• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
ma nije stvar u suhim drvima iz štaglja, ja ih vozim suha direkt iz šume...tolko se suše sama od sebe da si već želim živo drvo porezat...:p:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Bolesne šume, kaj buš .

Ti misliš na ovaj uređaj?
VO_4___ure__aj_z_519b6cf97fd5a.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Darius skuzil sam na kaj mislis,ja imam to rjeseno termo prekidacem koji je montiran na izlaznu cjev i na njemu je kotac na kojem se rikta min temp,i kad se pec ugasi i temp vode padne recimo na 50 on ugasi pumpe vode.
A mis ventil koji je kod mene radi na foru da kad je prigusen recimo na pola,salje 50% vruce vode u radijatore iz peci a 50% uzima mlaku vodu iz povrata iz radijatora,ako me kuzis.Tako da nikad nejde nonstop komplet vruca voda u radijatore direktno iz peci,nego se mjesa dio veuce dio mlake iz povratne cjevi.

Ima kod novih peci buderusa recimo zastita od pregrijavanja,ako zakipi baca vrucu vodu van a odmah uzima hladnu iz vodovoda i nadomjesta izgubljenu,i nastavlja dalje raditi,grijati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Karlo, ak hoćeš izbjeći štopanje te peći, osim suhih drva, na toj peći klampna zraka mora biti potpuno otvorena. Snagu reguliraš dodavanjem drvo po drvo,cčim sitnije cijepano.
Druga je varijanta da nasložiš drva u hladnoj peći i zakuriš na vrhu, tak da plamen ne prolazi kroz sloj drva.
Ta peć mora uvijek gorjeti 'punim plućima', a to je teško bez akumulatora topline.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
@ MUHA , da mislio sam na taj uređaj...kažem i sam ga ugradih...a i inženjeri iz firme su susretljivi, eto ja ih cimnuo i napravili mi kompletan nacrt sistema...
@ oficir, ta zaštita protiv prokuhavanja se zove DVB ventil, imam i to ugrađeno...
@ZJ, austrijanci preporučaju da najdeblje drvo za loženje bude 5 x 5 cm, dužina po želji...i akumulator topline, iliti pufer, e i to sam ugradio...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
osim kaj se hvalite ja imam ovo ili ono
jel zna netko kako napraviti krušnu peč?
Gdje nači blato za zidanje i kojih se dimenzija držati ?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
(Lako je vama mudrovati kad vi imate pune štaglje suhih drva za sljedečih nekoliko zima.
Udružite se pa dajte svaki po metar dečku da ne sjebe peč ....)

Treba prvo imati štagalj za sušenje
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
osim kaj se hvalite ja imam ovo ili ono
jel zna netko kako napraviti krušnu peč?
Gdje nači blato za zidanje i kojih se dimenzija držati ?

znam napraviti kaljevu peć...ako je to isto blato koje tebe zanima ima ga na svakoj ciglani...već ti ga umijese a ti samo pokupiš ono što odbace kao škart prije pečenja...
ili više voliš pravo na glinište?...znam par lokacija...
naravno, ima još posla s tim...namakanje, dodavanje pijeska i malko cementa...ali to su finese majstora...
a krušna peć?...kaj to nije isto ko i peć za pizzu...ista stvar samo se malko drugačije zove...
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Cena peči-cena pice dobre,ja sam za više dobrih pica.:icon_lol:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
To je bitno.....da nebi pocel kopat kod senkovca na sutli...
Nemam je, al sam pratil suseda kak je svoju radil....uglavnom, napravil je zidani okvir visine nekih 80 cm, iskreno ne sjecam se kakva je ploca..onda je na tome napravil opet okvir od cigle, na plocu je u sredinu postavil drvenu matricu+dimnjak(oblik uzduzno prerezane kruske), sve skupa gore na to dobro ugazil blato. Ostavil da se susi i nakon mjesec-dva jednostavno zapalil matricu, tak da je ostal oblik unutra. Izgleda bas po ps-u, no i sam prizna da je napravil preveliku, nema volje je koristiti za nesto malo.
Ako te interesira budem poslikal.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja ako budem zidal to bude ciglama ....ali blatom ..
E sad znate da me ne zanima kupiti blato ..razumijete ?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Tesko je u posljednje vrijeme biti bez blata.
Ma ovo je samo primjer kak dobiti taj komlicirani oblik svoda na jednostavni nacin bez zidanja bolte. Ak me sjecanje sluzi u prvom sloju do matrice je bila slagana cigla, a dalje gore blato.
Mail si otvoril.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dado bez dobre prozracne supe nis od dobrih suhih drva i dobrog grijanja.
mokra drva niti griju dobro niti olaksavaju zivot pecima...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
puknjeni, pa nismo rekli da se to blato na ciglanama kupuje...bem mu miša...
to ide van prije pečenja sa trake, na jednu hrpu i otud si raznorazni majstori voze kolko kome treba...ak ostaviš kakvu pivu dečkima, dobro, a ako ne, opet dobro...
....a kaj se ne potroši, opet ide u mlin i ponovno se mijesi i preša u kalupe...

e sad, tu ciglu (nepečenu) lijepo namočiš dva dana u vodu i nakon toga udri...mijesi, miješaj, dodaj pijeska, mijesi, miješaj, dodaj cementa...i kaj treba, to si sazidaš, izmažeš s tim blatom i šlus...za tjedan dana prvi put lagano naložiš...i onda svaka dva tri dana još pomalo dok se ne osuši kak treba...
jednostavno kaj ne?:icon_wink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Blato se ne mijesi - blato se gazi nogama u jednom veelikom koritu ili onoj zidarskoj mortarki.
Pritom je poželjno da imaš nogu pedeset četiri ili bar četerdeset sedam - to da bolje i prije izgaziš.:(angel)::icon_razz::icon_razz:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Ma ne iznistiram, nego ispitujem, jer ima onih koji znaju malo bolje od mene. Prihvacam sugestiju. Zahvaljujem se..
Imaš u željezarama za kupiti prah u vrećicama koje se bace u peć da izgori smola.
Temperatura ti u peci nebi smjela pasti ispod 70st.
.
Moja radi stalno na 60 pa se ne štopa

Evo vam taj miš ventil o kojemu govori Oficir,moj je nariktan da 70% vruće vode ide u sistem a 30%nse vraća u peć da se ne hladi

screenshot on pc
 
Na vrh