• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
Opisano na stranici prije. Natovariš hladnu peć drvima, i dobro zakuriš na vrhu drva, tak da dim ne prolazi kroz drva. Drva postepeno gore odozgora do dolje.
Drva bolje izgaraju, duže gore, a peć ujedno razvija manju snagu, no kontinuirano do kraja, ko da dodaješ drvo po drvo u nju...

a kužim :icon_thumright:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Što se tiče centrometalove peći takvih problema nemam, dimnjak čist ko suza (isto od šamotnih cijevi,jedino sam imao problem gdje se je hladio na prijelazu na tavan, pošto je izvana, stvarao se čep jer se je tu hladio, a to sam riješio lani izolacijom kompletnog dimnjaka i od tada se ne stvara nikakav čep jer je uvijek topao.Jednom mjesečno otvorim vrata i počistim ga jer ta čađa sama pada bez intervencije četke.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
ja bi rekal da mane ima problema sa cirkulacijom zraka, ne izgore mu drva potpuno jer im fali kisika...ista stvar uzrokuje i gorenje na nižim temperaturama...

daj joj kisika!!!
negdje si nešto prigušio, ili klapnu u dimnjaku ili odozdo ne vuče dobro...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Što se tiče centrometalove peći takvih problema nemam, dimnjak čist ko suza (isto od šamotnih cijevi,jedino sam imao problem gdje se je hladio na prijelazu na tavan, pošto je izvana, stvarao se čep jer se je tu hladio, a to sam riješio lani izolacijom kompletnog dimnjaka i od tada se ne stvara nikakav čep jer je uvijek topao.Jednom mjesečno otvorim vrata i počistim ga jer ta čađa sama pada bez intervencije četke.

I meni se ovo desilo , začepljenje je bilo toliko da sam se izneneadio kako je uopšte gorilo , ali samo u dužini dimljaka 15-20cm , ostatak dimnjaka čist kao suza
Ja nisam uspio naći vremena da izolujem taj dio iznad krova :(sweat):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Ajde ti ko stručnjak meni laiku objasni ulogu miš ventila?
Taj odgovor koji očekuješ radije traži sam da se kaj u google prevodu ne izgubi ili nedaj Bože da stručnjak od stručnjaka prepiše ..... to ti je onda kak pri babama na mlekari, rekla kazala, a budala prihvatila.

Moja peč nije na sebi nosila nikakvu naprednu tehnologiju, a gorela je, grijala i smolila se 20 i kusur let do prvog propuštanja. Od milja zvana nuklearka.
Nakon toga išlo se u samogradnju nove po dimenzijama stare. E ta je izdržala niti 5 do prvog propuštanja, a nakon tog prvog otvaranja je zaključeno da je pitanje dali bu zimu zgurala.
Zdržala je tu i još jednu ali je zamjenjena novom kupovnom za koju su trebali (da bi potvrdili garanciju od 10 let) kojekalvi kerefeki koji su nakon ugradnje više manje maknuti jer su samo probleme zadavali.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
ja bi rekal da mane ima problema sa cirkulacijom zraka, ne izgore mu drva potpuno jer im fali kisika...ista stvar uzrokuje i gorenje na nižim temperaturama...

daj joj kisika!!!
negdje si nešto prigušio, ili klapnu u dimnjaku ili odozdo ne vuče dobro...
Ili nema dovoljno dotoka zraka u prostor gdje je peć...
Zato proizvođači kotlova (za kućne potrebe, jel) traže otvor cca 200cm2 za dovod zraka, koji nesmije nikad biti zatvoren.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Stvar je jako jednostavna. Nus-produkt izgaranja ugljikovodika je voda. To nije voda u obliku vlage koja se nalazi u drvima. Ista stvar je kad kaplje voda iz auspuha kod kratkih relacija, ili kad metnemo grijat vodu na plin te se lonac u trenutku zarosi. Naravno vlaga iz drveta se samo pribraja tome svemu, tako da uz neka srednje suha drva moze se u atmosferu kroz dimnjak otpustiti ista masa vode kolika je i sama masa drva:icon_eyes:. Prema tomu, da se sprijeci stvaranje naslaga treba imati ugrijan dimnjak iznad temperature rosista. Dakle, nema davljenja procesa izgaranja sa malim pretickom zraka, a da dimnjak treba biti izoliran, pretpostavlja se samo po sebi. E sad, kod lozenja na kruto gorivo prava stvar je jedino spremnik topline.

Darijus. Jel si mozda naknadno ugradil pvc stolariju? Nije rijetkost da ljudima ne radi grijanje vise kak spada, a moze biti i opasno. Evo, nama su smanjvalimdeklariranu snagu plinskog bojlera upravo zbog toga. Doduse, kod nas je to bilo cisto ubiranje love jer nije izvrseno nikakvo mjerenje, ali to sad nije bit.
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
I meni se ovo desilo , začepljenje je bilo toliko da sam se izneneadio kako je uopšte gorilo , ali samo u dužini dimljaka 15-20cm , ostatak dimnjaka čist kao suza
Ja nisam uspio naći vremena da izolujem taj dio iznad krova :(sweat):
Meni se događalo točno u razini gornje deke,dole je soba grijala a gore je tavan hladio,od kada je stiroporom obložen druga pjesma.
Sad opet imam drugi problem,peć od 35 kw sad je prejaka,išlo je super dok nisam stavio stiropor fasadu i promjenio stolariju,ali neka radi dok radi,poslije budem razmišljao o manjoj.
U podrumu gdje mi je peć uvijek su otvoreni prozori na kipu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
Zraka ima dosta, ima prozor u ložioni iznad vrata i on je otvoren na kipu.
Najveća koncentracija smole je u visini nekih 4 metra od ulaska cijevi u dimnjak. Onaj dio dimnjaka koji se nalazi u tavanskom prostoru i vani je skoro čist.
Temp. moram regulirat sa klapnom zraka jer inače ode za čas na 100C°. Držim većinom na nekih 60-70C° tem
u peći i to mi je sasvim dovoljno. Imam i taj famozni miš ventil koji je nariktan otprilike 70/30.

Mislim da je najjednostavnija solucija sajlu i četku svakih mjesec dana progurat kroz dimnjak.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
mane, predimenzionirana ti je peć (prejaka je) i ti je prigušuješ...rezultat toga su ti nusprudukti gorenja tj. katran, čađa i ostalo, a posljedično ima veze i to što ti je zbog prigušenja niža temperatura dimnih plinova...a što su bliže 100 stupnjeva, to se lakše kondenziraju...
Hodor, nemam ja problema sa gorenjem...svi ostali izgleda imaju...a plastičnu stolariju nebi metnul ni na poljski WC...ja sam drveni tip...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
Hm, kažeš da je prejaka:icon_scratch:. Stara od Feroterma je bila od 40 kw, ova sad je max 35kw. Kvadratura koja se grije je 200 kvadrata.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Kod mene je peć 40 i grijem neizolovanu kuću , i prejaka mi je peć a namjerno sam je uzeo veću zbog toga da nemoram ustajati rano u zoru da je ložim inače slijedi smrzavanje kao kod većine oko mene koji imaju 25tice pa moraju i po noći da je lože , znači dobra stvar je onaj toplinski rezervoar

Iako je peć stalno pod prigušenim loženjem u 4 sezone mogu se udostojiti da jednom očistim dimnjak , ložim sve i svašta , drva svih vrsta , panjeve , otpadke od stolarske radionice , okomice od kukuruza , ugalj svakakav , čak i piljevinu
Od onih džiža-midža kojekakvih ventila nemam ama baš ništa , čista klasika i opet meni dobro , postoje i bolji sistemi ali ovo sve dok radi radnju ne diram ništa
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
evo moje kotlovnice...
pufer 1100 litara proizveo Regulus...ekspanziona 120 litri...razne điđimiđarije po zidovima...





u glavnoj ulozi je stari tip Buderusa...usprkos mojoj želji da ugradim pirolitičku, ova je bila na akciji i žena mi nije odoljela nego je uzela bez mog znanja...36 kW nominalne snage...70 % snage drveta iskorištava nominalno...u praksi negdje oko 30 kW (ložim sve vrste drveta, a najmanje bukve i graba) i iskorištenje oko 65 % nominalne snage drveta


 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Majketi,žica ko u trafostanici :icon_eek:
Ložiš na kukuruz?:(think):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Pufer možda i nije loša stvar za čuvanje dimnjaka i peči, baš da je neka prednost ... možda i je za slabije peči pa da ti drži preko noči, ono o čemu Savo priča.
Samo bi ga trebalo u zemlju ugraditi
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Zašto u zemlju ? Ako misliš zbog izolacije ja smatram da ni to nije potrebno
Ako se ta boca nalazi u grijanim prostorijama bolje joj je nego u zemlji
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Najviše zbog mjesta koje zauzima, mada te moderne kotlovnice su tak izolirane da je u njima obično zima bolje nego vani
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
mtdejac, pa kaj ne poznaješ domaću kukuruzu za žgance...:confused:

mane, pufer ima 10 cm debelu izolaciju oko sebe, ne vidim zakaj ga ukapat u zemlju...a prednost mu je što može primiti toplinu u sebe, a u kuću šaljem ono što je u svakom momentu optimalno za grijanje...i u konačnici mi špara drva, ne mora goriti 24 sata u peći...



ovdje je vidljiva original zaštita koja se kupi s peći i iza nje je DVB ventil koji se spaja direktno na hladnu vodu iz pipe i on čuva peć od prokuhavanja...pošto originalno ima samo zaštitu od visokog pritiska...

ovo je ustvari pamet moje kotlovnice...:wink:





kutija lijevo je zaštita kotla od hladne vode, i upravlja pumpom koja cirkulira samo između pufera i kotla...
siva kutija u sredini je troputni miš ventil novije generacije (elektro pogon) i njime, kao i drugom pumpom upravlja kutija s desne strane...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Ne velim ja da ne špara baš nimalo drva, ali si mislim koliku energiju (drva) treba potrošiti da bi zagrijal cca 1000 litri vode.
U ovakvo vreme kak je sad (dan u plusu, a noč ni sim ni tam) ja vidim prednost pufera ali opet najviše za čuvanje peči i dimnjaka, ali kad je vani ispod nule baš i ne. Moraš peč hajcati da bi gorela i grijala tam nekih soma litri vode za bezveze. Eventualno da ti noč pregura jer nemaš dosta robe u peči da pregurala do jutra :icon_scratch:

Nemam baš iskustva s tim ali tak neka si razmišljam mada večina korisnika takvog rezervara veli da ima uštede na drvima.
najbolje je onima koji si mogu priuštiti grijanje na kotač s brojkama ....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
.i u konačnici mi špara drva, ne mora goriti 24 sata u peći...

Energije nema džaba , ako nemora da gori 24sata onda ono sati što radi mora da nadoknadi odnosno ''pretekne''
Pričamo o ''zamajcu'' , jel ? :icon_pidu:
 
Na vrh