• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Nece, ali sistem lozenja sjeckom u sustini se razlikuje.... sitni komadici drveta s velikim protokom zraka (prisilno, ventilator) daje u kratkom vremenu visoku temp koja kratko drzi zato pufer treba...
Drva nabacas ona se zazare i gore vise ili manje brzo i drze temp... Ako vec imas priliku do sjeckalice doci onda pec na sjecku iskljucivo ne kombinirana?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,929
Tražio sam kotao sa ventilatorom da ne moram zidati dimnjak, kupio BioSolid 17 - nemojte da vam padne na pamet kupiti to sranje! Godinama ložim na sječku i ostalo (ove godine imam dosta namještaja iz potresom porušenih kuća). U kotao stane oko 30 litara sječke. Radim ju sam, a granje dobijem od ljudi koji jedva čekaju da im netko to odveze.
Može i ovakav cjepač!
image-0-02-05-b54756465f76ce164a413625ebef376c435101c342150854d9c014cfaa9db2c2-V.jpg
A inaće imam ovakvog
DSC_0209.JPG
A za ozbiljnije poslove čeka ovaj sređivanje
DSC_1281.JPG
Imam neke dijelove za sječkalicu pa ako se tko hoće zezati.......
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@DARIJUS okrugli. Nije original Schiedel ali ta konstrukcija dimnjaka.

Što se sječke tiče, onda mi nije primarna ali neku količinu godišnje mogu imati. Kolega ima stroj koji uvlači fi40 trupac, tako da to nije problem. Ja si planiram uzeti Hecht 6642 da imam za svoje potrebe.
Bavim se održavanje zelenih površina i ta sječka mi je ustvari nusproizvod, zato kažem da mi to nije primarno ali volio bih je iskoristiti, zašto ne.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
dimnjak bude ok, a kaj se tiče sječke i klasične peći, ide bez problema u kombinaciji sa cijepanicama...sama nije sretno riješenje, dugo joj treba da zgori...
...al da ne gori, e baš gori... 🤭
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Ma da, možda nisam bio jasan, sječku bih bacio na drva prilikom loženja, ne bi samo sječka bila u peći
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
ne valja onaj obični plamen za 2000 kuna, ovaj mi se već čini ozbiljniji... ;)
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,229
Ekipa evo došlo vrijeme da razmišljamo o ugradnji centralnog grijanja.
E sad za zanimaju me vaša mišljenja, iskustva,savjeti.
Nekakva želja je bila da energent bude pelet međutim novonastali tržišni poremećaji,donose sa sobom nova pitanja, plin, lož, struja ulje isto nisu opcija,e sad to su sve sredstva koja mogu obrađivati posao i bez loženja tj.bez ruke,a kuća dočeka topla dok se okupimo iz škole i s posla,jer je to i cilj projekta.
Evo prvo pitanje dali netko od vas ima iskustva s ko.biniranom peći pelet drvo.
Svi odgovori ,razmišljanja,iskustva dobro došli.
I ako netko ima da se bavi s ugradnjom,a vidi interes za dobivanje posla može se javiti ovdje ili u PP
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
744
Dobro da si započeo temu, također sam u istoj dilemi. Nešto sam malo proučavao i po sadašnjim i najavljenim cijenama peleta i plina mi se to dvoje ne isplati. Ložu neću jer mi se nikako ne uklapa. Ciljam na pećnicu na drva sa centralnim i sanitarnom toplom vodom, samo ne mogu dobiti majstora prije sljedeće godine. Kontam onda ostaviti običnu peć na drva, a dogrijavanje u međusezoni i kad je toplije riješiti ili preko klime ili preko norveških radijatora. Također su u planu solarni paneli i kolektori, njima je pala cijena pa je veća isplativost.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,229
E to, paneli su i meni nekakava opcija,samo moram vidjeti kako to izvesti ,znam slučaj gdje je kombinacija solarno + plin ,I do mene je došla informacija da se troši 1000-1400 litara plina uz solarno, e sad ja neznam jeli to puno ili malo,nemam predođbu o tom .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
svojedobno sam gledao te opcije na pelet i odustao...ali, taj plamenik može uprotrebiti i nešto što se zove prirodni pelet, a to je otpadna kukuruza i ostale žitarice i mahunarke...
ako se zima može obaviti s hektarom zrnja, možda je to riješenje... :unsure:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
zakaj ne...ako je puna primjesa i nije za tržište, to je sasvim legalna solucija za zbrinjavanje...
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,342
Ja bih htio peć na sjećku ali mi to trenutno iziskuje previše ulaganja pa ostaje za sad štednjak za centralno u kuhinji, on je dobar al treba veliki prostor oko njega inače je prevruće u prostoriji. Plan je i solarno staviti barem za sanitarnu vodu po ljetu, al to mi je područje na kojem još nisam imao doticaja pa moram malo vidjeti kako bi to izveo. Vidio sam peći na bale slame, samo ne znam koliko treba slame za to i doziranje .
 

Najnoviji postovi

Na vrh