• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Zato procure jer su napravljeni od nekvalitetnog lima.

Moj tata je napravil peč u firmi u kojoj je radil još za Tita. Ta peč je grijala kuču do dana kad u selu nije plin prošel. Tu zimu je grijjala plinska dok nije došel prvi račun za plin, a nakon toga je nastavila grijati stara Julka.
Grijala je 20, ako ne i više godina. potrošila ugljena, kojekakvog otpada, drva koja je moj tata na ramenu donesel iz šume, a ja u škripcu spilil ručnom pilom i takva mokra unutra stavljal....
Kad je napokon procurela tu zimu smo ju okrpili i sljedeče ljeto radili doma novu.
Stara je bila rađena od običnog crnog lima (unutarnja stijenka 4mm), a novu smo napravili od Kotlovskog lima kupljenog u Omegi za 1mm debljeg.
Progorela je za niti 10 let. Drva su bila ista a ugljena nije probala.

Pitanje je i kakav je taj "kotlovski" lim bil (osim vjerojatno po cijeni), možda je trebalo rabiti drugačije elektrode radi sastava materijala...tko zna.
Možda nova peć bila drugačije konstrukcije, možda različite snage, vjerojatno su kasnije bile i blaže zime, pa je nova peć više radila prigušena...puno je tu nepoznatih parametara, no ne mora biti samo do materijala.
I mlad čovjek ponekad umre prije od star(ije)og...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Gus je za vatru kratkog plamena (ugalj), a lim za vatru duga plamena (drvo).
Lim se uništi pogrešnim loženjem.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
o ZJ , sad stvarno bubaš, pa imaš odljevke i od čelika, i od Al i od mesinga, ali su gusnati isto odljevi .
Pa nisam baš videl peći od čeličnog lijeva, mesinga i aluminija...

Podrazumijeva se SL iliti gus, od čega su napravljeni Viadrus, Dakon, Susler, "zrenjaninke" i ostale takve peći na drva.

pa nemreš vjerovat koliko neznanje neškolovanost, bubanje
A ježi ga, nemremo svi biti niti školovani niti profesionalni, čak niti pomoćni...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Pitanje je i kakav je taj "kotlovski" lim bil (osim vjerojatno po cijeni), možda je trebalo rabiti drugačije elektrode radi sastava materijala...tko zna.
Možda nova peć bila drugačije konstrukcije, možda različite snage, vjerojatno su kasnije bile i blaže zime, pa je nova peć više radila prigušena...puno je tu nepoznatih parametara, no ne mora biti samo do materijala.
I mlad čovjek ponekad umre prije od star(ije)og...
Istina, najvjerojatnije je do elektroda pošto je peč bila potpuno iste konstrukcije i gabarita, a dobila je još 50-tak dodatnih kvadrata za grijanje.

U mojoj kuči je centralno grijanje več 40 let, od kad znam za sebe i najduže je izdržala Julka.
SIgurno nije imala efikasnost ko ona tvoja kaj čeka priključak več 10 let, ako ne i vise, a ako još koju godinu ta tvoja priceka na paleti možda bu imala trajnost ko moja nikad prežaljena Julka napravljena od crnog pleha i pošvasana sa ko zna kakvim zaostalim aparatima i elektrodama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Pri nama je bila limena etažna, negdje od '76ili' 77, skoro 25 let i ne sjećam se da je procurela.
Jedino se sva sfrkala dok smo ju kurili bez vode, za grijanje garaže.

Peć uvijek procuri na zavarima, rijetko na sredini lima. Ak je bil obični crni lim na Julki, nije bilo bitno kakvim je elektrodama bila zavarena.
Ak je nova procurela na spoju, prije da je propustil zavar nego lim...nagađam, nema veze...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Je, na varu su obje procurele u čosku kojeg je pojela smola.
Dole na rostu koji je bil izveden tak da voda ide kroz njega.
Ali sa prevelikom razlikom u godinama i zato ja i sumnjam u kvalitetu lima od kojeg su napravljene.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,160
Ajd da malo zakurim! :unsure:
Kotao za CG se sastoji od dva dijela.
Prvi je prostor gdje se drvo pretvara u vruće dimne plinove i tu važe jedna pravila.
Drugi je prostor gdje se vrši izmjena topline - tu pak idemo po drugim pravilima.
 
  • Like
Reactions: ZJ

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
je u pravu si

Samo mi objasni tko je i kada napravio i odredio da se tako djeli kotel?
Kaj se s tim mjenja kod konstrucije a kaj kod kurenja da ne velim eksplatacije?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,160
Svi ozbiljniji kotlovi (i jači) imaju zonu sagorijevanja i tu željezo nema što tražiti, jedino šamot.
Nakon toga vrući dimni plinovi idu u izmjenjivač koji je od čelika.
 

DjJelak

Novi član
Tu od
25 Ožu 2023
Poruka
17
Nacitao se majke mi, svih linkova koje ste postavili... covjek uci dok je ziv, zanima me koje modele pumpi preferirate? Idem u nabavku robe oa da konacno zavrsim s cg, lozenje se priblizava...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,160
Ovisi o mjestu gdje je ugrađena, koja joj je funkcija!
Kotao-spremnik .........obićna
Spremnik-radijatori.....pametna pumpa
Ja imam obične!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Nema pri nama (valjda) više običnih (asinkronih) za kupiti, bar ne Grundfos ili Wilo. Ali zato ih ima u BiH ili Srbiji,, jer ih proizvode u Subotici. Mislim na Grundfos UPS 25-40, 25-60, 32-40, 32-60.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Ja sam stavio pametne pumpe prije jedno 5 godina, ok su, manje troše od običnih samo mi jedna prozujala i samo čeka da ju stara pumpa zamjeni. Jedna je bila 200€ prošle godine kada sam gledao da bi novu uzeo.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Duplo manje od klasike, ja sam ih uzeo više iz znatiželje kada sam solarno stavljao.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,160
Nisi uzeo u razmatranje jednu drugu stvar kod tih pumpi!
Sama pumpa troši manje struje kad nema nazivni protok!
Centrifugalne pumpe sa pokreću sa zatvorenim tlačnim ventilom jer povuku manju struju!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Ove asinkrone troše podjedanako pri sva tri protoka, jer su pri manjim protocima veći gubitci u motoru, radi načina regulacije ;)
Ali sve je to unutar 100W.

"PaMetne" pumpe se kupuju radi svojih svojstava regulacije tlaka, za krugove grijanja.
Za kolovsku pumpu uvijek bi prije odabral jednostavniju, pumpu s asinkronim motorom.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,035
Samo jedna digresija svima koji kupuju pametne pumpe radi manje potrosnje struje....
To je jednako glupo kao i stavljanje solarnih panela na kucu.
Placas struju unaprijed u cijeni pumpe i panela, a kad ju eventualno mozda otplatis, onda crkne ili je vrijeme za zamjenu.

Pametne pumpe se kupuju zbog svojih svojstava i njima u neku ruku mozes zamijeniti teemostate i imati kvalitetniju raspodjelu topline po kuci i iskoristivost kotla.

Ak ne kuzite kaj sam napisal, ne brinite....ne kuzim ni ja ;)
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,225
Samo jedna digresija svima koji kupuju pametne pumpe radi manje potrosnje struje....
To je jednako glupo kao i stavljanje solarnih panela na kucu.
Placas struju unaprijed u cijeni pumpe i panela, a kad ju eventualno mozda otplatis, onda crkne ili je vrijeme za zamjenu.

Pametne pumpe se kupuju zbog svojih svojstava i njima u neku ruku mozes zamijeniti teemostate i imati kvalitetniju raspodjelu topline po kuci i iskoristivost kotla.

Ak ne kuzite kaj sam napisal, ne brinite....ne kuzim ni ja ;)
Necu komentirati....
 

Najnoviji postovi

Na vrh