• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Pumpa je centrifugalna i kroz nju uvijek prolazi voda. tako da paralelni ventil ........ upitno pomaže!
Vjeruj mi da pomaže,isprobano više puta😉
@plus kod mene je expanziona posuda iznad peći,kako se vidi na slici
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Pa ekspanzija ne zna kamo ju ja ili ti ugradimo. Njoj ipak najviše odgovara na što hladniju vodu.

@MUHA
Ekspanziona ne mijenja sigurnjak... Ali mogla bi "povračati" ako bi sistemu došlo zlo...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ja sad kad ovo sve gledam te peći, posude takve onakve,ja sam sve to hitil u krupni otpad, i plamenike za ložu. Sad mi malo i žal kaj sam to sve spohital.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Sad probam gledati ovu tvoju fotku i na monitoru kompjutora, 😖 , hajde molim te, daj se sad potrudi pa za mene okini jednu "jasnu" fotku i postavi da ju mogu gledati, analizirati ju, diviti joj se 🙃.
Da me ne pitaš zakaj, evo: ja uz jutarnju kavu drmnem domači pelinkovec, to ti je moja mješavina, kak vaš cvajtaktol, onda uz doručak spijem kupicu gemišta, a kruna svega ti je moja godina proizvodnje i meni ti je pogled na ovu tvoju sliku jako mutan ;);). Gledao sam ja to na mobitelu i još manje sam detalja raspoznavao. 🥂:ppozdrav:

Evo jednu "ovak jasnu fotku", na kojoj vidiš kakvi su tu sve zavoji i kolena, pa dok ih voda savlada, taman da je i mrzla bude se zgrijala dok to prejde, tak se to dela 🙃 ;) :devilish:
47 Gornji dio instalacija spremnika.JPG
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Sad probam gledati ovu tvoju fotku i na monitoru kompjutora, 😖 , hajde molim te, daj se sad potrudi pa za mene okini jednu "jasnu" fotku i postavi da ju mogu gledati, analizirati ju, diviti joj se 🙃.
Da me ne pitaš zakaj, evo: ja uz jutarnju kavu drmnem domači pelinkovec, to ti je moja mješavina, kak vaš cvajtaktol, onda uz doručak spijem kupicu gemišta, a kruna svega ti je moja godina proizvodnje i meni ti je pogled na ovu tvoju sliku jako mutan ;);). Gledao sam ja to na mobitelu i još manje sam detalja raspoznavao. 🥂:ppozdrav:
Zanemari paučini po cijevima😉😂
IMG_20230125_151905.jpg IMG_20230125_151943.jpg IMG_20230125_152657.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
@mtd001
Hvala 🥂, tako se to mora raditi, moramo uvijek težiti boljem 🙃, da i mi drugi vidimo.
A kad smo več kod paučina, koja je to kotlovnica na drva i pepeo apoteka? Niti jedna, ako je na slici onda je priprema i režija.
Ja imam posvuda paučine i prašinu. Po zimi u mojem podrumu / kotlovnici imaju svoj ležaj 2 mace, a dok je grdo i naš pas. Mace mi rade dar mar, zavuku se spavati na solarni bojler, na UPS, na akumulatore od UPS-a, na stalažu s bojama i lakovima pa ih sve poruše 😖. Ja u kotlovnici na drva ne očekujem niti sam mogu održati apoteku.
Tipkam ovo s mobitela, kasnije budem upalio komp i pogledao tvoje slikice i opremu.
Nadam se da se nisi uvrijedio što sam te zamolio budi bolji nego si bio 🤔?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Nadam se da se nisi uvrijedio što sam te zamolio budi bolji nego si bio 🤔?
Ni najmanje😉
Ovo mi je UPS,goni solarno i centralno
IMG_20230125_155725.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Poštovani kolega po forumu, evo me sad za kompom, za veeeelikim ful HD monitorom ;) 🙃:hahah:, sad ti gledam svaku dlaku.
Ja osobno vidim puno meni zanimljivih detalja. Dopustio si budem bezobrazluk i luksuz da primijetim da bakrene cijevi nemaš toplinski izolirane. Pamtim i da si ovo rekao:
Meni je peć u podrumu tako da topla voda na kat cirkulira prirodnim putem,malo slabije grije ali bolje išta nego ništa
Pretpostavljam da imaš fenomen kao podnog grijanja, radi toga. (y)

Ja i supruga jako cijenimo našu okolnost da je i naša peć u podrumu, ispod stambenog dijela kuće. Imamo ispod svih podova tvrdu kamenu vunu nekakvih 4-5 cm, pa iznad nje betonsku "glazuru" od nekakvih 4 cm, pa na glazuru postavljen parket i/ili laminat. Podrum je samo ispod polovice kuće. Tu gdje je podrum i kotlovnica kao da imamo "podno grijanje" usprkos nabrojenim "kerefekama", a u kupaoni da niti ne govorim. Točno ispod kupaone imamo smješten naš spremnik topline/pufer, pa iako smo oko njega natrpali cca 120 mm debeli sloj kamene vune, dok se dojde u kupaonu, tu je pravi mali zagrijani raj, a radijator ne grije, hladan je.
Ja sam nastojao svesti nepotrebno zagrijavanje našeg podruma na minimum, jer zapravo svaki element koji nije izoliran je nepotrebni gubitak i pravi mali radijator. Kupio sam ono što je trenutno bilo dostuno na lokalnom tržištu, od izolacija za cijevi, "praf- za praf" ponuda je bila nikaj več. A za "zavoje", koljena, fitinge i ostale elemente nije postojalo u našim trgovinama ništa, ama baš ništa. Kupio sam filc za omatanje i omotao sve što je ostalo neizolirano, samo da ne grije podrum, odnosno da nepotrebno ne gubi toplinu. Znaš kak to izgleda, nikak, jadno, gadno, estetika je tome nula, ali koliko-toliko sprječava gubitke topline.
A gore u dijelu kuće ispod koje nema podruma, tu se itekako osjeti hladan pod, pa su donji kutevi u memljivosti, crne boje i teže biti pljesnivi, "jer moja draga" meni ne da grijati spavaonicu 🙃:hahah::devilish: to naravno znači da smo mi oba dvoje godina jako vruči elementi u njoj :hahah::LOL:🥵👺.

Što ti je ovo zaokruženo s crvenom kružnicom, da li je to možda protokomjer, ako je od čega?
Š.jpg
Koliki ti je solarni bojler, te da li je ovo što vidim na njemu električni grijač? Kakav procesor imaš na solarnome?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
OSVRT NA MENI (u vrijeme radova) DOSTUPNE IZOLACIJE

Izolacija čeličnih cijevi 1" 🙃 😖 i pufera, prije postavljanja OSB ploča preko svega:
23 izoliranje spremnika 1200 lit u listopadu 2011..JPG
Izolacija vodovodnih cijevi oko tadašnjeg kombiniranog bojlera struja /centralno, izbacio sam ga, sada imamo samo solarni:
25 Stari kombinirani bojler.JPG
Ovo čak izgleda skoro pa fenomenalno izolirane cijevi:
40.JPG
I za kraj jedno naše zapažanje, sve te lijepe crne izolacije za solarne cijevi su na vanjskom dijelu, od solarnog kolektora do ulaza u podrum jako propale, mrve se, nestaju na suncu 😖, ja zaista više nemam ideju koga vraga i gdje kupiti, za izolirati te cijevi.

Može to i gore, jer instalirali smo naše dvije klime u ožujku 2018., "bijele" izolacije za cijevi su nam se počele raspadati na klimama na dijelu od vanjskih jedinicama, prema nutarnjoj jedinici, pa sam ta mjesta več (prošle godine) omotao nekakvom ambalažnom spužvom i stegnuo PVC vezicama. Mi se dosta intenzivno u prijelaznom razdoblju koristimo našim klimama za grijanje, možda i više nego za hlađenje po ljeti. Evo baš gledam na watmetar, klima dnevne sobe je potrošila 884,1 KWh struje do sad...
😖
Izolacije cijevi i elemenata grijanja su moja trajna muka.

Isprika svima koje ovo ne zanima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Probaj vanjske izolacije omotati samoljepivom Alu-folijom. Ona bu spriječila propadanje radi sunca.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Pa kak bu to tek onda izgledalo, cesta je tu, pločnik ljudi hodaju sim tam, španciraju pese, idu v obližnji dučan, v krčmu, v školu... 😖
Imam jednu ideju - reči susjedu, limaru, neka nam napravi "inox kutiju" po fasadi, zatrpam ju s kamenom vunom i zašarafim na te cijevi od kolektora do ulaza u podrum, ma več se ove crne mrve ko sam vrag...
"Laprdam" o ovome:
Cij.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Oblačenje se u Rafineriji radilo Alu limom. Ni inoks ne bi izgledalo bolje.
Bilo je nekad onih tvrdih izolacijskih cijevi od kamene vune, koje si izvana imale plašt od Alu folije i lijepo su izgledale. Ne znam ima li toga više...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Bilo je nekad onih tvrdih izolacijskih cijevi od kamene vune, koje si izvana imale plašt od Alu folije i lijepo su izgledale. Ne znam ima li toga više...
🙃 polukni ispred moju prvu sliku, cijevi ispred kamene vune oko pufera 🙃;), ali v dučanu ih sada nema, barem dok sam ih htio kupiti.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
I koliku autonomnost sustava daje ovaj akumulator od 80Ah?
Ljeti kad radi samo pumpa solarnog ide preko 12 sati,zimi kad gone dvije pumpe centralnog nešto manje.
Ja osobno vidim puno meni zanimljivih detalja. Dopustio si budem bezobrazluk i luksuz da primijetim da bakrene cijevi nemaš toplinski izolirane. Pamtim i da si ovo rekao:
Pretpostavljam da imaš fenomen kao podnog grijanja, radi toga. (y)
A u planu mi je izolirati sve cijevi,stara izolacija popucala. Tako jako mi ne zagrije da bi se na katu osjetilo podno grijanje.
Što ti je ovo zaokruženo s crvenom kružnicom, da li je to možda protokomjer, ako je od čega?
To mi je pumpa od bojlera,za toplu vodu. Imam dvije pumpe,jedna za sistem,a druga za bojler.
1674667864711.jpg
Koliki ti je solarni bojler, te da li je ovo što vidim na njemu električni grijač? Kakav procesor imaš na solarnome?
Bojler od solarnog je 300 litara,a grijač sam stavio da ljeti kad pada kiša i nema sunca da ne palim peć za toplu vodu.
1674667864763.jpg

1674667864727.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
@mtd001
Ja takvu pumpu kakvu si fotkao još nisam vidio.

I ja imam jednu pumpu za antifriz, a drugu za zagrijavanje bojlera po potrebi iz pufera.

Imam i prije kakve dvije godine ugrađeni električni grijač, ne znam točno, možda nađem sliku njegove naknadne ugradnje 🙃

Puno ti hvala za sve ove informacije, jako lijepo od tebe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh