• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
@ROADRUNNER, kupuješ ih zato jer od Grundfosa i Wilo-a nemreš više kupiti obične, asinkrone pumpe ... eu naredba...jer "puno troše" (osim kaj su 3x skuplje)... ali zato ima dalekoistočnih...

Za FNE postoji tema ;)
 

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
Nakon 26 godina progorio je kotao u peći za centralno Plamen Tirolia. I dalje bih ostao pri peći koja ima integrirani štednjak za kuhanje i rernu za pečenje. Koliko vidim ponuda nije velika. Od štednjaka manje snage (do 20 kW mi je dovoljno, radi se o jednoj etaži s 3 sobe, hodnikom i kupaonicom, sama peć je u kuhinji) našao sam Centrometal i Plamen. Što biste preporučili, a da mi izdrži barem približno 26 godina kao ova prva Tirolia?
 

amajic

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2021
Poruka
162
Da li bi se moglo, radi čišćenja kotla, politi stijenke sa strane dizelom i zapaliti da izgori ćađ? Da li bi to što naštetilo peći?
 

amajic

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2021
Poruka
162
Pomislio sam možda će malo pojest, otopit tu ćađ. Znači uzalud vam trud svirači.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Izgorio bude samo dizel na podlozi od katrana i smole. Taj je katran i smola ionako u neposrednoj blizini vatre koja mu gori "u krilu, njedrima", pa da je imao namjeru izgorjeti ne bi čekao dizel poticaj...
To nekako mehanički sastruži, a onda počni kuriti na način da peć diše, a ne cmolji, da ne sprinta utrku na 100 m, sa mokrom gazom preko usta i nosa, u prenesenom smislu. Nadan se da me razumiješ. I da, a kakav ti je tek dimnjak, pogledaj ga ako još nisi...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,160
To je samo trenutno rješenje. Smola će se opet nakupiti nakon par loženja, jer je konstrukcija peći takva - sa regulacijom propuha - Samsonom!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
To potvrđuje teoriju da je bolje imati dvije slabije peću, nego jednu prejaku.
Kuriš jednu slabiju blizu maksimuma, ako jako vani zahladi nakuriti i drugu. A ako je jedna prejaka, još nema i pufera, stalno ju regulator prugušuje, ona samo proizvodi katran i smolu, muči se.
Kolega bude teško jako nakurio i da to potraje, dok nakupine ne izgore, prije bude po kući sauna, oni samo u gaćama i tako u nedogled.
Prvo dobro rješenje bi billa dogradnja pufera ozbiljne zapremine, pa peć po gasu par sati na dan, ostalo uživanje, bez kurenja...
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
779
To potvrđuje teoriju da je bolje imati dvije slabije peću, nego jednu prejaku.
Kuriš jednu slabiju blizu maksimuma, ako jako vani zahladi nakuriti i drugu. A ako je jedna prejaka, još nema i pufera, stalno ju regulator prugušuje, ona samo proizvodi katran i smolu, muči se.
Kolega bude teško jako nakurio i da to potraje, dok nakupine ne izgore, prije bude po kući sauna, oni samo u gaćama i tako u nedogled.
Prvo dobro rješenje bi billa dogradnja pufera ozbiljne zapremine, pa peć po gasu par sati na dan, ostalo uživanje, bez kurenja...
I sâm sam pisao o tome jer nažalost posjedujem prejak kamin od 11 kW u premalom prostoru od 30 m2, međutim, od one do ove sezone su se drva prosušila pa je jedan problem eliminiran. Sad kurim jedno po jedno drvo, sljedeće ubacujem kad se žar dosta smanji, nema druge. Šuber bude ili skroz otvoren ili negdje na 1/3, a ako baš pregrije, otvorim prozor. Preko noći kako kad, onaj tko ide na pišanje će naložiti, a ako se ugasi, klima preuzima do sljedećeg loženja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh