• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozdrav svima!!! Pripazite s količinom dušika koji unosite u tlo , češnjak ne treba velike količine dušika . Oko 150kg/ha kana godišnje. U slučaju velike količine dušika dolazi do pucanja ovojnice odnosno raspucanih glavica i sekundarnog grananja . MUHA je krenula pa pripazite na usjeve i preventivno ga tretirajte . Sada muha čini najveću štetu !!! POZZ
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Uf vjeruj da ćeš znati ako se to desi. Prekrasni prpošni luk odjednom postane jadna usukana spirala. Ma strašno.
Ja nemam iskazninu i ne mogu nabaviti Rogor. Špricala sam zaslađenom vodom, vodom u kojoj se namakalo lišće mrkve, stavila one žute ljepive trake. Ništa nije pomoglo. Već sam ga otpisala, ali se onda odjednom oporavio i na kraju bio fantastičan.

Nadam se da se nećeš sresti s zlicom mušicom.


Moj luk je muha napala u svibnju. Od prekrasnog luka koji je bio milina za gledati u dva dana je nasalo ovo:

14vh2k4.jpg
 
Posljednje uređivanje:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Postoji sredstvo koje se zove Rogor ( ne može se kupiti bez iskaznice )
Upotrebljava se ili tako da se lučice prije sadnje umoče u razblaženu otopinu ili raspršivanje po luku kada nikne.

p.s. Kolegica mi je nabavila umjesto Rogora CHROMOGOR (prodavačica tvrdi da će djelovati protiv lukove mušice ) Molim dobru dušu da mi izračuna, ako je doziranje 1l/ha uz utrošak vode 600l koliko trebam ml staviti na 1 l vode. Heeelp.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Sanja lucija ,evo kak ja to racunam jer mi tak izgleda najjednostavnije :
Dakle ako ide 1L na hektar sa 600L vode -jedan hektar ti je 10 000 kvadrata i trebala bi bar otprilike znati koliko je kvadrata tvoja njiva.
Npr. tvoja njiva ima 1000 kvadrata i djeliš hektar sa svojom kvadraturom:
10 000 : 1000=10, dakle trebaš onu litru podijeliti sa 10=100ml ,onaj utrošak od 600L podijeliti sa deset=60L vode.
I sad ako špricaš s npr.leđnom špricom od 10L ,trebaš na tu površinu utrošiti 6 šprica ,onih 100ml sredstva u nekoj bočici podjeliš na 6 jednakih podioka i količinu koliko je podiok staviš u svaku špricu.
A odgovor na konkretno pitanje koliko ml tog sredstva ide na litru vode je 1.66 mililitara
 
Posljednje uređivanje:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Mijo puno ti hvala, ali izgleda da od špricanja neće biti ništa.

Moja njiva i ti je gredica 1 m širine i 4 metra dužine :) Dakle luk za osobne potrebe.

Moram priznati da sam jako tužna :(
Dugo sam tražila nekoga tko mi može nabaviti Rogor. I konačno sam našla dpbru ženicu iz Zagorja i onda joj prodavačica uvali umjesto Rogora taj Chromogor. Koliko sam čitala od toga nemam nikakve koristi. Rogor će mušicu otjerati a Chromogor neće. on ev, može pomoći kad crvi već budu u luku da ih ubije, a ja ne želim crvav luk.
Baš sam ljuta na prodavaćicu, heba ga miš ako tražim Rogor daj Rogor, ne pametuj ako te nitko ne pita.
Nikad više neću saditi luk, samo sam pod stalnim stresom zbog mušice. Koliko mi treba toliko kupim :(
Sorry morala sam se nekom izjadati.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Imam ti ja par litara viska. U ZG sam.
Ne znam gdje si al mogu ti poslati.

Jedino je problem sto ti ne mogu obecati kada ce to biti. U narednih par dana vjerojatno.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Sanja ,priupitaj ti u poljoapoteci za rogor ,prošle godine su bili svi jako tijesni ak nemaš iskaznicu ,no sad se već kupi i bez iskaznice ,pogotovu ta mala pakiranja . Alternativa ti je po gredicama posaditi neven i kadificu ,tjeraju muhu i ja sam neven sadio ,ali to je sim-tam jer dok neven izraste i procvjeta da bi mirisom potjerao muhu luk već bude fest izrasto ,pa ak je prije dobio od muhe ,slaba korist.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala Vam na podršci i savjetima.
@Sine nomine, ja sam isto iz ZG. Meni ti treba sasvim malo, ono pola deci i to imam onda godinama pošto se kod mene radi o jednoj gredici. Pošaljem ti adresu na PP.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Uf Mijo nema što nisam radila prošle godine. Zalijevala zašećerenom vodom, natopljenim koprivama, čajem od mrkve, lijepila one žute ljepljive trake i buuum sfrkale mi zločke luk preko noći.
:(
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Samo ti nemoj odustajati od svog domaćeg češnjaka ,jer je to jedna od najzdravijih biljki uopće ! Ja npr. imam visoki tlak i zato sam kupio prilično skup digitalni tlakomjer . I kad izmjerim tlak prije i nakon što ljuljnem deset češnjeva češnjaka ,razlika u tlaku je poprilično velika . Točnije ,normalizira mi tlak . Žao mi je naših ljudi koji kupuju kineski ,jer kao ,na to malo kaj ga pojedu ili stave u kobase ,ništ se neće dogoditi . A danas ,u doba interneta ,svi mogu vidjeti kak ga kinezi proizvode . Meni je bilo mučno već kad sam vidio proces proizvodnje ,a kad sam vidio da ga pakiranog i spremnog za tržište potapaju u Izbjeljivač ,da bi bio lijepo bijeli na našim policama ,zakleo sam se da ga ja nikad više ne bum okusio !
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
I konačno sam našla dpbru ženicu iz Zagorja i onda joj prodavačica uvali umjesto Rogora taj Chromogor. Koliko sam čitala od toga nemam nikakve koristi. Rogor će mušicu otjerati a Chromogor neće. on ev, može pomoći kad crvi već budu u luku da ih ubije, a ja ne želim crvav luk.
Pa ista ja djelatna u jednom i drugom, dakle identični proizvodi.
Jedino je zemljišni insekticid preventiva protiv muhe, sve ostalo kurativa. No kada se vide simptomi šteta može biti već velika zato je ipak bolje sada poprskati Rogorom ili još bolje Chromorel D (za njega je sada skoro pa krajnji rok jer ima dugu karencu).
Na 4m2 koliko imaš trebaš potrošiti cca 0,4ml Rogora sa 3dcl vode ako sam dobro izračunao :)

jedno pitanje.dali treba sad spricat necime preventivno kao zastitu od bolesti

Kod nas se krenulo već sa kompletnim zaštitama, neki kažu da su primijetili simptome plamenjače na kapuli.

ste počeli sadit proljetni češnjak?



Moj je posađen još u studenom i zanimljivo da iako se kaže da je manje otporan na niske temperature na njemu nema ništa štete od leda za razliku od jesenskog. Svi se žale kod nas na tu štetu a slično je u Hercegovini, Istri i Ravnim kotarima kako čujem. Posebno loše je u zemlji crvenici.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Ja sam proljetni češnjak sadio kada i jesenski u desetom mjesecu sav lijepo izašao i nema nikakve štete a ova godina je bila najhladnija bez snijega .
Molio bi da mi neko odgovori ako ima iskustva sa pepelom ja sam po svemu posipao pepel sada kad je češnjak već izašao . Ako mi može odgovorit Goran ili Mijo .
Pozdrav svima češnjoljupcima .
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Evo odgovor od "bobostara" iz 2013. :

A što se tiče pepela, da. Ali isto tako najbolje je da je od listopadnog drveća (bukva, hrast, grab...). Samo nikako od kamenog ugljena (drveni ugljen može). Kako su već rekli, pepeo djeluje lužnato/alkalno, i stoga je posebno dobar ako su tla kisela (pazi da nemaš karbonatno, vapneno tlo). Možeš ga dodati u pripremi tla za sadnju ali isto tako, u manjim količinama, tijekom proljetnog okopavanja.
:eek::
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Na 4m2 koliko imaš trebaš potrošiti cca 0,4ml Rogora sa 3dcl vode ako sam dobro izračunao

Hvala ti, ja baš nisam tip od matematike pa ti meni ova preračunavanje doziranja iz hektara dođu kao horror.
 

dbegic

Novi član
Tu od
5 Ruj 2016
Poruka
29
Ta muha je pravo zlo, meni je prva godina da sam luk posadio pa se nadam da ću je barem na početku izbjeći
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Josipdolac ,evo i od mene koja riječ o pepelu . Ovdje gdje sad živim ,ali i tamo gdje sam prije živio ,ljudi su uvijek posipli pepeo po povrću a posebno po luku . Navodno ima hranjiva svojstva ,a kažu da i prilično sputava korov . I ja se grijem na drva i skupim ga pun kufer ,ali nikad ga nisam posipao ni po čemu ,ali isključivo zbog strukture moje zemlje ,koja je pjeskulja ,jako sklona sabijanju pa kad bi po njoj bilo pepela i kiša to razmoči ,dobio bi nešto slično zidarskom mortu . Mislim da bi time još više smanjio propusnost zraka u tu zemlju . Ako je tvoja zemlj malo rahlija ,mislim da ćeš od pepela imati samo koristi ,ne vjerujem da nečemu može štetiti.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Prekjučer sam bila u vrtu i sve je bilo u redu. Jutros svratih da malo obiđem svoj češnjak, a on sfrkan. Ne sav ali dobar dio je. Dakle mušica ga je posjetila. Danas ću poprskati sa Chromogorom ( eto ipak je dobro došao ) ali nemam taj ovlaživač koji se obično spominje uz njega. Da li je to problem?
 

Najnoviji postovi

Na vrh