• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pitanje za iskusnije,
Da li je potrebno i da li se smije tretirati muhu treći puta, zadnje tretiranje tj drugo je bilo 02.04?
stavio sam neki dan žute ploče i vidim da ima češnjakove i lukove muhe poprilično.
Sredstvo kojim sam tretirao je rogor 40

Evo par slika

Dozvoljeno je samo 2X po 0.6l/ha
Prije godinu ili dvije smo imali 2X po 1l/ha
:cool:
 

bruno912

Novi član
Tu od
29 Tra 2014
Poruka
3
Pozz!
Jesenska sorta se sadi u JESEN!!! Što bi dobio s tim da sadiš ozimi češnjak u proljeće?Postoji Ozimi ,Alternativni i Jari (proljetni) . Alternantivni češnjak pretežno sade u proljeće no to je sorta koja se može posaditi i u jesen i u proljeće. Također imaš češnjak koji razvija cvijetnu stapku i koji to nema ! Onaj prvi je kračeg perioda čuvanja!
2) Proljetni se češnjak vadi (u slavoniji) negdje u drugoj polovici srpnja odnosno to sve ovisi o godini ili vremenskim uvjetima . Bilo koji češnjak koji se sadi , vadi se kada mu je 2/3 lista suho!
3) Sjeme da ne proklija nije toliko problem u ozimom koliko je u proljetnom!
I za jedan i drugi ti je najbitnija vlaga u prostoriji u kojoj čuvaš sadni materijal. Vlaga ne bi trebala preči 70-75%
P.S Vlaga u polju u ovim kolićinama više šteti biljci nego što joj doprinosi , češnjak je biljka sunčanih i dugih dana dakle bolje podnosi sušu nego vlagu



E zahvaljujem se na objasnjenju, malo je jasnije sada.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slike i mog češnjaka iz ove sezone:
- sredina i red desno - Vrgorački (od Gorana; jedan raniji jedan kasniji); oba dobra za sada
- red lijevo - Banijac (Zoki, Sisak; Banija ili Kordun) - isto tako dobar
- skroz desno - luk obični (žuti) - mogao bi biti i bolji :(mm):


image hosting gif
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Jel lije kiša i kod vas? kod mene ne prestaje cijeli dan, češnjak u vodi, da vidimo kako će preživiti :icon_madu::icon_madu::icon_madu:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bilo je i tuče, ali kod mene ne (bilo je i na TV dnevniku). Ali kiša ne staje. :icon_confused:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

libor4

Novi član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
8
pozz...
kod mene neprestano,na basci mi tece rijeka,koja se upravo izlijeva iz korita,susjedima je vec sve pod vodom,ja imam malo poviseni teren,ali voda se gadno priblizava,neznam sta ce bit od svega toga,a sve nade sam polozio u njega,jer mi je do sada odlicno napredovao:(mm)::icon_e_sad:
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Ljudi hoće li ova kisurina napraviti štete u češnjaku?
kod mene na djelovima leži voda,češnjak pliva :icon_evil::icon_evil:
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
U ovoj fazi je to moguce, pogotovo ako sada ugrije poslije kise. Imao sam parcelu koja bi u zimskom periodu bila pod vodom od poplave, kompletan cesnjak 20 dana pod vodom ali stete nije bilo. No, u ovim uvjetima...

S druge strane lani su bile i vece kise, tokom cijelog svibnja pa nisam bas primjetio da se netko zali na stetu... :confused:

Ono u bobostara je sigurna stvar, crvenica i izdignuta gredica :), za miran san.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Moj je na brijegu, pa kopam pod ručnom:(grin):
Ali zato se voda bar ne zadrzava:icon_fU:
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Kod takovih polja voda ispire hranjiva i to ne u malim kolićinama , bilo bi poželjno prihraniti češnjak

Ljudi hoće li ova kisurina napraviti štete u češnjaku?
kod mene na djelovima leži voda,češnjak pliva :icon_evil::icon_evil:

Čim se može u polje bilo bi poželjno zaštititi češnjak protiv svih vrsta bolesti !!!!!!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bruno912

Novi član
Tu od
29 Tra 2014
Poruka
3
Kod takovih polja voda ispire hranjiva i to ne u malim kolićinama , bilo bi poželjno prihraniti češnjak

S kojim sredstvom je najbolje prihraniti češnjak? vidio sam i nesto kao eko prihrana, vec je netko postavio na forumu stranicu od njih..
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
S kojim sredstvom je najbolje prihraniti češnjak...
Od KAN-a na dalje (Mg-sulfat, mikroelementi, fosfiti....) sve zavisi koliko možeš uložiti u češnjak i kamo ide češnjak nakon vađenja (domaća potrošnja, prodaja, sušenje i dr.).
Ovako iz rukava, imaš na raspolaganju bar 20-tak različitih preparata :icon_winkle:
 
B

bokiy

Guest
Poštovani svi,
Ovu temu pratim već jako dugo, i pročitao sam puno zanimljivih stvari koje su mi već poslužile u praksi. Jesenas sam sadio 60 kg češnjaka, držao se sasvim dobro do sad, predpostavljam da ga je ova silna kiša i vlaga pogodila sa nekakvam bolesti.
ugl omlohavili su mu listovi i promjenili boju. Evo imam i konkretno pitanje: Koji fungicid je najbolje koristiti? Hvala na odgovoru.
 
B

bokiy

Guest
Upss.. nisam do sad koristio forume..ovo sam pokusao sa moba..probat cu sutra s kompa:(think):
 

mare

Član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
65
Molim pomoc!!Pospricali smo u subotu proslu, nakon 20 dana kise... sa Folicur i DITHANE NEOTEC dali trebamo ponavljati nesto jos i dali je potrebno spricati sa RIDOMIL GOLD??
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Poslije Folicura i Dithana 15-20 dana nema potrebe s ničim špricati, u koliko bude puno kiše onda Ridomil 2.5 kg/ha
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zagorjerules

Član
Tu od
27 Lip 2012
Poruka
57


Pozdrav! Evo jedna moja slika, za sad nicim prskan, za sad nema potrebe. Molim savjet dal da ga zastitim uopce s cim ili netreba, posto za sad nema naznaka nikakvim bolestinama? I s cim? Hvala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh