• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Ako imaš spremnik topline, smije.
Kak nemaš, ugrozil bi sigurnost sustava jer toplina nema kam. Možeš ugraditi na nekoliko, ali paziti u toplijim danima da sustav "ne zakuha".
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,682
Smije li se metnuti na svaki radijator termo glave iako se grijem na drva?
Smije, ja ih imam, samo ti uvijek mora zadnji radijator u sistemu ostati full otvorem zbog cirkulacije vode. Kod mene je kupatilo i boravak full otvoreno, a sobe reguliram jer ne volimo kad je jako toplo za spavanje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Sve se smije dok se nekaj ne dogodi...
Naravno da se fizički može ugraditi, ali čemu kad mora biti otvoren do kraja?

Na slikama se ne vidi ima li kakvo dodatno hlađenje kotla u slučaju pregrijavanja...a i to nemre odvesti svu toplinu koju koktel može proizvesti.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Sve se smije dok se nekaj ne dogodi...
Naravno da se fizički može ugraditi, ali čemu kad mora biti otvoren do kraja?

Na slikama se ne vidi ima li kakvo dodatno hlađenje kotla u slučaju pregrijavanja...a i to nemre odvesti svu toplinu koju koktel može proizvesti.
Jedino da si u zgradi reguliraju da ne bude vruće a sto se tiče zadnjeg radijatora to bi bila spavaća soba i sad je do kraja otvoren ali ne grije skoro ništa tj topal je radijator ali uzalud kad ne ugrije
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
@mario1511 razmisli molim te o tome da neprekidno griješ kupaonicu, a u spavačoj je ionako ljepše spavati (tako mnogi govore) na malo nižoj temperaturi od dnevnog boravka ili kuhinje. Ali, o ukusima se ne raspravlja, ti sam biraš i podešavaš kako Vama u obitelji najbolje odgovara.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Pa mi jednostavni ljudi sa primitivnim sistemima kako vidim najbolje prolazimo.
Jednom u dvije godine očistim odžak , jednom ili dva puta godišnje peć.
Održavanje sistema skoro nula para . Izgradnja sistema daleko jeftinija .
Nešto malo izgubimo na godišnjoj potrošnji ogreva ali ko ga šiša jer još uvijek se drva ne kupuju na gram , pretežno ih imamo.

Kod mene je samo peć pumpa i radijatori , nema nikakvih miševa ni mješača , ama baš ništa .
I opet se grijemo i lijepo nam je.
Mislio sam u sistem ubaciti samo jednu običnu bocu (čitaj spremnik topline) ali i od toga odustajem jer ću vjerovatno ugraditi automatski sistem doziranja sječke i tu je kraj priče.
A ovako primitivno se grijem već 15 godina i sve šljaka bez problema.
Neke (mnoge) stvari jednostavno nema potrebe zakoplikovavati .
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
@mario1511 razmisli molim te o tome da neprekidno griješ kupaonicu, a u spavačoj je ionako ljepše spavati (tako mnogi govore) na malo nižoj temperaturi od dnevnog boravka ili kuhinje. Ali, o ukusima se ne raspravlja, ti sam biraš i podešavaš kako Vama u obitelji najbolje odgovara.
Kupaonici je odlična temp. jer nije toliko velika bolje je spavati u hladnijoj al opet je dosta niže a temp u spavaćoj nego u boravku a u boravku je nekih 18-19 a u spavaćoj ne znam a i plijesan se pojavljuje a ujutro kondezacija
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,227
Pa mi jednostavni ljudi sa primitivnim sistemima kako vidim najbolje prolazimo.
Jednom u dvije godine očistim odžak , jednom ili dva puta godišnje peć.
Održavanje sistema skoro nula para . Izgradnja sistema daleko jeftinija .
Nešto malo izgubimo na godišnjoj potrošnji ogreva ali ko ga šiša jer još uvijek se drva ne kupuju na gram , pretežno ih imamo.

Kod mene je samo peć pumpa i radijatori , nema nikakvih miševa ni mješača , ama baš ništa .
I opet se grijemo i lijepo nam je.
Mislio sam u sistem ubaciti samo jednu običnu bocu (čitaj spremnik topline) ali i od toga odustajem jer ću vjerovatno ugraditi automatski sistem doziranja sječke i tu je kraj priče.
A ovako primitivno se grijem već 15 godina i sve šljaka bez problema.
Neke (mnoge) stvari jednostavno nema potrebe zakoplikovavati .
I kad to "vagneš" sa kojekakvim mišventilima, puferima, elektronikom, onda si na dobitku jer ovo navedeno koooštaaa i nikad se neće odplatiti-prije pokvariti.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,228
Kupaonici je odlična temp. jer nije toliko velika bolje je spavati u hladnijoj al opet je dosta niže a temp u spavaćoj nego u boravku a u boravku je nekih 18-19 a u spavaćoj ne znam a i plijesan se pojavljuje a ujutro kondezacija
Da li si pokusao zatvoriti ventile na radijatorima osim jednog (predlazem tog u sobi) i naloziti da veselo pec natjeras na barem 80 i pumpu na trecu brzinu....da li u tom slucaju grije kako treba?
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
To uvijek moram napraviti na početku sezone jer uvijek ta zadnja dva ne griju pa onda pozatvaram i kad probije otvorim ostale ventile na radijatorima.
Sad peć drzi temp 70 i cijevni termostat se pali na 50 a koja je točno temperatura na izlazu iz peći ne znam
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
I kad to "vagneš" sa kojekakvim mišventilima, puferima, elektronikom, onda si na dobitku jer ovo navedeno koooštaaa i nikad se neće odplatiti-prije pokvariti.
Pa fazon je što ja nikada nisam imao te moderne blagodeti i ne bih mogao da vagnem.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,384
I ja sam razmišljao o puferima, solarnim ćelijama, ali sam odustao od svega. Imam svoja drva + sječka, jednostavni sustav i grijem se bez komplikacija, stresa i dodatnih ulaganja. Uvijek je toplo, grije se cijela kuća bez obzira što smo u njoj samo žena i ja. Malo više posla, ali nema veze. Mehanizaciju imam i dok zdravlje posluži nema zime.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,228
Osobno sam u svoj sustav grijanja ubacio 2 solarna kolektora koja su na "primitini" nacin u sustav ukljucena...tamo oko 1.5. ih napunim i spojim a negdje krajem 10 mjeseca zatvorim i ispustim vodu...ali 7 i 8 te dio 6 i 9 mjeseca nema lozenja ima tople vode za nas 6...
Kolektore svakome savjetujem za ptv...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,227
Imam automatiku za miš ventil (čak nekoliko komada), ali nije spojena na ventil - nema tko :hahah: (iako mi je to struka)!
Znaš ono: kobila kovača bez potkova ili bosa žena šustera!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sad se točno vidi da svaki od vas radi točno ono do kuda hvata njegovo znanje ..i do kud si može sam isporojektirati i realizirati ..za sve druge opcije nađe neki izgovor , nepotrebno , skupo , neisplativo , nepouzdano , kako tko .To je to , tako svi funkcioniramo .

Ja sam rođen u kuči s centralnim grijanjem , točno te probleme koje sada prolazimo je imao moj otac ..sve redom , kotel , jedan krug , pumpa ..stalno puni , prazni , baci vodu..zakipi ..tlak u ekspanzionoj , plamenik na lož ulje ,ugljen .
tada nije bilo interneta ni jutuba ..savjeti u krugu firme gdje je radio ..na kraju sve van i loži na kamine jer je loža poskupjela preko noći + neizolirana kuča =bankrot ..za ugljen je trebalo davati bubreg samo da si na redu i na kraju dobiješ tonu prašine koje neće goriti
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,227
Sad se točno vidi da svaki od vas radi točno ono do kuda hvata njegovo znanje ..
Znanje je jedno, a isplativost nešto drugo i taj faktor znanje mora premašiti!
npr. kotao na drva+pumpa+radijatori
Zašto bih ja išao ugrađivati miš ventile, spremnike, automatiku, ako ne znam što ću sa drvima u bilo kojem obliku pa i da tulinama od klipova kukuruze?
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,731
Unutrašnjost Viadrusa nakon 13 i 6 godina....prva slika rebra iznad ložišta
 

Prilozi

  • IMG20240114133112.jpg
    IMG20240114133112.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 46
  • IMG20240114133120.jpg
    IMG20240114133120.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 46
  • IMG20240114133152.jpg
    IMG20240114133152.jpg
    31 KB · Pregleda: 47

Najnoviji postovi

Na vrh