• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Ima li netko od proizvođača češnjaka da je primjetio ove godine na biljkama dosta sekundarnih listova ??
 

mare

Član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
65
Kad je ovo za vaditi?
 

Prilozi

  • IMG-20140609-WA0004.jpg
    IMG-20140609-WA0004.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 181
  • DSC_0246.jpg
    DSC_0246.jpg
    22.3 KB · Pregleda: 148
  • DSC_0243.jpg
    DSC_0243.jpg
    29.6 KB · Pregleda: 166
  • DSC_0244.jpg
    DSC_0244.jpg
    31.7 KB · Pregleda: 149

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Dušik je ponajviše došao iz zraka odnosno s kišom !!! Mislim da sam u pravu u koliko ne ispravite me!? Ima i kod mene sekundaraca a bio sam oprezan sa dušikom u prihrani!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
jes da dušika ima najviše u zraku, al da ga kiša unosi u zemlju, e to mi je prvi glas...:(giggle):
...upravo je obrnuto, kiša ga ispire iz zemlje...tj. unosi ga u dublje slojeve, i biljke više ne mogu do njega...


:icon_pidu:
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Krivo sam se izrazio !! Smatram da je prevelika vlaga u kombinaciji sa dušikom iz zraka doprinjela stvaranju sekundarnih češnjeva odnosno tek formirani češnjevi su kranuli listati!
(Jače oborine tokom godine unesu u tlo 30-40 kg čistog dušika godišnje !)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Nista, pojest, prodat, sta god... nije jedino bas za sadnju. Mada, jedino na proljetnom to bas ruzno izgleda... Na ostalim vrstama i ne baš.

Par slika rešta luka, znam da ce neke zanimat;


 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
sutra moj ide...što je zdebljalo, zdebljalo je...dobro se osušila zemlja, a prognoza za dalje mi se ne sviđa...
:icon_madu:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,673
Darijus,što nećeš pričekati ovi kišicu što najavljuju da malo zemlju natopi i ohladi,da lakše vadiš?Probao sam jučer ručno isčupati jedan komad al nije išlo, tvrdo ko vrag.
 

Demetra

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
23
Pitanje za iskusne,

Koliko je pametno saditi sjeme koje je zaraženo peronosporom, tj da li se miceliji mogu uništiti neposredno prije sadnje umakanjem.
Da li je netko već sadio takve češnjeve i kakva su iskustva ako jest.
Mislim da ove godine mnogi imaju problema sa peronosporom unatoč tretiranju.
Inače glavice su lijepo formirane i zdrave.



Nađe se na webu dosta korisnih istraživanja i testova neovisnih institucija što se tiče tretiranja luka i češnjaka na peronosporu iz različitih zemalja, puno stvari se poklapa pa mogu bit objektivna referenca za sljedeću sjetvu.
Od forumaša rekao bi da su po svojim iskustvima i savjetima tu daleko najbliži Vinkovci i Goran1985 čije sam savjete i sam djelomično ugradio.
Kad rezimiram svoj dnevnik od početka do kraja vidim puno pogrešaka kojih sam sada svjestan ali pošto je prva godina mogu si to oprostit i s obzirom da se sve poprilično uspješno privodi kraju.
Od pogrešaka vezano uz fungicide naveo bi nepoznavanje razlike kontaknih i sistematičnih te kombiniranju istih u pravo vrijeme u pravovaljanim količinama i po meni dosta bitno korištenje provjerenih okvašivača.
Prihrana je išla folijarno Haifa i zadovoljan sam, nešto malo štete je napravila češnjakova muha koja je ove godine došla puno ranije, od plijesni i truleži niti traga.

Želim svima uspješnu berbu, što više kila i naravno zdravog češnjaka.
par slika
 

Prilozi

  • IMG_20140610_193957.jpg
    IMG_20140610_193957.jpg
    72.5 KB · Pregleda: 460
  • IMG_20140607_161610.jpg
    IMG_20140607_161610.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 232
  • IMG_20140607_112926.jpg
    IMG_20140607_112926.jpg
    65.9 KB · Pregleda: 290
Posljednje uređivanje od moderatora:

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Plamenjača je bolest crvenog luka, češnjaka i poriluka čiji je uzročnik Peronospora destructor (P. schleideni). Simptomi bolesti lako se prepoznaju. Sistemično zaražene biljke (biljke iz zaraženih češnjeva) mogu propasti u početnim stadijima razvoja ili zaostaju u rastu, a listovi su im zavinuti i klorotični. Za vlažnog vremena cijeli listovi su presvučeni sivoljubičastom prevlakom sporonosnih organa. Kod sekundarnih infekcija na listovima nastaju male svijetlo žute pjege koje za povoljnih uvjeta postaju veće, a za vlažnog vremena presvučene prevlakom sporonosnih organa. Ukoliko je vrijeme suho prevlaka se ne razvija, tkivo unutar pjega odumire (nekrotizira) te ga često nasele saprofitne gljive iz rodova Alternaria i Stemphylium zbog čega poprima tamnu, gotovo crnu boju. Zaražene lukovice se teško čuvaju i lako trunu.
Gljiva u tlu može ostati vitalna duži niz godina u obliku trajnih oospora te je stoga osnovna mjera zaštite višegodišnji plodored.

Dakle!! U koliko ti u skladištu ne istrune (propadne):

APRON XL 350 ES je sistemični fungicid preventivnog i kurativnog djelovanja za zaštitu sjemena kultura na kojima je odobrena primjena u svrhu suzbijanja uzročnika bolesti koji se prenose sjemenom i koji su prisutni u tlu. Kod kultura na kojima je odobrena primjena tretiranje sjemena pruža zaštitu i od prvih zaraza plamenjačom.
Sredstvo djeluje isključivo na gljive iz reda Peronosporales, kao što su Pythium, Peronospora, Plasmopara i Phytophthora vrste. Za profesionalnu primjenu. Primjenjuje se „vlažnom metodom“ u odgovarajućim uređajima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
Darijus,što nećeš pričekati ovi kišicu što najavljuju da malo zemlju natopi i ohladi,da lakše vadiš?Probao sam jučer ručno isčupati jedan komad al nije išlo, tvrdo ko vrag.

danas ga uspio počupati tek 4 reda od ukupno 22...dakle, bude ga kišica ohladila...dobrano...
prinos i više nego dobar...
ako budete dobri, bit će i slikica sutra...:icon_madu:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Što kažete na moju ideju vadilice?
Nož je širine 1500 mm, tako da svih 5 redi luka ostaje između greda na kojima je nož.

Funkcionalno?


Kliknite nekoliko puta, koliko je potrebno, da bi dobili sliku u punoj rezoluciji.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Plavo je rama od rasipača, a crveno bi trebalo povariti. Moram to što prije početi raditi...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pojačaj ramu trotočja dijagonalno. Nož ce ti gurat konstrukciju prema gore, a s jednom cijevi to središ. Ne znam koliko ti je razmak između redova, ali ja za 5 redova radim 1200 mm nož. I moja je još u fazi izrade, nemam tu skicu, ali ja ću ubacit jos i rešetku iza noža, bočne usmjerivače i eventualno utege na zadnji kraj. A i nožu će se moć mjenjat nagib :)
 

Prilozi

  • 20140512_193248.jpg
    20140512_193248.jpg
    55.2 KB · Pregleda: 882

Najnoviji postovi

Na vrh