• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
A kad se sve sagleda neznam sto bi rekao hebo luk kad vidis da ljudi ostaju bez svega od poplave katastrofa ;(
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Krenulo vadjenje kod nas;

upload png
image host
Malo je rano za neke racunice ali sudeci po ranom cesnjaku, biti ce to najbolji prinos do sada, unatoč izrazito kišnoj godini...
Ima pravih kapitalaca a posebne zahvale za to bobostaru:icon_weed:

image host
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
mašala. to da ti padne na nogu, prste bi ti polomilo. samo ne znam šta ćeš s tolikim češnjakom :D:
bome, godina je neka čudljiva. izgleda da će i kod nas ranije u vađenje. ja danas krenuo u čišćenje. voda je ostavila traga, a vidit ćemo koliko.
 

Prilozi

  • 20140526_161538.jpg
    20140526_161538.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 144
  • 20140526_161535.jpg
    20140526_161535.jpg
    82 KB · Pregleda: 142

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ha-ha, treba radit a ne slikavat...

Vadilica u biti nije vadilica nego mali plug sa hidrauličnim pomakom lijevo desno. Izbačen sa strane traktora 30ak cm, vadi se od vanjskih redova prema unutra, kruži se... Kod mene nije medjuredna obrada, bilo je slika mog češnjaka u vegetaciji, znaš valjda otprilike kako izgleda.
Sama vadilica tj. plug je i vise nego dovoljan, petnaest skupljača ga ne ne bi "uhvatilo".
 

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
Da li je ovo na češnjaku sjeme.
I što se sa njim radit ? El se može sijat u jesen ?
 

Prilozi

  • DSC_0544.jpg
    DSC_0544.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 135
  • DSC_0545.jpg
    DSC_0545.jpg
    82.9 KB · Pregleda: 117
  • DSC_0546.jpg
    DSC_0546.jpg
    82.1 KB · Pregleda: 128

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Gorane i kod mene je ova sorta za vaditi uskoro!!!

Neka, neka... pokušaj je sacuvat, dobra je to vrsta ima puno prednosti. Istrani neće pogledat drugu dok ima ovoga... U Hercegovini se počeo vaditi prije 20 dana.
Kakva je situacija kod tebe, pitam zbog bolesti, nije jednostavno u onim kišnim uvjetima sacuvat zdrav češnjak?
 

klint

Novi član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
26
pozdrav,cjenjenim forumašima,znam da pomoči nema ali barem vas molim za objašnjenje za ono što mi se događa u mom luku.Naime sve je bilo ok sve do prije 5 dana sada on iz svakog režnja kojeg je tek formirao tjerara nove mlade listove:icon_scratch:
 

klint

Novi član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
26
gnojeno prije 35 dana sa 150kg kana ha,mislim da nije pregnojeno jer tada puca glavica sa donje strane,a ovo izlaze iz svakog režnja novi mladi listovi,a glavica je normalne veličine
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
"Zaperci" udaraju kod prekomjerne prihrane dušikom, tako da moja pretpostavka je i dalje ista. Bar dok ne vidim sliku :)
Nije to puno doduše KANa, mada ga ja nikad nisam koristio u češnjaku. Nabaci sliku, bas me zanima ...



Ne vjerujem da baš iz svakog češnja to udara, koju vrstu sadiš i u kojoj je fazi?
 

klint

Novi član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
26
sliku cu stavit uskoro,ono što sam izvadio sam poslao na analizu,vrsta je domači luk starinski uzgajan na ovim područjima već dugo dugo,godmene je 5 g,a sada mu je faza glavičenja
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
"Zaperci " to su novi mladi tanki listovi dali njih treba trgati ili ih treba pustiti, tj. Dali oni oslabljuju razvijanje glavice ?
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    82 KB · Pregleda: 137

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Nepoželjno je naravno, iako će nakon svakog tog zaperka bit novi češanj on nije dio glavice nego nadoresak. Takve glavice ne mogu zadovoljiti prvu klasu. Nista se ne dobije ako ih se kida, samo ćeš ga još naljutit... :mad:

P.s. sutra slike sušenja češnjaka, neki pitaju na pp, uglavnom ne ostavlja se onako na zemlji. Razlog nisu lupeži nego glavice ne bi smjele bit dugo na direktnom udaru sunca jer se "obari" stvore se ožegotine. Ako se suši na suncu onda ga je bolje namjestiti kako je god rastao, glavica prema dolje, može dosta u gusto...

P.p.s Super ti izgleda češnjak, boja je savršena...
 

klint

Novi član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
26
nebih ga prihranjivao u fazi glavičenja,sve dok ne saznam što se to snjim događa
 

Najnoviji postovi

Na vrh