• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

dbegic

Novi član
Tu od
5 Ruj 2016
Poruka
29
Hvala puno.
U 10. mjesecu sam bacio odstajali ovčji stajnjak i sutradan odmah zaorao te isfrezao. U 3. mjesecu prihranio KAN-om, a početkom 4. mjeseca bacio sol uz češnjak. I onda ga samo ručno čistio od trave i to je sve. No sada ta trava raste nejverojatno brzo, ne znam koliko ona predstavlja problem trenutno za luk.
 

dbegic

Novi član
Tu od
5 Ruj 2016
Poruka
29
Da, sol. I meni je bilo čudno, no ljudi blizu mene koji sade češnjak na malo većim površinama su mi to rekli. Poznanici su mi pa sam im povjerovao i probao. Baca se poradi ličinki muhe, i ne znam da li je djelovalo, ali nisam imao sa muhom problema nikakvih :)
 

dbegic

Novi član
Tu od
5 Ruj 2016
Poruka
29
Ne znam koliko šteti zemlji, jer sol stavim u malim količinama, a svake treće godine se zemlja koristi, tak da se i oporavi
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,622
Neznam sad točno učinak i posljedice, ali reci to nekom agronomu, pa vidi kaj će ti reći
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Pa i cestari stalno sole cestu, a trava lijepo raste odmah uz asfalt...tak i češnjak... ;)
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Sol dovodi do degradacije i deagregacije tla, jednom kada se dogodi deagregacija to tlo zauvijek je izgubljeno i lijeka nema jer se umište prirodni agregati (pijesak, prah i glina) i dobiva se nešto nalik pijesku te nema nikakvih karakteristika koje tlo mora imati. Ne bore se neretvani uzalud sa prodiranjem mora u neretvu.. opće je poznato da je sol izuzetno štetna zbog gore napisanoga.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Sol nikako nije poželjna samo dovodi do negativnog učinka......
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Češnjak izvađen, ove godine najsitniji iako je bilo kiša, očito mu ne odgovara proljetna sadnja. Najbolji je kada se sadi na jesen bar što se tiče krupnoće.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Ja jos vodim bitku s vadjenjem. Ambrozija narasla i preko 1.8m, sve potukao sa drljacom pa cu sada smisliti kako da ga potkopam. Zemlja tvrda i suha. Popusio sam ko zuti.:(:cool:😂
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Bome i kod mene bila tvrda, rekli kišu ali ja prije kiše izvadio na žgance, sada je na tavanu suši se. Ove godine sam između redova prošao trimerom a oko samih stabljika dva puta opljevio. Taman napravim širinu između redova da trimer može napraviti magiju. Tako da ove godine nisam puno hrmbao ali kao što sam rekao jesenska sadnja je puno bolja.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Lekcija naucena. Bez navodnjavanja nema proizvodnje. Tko misli drukcije izgubit ce.
Odustajem jer nemam vise novca. Prodajem zemlju i idem dalje.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Da je poljoprivreda jednostavna svi bi je radili i "grabljama skupljali novce" a kad se proba onda se tek vidi da je to ozbiljan posao a ne televizijska emisija plodovi zemlje, da se sadi i beru novci.
Tu i te kako ima rada i znoja.
Žao mi je što te nije pogodilo pa da se zavrti kotač da dobiješ volju za naprijed
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
E da prijatelj, da je sve bilo ok najesen bi sadio na 3.5Ha. Ovako sam iscican i moram dalje...To je lijep posao ali treba sve na papir pa onda krenuti. Dao bog svima da uspiju jer rad u prirodi je nalijepsi.(y) Fulao sam samo u sapricanju korova na proljece s premalom dozom za sirokolisne i sve izgubio. Cak i bez navodnjavanje bi nesto bilo ovako nema nicega.

Uglavnom, racunica je slijedeca za 1Ha cesnjaka:
Plavi dizel 1000kn
Priprema terena oranje, frezanje, total herbicide 2x 1500kn
Sadni materijal 1500kg oko 40.000kn
Runilica 6000kn oko 5kn/1kg
Sadnja xxx kn, rucna, strojna, ljudi bla bla
Navodnjavanje oko 12.000kn + arteski bunar ili akumulacija 20.000kn.
Gnojivo oko 10.000kn, rasipanje xxx kn
Zastita od bolesti i okvasivaci barem 6000kn, svakih tjedan dana imas nesto, pogotovo na proljece. Prskalica je najvazniji stroj!!!
Vadjenje xxx kn
Skladistenje, gajbe i ta sranja
Ostalo nepredvidjeno a toga ima hrpa, poput dolaska i odlaska na teren, rostilji za ekipu xxxx kn
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Lekcija naucena. Bez navodnjavanja nema proizvodnje. Tko misli drukcije izgubit ce.
Odustajem jer nemam vise novca. Prodajem zemlju i idem dalje.
Kad bi znao kako i na koji način se obrađuje zemlja na PRAVILAN način, a ne kao do sada sve urađeno na pogrešan način, imao bi mnogo manjih troškova i manje napora, znoja,......a prinos bi bio čak i veći. Ali teško je izaći sa Vama na kraj.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Ne znam odakle se vas dvoje poznajete, jeste li susjedi ili što već ali kako sam bio upućen od početka u njegovu proizvodnju mislim da nije bilo grešaka što se tiče obrade i pripreme zemlje. Nije orana pred sadnju nego "samo" podrivačem doduše ali kod lanjske suše prije sadnje to je bilo bolje. Također je nažalost to razlog za puno te divlje kamilice na koju Stomp ne djeluje i ona se morala na proljeće riješiti pa makar ručno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh