• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Sa akumulacijom tople vode, 'izbalansira' se snaga grijnog elementa.

Prejaku peć/kamin... bez akumulacije samson prigušava, kad je voda dovoljno topla. Tad se vatri smanji vazduh, pa se guši, dimi, pojavi se čađ...

Kod obnove kao što ju vi spremate treba obratiti pažnju i na ventilaciju.
Ugradnja novih prozora, fasada... spreči da se vazduh mijenja kao sad kroz mala netešnjenja kod stavbne stolarije, čak i kroz zid. Stoga se u veliko situacija pojavi u prostorijama višak vlage, koja kondenzira na mjesto toplotnih mostova kud se pojavi pljesan.

Još nešto. Pod se kod grijanja grije na nekih 25°C, kako onda diže prašinu više od radiatora, koji su ugrijani na par 10 stupnjeva višu temperaturu?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Upravu si ljepo napisano.
Prasinu itekak dize i radijator,al ja bi rekel ko ne cisti redovito kucu-stan naravno da ce biti izrazenije prasenje prostora.

Podno mi se svida u prostorijama gdje su plocice ili kamen,di je parket ili laminat nije to to.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
imam akumulacijski spremnik 1100 litara (regulus) i peć vani u kotlovnici 35kw...
...kuću od nešto više od 200 kvadrata grijanog prostora, nova drvena stolarija, kuća klasično žbukana (osobno sam plastiko-stiroporomrzac).
imam i dva bojlera (kombinirana) po 100 litara u kući (ima nas 6 + sve posuđe koje stvorimo treba i oprati).
kotlovnica je od kuće udaljena svega 25 metara...:icon_eyes:
od 5. mjeseca pa do kraja 9. mjeseca naložim svakih 36 sati u prosjeku i potrošim 25 kg drveta za jedan ciklus...kad to svedem na mjesec, ispadne nešto manje od prostornog metra drveta za taj period (30 dana).
u zimskom režimu loženja ložim preko dana, a preko noći drži spremnik...povratni vod je stavljen na 38 C, pa kad automatika osjeti nižu povratnu temperaturu od zadane, prestaje cirkulacija (tako si sačuvam toplu vodu u bojlerima).
po proračunima mi je za grijanje kuće dovoljno 20 kW na sat, pa ćemo uskoro uglaviti još jedan akumulacijski spremnik slične veličine, a sve radi veće komocije...ovak mi hoće kad je jače zima isključiti grijanje u 4 ujutro...a sa drugim spremnikom bi bil miran bar do 10....:D:

podno grijanje nije opcija, jer po nekim studijama izaziva opuštanje vena na nogama (pretoplo im je)...

kad sam gradio dimnjak, bilo je to ovako postavljeno...ako je promjer 200, minimalna visina dimnjaka je 6 metara, ako je promjer 180 minimalna visina je 7.5 metara, a ako je promjer 160 minimalna visina je 9 metara i neće dimiti...
moj je ispal 5,5 metara, promjer 200, od peći do njega ima cijev od metra+koljeno (i ide vodoravno), i ne dimi niš...doduše uspio sam izići iznad sljemena krova s njime, tako da je to vjerojatno presudilo u moju korist...

kaj sam još zaboravil?...
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Zaboravio si reći kada radiš zadnje loženje za dan pa ti grijanje ''otkaže'' u 4 ujutru
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
malo je 1100 litara vode na 75 C da bi mi cijelu noć držalo...u zimi...treba podebljati pufere...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Imam jedno pitanje u vezi peci za centralno na drva. Kod nas je ugradjena na postojecu instalaciju centralnoga, viadrus pec prosle sezone i sluzi nas odlicno. Moje pitanje vezano je u smoljenje peci. Znam da su za to kriva drva i cital sam da je dobro s vremena na vrijeme razhajcati pec najvise kaj se moze, da ta smola izgori i onda se ona lako odljusti cetkanjem. Mene zanima prvo dal smijem zatvoriti cirkulaciju vode po cijevima (jer postoje ventili) kad bi to isao radit da ne popucaju cijevi kojim slucajem. Da li se to opce smije?
I da li postoje neki drugi nacini da se ocisti pec od smole?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Karlo jel drzis pec stalno na radnoj temperaturi?
I dali imas mis ventil iza peci?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
karlo , peč možeš dič do pred zakuhavanje vode ali ako ti se taj postupak otme konroli onda si napravil sranje ..
Ta peč traži suha drva i strpljivog ložača

Oficir , kaj je to miš ventil?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Karlo jel drzis pec stalno na radnoj temperaturi?
I dali imas mis ventil iza peci?
Pojasni poblize kaj to znaci radna temperatura. Voda u sistemu je uvijek izmedju 60 i 80 stupnjeva. A to sam sad uspjeval drzati na par nacina. Ili otvorim dimnjak i dovod zraka do kraja pa ne bacam punu pec drva, nego svako malo odem i bacim par komada drva u pec pa ona gori najbolje sto moze. Ili kombinacijom zatvaranja/otvaranja odvoda dimnjaka i zatvaranja/otvaranja dovoda zraka, pa onda bacim punu pec i jedno vrijeme sam bez brige, jer gori polako, al se pri tom stvara dosta smole jer drva nisu suha kak bi trebala biti.
I ne znam kaj je to mis ventil...

karlo , peč možeš dič do pred zakuhavanje vode ali ako ti se taj postupak otme konroli onda si napravil sranje ..
Ta peč traži suha drva i strpljivog ložača
Velim procital sam to negdje da kad se pec razhajca jako da ta smola izgori i nakon kaj se pec rashladi onda ona popuca i lako se iscetka. Al ako ju rashajcam prejako recimo da temperatura vode ode iznad 120 stupnjeva, bojim se da ne popucaju cijevi a onda imam sranje. Zato bi ja recimo zatvoril cirkulaciju vode po cijevima za vrijeme tog postupka. Pa zato pitam, dal se to smije? I kako vi rjesavate smolu iz takvih peci?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako baš inzistiraš na tom sistemu onda zatvori samo jedan ventil , toplu vodu ..onu koja ide s vrha peči ..možeš i ugasiti pumpu ..nema potrebe da radi .
Drugi ventil se smiješ zatvarati jer tek tada dođe sranje ako voda zakipi ......sve ovisi gdje je sigurnosni ventil , kako on štiti kotao tebao bi biti između ventila i kotla .
Ali opet ponavljam , nemoj to raditi , bolje uzmi drot kefu .
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ma ne iznistiram, nego ispitujem, jer ima onih koji znaju malo bolje od mene. Prihvacam sugestiju. Zahvaljujem se..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Temperatura ti u peci nebi smjela pasti ispod 70st.
Mis ventilom pustas odredenu kolicinu vruce vode u radijatore,a dio uzima iz povrata,pa ti je pec uvijek na radnoj temp.
Pa ti i dimnjak ne stopa.
Mojra drva su smrt za pec i dimnjak.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ma ne iznistiram, nego ispitujem, jer ima onih koji znaju malo bolje od mene. Prihvacam sugestiju. Zahvaljujem se..
Ako je tebi puna smole več sad ..kako ti misliš izgurati do kraja sezone?

Jedan savjet .. ..odmah u šumu po drva za iduču godinu ..zapravo več je kasno :(n):
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Karlo, pregrijavanje peći da bi izgorjele naslage je najgora opcija, pogotovu kod Viadrusa, jer je kotao od gusa.Postoje sredstva za to u obliku štapića ili tableta, pitaj u dućanima koji drže materijal za centralno (zaboravio sam kak se sredstvo zove i mislim da je 80-ak kn).Druga opcija traži malo gimnastike tj. uzmeš mini plinski plamenik i špahtlu, griješ stjenke i odmah stružeš, prilično je efikasno, ali moraš gurnuti glavu unutra.I to radiš bez vatre :) pa nema nikakve opasnosti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
naslage čađi na stranicama peći su pizdarija...
prvo, ta ćađa je izuzetan izolator, i pada iskoristivost peći, tj. puno više drva trošiš a slabo se griješ...
drugo, i puno opasnije, ta se ćađa grije drugačije od gusa, pa u trenutku kad ćađa pukne ili otpadne gus ostaje izložen visokoj temperaturi...a iza gusa je je što?---voda!!! na 70-80 celzijevaca....i onda se lijepo dogodi kvrc...curi pećka...
jer ne zaboravite da u peći imamo temperature i do 800 C...

dakle, prilikom loženja paziti na:
1. da se ne stvori čep od pepela na rostima (nema cirkulacije, proces gorenja je nepotpun i odvija se na nižim temperaturama)
2. da se ne loži mokrim drvima već onima s oko 12-15% vlage (ko što je rekao puknuti, već ti je sad kasno za sljedeću godinu - makar kad završim svoju sušaru budem i to demantirao slikama ovdje)
3. da se ne zatvara klapna na dimnjaku sve dok drva potpuno ne izgore i ostane samo žeravka

a miš ventil?...možda čovjek misli na tzv. ladomat, tj. troputni ili četveroputni motorni ventil?...dobra stvar, ali ima i jeftinijih riješenja...pogledati od tehnodoma VO - 4 uređaj...
naime, ladomat košta 2800 kuna a ova stvarčica samo 700... a radi ko urica...
znam to, i sam je imam...:(giggle):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne darius ne mislim na motorni nego rucni trokraki ventil.
Jako dobro rjesenje jer klapna na prednjoj strani peci mi je uvijek na 80stupnjeva celzija a na tom mis ventilu mi je na manje od pola protoka u radijatore i u kuci si tak odrzavam temp. Oko 25stupnjeva,a pec mi je oko 85stupnjeva i nis se ne cjedi ni ne stopa,al naravno kurim drva rusena prije dvije godine.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,643
Krenuo si naopako, najprije si montirao radijatore pa si montirao peć i na kraju si otišao u šumu po svježa drva (da kojim slučajem ne zastaraju), pa onda nastali problemi kod loženja i stvaranja čađe i smole. Možda bi bilo dobro da si nekoga pitao ko ima centralno i loži na drva (što, kako, kakva drva itd...). Da si kojim slučajem krenuo obrnuto, prvu godinu spremiti drva, drugu godinu montirati radijatore pa treću peć i odmah ložiti i lijepo se grijati. Znači drva trebaju biti suha! ali to je već rečeno, zar ne.:(nerd):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
ok, oficir, ja sam mislio na sistem zaštite peći od pre niskih temperatura...recimo, u mojoj peći (dok gori) neće biti temperatura vode niža od 55 C, a ako je ta temperatura niža i to može izazivati teškoće u gorenju, kondenzaciju i pojavu smoli (pre hladna stijenka peći)
a kaj tvoj ventil radi, još mi nije jasno...:(giggle):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Lako je vama mudrovati kad vi imate pune štaglje suhih drva za sljedečih nekoliko zima.
Udružite se pa dajte svaki po metar dečku da ne sjebe peč ....
 
Na vrh