• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Postoje dva načina centralnog na drva.
1. Snaga kotla prema potrošnji kuće koja je proračunata za najnižu temperaturu tog kraja. Kako je rijetko kad najniža temperatura višak topline treba prebaciti u pufer. Tu volumen pufera do 500 litara, a on je spojen kao "slijepo crijevo".
2. Bez obzira na potrošnju kuće kotao se uzima čak >3 puta jači, a pufer oko 3 kubika ili veći ko. Kotao se jednom ili dva puta natrpa i svu toplinu prebaci u pufer. Iz pufera ide u kuću koja se može grijati tako nekoliko dana bez loženja kotla.
E sad, taj kotao na sebi ima malo skalamerije: ventilator, regulaciju sagorijevanja po lambda sondi i tak..
Plus i ZJ su vidjeli ovo pod 2.
prije podne ,a poslje podne?
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Hm, a jel nije logicnije da se ide na opciju 1, tj prvo grijanje kuce pa ostatak u puffer, mislim ako idem da prvo grijem puffer malo mi cudno, uvijek tih 2000 lgrijat, i cekat da se ugrije primjer cca 2 3 sata pa da imam tek onda toplinu u kuci....
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,185
Sve to mora biti usklađeno, proizvodnja, potrošnja, skladištenje.
Sa kotlom 25kW nemaš što skladištiti, pogotovo ako kotlom upravlja Samson (ono na lanac do klapne)
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
473
Hm, a jel nije logicnije da se ide na opciju 1, tj prvo grijanje kuce pa ostatak u puffer, mislim ako idem da prvo grijem puffer malo mi cudno, uvijek tih 2000 lgrijat, i cekat da se ugrije primjer cca 2 3 sata pa da imam tek onda toplinu u kuci....
Ako već imaš pufer, onda:
Ložiš peć,
peć grije pufer
iz pufera se grije kuća, potrošna topla voda, pa čak i solarni kolektor koji ima zaštitu protiv smrzavanja
da bi kuću grijao iz pufera, moraš imati i automatsku regulaciju , automatski digitalni daljinski termostat, el.miš ventil, pametnu pumpu itd....
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,596
Q=c*m*dt
1J=1/3600000 kWh 😉
Moguće da majstor nije skroz u krivu i da je procjenil da nebude viška energije od kotla 25kW da grije pufer s obzirom na to kaj treba grijati.
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Dakle, na kraju najbolje onda nazvati centrometal, objasniti situaciju i da vidimo kakvo imaju rijesenje. Grijem tank ili kucu, nedostatci prednosti, sve lijepo ispitati... jbga sad mi se ne isplati mijenajti pec za jacu. Sta je tu je.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Ako peć nema viška energije u odnosu na potrebu i veličinu stambenog prostora koji mora grijati, i ako je pufer spojen kao slijepo crijevo, peć se bude bavila samo grijanjem stambenog prostora, a pufer ne bude punjen jer velite viška topline nema.
Ukoliko složite da prvo morate zagrijati pufer od 2000 lit, onda kurite i grijte pufer, a u stanu se satima smrzavajte.
Sve smo te varijante detaljno pretresali i secirali mjesecima, na specijaliziranom forumu. Među nama su diskutirali ljudi koji proizvode automatiku za to, majstori centralaši, dimnjačari pa do apsolutnih poznavatelja te materije. Ja nisam nabubao svoj tekst ovdje bez veze ili podloge.
Samo želim da se korisnik kvalitetno grije za potrošeni novac i uživa. (Ne želim više u PP gledati desetke tuđih slika promašenih centralnih grijanja i pomagati spasiti stvar. Može se krenuti od prve u ispravnom smjeru. Makar svako nek radi za svoj novac što želi.) 🥂
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Ok postovani gospodine, sta bi vi na mome mjestu uradili? kako spojili 25 kw pec sistemu sa cas 2001? Naravno da ima informacija mnogo, svatko ima svoju teoriju, menije najbitnije da se ovu sezonu grijem i iskoristim maximalno ovo sta imam, dakle pec 25 kw, tank cas 2001 2000 l, radijatori 10 kom, fasade na kuci nema nikakve(cigla smo). Hvala na barem nekoj smjernici, kad vec imam da ne gledam u to i ne plaćem...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Evo pišem drugi put istu stvar. Spoji pufer kao slijepo crijevo. Tada je prioritet grijanja stambenog prostora, a ako viška za pufer bude, bude se malo zagrijao, ako ne ne bude nikom ništa. Peć treba grijati obitelj a ne kantu s vodom.
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Ok, pufer kao slijepo crijevo, visak tolpine ide u njega, ok to cemo rijesiti, lako ja pec nafilam maximalno vise puta pa ce biti "višak" kad tad. Ok hvala na odgovorima i pomoci, javit cu rezultate tokom sezone svakako.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
744
Plus je rekao kako bi on. Koliko sam shvatio, spoji se tank od 2000 litara, ali paralelno. Prvo se grije kuca, stambeni prostor i to je prioritet. Potom, ako se kuri, a kuri se, kad dode do zeljene temperature stambenog prostora, automatika prebaci na grijanje pufera, koji se puni odozgo prema dolje. Opet, koliko sam shvatio, topla voda ide na vrh posude, pufera, hladna sa dna ide u kotao na grijanje. Kada temperatura prostora padne ispod zadane, automatika opet prebacuje na grijanje prostora. Na kraju imas cisto sagorjevanje kotla, samo fini pepeo bez smole jer nema nikakvog prigusenja posto stalno kotao grije nesto, visak topline spremas u pufer. Nisam u toku sa proracunima i temom jer nemam novaca za nabavu materijala i nije jos u planu, ali idejno rjesenje neko imam. Koliko sam shvatio, plus upravo taj nacin razmisljanja ima kod sebe. Kotao grije prvo kucu, potom se visak topline prebacuje u pufer i iskoristava gore navedene prednosti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Situacija..koliko može pufer od 2000 l grijati kuču kad se kotel ugasi.
Kotel je 25 kw .vanjska i unutarnja temperatura konstatna?
Voda u puferu 70 stupnjeva .
Kotel grije kucu pod tim uvjetima sa 70% kapaciteta
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Plus je rekao kako bi on. Koliko sam shvatio, spoji se tank od 2000 litara, ali paralelno. Prvo se grije kuca, stambeni prostor i to je prioritet. Potom, ako se kuri, a kuri se, kad dode do zeljene temperature stambenog prostora, automatika prebaci na grijanje pufera, koji se puni odozgo prema dolje. Opet, koliko sam shvatio, topla voda ide na vrh posude, pufera, hladna sa dna ide u kotao na grijanje. Kada temperatura prostora padne ispod zadane, automatika opet prebacuje na grijanje prostora. Na kraju imas cisto sagorjevanje kotla, samo fini pepeo bez smole jer nema nikakvog prigusenja posto stalno kotao grije nesto, visak topline spremas u pufer. Nisam u toku sa proracunima i temom jer nemam novaca za nabavu materijala i nije jos u planu, ali idejno rjesenje neko imam. Koliko sam shvatio, plus upravo taj nacin razmisljanja ima kod sebe. Kotao grije prvo kucu, potom se visak topline prebacuje u pufer i iskoristava gore navedene prednosti.
Da, sve to stoji, ali sad smo u razmatranje da li uopce moja pec od 25 kw ce imati sta ostatka energije za 2000l tank, jedino da ju kazem, filam na najjace pa kad tad ce bit višak.

Koliki su gubici kuće?
E to neznam, prvu god imam sad centralno, pvc stolarija je sve, fasade nema gola cigla.

Situacija..koliko može pufer od 2000 l grijati kuču kad se kotel ugasi.
Kotel je 25 kw .vanjska i unutarnja temperatura konstatna?
Voda u puferu 70 stupnjeva .
Kotel grije kucu pod tim uvjetima sa 70% kapaciteta
E to i mene zanima
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,185
Onak okometrijski za kvadrat prostora trebaš oko 0,2 kW iako ne znam najbliže veće mjesto da vidim koja je bila najniža temperatura
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
744
Kotel je 25 kw .vanjska i unutarnja temperatura konstatna?
Voda u puferu 70 stupnjeva .
Kotel grije kucu pod tim uvjetima sa 70% kapaciteta
Ku je m c delta T, unutarnja je 20 stupnjeva, kotao 70, delta T 50. To puta 0.7 i podjelimo sa 3 milijuna 600 tisuća iznosi? Ali ne ide tako, ne možemo grijat prostor sa vodom koja ima istu temperaturu kao i temperatura prostora.
 

Najnoviji postovi

Na vrh