• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
@darijus , ako ti budeš tako precizno ražunao ja se bojim da ćeš se ti još nasmrzavati

Kažeš seljak je seljak , i ja sam prije imao etažno gijanje ALFA9 i bogami sam se nazmrzavao , ona je jednostavno mala za moje potrebe , niti ima snage niti dovoljno veliko ložište da preko noći spavaš kao čovjek nego moraš biti dežurni ložač
Sada imam dograđenu kotlovnicu sa peći od 40 kw a i dalje sam u sistemu ostavio alfu pa onda na početku i kraju grejdne sezone ipak nju koristim ono kada treba samo pred noć jedna ili dvije vatre i mogu vam reći da se to moje ''seljačenje'' jako dobro pokazalo jer takvog periodičnog loženja kada sabereš bude nekada i preko mjesec dana
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
@ savo, ja volim računati...to me i drži još uvijek rentabilnim u svojoj proizvodnji...
možeš reći da sam lud, ali u moju peć dnevno može se ubaciti (pričam o loženju od 7 ujutro do 10 navečer) približno 80 kg drveta...to nisam računao već vagao!

...ako je neki prosjek za prostorni metar drveta 800 kg, onda moja računica drži...

doduše, ja pričam o prosjeku, a ti o tzv. vršnim opterećenjima, kad vani imaš debeli minus koji se neda...ili kad je vani pre toplo za loženje punim kapacitetom...
zbog ovog drugog, ja imam pufer i ovaj sistem...jer kad je zima, nema majci da nebi i ja ložio 24 sata...jednostavno matematika od 18 kW na sat (kod otprilike - 10 C) koje troši moja kuća drastično raste kad je u pitanju - 15, ili još niža temperatura...
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
dali se netko upustio u izradu peći za drva,

meni bi trebala za prostor od 3-4 kvadrata malih dimenzija
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Kak misliš 3-4 kvadrata?Kupaonica ili nešta takvo?Nije teško napraviti peć sam, najteži dio je ak radiš neku super estetiku.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
nema šanse ložit peć na drva u četiri kvadrata...kaj će mu stat osim peći u to...
dakle, čovjeku je toliko vjerojatno velika ložiona...i tu stane peć, ekspanziona malo drva za potpalu i niš više...

doduše, kod jednog prijatelja sam vidio prostoriju kak je peć velika...kad otvoriš ulazna vrata, odma iza njih su i vrata od peći...dakle, loži peć i stoji vani...:icon_mrgreen:
sad mu se sviđa moj sistem s puferom, al onda mora zidat još jednu prostoriju...okruglu..:D:
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Možda sam ga krivo shvatio, izrada kotla za centralno, pak nije preporučljiva nekom bez iskustva i zahtijeva jaaako dobar Co2 aparat, ako se radi od čelika.
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
dečki moji, krivo ste shvatili:x:

dakle, ja bi peć stavil na čeku, pošto dolaze hladni dani, a ja volim prespavat na čeki, nekakav vid grijanja mora biti
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
onda buš sigurno puno dočekal dok se bude iz čeke dimilo ko iz stare lokomotive...:(giggle):

bolje ti doma spavaj...:biggrin:
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Sklepaš pećicu od starog bojlera, nalakše i najjednostavnije.Samo pazi kad zaspiš da se ne popne neki medo malo prigrijati:)
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Zakaj mi se svaki puta kod loženja dimi kroz vrata?...Radi se o senko peći za centralno 35 kw, dimnjak je 14 cm i 8 m visok, očišćen neki dan.
Napravim sve kak piše u uputstvu za korištenje al dimi svejedno.:fiery:
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
onda buš sigurno puno dočekal dok se bude iz čeke dimilo ko iz stare lokomotive...:(giggle):

bolje ti doma spavaj...:biggrin:

ne mući njih takav dim, mući ih miris plina kad imaš peć na plin...

to iz iskustva govorim, selo je blizu i prirodno im je osjetit miris i dim od loženja na drva...

... imam plinsku grijalicu, ali takav vid grijanja mi nije baš pouzdan



Sklepaš pećicu od starog bojlera, nalakše i najjednostavnije.Samo pazi kad zaspiš da se ne popne neki medo malo prigrijati:)

Mede u mom lovištu nema tak da to nije problem, o starom bojleru sam razmišljal, samo neznam dali dali trebam raditi kakve pregrade unutar bojlera ili je to izreži vrata, cijev za dimljlak i šišaj miki, žika će da brije...

poslal sam u jednu firmu da mi spigaju lim, varenje, bušelje i ostalo bi napravil sam, samo kaj neznam dal se kakvih pravila moram držat ili ne... nebi htio nekaj napravit da se cjeli zadimim ko u pušnici
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Plinskim brenerom probaj najprije zagrijati dimnjak.
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Kaj dobim s tim ak ga zagrijem?
Ionako se zagrije kad cijeli dan gori u peći...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Zakaj mi se svaki puta kod loženja dimi kroz vrata?...Radi se o senko peći za centralno 35 kw, dimnjak je 14 cm i 8 m visok, očišćen neki dan.
Napravim sve kak piše u uputstvu za korištenje al dimi svejedno.:fiery:

ima jedna priča o visini dimnjaka i promjeru...ide nekak ovako...

fi 200 dimnjak i dovoljna je visina 6 metara
fi 180 dimnjak i visina je 7.5 metara
fi 160 dimnjak i visina je već 9 metara
fi 140 dimnjak i visina je ajmo reć brat bratu 10 metara okruglo...

lega, fali ti dva metra...hehe...
nego, jel taj dimnjak izoliran...kockast...okrugao...ima i to utjecaja...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Mislil sam da se samo kadi dok pokušavaš podkuriti...

Dobi se to da dimnjak prije dobi cug.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
@dadx, vjerojatno tu peć nećeš puniti do vrha, pa ti je najjednostavnije na vrh zavariti izvod za dimovod i u taj izvod (prsten)ugraditi klapnu, koja nesmije zatvarati više od 4/5 dimovoda.Ak želiš malo kompliciranije, onda izvod praviš bočno(tj.iza) bar 5cm ispod vrha, također klapnu u izvodu, a unutra ispred otvora izvoda variš flah pod 45 i bar 7',8 cm od vrha.Taj će ti flah odbijati plamen da ne ide u dimovod direktno.Takva bi poslužila..Nije loše na dnu oko rosta zaliti kilom šamota.
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Dimnjak je kockast, zidan od pune cigle, izoliran je stiroporom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh