• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,585
I za kraj jedno naše zapažanje, sve te lijepe crne izolacije za solarne cijevi su na vanjskom dijelu, od solarnog kolektora do ulaza u podrum jako propale, mrve se, nestaju na suncu 😖, ja zaista više nemam ideju koga vraga i gdje kupiti, za izolirati te cijevi.
Vidiš,meni cijevi od solarnog idu odmah ispod krova tako da nemaju doticaj sa suncem.
I ja imam jednu pumpu za antifriz,
Imam i ja.
1674667864739.jpg
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Meni su majstori napravili bajpas al kad je nestajalo struje peć je i dalje dizala temperaturu,ko za vraga uvijek je bila oko pola pa sam par puta čak i vadil drva van da nebu zakuhala(nemam automatsko rashlađivanje), pa sam si kupil ovaj pretvarač i punjač i pribavil akumulator. U početku je bil nekakav rabljeni aku 100ah koji je mogel zdržati oko 3 sata,(po potrebi se skidalo sa dva traktora), sad imam prikopčanog jednog od 180ah,i u rezervi od 180 i 140, i dva po 100ah ima još i na 3 traktora ako bi trebalo.
Imam 3 pumpe i ovaj od 180 je zdržao oko 6 sati ako se ne varam( nije novi)
 

Prilozi

  • IMG20230125211243.jpg
    IMG20230125211243.jpg
    49.7 KB · Pregleda: 26
  • IMG20230125211300.jpg
    IMG20230125211300.jpg
    30 KB · Pregleda: 26

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,728
Meni su majstori napravili bajpas al kad je nestajalo struje peć je i dalje dizala temperaturu
Na Viadrusu puno ne pomaže bypass, jer taj kotel ima JAKO MALU KOLIČINU VODE u odnosu na snagu.
Nego gdje je treća pumpa na slici?

Pumpa bi trebala biti na hladnoj strani (tj. da gura vodu dolje u kotel) i bypass nisko, s klapnastim ventilom, da automatski premoštava tu pumpu kad ona stane, kak ima kolega @plus.
Na izlazu bi trebala biti vertikalna debela cijev, sa sigunosnim ventilom (i odzračnim lončićem) na vrhu (da može ispustiti paru), bak kak ti je ova na kojoj je sad lončić. Onda bi to bilo po PS-u.

Kad kotel zakipi, čak i kad ima struje, pumpa iza njega ne vrijedi nikaj, jer krilca nemru pumpati paru, odnosno nemru puniti kotel hladnom vodom, pa nastaje lančana reakcija. Zato pri kotlu pumpa mora biti na donjoj strani.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Treća pumpa cirkulira toplu vodu iz bojlera prema kući, ne vidi se od bojlera,pali se na tajmer ujutro u 6 do 10 navečer i svaki e sad nisam siguran dal' 10 ili 15 minuta radi.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,784
....i zato što je zdravije za samu pumpu! :coffee:
Pa dok piješ kavicu evo, čitaj, jer podhebavaš 😖.
Baš mi je sad žao da više nema tastove pumpe, demontirane iza zakuhavanja. Ti bi si nju malo razgledao i vidio bi da se njezin rotor deformirao, spigao, da zapinje, struže, šteka, ma sranje od pumpe obični Grundfus...
Ujedno spomenuo si da pumpa ne ometa prirodnu cirkulaciju, ako bi pokrenuli termosifonsko grijanje. Ja predlažem napravi probu, jednom grij s pumpom u seriji, a drugi put bez nje. Ja jesam i imam svoja zapažanja i zaključke...
Za kraj ove debate hodi k meni na jeden domači pelinkovec, nema mi doma supruge, na poslu je, ne bumo špotani 😜
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,950
Kad sam rekao da je zdravije za samu pumpu, mislio sam da ju toplina neće uništiti na povratu jer je daleko niža od polaza koji može biti i preko 100 C.
A cirkulacija kroz pumpu kad ista ne radi: uliješ vodu u nju, sva prolazi kroz nju i to takvom brzinom kakva ne postoji termosifonikom i što će mi onda bypass
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,031
Bilo je nekad onih tvrdih izolacijskih cijevi od kamene vune, koje si izvana imale plašt od Alu folije i lijepo su izgledale. Ne znam ima li toga više...
Sličnu izolaciju sam ja imal ali je ispuna bila pjena. Uglavnom, pojeli su ju miševi, a navodno ih ni vuna ne smeta da se zavlače unutra.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,784
@Lee Champa
Vidiš da nije dobro uvijek biti škrt na riječima, ili lijen, da preneseš svoju misao ovakvom starom bedaku kakvi sam ti ja. Ja ne čitam tvoje misli, a shvatio sam te drukčije nego si sad probao pojasniti.
Meni je ipak bolji protok kod termosifonike bez pumpe nego s pumpom u cirkulacijskom krugu.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,784
Prije podne sam si organizirao kružno putovanje apoteka, Lidl, pa doma. Dok sam išao po bicikl zastao sam, donji dio dvorišta prema prugi mi je bio sam u dimu, a ja još nisam potkurio.

Gledam, kuća od susjeda se ne vidi, njihovo dvorište je sve u dimu. Pred par dana je mladi susjed (vršnjak moje mlađe kćeri) vadio ispod snijega i pilio drva. Izgleda da su se do danas grijali na plin, znam da ga imaju. Danas se dim jedva vukao van iz njihovog dimnjaka, nema vjetra pa je zalegao na sva okolna im dvorišta. Samo je šteta da mlada susjeda nije ovaj put postavila vani, na štrik sušiti veš, tad bi i oni znali kakve su posljedice ne znati zakuriti i sve okolo zadimiti. Hebiga i zakuriti neki put treba znati... 😖 Bez brige nisam u svađi s susjedima, samo lamentiram o nepobitnim činjenicama. Oko drva su hodali na +17 i tako danima, onda su krenuli piliti ih i bacati u podrum ispod snijega... Itd.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
... Možda bi ipak bilo pametno riješiti napajanje cirkulacijske pumpe za takve slučajeve.

Na netu ima puno toga, već od 40+ eurića, ali ako ja biram imam šanse dobro pogoditi kak i ćorava kokoš zrno.
Koju jeftiniju kombinaciju UPS/baterija preporučujete za centralno na šparet (jedna pumpa)?
Pasal bi mi s baterijom od 12V, jer traktor bez kabine zimi miruje, a ima bateriju 75 Ah.

Zanimljivo mi je čitati diskusiju koja se razvila, ali bilo bi mi jako drago kad bi se netko osvrnul na moje pitanje.
Tražil sam na netu (prema sliki) takvog kakav ima @mtd001. Nisam uspel pronaći nijednog takvog izgleda, a model ne znam.
Molim kolege @mtd001 i @mika, ako im nije problem, da napišu modele svojih UPS-eva, a ne bi škodila niti trgovina gdje su kupljeni. Na UPS-u od @mika se vidi da je čisti sinus.
Ako nije prevelika razlika u cijeni, vjerojatno bi bilo dobro kupiti takvog koji bi mogel napajati još koji manji potrošač (svjetlo,TV ili komp - ne nužno sve troje).
 

Najnoviji postovi

Na vrh