• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Mislim da imaš jako zadihtani stan i tvoj dimnjak jako teško može povući, jer mora vakumirati prostor...
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
521
Provjeriti da nije zaštopana peč. Takve probleme sam imal i ja , čak sam i dal napraviti inox dimnjak da postojećeg produžim,ali badava. Dok nisam skuzil da sam prilikom čišćenja popigal jedan lim u kaminu i zaštopal ga. Za dovod svježeg zraka imam 110tku
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
749
Ništa od toga nije. Kuća ima rustikalne drvene prozore i stolariju općenito, skoro sve bez brtvi, prema tavanu samo daske i stiropor, nema čak ni folije, nju planiram staviti do sljedeće zime, tako da ima rupa kao švicarski sir. Dimnjak i kamin sam detaljno očistio prije početka grijanja i posilikonirao spojeve prema dimnjaku. I kad uključim napu, ne povlači mi dim iz kamina, nego samo kada ložim. Jedini potencijalni problem može biti šamotna cijev koja ide u dimnjak jer ulazi koji cm unutra. Ne mogu je povući jer je tako zazidano. Uopće nemam ideje kako to riješiti, flekserica ne ide unutra.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,979
Pečka mi je nešto slabo odrađivala. Imam kotao sa ventilatorom i dimnjaču kraću od 1m bez dimnjaka.
Generalka u čišćenju. A kad ono lopatice ventilatora nestale! Srećom pronašao ventilator elektromotora i pripasao ga ........ ne nije plastični :p , nego mesingani
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
@domy_os ventilator u dimnjak
moguće ti sama peć dok gori ne vuče dosta kisika, pa imaš taj smrad...posljedica slabog sagorijevanja...
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
749
@domy_os ventilator u dimnjak
moguće ti sama peć dok gori ne vuče dosta kisika, pa imaš taj smrad...posljedica slabog sagorijevanja...
Pootvaram sve otvore + ladicu za pepeo, pustim par minuta, dimi i dalje. Kad odlažem vatru papirom, kartonom ili korama, onda bude plamena po cijelom kaminu i čuje se jako huktanje zraka dok vuče. Kasnije dok se to razgori i krene gorjeti drvo, onda i krene dimiti.

Domy! Ide li dim na dimnjak?
Ide bijeli ili sivi dim, kako kada.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
S jednim sam "forumašem" o centralnom grijanju, s drugog tematskog foruma, nedavno razmijenio pa dosta, puno, poruka. Kod njega ne radi ovo, ne radi ono, a kritizira me - složio sam sve kako imate vi, po vašoj shemi na forumu. Dugo sam ga molio pa daj mi da vidim fotografije kako imaš složeno. Dovoljno je reči - skoro pa ništa nije bilo složeno onako kako bi moralo biti. Čak i nema određenih elemenata opreme. E sad, postao je mudar, vidio je da ima dosta problema. Ja sam njemu poslao svoje fotke. Vjerovali ili ne, prekrojio je neke svoje bitne detalje i presložio elemente. Za malo više tjedan dana sam primio poruku, hvala napokon se grijemo bez kurenja, samo na pufer, satima. Sad zna da mu nisam prodavao muda pod bubrege, ali svako je kovač svoje sreće - topline doma svog.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
@sttipa nisam centralaš, ali sam razmišljao o nekim pojavama kod nas. Prvo centralno nam je izradio razvikani obrtnik. Grijali smo se oko 15 godina, pregrijavali kuću, otvarali prozore itd. Mene je mučilo kako spremiti previše proizvedene topline, zašto ju ispuštati kroz prozore. Kako se grijati, a ne non stop kuriti, čim se vatra zagasi ili odemo od kuće, postane hladno, vratimo se u hladno. A onda dok sam zakurio, zadimio bi naše dvorište i još dva tri susjedna. To su bili problemi koje sam htio otkloniti, a zadržati centralno na drva. Na kraju sam morao i sve sam napraviti, jer nisam mogao upasti u red, do Svih svetih. I složio sam, proradilo uspješno, mi dobili novu dimenziju komfora bez otvaranja prozora. A tek ja za lijenost kurim 2-3 sata, a ostatak se grijemo iz pufera.
Da naglasim, naša je kuća odlično izolirana i k suncu orijentirana, sve je to također jako bitno.
Dakle ako bi ja tebi mogao bilo što biti od koristi, ne bude mi teško. Nisam taj majstor ali znam si grijati obitelj, barem za sad i do sad. Tu sam za sve, na vjetrometini rasprava, pa ako bi trebalo i za tebe.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Ova dva danas ugrađena akumulatora nisam testirao.

Do danas sam imao takva 4 akumulatora. Po dva sam spojio u paralelu (2x26Ah=52Ah) i onda iz tih grupa od po dva paralelna akumulatora sam napravio/spojio u seriju, na 24V jer je takav ulazni napon UPSa. To sam bio testirao 2012. godine. Pustio sam da preko UPSa rade 3 moje pumpe i procesor od solarnog. Pustio sam to u rad u jutro u 6 sati, a isključio u 18 sati. Sve je radilo normalno, svijetlila je još samo jedna, zadnja LEDica indikator stanja napunjenosti akumulatora.

Na temelju tog iskustva očekujem autonomiju na 2 akumulatora s 3 pumpe nekakvih 5-6 sati. Kako bi bilo u stvarnosti to sad nemam testirano. Tek sam ih ugradio.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,595
Ja imam od 80ah akumulator i jučer kad nije bilo struje radio cca 12 sati,gonio je 2 pumpe od centralnog.
 
Na vrh