• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Ok tank kao slijepo crijevo iliti paralelno, ako sam shvatio to je ista stvar..? Šuber otvoren na full konstantno pa majke mu ima da ugrijem tank kako god gledao, nema sanse da ne ode temp u tank, al kazem to cu sve sa iskustvom kroz sezonu vidjeti, pa tek onda mogu reci sta i kako.
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Hm, u prevodu si mislio mi objasniti šta?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,185
Da jednog dana očekuješ taj minus i da se tih -18C uzima u proračun gubitka kuće!
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
ok, to sam shvatio, a nista sve znam, eto uz Bozju pomoc.... kazem iskustva cu svakako podijeliti ovdje, sve opisati, kolko imam temp, kolko ciscenja, kolko trebam da tank zagrijem, kolko drva ode mjesecno itd. Sve ali sve cu podijeliti, neka i nekome drugome pomogne znanje tj iskustvo na vlastitoj koži...
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
744
Glavno da propovedaš! :hahah:
Velečasni baca kost, zna on jako dobro kaj je pitao i kaj piše. ;) Gleda ko će se upecat, a ja imam vremena. @DjJelak još jednom temu pročitaj ako stigneš, plus je jako puno pisao o svom sistemu ovdje i po meni je dobar sistem, zato ga spominjem. Doduše, puno finesa koje on ima nama nisu toliko potrebne, a i posavjetuj se sa drugim majstorom svakako, skupo je sve to danas. :ppozdrav: Onaj koji ti je rekao da ne može taj pufer, a ti ga već imaš, nemoj ga slušat. Izgubit ne možeš ništa, nećeš pufer spajat u seriju. Peć, kakva je, sad je imaš. Valjda kuća nije ogromne kvadrature.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Napisao si da budeš svoja iskustva podijelio ako kome novome bude trebalo. To znači da očekuješ da taj novi bude pročitao i proučio temu, nešto naučio, pa time ne bude za svakog novog sve trebalo razglabati od nule, ispočetka.
Baš kako je kolega @cvajko997 spomenuo i ja sam ovdje puno svojih slika i saznanja podijelio, natipkao. Znam i da sam crtao skicu priključaka za "tzv slijepo crijevo". Nekima sam davao odgovore na njihove slike na PP, ali moraš i ti malo ipak pročitati. Ovako nema smisla, svaka je kuća novi projekt, to stoji. I da slijepo crijevo je svojevrsni paralelni spoj, ali voda ide gdje joj složimo lakši put...
Molim te shvati da mi nemamo pojma koliko i kako ti budeš kurio, trošio drva, kakvu komociju želiš a budeš dobio. Morao budeš puno toga sam izučiti na svojem sistemu. Mali zajeb majstora tebi bude radio velike probleme, zato čitaj i pamet u glavu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Velečasni baca kost, zna on jako dobro kaj je pitao i kaj piše. ;)
1 .ja sam pitao konkretno ali odgovra nema , svako filozifira na svoju stranu .
jer ako taj spremnik drži cca 8 sati onda ne mora svaki put čekati xy sati da prvo ugrije spremnik a poslje njega stan .
Samo kod prvog jesenskog loženja .

Ja pratim to i na onom forumu , i mogu reći da je ovo jedno novo područje gdje su mnogi ušli ko guske u maglu .
uštedu i konfor sustava ima onaj tko svako slobodno vrijeme stoji ispred kotla i gleda u termometre , sonde i boju dima , turbulatori su mu više u ruci nego u kotlu , cjenka se pogađa , prespaja i prekraja .

Kad sustav dođe do nivoa kompletne automatizacije i kad bude postojala kutija koju objesiš na zid s 6 rupa (kotel , pufer , radijatori) tada je to spremno za običnog korisnika , s aplikacijom za pametni telefon .

do tad bude filozofiranje a konkretne šeme- niks od naših forumaša .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nemoj meni objašnjavati , daj čovjeku šemu

ovo ispred , iza , sljepo , prije , poslje nije dovoljno jasno ni za sex

ti jako dobro znaš i svi drugi koji komentiraju da nije isto gore , dolje, ista etaža , izvojena kotlovnica i još 100 detalja
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam zanimljivo iskustvo s CM. Zanimalo me kako njihovu toplinsku pumpu povezati u postojeći sistem centralnog koji sada ima dva izvora topline (šporet i plinski bojler), ali nema buffer/pufer. Ja sam im poslal shemu s pasivnim spremnikom (bufferom) i nisu bili oduševljeni paralelnim spajanjem. Navodno njihov spremnik CAS 503 nema predviđenu ugradnju osjetnika na ulazu i izlazu iz spremnika te bi tu trebalo nekaj kemijati. Inače, meni je logično da je buffer spojen kao slijepo crijevo. Kad ima viška, prihvati ga, a kad izvor daje premalo nadopuni ga.
Nakon poprilično komunikacije s njima moja shema je od neke početne doživjela x promjena i zadnja (vjerojatno ne i posljednja) je kao na slici.



Razdjelni ručno upravljani ventil je predviđen da se plinski bojle može koristiti kao do sada bez grijanja buffera (kad DT ne radi), ili da grije buffer po potrebi, zajedno s DT i zadovolji uvjet CM-a u pogledu upravljanja DT.
Baš bi mi bilo drago čuti suvisle komentare.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
1 .ja sam pitao konkretno ali odgovra nema , svako filozifira na svoju stranu .
jer ako taj spremnik drži cca 8 sati onda ne mora svaki put čekati xy sati da prvo ugrije spremnik a poslje njega stan .
Samo kod prvog jesenskog loženja .

Ja pratim to i na onom forumu , i mogu reći da je ovo jedno novo područje gdje su mnogi ušli ko guske u maglu .
uštedu i konfor sustava ima onaj tko svako slobodno vrijeme stoji ispred kotla i gleda u termometre , sonde i boju dima , turbulatori su mu više u ruci nego u kotlu , cjenka se pogađa , prespaja i prekraja .

Kad sustav dođe do nivoa kompletne automatizacije i kad bude postojala kutija koju objesiš na zid s 6 rupa (kotel , pufer , radijatori) tada je to spremno za običnog korisnika , s aplikacijom za pametni telefon .

do tad bude filozofiranje a konkretne šeme- niks od naših forumaša .
Poštovani. Ljudi koji ulaze u izradu centralnog na drva s puferom, su jednaki u znanju o tome kao i djeca koja uče pisati slova. Treba puno vremena dok napišu kvalitetan esej.
Automatike na mobitelu spregnute s mobitelom ima među našim poznanicima. Samo da netko ne shvati da mobitel i sam puni peć s drvima.
Ostalo što ste nabrojili "oko nastanka ušteda" nema uporišta, nije točno. Jako bi bili ugodno iznenađeni da ste upoznati da sistemima za CG od nekih meni poznatih ljudi i drugim kolegama s ovog foruma.
Nije mi poznato koliko detaljno pratite "ovu temu, na oba foruma", ali ljudi su sve to doveli do automatizma i savršenstva. Nije to moguće prezentirati na ovom forumu "u samo tri izjavne rečenice" , na žalost. Tema je zahtjevna i traži znanje, trud i ulaganje. Oprostite na osvrtu, želim biti dobronamjeran. Hvala na pažnji.
PS
Šema naših CG ima objavljenih u izobilju, nemojte tako, ima ih samo ih prolistajte prije ovakve tvrdnje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh