• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,546
nema neke stavke, ložim pomalo cijeli dan i onda imam 5-6 sati noćnog grijanja...
kad ložim s bukvom ili grabrom, za 4 sata loženja postignem 75 stupnjeva u puferu i sistemu, i moram prekinuti...zato i je predviđen na 2000 litara a ne 1000 kao što sam ja ugradil...
ali 2011. je to bila "novotarija" i išao sam polako...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,929
Kod centralnog na drva temperatura se održava pomoću regulatora propuha, koji ako je pravilno namiješten, održava vodu va namještenoj temperatruri.
Ovdje smo doktorirali
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
ma i svi oko mene doziraju u dimnjak... 🤭
i curi im voda iz čađavih peći...
i svi su pametni, jedino ja glup imam pufer...kufer...puter...svakak ga zovu...
Jel bi vi meni objasnili kaj je to pufer i kak to funkcionira? U susjedstvu imaju dvije kuce s tim, a ja sam potpuni laik u vezi toga.
Mi inace se grijemo na kaljeve peci i s proljeca i s jeseni da ne kurimo upalimo centralno na plin. Toplu vodu na pipama imamo isto s tog plinskog bojlera
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,546
pufer, ili akumulacijski spremnik vode je integrirani dio sistema centralnog grijanja.
prilikom cirkulacije tople vode, sav višak energije koji se ne može poslati ili iskoristiti trenutno u radijatore, pohranjuje se u njega...
njegova osnovna funkcija je ipak da regulira optimalno gorenje u peći, da nema zatvaranja klapne zraka i da iz peći ne curi voda i katran...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,929
................
njegova osnovna funkcija je ipak da regulira optimalno gorenje u peći, da nema zatvaranja klapne zraka i da iz peći ne curi voda i katran...
Zapravo ti kotlovi niti nemaju klapne!
Doziranje zraka ide preko ventilatora-računala-osjetila (lambda sonda). Cilj je postići čim višu temperaturu u ložištu da sve iz drveta sagori (nekim spojevima u drvetu treba >600°C) i tako sva toplina odlazi u spremnik.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
A kak dugo u tom puferu voda ostaje dovoljno topla da bi grijala, a da se sama pec ne kuri?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
I veličini pufera,a kaj si mislio jedan dan da ložiš i onda si miran cijeli tjedan😉
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,546
mislim da u moj pufer od 1000 litara ide oko 90kw toplinske energije pri 75 stupnjeva celzijusa...
meni je to dovoljno za oko 5-6 sati grijanja na noću (prosjek vanjske temperature -5)...
znači da mi cijela kuća troši između 15 i 18 kw na sat...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Zapravo ti kotlovi niti nemaju klapne!
Doziranje zraka ide preko ventilatora-računala-osjetila (lambda sonda). Cilj je postići čim višu temperaturu u ložištu da sve iz drveta sagori (nekim spojevima u drvetu treba >600°C) i tako sva toplina odlazi u spremnik.
Ne mora da znači.
Sa puferom i najlošiji kotao kako tako pristojno radi.
A kotao na gasifikaciju bez pufera radi lošije neg praistorijski kotao bez pufera..
OK, sem ako bi Darijus stavio na kuću kotao od 12 kW, onda bi radio OK, a ne bi ugrijao kuću.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,929
Sa puferom i najlošiji kotao kako tako pristojno radi.
A kotao na gasifikaciju bez pufera radi lošije neg praistorijski kotao bez pufera..
Sa tim običnim kotlovima - na klapnu ili tzv. Samson - nastaje problem!
Imaš kotao koji fila spremnik. Nakrkaš ga drvima klapna otvorena i gori li ga gori, a klapna zatvara.
Što se dogodi kad drva izgore? Klapna otvori i kotao se hladi kroz dimnjak, a hladi i spremnik, ako nema termostat za cirkulacionu i nepovratni!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Kad iz kotla izlazi hladna voda, ventil u Laddomatu prema puferu se zatvori.
I pumpa Laddomata radi na bazi temperatura dima. Kad je hladno, pumpa se gasi.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Svekoliki forumski puče imam par pitanja ako ima zainteresiranih za odgovoriti :)

U planu je ugradnja peći na drva cca 35kW i pufer cca 1000L (o kapacitetu ću još odlučiti dok dobijem precizno snagu kotla)
Imam pristup gotovo besplatnoj sječki u nekoj količini godišnje ali ne dovoljno kao osnovno gorivo. Pronašao sam na netu Termomont kotao kombinirani na sječku i klasično loženje na drvo pa me zanima ima li tko kakva iskustva sa tom tvrtkom ili čak i sa tim kotlovima?
Ili da jednostavno kupim klasični kotao i šibnem dvije tri lopate prilikom loženja?

Drugo pitanje je da li smatrate da mi je dovoljan promjer dimnjaka 160mm? Centrometalove peći te snage imaju dimnjaču promjera 160 ali piše da dimnjak mora biti veći od promjera dimnjače. Ako što znači, visina dimnjaka će biti nekih 12m

Hvala
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,929
1. koliko ti kuća troši? (malo mi se čini da je 35 kW puno)
2. kotao na drva ne raspoznaje dimenzije onoga šzo trpaš u njega
3. 12 metara fifi 150 mm je dovoljno
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Moje skromno misljenje (a nemam veze s strukom "centralasa" vec samo nekakvo iskustvo), dimnjak od 160 bi trebao biti i vise nego dovoljan jer mislim da te peci imaju prisilni ispuh, mada nesmeta ukoliko je dimnjak siri. Varijanta ubaciti lopatom sjecku ne drzi bas vodu-idealnog sagorjevanja.
Pufer ssuper ideja ali pazi na maksimalnu iskoristivost sustava.
Mozda varijanta pec na sjecku u svakom slucaju a onda umjesto cjepaca uzeti drobilicu za izradu "woodchip"sa 😉😏😏
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@Lee Champa da, tih 35kW je brzinska odokativna procjena, vjerojatno će i 30kW biti dovoljno. Kuća je 100m2 dvije etaže. Visina do stropa 2.6m, rigips sa staklenom vunom 10cm. Kuća nema fasadu trenutno.
Podrum računam da će biti dovoljno ugrijan zbog samog kotla ali tamo mi ni ne treba neko grijanje i najmanji problem staviti par rebara radijatora.

2. Znam da ne raspoznaje, samo eto diskutiramo
BTW čisto reda veličine, ta kombinirana termomontova peć košta 60+k kuna, sa spremnikom i dozatorom. Obična peć košta 8-9k kuna, realno, za tu razliku u cijeni, neću biti lijen

3. Hvala, to mi je bila potencijalno velika prepreka
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@sttipa ma ulaganje u sjeckalicu tog kapaciteta mi je teži overkill. Ima kolega stroj pa to nije problem.
A što se loženja tiče, ma da taj dio me malo muči, oko kvalitete izgaranja no isto tako smatram da u vruću peć, lopata dvije tri sječke neće ništa odmoći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh