• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
UPS u mom slučaju koristi akumulatore koji više ne pale u autima ili traktorima, pa je tada malo isplativiji nego varijanta od kolege @plus, a agregat od 2.4 kw benzinac mi je rezerva od rezerve...ždere bar litru na uru, izbjegavam ga palit...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,808
Za i protiv?
Agregat ili UPS?
U hebote, napunim peć s drvima, odem u grad u nabavu s suprugom. Doma nestane struje, jer je frajer izletio iz krčme i po gasu i "ftrgel banderu", nestane struje (nije tak' bilo samo jemput 😥😖). Ajde ti skoro pa 'z Sračinca ili Petrijanca potegni špagu i kresni agregat.
Znam da znaš, ja imam i agregat, ja jedino pamet nemam, ma da niti zdravlje niti mladost, to mi se zgubilo...
Sve je OK dok si doma, ali dok nisi, e tu nastane s**nje... Jednom na 1000 ali nastane.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,007
Ja imam jedan 12 V UPS sa jednim 100Ah olovnjakom od traktora, tri pumpe i nešto elektroničkih kutijica
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,808
U redu, da li si ti to svoje ikada pošteno isprobao, testirao i koliko to tebi daje autonomije sa tom spomenutom aktivnom opremom?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,974
Ja imam jedan 3F generator (3x3000W):unsure: imam negdje i jedan 2 cilindrični dizelaš (AZ):p.
Sad to treba metnuti u vrpu🤭. A tko bi to startao - pa onaj kome bi trebalo - lijevi ili desni susjed, a možda i ja! :hahah:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,808
OK, ali s centralnim baš i nije do zajebancije, ako ti puna peć drva tutnji, a struja crkne i nisi doma. Isti kufer i sa solarnim po ljeti, u jutro zagrmi, izbaci sklopku, grane sunce i dok se vrneš doma u sistemu je 110 ili više stupnjeva. Nije ti tad baš do šale.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,974
Kotlovi su mi "na ventilator", crkne on, crkne i kotao, jer nemam dimnjaka i podtlaka kojeg bi on stvorio i reshajcao vatru!
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,211
U redu, da li si ti to svoje ikada pošteno isprobao, testirao i koliko to tebi daje autonomije sa tom spomenutom aktivnom opremom?
Ja imam ups 12V(ne daje sinus-pumpa se cuje), akumulator iz solarnog sustava star 6 ili 7 god napisanog kapaciteta 75 Ah, pumpu i nesto elektronike, izdrzalo prije mjesec dana vise od 12 sati...
@plus jedno pitanje za Vas...mislite li da taj punjac iz UPSa koji je "slabih" karakteristika je dovoljan da napuni taj akumulator ali naravno treba mu vise vremena ili mislite da bi zbog zdravlja akumulator bilo dobronapuniti na nesto jace?

A što se može desiti?
Sustav pocne kuhati stvara se pritisak i negdje ce popustiti....pitanje gdje...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ove zime smo imali nekoliko prekida el. struje. Ložimo u šparetu za centralno i jemput je bilo drž, ne daj. Pumpa se uključuje na 70°C. Bez napajanja smo ostali taman kad se pumpa trebala uključiti, a šparet rashajcan. Čak je bilo vodom smanjenja topline u ložištu. Sinoć je nestalo struje u dva navrata, ali smo bili oprezni s loženjem pa temperatura nije porasla preko 80°C. Možda bi ipak bilo pametno riješiti napajanje cirkulacijske pumpe za takve slučajeve.

Na netu ima puno toga, već od 40+ eurića, ali ako ja biram imam šanse dobro pogoditi kak i ćorava kokoš zrno.
Koju jeftiniju kombinaciju UPS/baterija preporučujete za centralno na šparet (jedna pumpa)?
Pasal bi mi s baterijom od 12V, jer traktor bez kabine zimi miruje, a ima bateriju 75 Ah.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Sustav pocne kuhati stvara se pritisak i negdje ce popustiti....pitanje gdje...
Zar nije dovoljno za to da bude montirana termička zaštita spojena na vodovod i sigurnjak?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
ima taj ventil koji pljune vruću vodu iz peći i uzme hladnu iz vodovoda...DVB ventil mislim da se zval...dobra stvar, ugradil sam to još 2011...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Znači taj ventil funkcionira bez struje, poput termostatskog na radijatorima.

To kod mene na šparetu, nažalost nije primjenjivo.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
A tko ne može ugraditi termički izmjenjivač, ugradi taj ventil.
koji kako kaže DARIJUS, uzima vrelu vodu iz kotla i mijenja je sa onom iz vodovoda.
Tlak centralnog ostaje nepromjenjiv.
 
Na vrh