• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

zagorjerules

Član
Tu od
27 Lip 2012
Poruka
57
Počelo je glavićenje, i to vec dosta. O čemu se radi?
Imao sam nešto sjemena što mi je izgledalo zaraženo hrđom. Ako je to hrđa, htio bi to zaustaviti da imam čisto sjeme za dalje.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
da da to bi ja volio znati jednq parcela je ok a na drugoj hrđa e sad dali ce se sam oporaviti ili se mora tretirati u flekama je ali nije ga jos sfrkalo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Imao sam nešto sjemena što mi je izgledalo zaraženo hrđom.

Nevjerujem, to je bila najvjerovatnije plemenjaca na sjemenu. Koliko ja znam hrdja se ne prenosi sjemenom, kad bolje razmislim poprilično sam siguran u to. Pogledajte susjedne parcele, livade, u njima cesto bude trava koje je napala hrdja pa pređe i na cesnjak. Kod nas bude na ovasu...

To je po meni bezazlena bolest koja se lako suzbije ali ako uzme maha onda dakako napravi dosta štete.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
@zagorjerules
Na Difcor ti je 30 dana karenca !!! Do vađenja imaš vjerovatno manje od toga...Trebao si se javiti čim si primjetio prve simptome sada ti je malo kasno. U koliko bilo tko radi konvencionalnu proizvodnju češnjaka tada se svi tretmani u njemu odrađuju preventivno odnosno kada su povoljni uvijeti za razvoj bolesti!!
 

zagorjerules

Član
Tu od
27 Lip 2012
Poruka
57
Hvala na odgovoru, jesam, sa ridomilom, al nije pomogao. Ocito sam dobio krivu preporuku od svog apotekara. Kako ce to utjecati na prinos, na otprilike 20% sam primjetio. I to je plamenjaca? Mozete to zakljuciti po slici? Hvala
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Pa naravno da je riječ o hrđi. Nisi dobio krivu preporuku, isti preparati djeluju i za hrđu i za plemenjaču. Razloge bolesti treba tražiti u: nedovoljnoj koncentraciji, nedovoljnom utrošku preparata po jedinici površine, nekorištenju (kvalitetnog) ljepila/okvašivača i naravno vremenskim uvjetima koji su jedva dozvoljavali tretiranje nasada...

Iščupaj glavicu češnjaka, poslikaj i stavi je tu na forum da vidimo u kojoj je fazi. Ukoliko je do vađenja manje od 20 dana hrđa ti neće napravit značajnu štetu. Bez obzira što će sve to skupa jako ružno izgledat, glavice će ostat normalne...

Samo meni ona slika ne izgleda kao češnjak koji će se brzo vaditi. Uslikaj i daj više informacija. Kad ga inače vadiš?
 
Posljednje uređivanje:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
I učinilo mi se da je to ramski, ili bar njegova varijacija... Moraš to zaustavit jer će prinos poprilično podbaciti ako uzme maha, kod nekih je to bilo i preko 50%.

Ništa, da ponovim: mankozeb + difenkonazol tj. Dithane/Ridomil + Score/Difcor ili npr. samo Ortiva Top i odradi zaštitu. Slijepo se drži uputa o potrebnom utrošku sredstva i vode po jedinici površine. Obavezno koristi ljepilo Etalfix pro ito 50ml/100l. Nakon 10ak dana odradi zaštitu sa bakrom i to bi bilo to...
 
Posljednje uređivanje:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Koliko je najbolje vode potrošiti kada je prska luk po jedinici površine?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
U punoj vegetaciji sa 600l/ha i Etalfix 50ml/100l je pravo savršenstvo za moj pojam. To je za prskalicu, atomizeri mogu naravno manje ali ukupni utrošak preparata mora biti isti...

Naravno, sve ovisi o preparatu, npr. botricidi "traže" često utroške vode od 1000l/ha pa cak i 2000l/ha...
 
Posljednje uređivanje:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Znači ipak više treba nego što tata potroši. Opet sam bio u pravu! :icon_fU:
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ako ti je luk zdrav onda pusti starog da radi kako zna, možeš samo po ušima dobit ako mu kažeš da tamo neki iz nekakvoga Vrgorca radi drukčije :)

Nek se još netko javi, Pero koliko ti "trosis" na hektar?
 

mare

Član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
65
Meni ipak nije trulez nista unistila osim svega par komada ,Gorane bio si u pravu! Cesnjevi su dosta veliki vec i mislim da kroz tijedan dana ce se vadit ipak cu kroz neko vrijeme staviti sliku Gorane da mi kazes kada je vrijeme vadenja jer ja znam samo za onaj stari sistem kad se skroz stabljika osusi pa mi nije bas jasno to kad par listova se posusi
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Gorane, luk je, hvala Bogu, dobar, samo neka i ostane tako. :eek::
Na 1/4 jutra trošio je 50 litara vode (200 lit/jutro), zato što je tako podešena šprica za ratarstvo. Jeste da više nema prskanja sa traktorom, ne može se više ući u njega, ali rekao sam mu da proba u prvoj ili drugoj brzini samo sa vodom da vidi koliko će potrošiti. Nije bez razloga tih 600 lit/ha.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ma gdje? Da se nije ta tvoja hrđa sakrila u travi???


Meni ipak nije trulez nista unistila osim svega par komada ,Gorane bio si u pravu!
Onda se škapula i on i muž ti od dodatnih problema?

Cesnjevi su dosta veliki vec i mislim da kroz tijedan dana ce se vadit ipak cu kroz neko vrijeme staviti sliku Gorane da mi kazes kada je vrijeme vadenja jer ja znam samo za onaj stari sistem kad se skroz stabljika osusi pa mi nije bas jasno to kad par listova se posusi

Nije dobro cekat da se skroz osuši, kod ručnog vadjenja bi trebala ⅓ cesnjaka biti jos zelena a kod strojnog su to ⅔... Mada ovisi to i od vrste. Uglavnom, nemoj cekat da bas skroz samre i polegne.
 
Posljednje uređivanje:

mare

Član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
65
Pa izgleda sam bzvz napravila paniku a sliku cu staviti kroz ova dva tri dana kad odem u polje pa ces me savjetovati
 

Najnoviji postovi

Na vrh