će u Karlovcu biti dvije...brat bratu skoro 150 tisuća tona godišnje...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Čuo sam za to, baš me zanima kad će krenut sa gradnjom. Navodno gosp. R iz Ozlja već ima dogovoreno za nabavu bio mase.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
67 tisuća tona godišnje, koliko je to zapravo hektara šume potrebno da bi stvar hodala?
500 tona bio mase na hektaru ako posječemo do čistog? ili manje?..ili više?

Sve ti ovisi o količini drvne mase po hektaru i dobnom razredu i što se radi.
To je recimo za jednu šumariju tako malo više od prosječnog godišnjeg etata.

Na primjeru privatnih šuma mi imamo GJ površine 2096 ha sa 192 kubika po ha.
to ti je oko 404 432 kubika, ali računaj s tim da je to drvo do 7 cm debljine, još dodaj granjevinu nekih 10 posto i tu imamo oko 450 000 kubika sječke. Dodaj grešku od 5 posto nepoklapanja tarifa i dođeš do 500 000 u jednom šusu.
ZA 67000 kubika ne tona bi trebalo 250 hektara šume stare 80 - 100 godina. Onako na brzinu računato.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
jel kubik sječke tona?...negdje u primozgu mi se vrti kilaža od 450 kila za kubik sječke...
...i onda kaj mi je frapantno, 250 ili 500 hektara treba ogoliti...šuma stara 80 godina, u tom ciklusu samo ta linkana toplana-elektrana će biti odgovorna za čistu sječu 20 000 hektara šume (ili 40 000 ako gledamo po mom izračunu), što baš i nije malo...
a radi se o samo jednoj od bar dvadesetak koje budu iznikle ili već posluju...
nego, kolko ustvari ima RH državnih šuma (mislim površine)?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Frapantno je i meni koliko imamo budala koji vode posao. Pogledaj samo nasipe kanala, odvodne i dovodne kanale koji su puni vrba, topola, joha, graba, hrasta, brijesta, klena. Tu su milijunu kubika i milijarde kuna, ali hrvatske vode ne daju. One rađe do s bagerima sruše, samelju i ostave ležati. Skuplje je to uništavanje od iskorištenja, jer ovako moraju pravdati silan novac koji godišnje primaju, a ja ne smijem posjeći i prodati, niti ti, a nekome će to kao dati na natječaju koji nikada neće biti raspisan.
Mislim da neće sjeći čistom sječom, neko ono što je u proredama i vrhove, ali da će povećati etat i smanjiti ophodnju, to se već događa. Sve u nečijem interesu (novac) a nemaju pojma o poslu i svrsi šume.
U hr imaš 2,1 milijun hektara državnih s tim da imaš oko 168 000 ha proizvodne neobrasle površine, 560 000 ha (bilo je 660) privatnih i nekih 48 000 ha ostali, a to su katolička i pravoslavna crkva koje su to dobile povratom.

Ako te baš zanima detaljno, ovo je jako dobar pdf dokument pa si pročitaj.
http://www.regea.org/assets/files/objavilismo2012/D32_Biofuel_hanbook_REGEA.pdf

Odgovor na prvo pitanje je u tom pdf-u.
Tu imaš da je 980 kg/m3 pri 13 % vlage najteži dren.
I s obzirom da voliš računati, imaš unutra svega, baš ono što će te zanimati, ali i ostale. Na hrvatskom je.
A ima i slika.
 
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Stiropor fasada i peć ili centralno na drva i može vani minus 30 biti.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Mi smo pred dvije godine totalno renovirali kuću,novi krov i vanjska stolarija(drvena pošto nismo ljubitelji plastike) i stiropor fasada 10 cm.Ovo je sada totalni preporod,i ljeti i zimi.Prije smo trošili cca. 23 metra drvi u sezoni da bi sada pali na kojih max. 15 metara.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mtd upravu si preporod je,al ljudi zaborave da toplina ide prema gore i prolazi kroz deku,pa bi bar 5cm stiropora poslozenog po deki odozgora promjenilo stvar gubitka topline i crnih stropova...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
A kak rjesiti, recimo, tavan koji je u nasoj kuci totalno neiskoristen a ima 250kvadrata? I svako malo se ide na tavan i hoda po njemu. Ako se stavi stiropor radi izolacije, kak se bude hodalo to se bude strgalo.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Onda bi trebao izolirati krovište na neki način i na rubovima spriječiti ulaz zraka u potkrovlje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kak rjesiti, recimo, tavan koji je u nasoj kuci totalno neiskoristen a ima 250kvadrata? I svako malo se ide na tavan i hoda po njemu. Ako se stavi stiropor radi izolacije, kak se bude hodalo to se bude strgalo.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
stavi tvrdi , a preko toga sloj iverice ili neke druge jeftine daske
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Mtd upravu si preporod je,al ljudi zaborave da toplina ide prema gore i prolazi kroz deku,pa bi bar 5cm stiropora poslozenog po deki odozgora promjenilo stvar gubitka topline i crnih stropova...

U planu mi je staviti staklenu vunu po krovištu jer imam jednog dana u planu urediti sobu u potkrovlju,zato mi ne igra stiropor na podu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh