• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Čičoka

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Prošle godine totalni herbicidi su totalno zakazali. Mislim da i znam zašto.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Prošle godine totalni herbicidi su totalno zakazali. Mislim da i znam zašto.
A što misliš zašto su zakazali?
Ja sam tretirao susjedu vinograd i bilo je divota promatrati kako korov nestaje. još je samo jednom kosio prije berbe.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
čičoka je za jelo jako dobra... onako oguljena se može jesti ali i kao salata je super... nariba se kao kupus i samo tuci :)

Ja danas navadio 2 kg čičoke hoće žena smršaviti pa sada tuče po čičoki probao i ja pa nije loše čak ukusno a kažu da je dobra za dijabetičare.
Pozdrav!
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Čičoka je jako zanimljiva stvar je bi to sadio, no vidim da je ova tema većinom o uništavanju čičoke!:icon_hang:
Mene zanima gdje nabaviti gomolje za sadnju, kako pripremiti tlo i kad saditi?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Mogu ti ja dati malo. Nemoj puno saditi, prvo vidi kako će ti se dopasti. Čičoka nije zahtjevna biljka, pa te ne treba brinuti agrotehnika. Zagrni ju u zemlju i čekaj jesen.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali netko uzgaja čičoku za osobne potrebe ?
Ja bih posadio par kg pa me zanima dali je sada kasno. Kupio sam prije više od mjesec dana ali mi kiša nije dozvolila sadnju.

Hvala.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Žena kupila na pijaci 10 kn/kg.

Imaš na njuškalu 6 - 8 kn/kg, šalju poštom.
 

Serafian

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
42
čičoke

Pozdrav,

Ima li koga da sadi čičoke?

Kako ih vadite sad kad je smrznuto?

Di ih plasirate?

Ima li kakvih poticaja za iste?
 

Serafian

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
42
Re: čičoke

Ajde malo lakše pitanje :)

Ima li tko možda ljubičastih čičoka za prodati, pokloniti?

Imam bijele a trebam ljubičaste za posaditi...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jučer sam prvi puta u dućanu kupila čičoku i spremila je za ručak, i moram reći da sam ugodno iznenađena rezultatom.
Iako je bila sastavni dio jednog čušpajza sa nešto piletine, aroma je bila nevjerojatna, a pojačala se protokom vremena koje je ostatak u loncu proveo u frižideru, i mišljenja sam i odluke da će od sada to bit neizostavno povrće u mojoj kuhinji.
Pošto sam kupila relativno sitne gomolje, odlučila sam ih najprije skuhati neoguljene pa ih oguliti nakon kuhanja - što je bio pun pogodak, kožica se lako skidala - a onda ih propasirati i dodati ostalome povrću.

Ima li kakvog saznanja o ovoj biljci?
Po slikama na netu vidim da je to zapravo nekavo cvijeće, sjećam se da ga je moja baka imala u vrtu u vrijeme dok sam bila curica (predpostavljam, mislim da se ne varam).
Isto sam tako naišla i na informaciju da je ima u bijeloj boji gomolja (kakvu sam i ja kupila), kao i u crvenoj, pa me zanima ima li razlike u aromi ili kulinarskoj primjeni.

U svakom slučaju, to je biljka koja će se naći na mojoj okućnici jer joj cijena gomolja i nije niska.

Imamo li na forumu kakvih saznanja o proizvodnji, vremenu sadnje, načinu uzgoja, potencijalnom prinosu?
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Johabice, to posadi u vrt i nikada ju neces iskorijeniti. Naraste i do 3 m i prekrasno cvijeta. Ponasa se kao hren, nemos se rijesiti.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo link na članak u kojem ponešto piše o čičoki.
https://www.agroklub.com/povrcarstvo/cicoka-neunistiv-korov-i-lijek-za-dijabetes/13537/

Sin je od kolege dobil čičoke i žena stavila u vrt. Kad su biljke narasle oko 2 m visine, malo sam se informiral na internetu.
Kod mene je prevagnula opasnost od zakorovljenja pa smo ovih 10-ak biljaka jako pažljivo izvadili iz zemlje i uništili. Srećom su bile na pjeskovitoj zemlji pa nije ostalo rizoma. S obzirom na to da poslije više nisu niknule nove, operacija vađenja je uspješno provedena.
Po meni je bolje od uzgoja, kupiti povremeno potrebnu količinu.

Možda se varam, ali opasnost zakorovljenja mi se činila prevelikom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hmmm.........ja kada nešto baš volim, kupujem u enormnim količinama.
A ovo mi se, kao i batat, veoma dopalo. Cijena joj je uvijek iznad deset kuna po kili u dućanu koliko sam primjetila, pa budem ja to ipak u neki kutak utrpala jedno pedesetak biljaka.

Dakle, ne moram raditi presadnce, nego gomolje direktno u tlo, i pazim da ih voluharice - kojih zadnjih godina baš imam u izobilju ne pojedu (trebaju li nekome, možemo se dogovoriti za neku povoljnu cijenu :icon_wink:).

Probati ću ako nabavim kulinarski isprobati i crvene.

Naleti li netko tko ih je sadio ili sadi, neka iznese iskustva tokom proizvodne godine - puno ili malo vode, nagrtanje ili ne, štetnike eventualne, spremanje nakon vađenja, skladištenje.....
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Ako postoji bojazan od nekontroliranog sirenja moze se uzgajati u nekoj vecoj posudi tipa
polovice drvene bacve za vino ili slicno.
 

lyrabelacqua

Novi član
Tu od
7 Lis 2018
Poruka
2
Dobar dan. Otkupila bih par kila očišćene čičoke ako ste zaintetesirani :)

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
@lyrabelacqua ne vjerujem da čete ovdje naći proizvođača koji to proizvodi. Ako putujete kroz moj kraj, ja vam pokažem parcelu gdje je ima, pa vadite koliko Vam volja i želja.
 

Serafian

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
42
@lyrabelacqua ne vjerujem da čete ovdje naći proizvođača koji to proizvodi. Ako putujete kroz moj kraj, ja vam pokažem parcelu gdje je ima, pa vadite koliko Vam volja i želja.

Kako ne evo imam ja cca 3-4 tone. 3 vrste.

Dobar dan. Otkupila bih par kila očišćene čičoke ako ste zaintetesirani :)

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk

Slobodno se javite na facebook https://www.facebook.com/OPGSamarin/
 

Najnoviji postovi

Na vrh