• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
533
Koja je sad razlika spajanja izmedju paralelno ili kao slijepo crijevo? Taj dio mi nije jasan.
prvo moraš napraviti proračun toplinskih gubitaka tvoje kuće. ako ti je za grijanje kuće potrebno 20 kw , tada odabireš peć koja će imati snagu najmanje 25 kw. višak topline kojom bi grijao pufer i ta iskoristivost bi bila najveća u prelaznom periodu jeseni i proljeća, u zimskom periodu grijanja višak topline kojom bi se grijao pufer bio bi znatno manji...
I to ti sve zna jedan običan školovan majstor instalater centralnog grijanja kojeg sam budeš pitao što i kako kada ti bude to radio..
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Nižete mak na konac.

Ako se radi o kotlu sa uplinjavanjem, mora da se koristi pufer.
Sa puferom i najgori kotao što se poklanja na Njuškalu počinje neočekivano dobro radit.

Svi polazite sa stavke da se ide ložit tek, kad se kuća ohladi, a pufer tek da ne zaledi.

Plus svi širite teoriju, da treba prvo ugrijat svu vodu u puferu dok počne grijat kuću.

Loži se obično, kad još ima nešto topline u puferu, znači u normalnim situacijama još grije sa toplom vodom od prijašnjeg loženja.

I normalnim protokolom, kad ide topla voda prvo u pufer, izlaz u grijanje je na vrh pufera, pa ti kuća odmah dobije 'frišku' toplu vodu, kad oventrop počne punit pufer.

Nažalost ko što više nemožeš kupit 539 ili jugicu za male novce, ne možeš ni očekivat, da budeš složio sustav grijanja, da ti ne bude više kuća pola dana hladna bez da imaš bar neki trošak.

Kemijanje može bit jako skupo ako ti nije jasno, kako stvari trebaju da funkcioniraju.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,659
Centrometalova pec na drva 25 kw, tank puffer 2000l, dodje majstor i kaze preslaba pec za taj tank, dolazit ce kao do podhladivanja. Inzistira na tome da se puffer prvo zagrije pa tek onda u radijatore,ja mu objasnio da mi tako netreba, ne mislim grijat 2000 l da bi tek onda mi voda isla na radijatore. Dakle potanje ako uopce bude to podhladjivanje, kako ga izbjec? mijenjat majstora... ili?
Slažem sa majstorom!
Treba napraviti tako da kotao zagrijava pufer, onda dalje u kuću. Pufer sada ne mora biti uključen jer ima preslab kotao da bi njega zagrijavao (klasika 25 kW i tko zna kakva drva).
Isto tako 2000 litara može grijati kuću možda jedan dan kad je pufer zagrijan, a ne loži se!
Uglavnom nije uzeto u obzir: niti gubitak kuće, niti jakost kotla, niti volumen pufera, nego je sve kupljeno "daj mi to i to, a i to" i sad ga jebi!

Na koncu i #plus i #ZJ su vidjeli kako izgleda kotao i pufer, kod nekih forumaša!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
@tine,
ako si pogledal moj post #1,559 bilo bi mi jako drago kad bi ga komentiral (mogu i drugi ;)). Pufer od min 100 lit za kombinaciju DT i radijatori zahtjevaju i Vaillant i Centrometal. Ima li smisla stavljati veći? Šporet bi kod mene nakon ugradnje DT trebal otići u povijest, odnosno ostati samo kao pričuva za slučaj ako oba druga izvora topline otkažu. Godine pritišću i drva je sve teže delati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Situacija..koliko može pufer od 2000 l grijati kuču kad se kotel ugasi.
Kotel je 25 kw .vanjska i unutarnja temperatura konstatna?
Voda u puferu 70 stupnjeva .
Kotel grije kucu pod tim uvjetima sa 70% kapaciteta
dakle na moje pitanje odgovra nix , pali ste
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,270
Slažem sa majstorom!
Treba napraviti tako da kotao zagrijava pufer, onda dalje u kuću. Pufer sada ne mora biti uključen jer ima preslab kotao da bi njega zagrijavao (klasika 25 kW i tko zna kakva drva).
Oprostite gospon @Lee Champa mozete li malo to pojasniti najprije se zagrijava pufer ali pufer neteba biti ukljucen(?!)....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Nema zapravo šta puno izgubiti..
Neka složi to,ako bude preslaba peć,bude "stisnuo" i kupit će jaču.
I meni sa 60kw pirolizom iz nule (prvo paljenje u sezoni)do grijanja radijatora treba 2-3 sata,je da mi je pufer 1000l,ali isto sam čitao svašta,a nisam imao para za veći(bar 3000l,idealno 5000l),ali živi se i tako.
Valjda gleda i prognozu,ako najave zahlađenje,valjda nebude čekao da u kući bude 10 stupnjeva,pa tek onda bude išao ložiti.
U svakom slučaju imat će veći komfor sa puferom nego bez.
Još si automatiku na ventil troputni složi i nariktaš polaz(min i max) i onda kad se radijatori "prže" ,pufer guta višak ko od šale.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,659
Evo ovdje je sve o grijanju objašnjeno od malo jačih stručnjaka! :ppozdrav:

Grijanje
- Centralno grijanje na drva - vol. 1
lock.gif

- Centralno grijanje na drva - vol. 2
lock.gif

- Centralno grijanje na drva - vol. 3
lock.gif

- Centralno grijanje na drva vol. 4 - pročitati 1. post
- Buka u centralnom grijanju
- Ekspanziona posuda
- Grijanje sa klima uređajem
- Kalorimetar & Centralno
- Problemi s tlakom u centralnom grijanju
- Sve o grijanju - iskoristivost, izračuni...
- Zaštita instalacije od smrzavanja
- Materijal za centralno grijanje

Radijatorski članci i elementi za spajanje
- Radijatori - montaža, održavanje...
- Proračun broja radijatora
- Reflektirajuća folija iza radijatora
- Odzračivanje radijatora
- Uljni radijatori

Regulacije u centralnom grijanju
- Digitalni termostati
- Elektroničko upravljanje i regulacija u sustavima grijanja
- Neprekidno napajanje
- Razdjelnik za spajanje radijatora
- Podešavanje termostatskog ventila

Peći za centralno - savjeti
- Kotlovi na drvenu sječku
- Kombinirane peći za centralno grijanje
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
176
Molim info.. Koliko se kreće cijena podnog grijanja na centralno, kupona cca 6m2.. Materijal +postavljanje
 

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
Pozdrav društvo, u potrazi sam za kotlom za centralno grijanje.
Interesira me dali imate neku preporuku koj odabrati?
Meni su za oko zapela ova dva.




Dali odabrati lijevani ili vareni?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Kaj tek da pričamo o drvima koja se kure u "običnim"kotlovima..
Moj kolega je prošle godine zvao vatrogasce i evo ga naučo lekciju..sad u nedjelju je višemetricu pilio na kratko..a kalanje kaže stigne
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
751
Da, da. Onda nemoj stavljat puffer, sto ce ti to. Moj je pak susjed dao napravit kuglu i svake godine sa krova u ljeti spusta kuglu i psuje dok ne probije. Pa stafla, pa... Uzas, igra se dok krov ne izgori. Cak i da u pufferu sve ode u gubitak, imas cist kotao i relativno cist dimnjak.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,659
Forumaši! Brkate/drkate neke stvari!
Kotao sa Samson regulatorom ne može postići pirolizu!
 

Najnoviji postovi

Na vrh