• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,254
Prvo dobro rješenje bi billa dogradnja pufera ozbiljne zapremine, pa peć po gasu par sati na dan, ostalo uživanje, bez kurenja...
Koja bi to bila ozbiljna zapremnina.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,566
To potvrđuje teoriju da je bolje imati dvije slabije peću, nego jednu prejaku.
Kuriš jednu slabiju blizu maksimuma, ako jako vani zahladi nakuriti i drugu. A ako je jedna prejaka, još nema i pufera, stalno ju regulator prugušuje, ona samo proizvodi katran i smolu, muči se.
Kolega bude teško jako nakurio i da to potraje, dok nakupine ne izgore, prije bude po kući sauna, oni samo u gaćama i tako u nedogled.
Prvo dobro rješenje bi billa dogradnja pufera ozbiljne zapremine, pa peć po gasu par sati na dan, ostalo uživanje, bez kurenja...
Može i zatvorit jedan dio radijatora pa prikurit
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,254
Najmanje da primi jednu punu nepotrebnu peć žara energiju u sebe, ili više po volumenu.
Budući sam prilično veliki laik,molio bih nekakav precizniji odgovor.
Kod mene je u sistem ugrađen spremnik od cca 800l vode,i sistem prilično dobro funkcionira možemo ložiti koliko god želimo i nema pregrijavanja, dok kod šurijaka je sistem bez ikakvoga spremnika samo ekspanziona posuda, i malo malo im voda zakuha i pokipi iz sistema.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Budući sam prilično veliki laik,molio bih nekakav precizniji odgovor.
Kod mene je u sistem ugrađen spremnik od cca 800l vode,i sistem prilično dobro funkcionira možemo ložiti koliko god želimo i nema pregrijavanja, dok kod šurijaka je sistem bez ikakvoga spremnika samo ekspanziona posuda, i malo malo im voda zakuha i pokipi iz sistema.
detalj.jpg
Ovo sam prvo sad našao za Vas (ja to na pamet ne znam):

A kaj nema propuhu ventil
Mi velimo samson regulator propuha... To je glavni uročnik zaštopavanja peći, da jako priguši vatru i radi se smola na sve strane...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
Da li bi se moglo, radi čišćenja kotla, politi stijenke sa strane dizelom i zapaliti da izgori ćađ? Da li bi to što naštetilo peći?
Sad sam "tamo, na SSM, CG na drva" forumu naletio na potpuno isto pitanje, to si i tamo bio ti?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,980
Misliš na ovoga?
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
A može li se napraviti sistem da se peć ne loži poslje 20-21h. a da pufer tek pred jutro pusti toplu vodu u sistem?
Imam stiropor izolaciju na kući ložim od ujutro do večeri,ovako ne bih odma u jutro ložio.?
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
E to je onda već nešto hvala.

Da li bi pufer od 1000lit.bio dovoljan,kuća je katnica oko 180 kvadrata sve skupa imam 10 radiatora ukupno na ta dva kata.Peć je na drva 35kw.CM. i izolacija kuće.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
@domo1984, to se obično tak ne dela ako imaš akumulator topline.
Koriste se ove Alpha pumpe, koje se ne gase, a regulator, vođen po vanjskoj temperaturi, se isprogramira da grije po krivulji kak želiš.
Važno je po malo uzimati toplu vodu, tak da se ne naruši raslojavanje unutar spremnika, a upravo regulator to omogućuje.

Veličina akumulatora mora biti najmanje tolika da "proguta" energiju jednog punjenja peći.
U praksi je to 10...14x volumen ložišta peći. Volumen od 1000 lit je nekakav početni, koji daje komfor kurenja, tak da se peć ne prigušuje.
Ako imaš mjesta, možeš dodati još jedan spremnik; kuriš dulje, ali se i dulje griješ bez kurenja.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,814
E to je onda već nešto hvala.

Da li bi pufer od 1000lit.bio dovoljan,kuća je katnica oko 180 kvadrata sve skupa imam 10 radiatora ukupno na ta dva kata.Peć je na drva 35kw.CM. i izolacija kuće.
Moj te odgovor bude razočarao, siguran sam. Da ipak probam napisati moj stav.

Kuća od 180 kvadrata, je dosta veliki i zahtjevni prostor za grijanje, tome u prilog govori i podatak da koristiš peć od 35 kilovata snage. Sama natuknica da kuća ima izolaciju je pozitivna informacija...

Podatak da bi s 10 radijatora praznio pufer od 1000 litara je u svemu ovome dosta ozbiljan problem. Teško da bi pufer uspjevao efikasno grijati kuću duže od samo par sati. Nije moguće bubnuti da li bi to bilo 3 ili 4 sata, nema tog stručnjaka koji to unaprijed "na temelju ničega" zna. Moraš znati da se s mlačnom vodom slabo budete grijali, a vodu nešto više temperature tih 10 radijatora brzo bude iscrpilo iz 1000 lit.

I nemoj se bojati zamješavanja, ili narušavanja raslojavanja kako je to @ZJ spomenuo. Za to postoje jednostavne i jako efikasne "tehničke dosjetke", korištene su u praksi u nebrojenim slučajevima. I dok jednom nakon dan, dva kurenja sve podesiš da bude kako mora biti, nikada ti se više ne bude dogodilo bilo kakvo zamješavanje vode u puferu ili loše raslojavanje od gore prema dolje.

Nisi spomenuo, ili sam ja propustio podatak, kako dugu autonomiju grijanja kuće želiš, na temelju tog jednog pufera, a prije ponovnog kurenja? Ako je to sat vremena, onda bi možda taj pufer zadovoljavao tvoje minimalne želje, ali ako duže, teško, trebao ti bude pufer s puno više litara vode, za 10 radijatora u 180 kvadrata, bez obzira na izolaciju kuće itd.

Ja imam pufer od 1300 lit, imam obićne pumpe, nemam moderne tzv. pametne. Nemam vremenski programirano paljenje početka grijanja, nego dok se u jutro ustanemo okrenem termostat i neka grijanje poćne. Ako su izuzetno hladne noći, prije spavanja termostat smanjim na nešto nižu temperaturu, od oka, po iskustvu i onda se eventualno tijekom noći on sam aktivira, zavrti vodu kroz radijatore iztemperira stan, isključi i to je to. Nemora sve biti super svemirski opremljeno, barem ja tako živim u vezi s tim.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
Hvala na odgovoru,meni bi odgovaralo da se iz pufera pusti voda u 7h.i ako može da drži do 9-10h.
Znači ja bih trebo 2 pufera po 1000 lit.da bi to imalo funkciju kako treba.
 

Najnoviji postovi

Na vrh