• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
koliko god da spremim u pufer, neće ta energija (toplina) nestati, nego će kad tad završiti u mojim radijatorima ili bojlerima...

i još jedna slikica zaštite od nestanka struje...vozi oko sat i pol...UPS i stari akumulator od traktora...:p:



 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Energije nema džaba , ako nemora da gori 24sata onda ono sati što radi mora da nadoknadi odnosno ''pretekne''
Pričamo o ''zamajcu'' , jel ? :icon_pidu:
Točno tak i ja razmišljam :drink:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Fakat si se opremil, nemas kaj....jel ti to zena montirala:D:
Pretpostavljam da je ova polica pod ups-om tvojih ruku djelo...:(giggle):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Imam i ja UPS ali mi se ''buni'' na loš akumulator , zaboravio sam ispod koliko volti akumulatora odbija da radi a novi akumulator mi se baš ni ne stavlja

Neće ti energija ''nestati'' ali ne vidim svrhu periodičnog loženja , ne voli peć ni stalno zagrijavanje i hlađenje , ako ćemo da buremo PREprecizni i toj joj škodi možda skoro isto kao i ''slinjenje''
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Peč ima najbolje iskorištenje drva i najmanje prlja sebe, dimnjak i okolinu kad gori sa punom snagom.

Pošto objekat nije u stanju primit tu energiju, mora se akumulirat. Tu funkciju obavlja pufer.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
Energije nema džaba , ako nemora da gori 24sata onda ono sati što radi mora da nadoknadi odnosno ''pretekne''
Pričamo o ''zamajcu'' , jel ? :icon_pidu:

nema kod mene zamajca, čak i prokleto brojilo imam digitalno...a račun za struju ko da pola sela vuče preko mene...
trenutno intenzivno izračunavam i istražujem kak smanjit račun za struju...solarna elektrana na krov...samo je kvaka kaj mi treba 7.5 kW da pokrijem svoje potrebe na nekih 80%, a to je negdje skoro pa 30 panela...plus ostale điđimiđarije...
žena mi i tak rekla da me bude mijenjala ako ovo ne donese uštede...ali od 3 do 9 mjeseca sam uštedil dvije rate struje...negdje oko 1700 kuna imam preplate...
a rata mi je prije toga bila 940 kuna...grijali smo vodu u bojlerima na struju...jbg...:=:)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Mene je ojadio bojler , zaboravio sam na proljeće da zatvorim njegove ventile i kada sam prestalo sa loženjem i uključio sam njegov električni grijač onda se bojler ponašao kao grejno tijelo i razmjenjivao toplotu sa ostatkom sistema
Dobio sam dvije rate računa za struju da se umalo nisam onesvijestio , tri puta je račun bio veći nego uobičajeno :(devil)::mad::mur:

I ja sam nešto sanjario o solarnim kolektorima ali nemože sve da 'propratim' :drink:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
ajde, pošto sam sve pokazao, idemo sad u proces gorenja...gornja cijepanica kesten, desno truli grab, lijevo joha ili vrba...nisam sad ziher...




točno 10 minuta nakon prve slike...



pogled kroz špijunku...





i pogled na dimnjak u tom momentu...




e sad netko nek mi kaže kak će se moj dimnjak zaštopat, a ni dima na izlazu nema...

dakle, dobra cirkulacija, solidno suha drva i propisno izveden dimnjak daju zadovoljstvo u loženju...i manje posla sa čišćenjem...kao što vidite, ja svoju peć vrlo rijetko čistim...skoro pa nikad...:(giggle):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Darijus svaka cast na slozenom sistemu.
Siguran sam da sada imas ustedu na drvima,start je skuplji al ce se s vremenom isplatiti.

Savoris ima pravo kaj se zamasnjaka tice,treba energije da se zavrti u ovom slucaju da se zagrije sve kad je rashladen sistem,al kad jednom zagrije poslje je samo dogrijavanje,kao i kod akumulatora,upalis auto on se malo isprazni i kad ga nafila poslje ga samo nadopunjava.

Darijus tebi sa ovim spremnikom vode treba slabija pec nego da se racuna bez akumulacijskog spremnika.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
u stvari meni bi bila optimalna peć od 18 kW, jer toliko mi kuća troši...i onda bi morala full goriti 24 sata...
ovako imam duplo prejaku peć, ali ona mi može omogućiti (sa nadogradnjom pufera na ukupno 2000 litara) da teoretski ložim 12 sati, a grijem se 24 sata...

a bit pufera i jest da se hladi do nekih 30 stupnjeva, jer u čemu je fora ako će on biti stalno na 60 -70.... onda uštede i nebi bilo (u drvima)...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
A vjerojatno neke uštede ima, mada ja mislim da ne prevelike. Taj pufer više dođe kao zaštita peči da bi pravilno gorjela i imala največu iskoristivost. Od tud je največa ušteda.

Darijus, kaj je dosta toplo u kuči kad u sistemu u radijatorima imaš 30 stupnjeva?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Makni samo to betonsko gov*o od kape s dimnjaka.
Da nema toga, bilo bi sve za pet.
Dimnjak za kruta goriva nesmije imati kapu, osim eventualno one rotacijske, koja mu povećava cug.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
pa to na 30 stupnjeva je više onak figurativno, nema nikakve cirkulacije ispod te temperature...makar i to nije sasvim točno, šalje svaku minutu impuls od 2 sekunde protiv smrzavanja...




evo ovdje se vidi kak sam nariktal automatiku, trenutna temperatura povratnog voda je 39 C a trebala bi biti 40 C i to utječe na stupanj otvaranja ili zatvaranja miš ventila...ak je veća od 40 C onda mi miš ventil potpuno zatvori dolaz vode iz pufera, i samo recirkulira postojeću...ak je tu negdje oko 40, onda miješa 50-50, a ako je povrat niži od target flow otvara ga i uzima vodu iz pufera da nadoknadi...

ova slika gornji termometar pokazuje odlaznu temperaturu prema kući, a donji dolaznu...tak da je praktično nemoguće da imam u radijatorima 30 C



Makni samo to betonsko gov*o od kape s dimnjaka.
Da nema toga, bilo bi sve za pet.
Dimnjak za kruta goriva nesmije imati kapu, osim eventualno one rotacijske, koja mu povećava cug.


kad sam ju kupil, ja ju i metnul gore...i ne smeta niš, peć ima cug ko luda, sve bubnja u peći...vidite da je peć metar+koljeno udaljena od dimnjaka, i nema praktično niš dima ni prilikom loženja ni prilikom otvaranja vrata u punom pogonu...jedino mi ide na živce kaj je kapa potpuno pocrnila, nije više onak zgodno bjelkasta ko kad je bil nova...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Tak da. Dojde stari i veli jel toplo, nakuril sam. Ja pogledam temperatura 30-tak stupnjeva.
Ništ ti ne griješ ti samo temperiraš radijatore .... i onda svađa ....

Za mene radijator grije kad ti na njemu moreš jajce speči, onda znaš da ti je toplo u kuči, a najtoplije je kad plamen vidiš.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
I sad kad sve to imaš, kolko godišnje drva trošiš na svoju kvadraturu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Baš sam ja htel pitati jel to prva zima ili si več proračunal razliku od starog sistema grijanja?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
ajd na kraju ću priznati...ovo sve sam napravio jer sam uredio tavan, a obzirom da nemam čvrstu deku u kući, nego su hrastovi "trami", nisam želio vući gore neku peć...em je opasno, em je teško, em još moraš drva jarit na kat...
kotlovnica je od kuće udaljena ni manje ni više nego 25 metara...
a donji dio kuće bez obzira na dovoljan broj lipovice i dalje ima kao osnovni izvor grijanja kaljevu peć...naložim je jednom na dan, ali kad se nasloniš na nju zaboravim na sve radijatore i automatike koje sam ugradil...
seljak ostaje seljak...:icon_e_biggrin:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
Ja godišnje spremim oko 25 metara, ima tu i hrasta, cera, bukve graba. S time se loži centralno i šparet u kuhinji, tu i tamo padne pokoji roštilj i peka, i nikad do sad se ta količina nije potrošila. Od prošle zime je ostalo ravno 7 metara drva. Dok je bila stara peć trošilo se je nešto više ali opet je znalo ostat.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
Baš sam ja htel pitati jel to prva zima ili si več proračunal razliku od starog sistema grijanja?


za pripremu tople vode trošim mjesečno 1 metar drva...ž klase, ali metar je metar...
za grijanje u punom režimu ću trošiti dodatnih 2 - 2.5 metara, dakle ukupno oko 3.5 metara na mjesec x 6 mjeseci = 20 - 21 prostorni metar drva...ove loše kvalitete, ili ako bi bila čista bukovina bilo bi dosta oko 16 metara...
grijem ukupno 240 kvadrata na dvije etaže...i svu vodu za kupanje i pranje posuđa za nas 6 ukućana...
kuća zidana 55. g., puna cigla...klasično ožbukana i drvena stolarija (nova)

dakle, na nivou godine sad trošim ukupno 27 metara miješanih drva (kao što sam prije napomenuo, većinom se radi o sušcima iz vlastitih šuma)
...a dosad sam trošio 15 metara u kaljevoj peći u prizemlju, te na struju grijao svu vodu i gornji dio kuće...
...e da, kaljeva će sad trošiti oko 0.5 metara na mjesec...pa i to moram pribrojiti...

30 metara drva i šlus...za 365 dana...(ili 25 metara bukovine - grabovine)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,733
Kod mene je 200 kvadrata u igri. Po ovome šta si napisao i nema neke razlike u tvojoj i mojoj potrošnji.

Zaboravio sam napisat da i topla voda za kupanje ide od tih drva i garaža se povremeno grije kad ima posla u njoj. Inače kuća je zidana od siporexa 25 cm i klasična fasada je gore. Stolarija je drvena i većinom stara kao i kuća, 34 god.
 
Na vrh