• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
jel imaš kakve šanse uglaviti recimo salonitnu cijev...ili samo obične limene za probu da vidiš kako vuče...mislim da produžiš dimnjak?

...gore na kapi dimnjaka ubaciš staklenu vunu da ti drži cijev...i da ne vuče zrak sa strane...

nego, oće dimiti i ako nisi dobro zabrtvio ulaz cijevi u dimnjak, odmah dolje kod peći...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Taj dimnjak odgovara dimnjaku fi 160. Nebi to smjelo biti premalo.
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Imal sam na pameti nekaj takvoga s ubacivanjem cijevi od metra, probal bum cim nabavim cijev.
Ulaz u dimnjak budem provjeril za svaki slučaj al mislim da je dobro zabrtvljen...
Dal bi pomoglo da zadnja 3 metra srušim i kupim shiedel il neki drugi fi 200 jer to mi je na tavanu pa mogu rušit dok prvih 5 m nemogu jer ide kroz sredinu kuće?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
za tu ideju koju si spomenuo zbilja nemam pojma što bi napravio...

nego, ima još jedan razlog zašto peći dime...zove se podtlak...
to je ono kad imaš super stolariju koja ne pušta u kuću onoliko zraka koliko izlazi kroz dimnjak...i zbog razlike u tlakovima imaš dim...

ima još jedno pravilo kod loženja u takvim (dobro zabrtvljenim) kućama...
naime, kad puše jugo, otvoriš prozor na toj strani (da upuhuje u kuću)...
a isto vrijedi i kad puše istočni...ili sjeverni vjetar...zatvaraš južnu stranu i puštaš ga sa strane sa koje puše...

ako je otvoreno s pogrešne strane, opet dimi...:icon_eyes::D:
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Mislio sam dal bi se povecao podtlak ako srusim zadnja 3 metra i slozim dimnjak fi 200 i produljim ga za 1metar...?
Stolarija je drvena i stara tak da ona nije problem...
Za početak ću skinut kapu i stavit cijev od metra pa ćemo vidjet kak se bude ponašao...



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Umjesto obične kape postavi onu od inoksa, koja se vrti. Ta ti poveća cug dimnjaka više neg 2 metra ceci..
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
@dadx, vjerojatno tu peć nećeš puniti do vrha, pa ti je najjednostavnije na vrh zavariti izvod za dimovod i u taj izvod (prsten)ugraditi klapnu, koja nesmije zatvarati više od 4/5 dimovoda.Ak želiš malo kompliciranije, onda izvod praviš bočno(tj.iza) bar 5cm ispod vrha, također klapnu u izvodu, a unutra ispred otvora izvoda variš flah pod 45 i bar 7',8 cm od vrha.Taj će ti flah odbijati plamen da ne ide u dimovod direktno.Takva bi poslužila..Nije loše na dnu oko rosta zaliti kilom šamota.

puno hvala na odgovoru, sad samo rad
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ta kapa kosta,nej rade skine i nek proba ovu zimu bez kape,nikad ju vise nebu metal gore.
Ja nemam kape vise od 15god. i nikakvih problema a vuce ko blesav,dimnjak mi je shidel fi 200mm,pec ima izlaz fi180mm.
Dimnjak mi je visok oko 6.5m.

I kad idete cistiimnjak i pec ostavite da se dobro ohladi sve bar dan i pol...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Umjesto obične kape postavi onu od inoksa, koja se vrti. Ta ti poveća cug dimnjaka više neg 2 metra ceci..

Gdje ima za nabaviti takva kapa?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Trgovine koje prodaju dimnjake i peći, zeljeznarije, trg. centri...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Ventilator na dimnjak i da vidiš propuha
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
A prije nego pitatate za cjenu nađite dobro uporište u rukama da ne padnee na guzicu
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
one inox kape kaj se same vrte su od 300 do 500 kuna...zavisi na kakvog trgovca se namjeriš...
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Te kape su dobra stvar to su ustvari poput turba na autu samo sto ovdje isisuju dim odnosno izvlace,ubrzavaju a ima ih na tjednim sajmovima za kupit,mislim da su cak jeftiniji.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Što vrti te kape? Ako je to strujanje dimnih plinova onda vam je valjda jasno da je to pušiona. Ništa ne treba gore.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Vidio slučajeve gdje je čađa ušla u dio gdje je ležaj i isti je s vremenom zaribao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Nije samo strujanje dima. Vrti ju vanjski vjetar, tim brže čim je jači.
Dobra stvar, samo nije jeftina.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
da imamo tolko vjetra na kontinentu, već bi i vjetrenjače imali...

ako taj inox vrtuljak schiedel ili pgm nisu stavili kao nužnost u svoj program (a najrenomiraniji su proizvođači dimnjaka na ovom terenu) ja ne vidim u tome neke logike...osim problema i povećanja troškova održavanja dimnjaka...

to je više onak fency-šmensi kad si staviš inox ogradu po kuću, pa da i dimnjak svijetli na suncu...:icon_madu:
makar, dve mokre bukove cepanke, i nebu više nikad svijetal...:icon_fU:
 

Najnoviji postovi

Na vrh