• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
znači da nisi niš vidio , pišeš neistinu
Opet je vlč na previše misnog vina....
Ružno napadati a neznas cinnenice.... @mtd001 je podjelio s nama svoje iskustvo majstora...
Moje iskustvo je slicno...cca 96. god je došao centralas s podosta radnog iskustva (cca 55 godina tada imao) premjerio kucu popisao materijal i kad je stiglo poceo raditi te u 2 dana pustio sustav u rad (bez projekta i raznih papirnatih izracuna) on je to iskustveno preracunao...i dan danas su na zidu radijatori a ja ubacio samo solare i htio bih spremnik!!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zaboravio sam jućer pitati , pričao mi otac kad je on radio centralno majstor je imao neku spravicu s kojom je računao rebra radijatora , priča ako se dobro sječam da ju je postavio na sredinu sobe vidjela se neka svjetlost unutra , valjda žaruljica .Za par sekundi očitao je na skali s kazaljkom broj članaka .
Još kaže da je bila gore i dolje skala , za gusnate i alu članke .On je uzeo alu . kao kad se bude prodavalo na otpadu više dobiješ za alu.

ja sam več tražio na google , nisma našao , koja je to sprava i kako je radila?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
@savoris dobar dan

Dopusti sad "sebi" i meni, da ja malo prokomentiram, tvoj gornji tekst, uz "nula tolerancije".

Ja sam našu kuću i obitelj grijao "s primitivnim sistemom" centralnog grijanja na drva (i ugljen) 15 godina, nadam se da imam dovoljnu referencu, za komentirati ga. Napominjem da je naša kuća s boljom termičkom izolacijom i stolarijom od mnogih. Imali smo peć EMO Central 16. Ako nismo kurili, nije bilo ugodno maloj djeci niti nama. Ako smo zakurili, ubrzo je znalo biti pakleno vruče i otvarali smo prozore i time grijali zrak i bliski istok grada Varaždina, a trošili novac iz naših radničkih novčanika. Znalo je dolaziti do situacija: otvaraj prozore, puni kadu s vrelom vodom, da peć ne zakuha do kraja. Znači ispravan regulator propuha, jedan cijevni termostat koji je palio cirkulacijsku pumpu iznad 50 stupnjeva i svi radijatori s maksimalno otvorenim ventilima i prigušnicama. To je bilo to. (Znači u usporedbi s automobilima bio je to funkcionalan Golf jedinica, danas je na cestama Golf sedmica i osmica i jaaaaako su napredovali i različiti su, u svemu.) Potrošnja ogrjeva nam je i onda bila manja nego kod svih drugih prijatelja i poznanika sa sličnim resursima i potrebama.

@savoris ti si veliki sretnik po ovom pitanju, definitivno si imao majstora koji je znalački, ili sasvim slučajno, pogodio i dobro optimizirao potrebe (i gubitke) Vaše kuće s instaliranom opremom za centralno grijanje. Znači dobro je izračunao broj i veličinu radijatora, te potrebnu jačinu peći, da ne ulazim u detalje.
Činjenica je da samom tvojom konstatacijom, da jednom u dvije godine čistiš dimnjak, te jednom godišnje peć si rekao sve, toliko si dao dobrih informacija, barem meni. Ja kroz tu informaciju čitam: da tvoja peć manje više veselo gori, jer je dobro pogođena po jačini i optimizirana, što rezultira izgaranjem svih katrana, smola, volatila i nenakupljanje štetnih naslaga čađi, nemaš ih niti u peći, niti u dimnjaku. Imaju li tako i svi drugi ljudi koji se griju s izvedbom "takve izvedbe grijanja"???, mi to u slengu zovemo "tzv. bosanska varijanta", molim bez uvrede, jer te nemam namjeru vrijeđati, kao i nikog drugog. Tebi kod tako "sretno izvedenog i pogođenog sistema" zapravo ne treba nikakav "sistem za zaštitu kotla" od katranizacije, pothlađivanja, smoljenja itd. Uz to izgleda da i kuriš dovoljnoi suha drva. Ti i tvoje grijanje niste problem, ni tebi niti bilo kome na svijetu.

Trgovci vele i mnogi misle "da od viška glava ne boli", a što dok je peć suviše jaka za potrebe, kamo s viškom energije, kako ju ukrotiti? Kako riješiti nestručne i olake dogradnje novih i novih radijatora, na peć koja je i do sad jedva pokrivala nečije potrebe, bila slaba? Kako pomiriti i premostiti takve tuđe promašaje? Ako uz prethodno rečeno se još koriste nedovoljno suha drva, e onda ima milijun malih i velikih briga za vlasnika.

Tu za sad prestajem tipkati. Ukoliko želiš ti i svi tvoji kolege moderatori da ozbiljno razgovaramo o jednoj ovakvoj, po zimi ozbiljnoj temi, ja sam ozbiljan sugovornik, voljan i spreman. Ne ja nisam centralaš, ali sam osoba koja je izučila tu muku na vlastitim leđima, na teži način i dokazano mogu svakoj realnoj osobi dati koristan savjet.
Uz važnu napomenu, na svaku daljnju prljavu provokaciju i/ili omalovažavanje bilo kojeg forumaša ja uvijek budem uzvratio maksimalno. Na tebi i kolegama moderatorima je da spriječiš "prvu provokaciju", perfidni napad, detonator, pa onda ne bude posljedica, barem s moje strane.

Želim tebi i svima ugodan dan, u ugodnoj toplini Vaših domova. 🥂 (Dajte složite "ljepše smajliće od trenutnih...)

Ajoj , koliko ću ti uspjeti odgovoriti na ovoliki post , pokušat ću.

O proračunima ako ti budem pričao smijat ćeš se , radijatori stavljani kako smo šta imali i mogli , nešto polovno nešto novo , poneki i aluminijumski a većina željezo.
Cijevi pola bakar pola crno željezo.
Dimnjak je jedino ok , elementi i sav je od dna do vrha opkoljen sitnom punom ciglom.
Prvobitno je kućni dio urađen i prikačena na njega ALFA9 koja nas nikada nije ogrijala jer je jednostavno premala i premalo joj ložište.

Kasnije je dograđena kotlovnica i radijatori u onom nestambenom dijelu i stavljena je peć 40ka , isto tako bez ikakvog proračuna nego sam je dobio najpovoljnije po nekoj staroj cijeni , nova je kupljena prije 15tak ili više godina.
U nju je loženo sve i svašta , tu mislim na loš ugalj i vlažna drva , već odavno očekujem da procuri pošto joj je pri kupovini bila garancija od 5 godina a svim drugim 10 , ali vidi čuda ona još uvijek nije propiškila.

I dalje u sistgemu imam onu alfu pa je koristimo na početku i kraju sezona kada treba malo da se loži.

Običaj loženja nam je pretežno da su donja vrata po danu skoro uvijek otvorena i dozira se po malo jer smo stalno tu negdje u prolazu pa nam nije problem tako.
Na večer ili kada nismo kući ili kada nam je mrsko po danu ložiti naloži se ''puna tarifa'' i zatvore donja vrata.
Veliko je ložište pa se ujutrno nema potrebe rano ustajati i trčati u kotlovnicu.

Ali da je išta računano , nije .
Radili smo komšija kao neki vođa i ja sam mu pomagao. Kasnije sam pri dogradnji kotlovnice većinu posla ja odradio.

Jedini promašaj u cijeloj priči je što smo povjerovali da ona alfa može grijati kućni dio samostalno , ali sada kada je ovako čak mi i dobro dođe jer uopšte ne moram da ložim kotlovnicu ako je potrebno malo dogrijavanje tako da je velika peć pošteđena onog cmrljanja.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
zaboravio sam jućer pitati , pričao mi otac kad je on radio centralno majstor je imao neku spravicu s kojom je računao rebra radijatora , priča ako se dobro sječam da ju je postavio na sredinu sobe vidjela se neka svjetlost unutra , valjda žaruljica .Za par sekundi očitao je na skali s kazaljkom broj članaka .
Još kaže da je bila gore i dolje skala , za gusnate i alu članke .On je uzeo alu . kao kad se bude prodavalo na otpadu više dobiješ za alu.

ja sam več tražio na google , nisma našao , koja je to sprava i kako je radila?
Ajde pitaj majstora koja je to sprava ,za ubuduće, da znamo i mi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a čuj , budem ..ali znaš ,termodinamika je znanost i svugdje je ista ..ta spravica računa po istim onim formulama koje je tvoj majstor računao ispred tebe a ti si gledao .
Osim toga kaj će ti to , ti si metalac a ne centrlaš
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Ajoj , koliko ću ti uspjeti odgovoriti na ovoliki post , pokušat ću.

O proračunima ako ti budem pričao smijat ćeš se , radijatori stavljani kako smo šta imali i mogli , nešto polovno nešto novo , poneki i aluminijumski a većina željezo.
Cijevi pola bakar pola crno željezo.
Dimnjak je jedino ok , elementi i sav je od dna do vrha opkoljen sitnom punom ciglom.
Prvobitno je kućni dio urađen i prikačena na njega ALFA9 koja nas nikada nije ogrijala jer je jednostavno premala i premalo joj ložište.

Kasnije je dograđena kotlovnica i radijatori u onom nestambenom dijelu i stavljena je peć 40ka , isto tako bez ikakvog proračuna nego sam je dobio najpovoljnije po nekoj staroj cijeni , nova je kupljena prije 15tak ili više godina.
U nju je loženo sve i svašta , tu mislim na loš ugalj i vlažna drva , već odavno očekujem da procuri pošto joj je pri kupovini bila garancija od 5 godina a svim drugim 10 , ali vidi čuda ona još uvijek nije propiškila.

I dalje u sistgemu imam onu alfu pa je koristimo na početku i kraju sezona kada treba malo da se loži.

Običaj loženja nam je pretežno da su donja vrata po danu skoro uvijek otvorena i dozira se po malo jer smo stalno tu negdje u prolazu pa nam nije problem tako.
Na večer ili kada nismo kući ili kada nam je mrsko po danu ložiti naloži se ''puna tarifa'' i zatvore donja vrata.
Veliko je ložište pa se ujutrno nema potrebe rano ustajati i trčati u kotlovnicu.

Ali da je išta računano , nije .
Radili smo komšija kao neki vođa i ja sam mu pomagao. Kasnije sam pri dogradnji kotlovnice većinu posla ja odradio.

Jedini promašaj u cijeloj priči je što smo povjerovali da ona alfa može grijati kućni dio samostalno , ali sada kada je ovako čak mi i dobro dođe jer uopšte ne moram da ložim kotlovnicu ako je potrebno malo dogrijavanje tako da je velika peć pošteđena onog cmrljanja.
Hvala ti na potrošenom vremenu i uloženom trudu, da mi odgovoriš.

Dopusti mi još samo jednu napomenu: htio si biti i bio si sad jako pristojan prema meni, a sad reci meni i svima, kako to da si i ti ispisao "mali esej", umjesto da lupiš "kratku i jasnu žvrljotinu"!? ;) .

Uvjeren sam da mogu pogoditi tvoj odgovor, da ipak nije uvijek moguće sve napisati, pojasniti, ili dokazati drugome - u tri riječi. Eto, ja sam od onih "netalentiranih" kojima se puno put događa da napišem dugački tekst, ma baš pravi esej, jednostavno je nesposoban sam izraziti se uvijek samo u 2-3 riječi i da me svi na svijetu razumiju.

Hvala ti na vremenu potrošenom na moje zanovijetanje 🥂 (još samo postavite "lijepe smajliće", molim...)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
a čuj , budem ..ali znaš ,termodinamika je znanost i svugdje je ista ..ta spravica računa po istim onim formulama koje je tvoj majstor računao ispred tebe a ti si gledao .
Osim toga kaj će ti to , ti si metalac a ne centrlaš
Pa onda reci da je imao staklenu kuglu, a ne da me držiš u neizvjesnosti😉
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,120
Čitam to i zaključujem da nije lagano napraviti dobro centralno grijanje. Tu treba dosta znanja, ali mi se čini da je puno teže od tri riječi napraviti dvije rečenice. E, to je majstorluk. Neću više, ne razmem se ni u jedno, a ni u drugo. :unsure:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Čitam to i zaključujem da nije lagano napraviti dobro centralno grijanje. Tu treba dosta znanja, ali mi se čini da je puno teže od tri riječi napraviti dvije rečenice. E, to je majstorluk. Neću više, ne razmem se ni u jedno, a ni u drugo. :unsure:
Daj onak, po domačem, ovo pročitaj i s poštenim mislima ;) :

Ju je je? Je ju je.

(Pital je jeden sugovornik u poslu drugoga dal je gazda vužgal cirkulacionu pumpu na centralnom: "Ju je je? Ovaj mu odgovara: Je ju je. Ak si ti pomislil "na ono prosto", al je susjed krišom pogledal susjedu prek plota - sram te bilo ;):devilish:🥂:ppozdrav:)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Hvala ti na potrošenom vremenu i uloženom trudu, da mi odgovoriš.

Dopusti mi još samo jednu napomenu: htio si biti i bio si sad jako pristojan prema meni, a sad reci meni i svima, kako to da si i ti ispisao "mali esej", umjesto da lupiš "kratku i jasnu žvrljotinu"!? ;) .

Uvjeren sam da mogu pogoditi tvoj odgovor, da ipak nije uvijek moguće sve napisati, pojasniti, ili dokazati drugome - u tri riječi. Eto, ja sam od onih "netalentiranih" kojima se puno put događa da napišem dugački tekst, ma baš pravi esej, jednostavno je nesposoban sam izraziti se uvijek samo u 2-3 riječi i da me svi na svijetu razumiju.

Hvala ti na vremenu potrošenom na moje zanovijetanje 🥂 (još samo postavite "lijepe smajliće", molim...)
Pa citirao si moj post i vidi sa da si ga pročitao i shvatio što mi daje neku moralnu obavezu da ti odgovorim.
Isto tako , kada sam ja ovdje baš u temi pitao vezano za pufere vas nekoliko se nesebično trudilo da mi to objasnite ali niste uspjeli , dal' zbog vaše loše prezentacije ili moje gluposti , pitanje je .
Dok sam recimo to shvatio iz jedno posta koji je bio jako kratak ali opisivao je otačno ono što mi je falilo da povežem kockice.
Tako da nema baš pravila.
A razlika mog forumašenja je što ne tražim dlaku u jajetu a i svjestan sam da tražim savjet i mišljenje od ''običnih'' ljudi a ne licenciranih majstora za grijanje pa mi nepotpun a možda i pogrešan odgovor ne smeta , moje je da procijenim šta ću usvojiti.
Ono što meni smeta je svađa i podjeebavanje i moja obaveza kao moda je da to spriječim , u ovom slučaju ovdje neke pokušavam da navedem na zdravu raspravu , nekada je to učinkovitije od kazni i opomena.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
743
Kupio sam ove brikete i uopće ne kužim koja je svrha toga osim da imam žar par sati. Nema topline, nema plamena, samo dimi, a kamin hladan čak i kad nabacam par komada unutra. Bio bih zahvalan ako me netko može prosvijetliti.

1705675601129.png
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
trebal si bacit i plastiku od omota u kamin...da vidiš vatre, a tek dima... ;)
svaka roba ima svoga kupca, ja bi rađe vrbe mokre nasekal uz Kupu...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nije svaka peć za drva
nije svaka peć za ugljen
nije svaka trajnožareća peć dobla naziv po trajnom žaru
nije svaka peć za brikete
ali pravu toplinu daje žar a ne plamen

PS. evo sad opet ima robe za raspravu
 
Na vrh