• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Čičoka

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Temu sam stavio tu,jer mislim da se možda Vi povrtlari više kužite u to...
Znači,kako uništšti čičoku sa polja???
Za one koji neznaju što je to,to je kao divlji krumpir,i širi se nevjerovatnom brzinom po polju,na nekim mjestima to mi je upropastilo cijela polja,jednostavno zaguši mi kukuruz ,jer to zna narast i do 3-4 metra visine,a kao malo to izgleda kao krumpir,a kažu da je to jako slatko a divlje svinje ga obožavaju jednako tako i kukuruz kad ga nanjuše...
Kako to efikasno suzbiti???
hvala :D
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Kao što si rekao da ih vole jesti divlje svinje nabaviš jedno leglo pa neka rade malo šale nemam puni iskustva s tom napasti roditelji su radili neku zemlju u prošlom stoljeću na kojoj je rasla koliko se sjećam onda su se kukuruzi parali i kopali motikomte se to iznosilo na hrpe i uništavalo s dosta muke na taj način iskorjeniti .Puno uspjeha u borbi.
Pozdrav Anđelko! 8)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ne puštaj svinje u čičoku.. nećeš je nikada iskorijeniti to metodom... od majmanjeg komadića čičoke, narast će druga...

uglavnom,,, prva je da je probaš iskopatii prodati,,, jako je zdrava za prehranu..

a druga je da je kosiš kroz par godina... čim malo krene do visine od 0,5m, odmah je idi kositi,,, i tako par puta pa par godina,,, i to je to :) :)

ja sam imao problema i tako sam se riješio!!!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Zar ne funkcionira totalicid? Neka slonovska doza, ak ne od preve ali kroz koju godinu bi to rješila. Nisam siguran u to što govorim jer nemam iskustva s tom travom. Nešto malo je raslo na uvratinama ali iščezlo.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
asestic
probali smo mi i iznosit,ali radili smo cijeli dan na polju i ništa se nije primjetilo,pa smo odustali od te opcije...

roko
znam,i u tome je problem,da se to širi nevjerovatno
u kopanje više nejdem,a kamoli prodavanje,gdje se to uopče traži?
a kako da ju kusim kada mi je između kukuruza,onda ču pokosit i kukuruz??

cabage
pitao sam ja več za nekakvo špricanje,i svi su mi rekli samo totalom!!!
ali problem je u tome,ako to pošpricam totalom,onda je to tlo neplodno nekoliko godina...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
onda ne vidim ništa drugo nego prestanak sjetve kukuruza(bar na tom dijelu gdje je ima) i samo košnja...
što duže budeš čekao, biti će gore...
čičoka je ljekovita biljka, prodaje se po placevima a mislim da je otkupljuju i firme u Hrv. koje se bave preradom ljek.bilja
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Odakle ti da tlo poslije totala bude neplodno,poprskaj cidokorom 4l/kj po korovu u porastu i za 21 dan možeš preorati i sijati što god hoćeš.Cidokor je translokacijski herbicid i potrebno mu je određeno vrijeme da se spusti u rizom i uništi ga.Vodoprivreda uništava panjeve topole i ostalog drveća pa kako ne bi običnu čičoku.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
e hvala,raspitat ču se o tom herbicidu,ima još do sjetve kukuruza,pa ču vidjet što ču napravit!
A to še šprica kada je čičoka kolika? 5,10,15,20 cm???
Ali problem je u tome što to nije drvo da se osuši,to je dolje u zemlji krumpir,tak da neznam ako če uspjeti,ali svakako vrijedi pokušati...
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Ako se ne varam mislim da Cidokor ako se ne ga pustiš da djeluje duže vrijeme nekim korovima uništava i korijen ša i željezničari prskaju između tračnica.Kao što roko kaže bolje ti je i jednu godinu pauzirati pa ako treba i više puta prskati samo da se riješiš zla.
Pozdrav Anđelko! :evil:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Svi herbicidi na osnovi glifosata (cidokor, herbokor, total, clinic, dominator...ima ih stvarno hrpa a ime ovisi o proizvođaču) djeluju preko lista. Dakle, koji je najosjetljiviji stadij biljke. Najbolje je prskati biljku pred cvatnju ili u cvatnji jer tada najviše kolaju sokovi u biljci. Nakon prskanja bi trebalo proći najmanje 6 sati da nema kiše, a bilo bi poželjno i više. Kad jednom glifosat uđe u biljku premješta se prema korjenu i na taj način uništava. Kod jednogodišnjih biljaka dovoljno je par dana da se osuše, a kod višegodišnjih do neka 3 tjedna.
Za čičoku ja bih preporučio najvišu dozu koja se preporučuje u uputstvu. Uglavnom su to doze od 8 do 12 litara po hektaru. Bolje ti je jednu godinu pustiti zemlju da se odmara i rješiti se korova, jer koliko znam čičoka se strašno širi i zagušuje sve oko sebe. Ako je potrebno ponovi prskanje ako korov ponovo izraste.
Glifosat ne djeluje preko tla pa nemaš bojazni da će štetiti narednim kulturama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sami kažete kako djeluju herbicidi i također znate za što služe. Na tim preparatima ne piše da uništavaju gomolje, zar ne? Ne garantiraju da će se gomolj sasušiti, a iz gomolja tjera dalje. To bi baš trebala biti opaka doza da uništi toliki volumen gomolja. Sva sreća da su herbicidi jeftini :mrgreen: Ako ovo nije grijeh onda ne znam što je, uništavati hranu sa herbicidom :mrgreen: :lol:

Još ostaje pitanje ako otorov se implicira u stabljiku dođe do korijena i sasuši biljku, ne znači da će uopće uči u gomoj, jer mu može sasuštit korijene prije nego što gomolj povuće neku veću količinu otrova. Gomolji su rezerve hrane, ako otrov i spali dio gomolja, on će opet istjerati iz rezerve :lol:

Inaće čičoka je mrak za jesti onako svježu i usolitu uuu...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
čičoka je za jelo jako dobra... onako oguljena se može jesti ali i kao salata je super... nariba se kao kupus i samo tuci :)

izgleda da će košnja biti jedino kvalitetno riješenje :)
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Može li se čičoka koristiti za stočnu hranu (za ovce)?
I kako uopće izgleda, može koja slika? Jer je nisam nikad vidio uživo, smao čitao u Gospodarskom listu, reklame za prodaju sjemena.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Sami kažete kako djeluju herbicidi i također znate za što služe. Na tim preparatima ne piše da uništavaju gomolje, zar ne? Ne garantiraju da će se gomolj sasušiti, a iz gomolja tjera dalje. To bi baš trebala biti opaka doza da uništi toliki volumen gomolja. Sva sreća da su herbicidi jeftini :mrgreen: Ako ovo nije grijeh onda ne znam što je, uništavati hranu sa herbicidom :mrgreen: :lol:

Još ostaje pitanje ako otorov se implicira u stabljiku dođe do korijena i sasuši biljku, ne znači da će uopće uči u gomoj, jer mu može sasuštit korijene prije nego što gomolj povuće neku veću količinu otrova. Gomolji su rezerve hrane, ako otrov i spali dio gomolja, on će opet istjerati iz rezerve :lol:

Inaće čičoka je mrak za jesti onako svježu i usolitu uuu...

Nema te zelene biljke koju Cidokor ne može uništiti.Cidokor izvrsno uništava čičoku. Tretiraš je kad naraste oko pola metra. Neki gomolji možda još nisu potjerali, pa će biti potrebno ponoviti prskanje kad potjeraju . Ja sam tako uništio čičoku na jednoj maloj parceli koju sam pokusno zasadio.
Čičoka je inače jako zdrava, sadrži prirodni inzulin, te je stoga jako korisna za šećeraše.
Samo ima jedan mali problem - u probavi stvara jake vjetrove.
 
Posljednje uređivanje:
S

salel

Guest
Samo ima jedan mali problem - u probavi stvara jake vjetrove.

pa to i je najljepše kod nje
 

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Ja sam se čičoke rješio tako da sam je izvadio sa plugom, s tiim da plug nebi smio ići preko 10cm u dubinu, ono što se je vidjelo sam pokupio za svinje a ostatak sam ostaviti da smrzne preko zime. I u proljeće nije bilo niti jedne čičoke.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nema te zelene biljke koju Cidokor ne može uništiti.Cidokor izvrsno uništava čičoku. Tretiraš je kad naraste oko pola metra. Neki gomolji možda još nisu potjerali, pa će biti potrebno ponoviti prskanje kad potjeraju . Ja sam tako uništio čičoku na jednoj maloj parceli koju sam pokusno zasadio.
Čičoka je inače jako zdrava, sadrži prirodni inzulin, te je stoga jako korisna za šećeraše.
Samo ima jedan mali problem - u probavi stvara jake vjetrove.

Cidokor ne ubija travu zbog čega je i izmišljen a kamoli gomolje. Ove godine sam poludio sa kvalitetom cidokora svih proizvođača jedino bi od Herbosa izdvojio da je učinkovit, ostali niti jedan.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Cidokor ne ubija travu zbog čega je i izmišljen a kamoli gomolje. Ove godine sam poludio sa kvalitetom cidokora svih proizvođača jedino bi od Herbosa izdvojio da je učinkovit, ostali niti jedan.
Travu ubija i u manjim dozama. To govorim iz iskustva. Jedino sam primijetio da ne ubija preslicu, ali po savjetu stručnjaka iz Herbosa za korove koji imaju mašak (prevlaku koja odbija vodu) treba u cidokor dodati okvašivač koji će omogučiti prijemljivost preparata.
 
Na vrh